Wielki krok dla ludzkości: pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca

Znany fizyk Stephen Hawking od dawna twierdził, że ludzie mają tylko 100 lat na znalezienie nowej planety. Wygląda na to, że naukowcy powoli zaczęli to robić. 7 grudnia 2018 r. Chiny rozpoczęły pierwszą próbę lądowania ludzkości po drugiej stronie Księżyca. Badania nie ograniczały się do eksploracji powierzchni, robienia zdjęć i pobierania próbek. Chang’e 4 przyniósł własną ziemię, wodę, powietrze, nasiona roślin i jaja owadów. Po 35-dniowej podróży Chang’e 4 wylądował 3 stycznia 2019 r. w kraterze Von Karman, który znajduje się w basenie Aitken na biegunie południowym po drugiej stronie Księżyca. Krater jest uważany za jeden z najstarszych i najgłębszych (głębokość 13 km) na Księżycu. Może zatem dostarczyć ważnych informacji o ewolucji ciała niebieskiego.

Udany początek 35-dniowej podróży

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca rakiety, która niosła łazik

Łazik Chang’e 4 wylądował pomyślnie i ożywił Księżyc

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca łazika chang e

Pierwsze udane lądowanie na grzbiecie księżyca i wiele więcej

Łazik, nazwany imieniem chińskiej bogini księżyca Chang’e, został wypuszczony dopiero 12 godzin po wylądowaniu i przewoził na pokładzie nasiona bawełny, rzepaku, ziemniaków i rzeżuchy, a także drożdże i jaja muszek owocowych. Regulował temperaturę, dopływ wody i poziom światła w próbce. Zdjęcia łazika, które zrobił 6 stycznia i odesłał na Ziemię, pokazują kiełkujące w nim nasiona bawełny. Ogromny sukces!

Bawełna niemowlęca kiełkuje w kapsułce 6 stycznia

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca pierwsza roślina to bawełna

To nie był pierwszy raz, kiedy życie wyszło poza naszą atmosferę. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeprowadzono już różne eksperymenty. Glonom i niesporczakom udało się przetrwać poza ISS przez pełne 530 dni. Był to jednak pierwszy raz, kiedy rośliny na księżyc rósł! Wydarzenie oznaczało zakończenie pierwszego biologicznego eksperymentu ludzkości na Księżycu.

Nie pierwsza próba podtrzymania życia w kosmosie

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżycowej stacji kosmicznej pierwsze próby

Na początku wszystko szło dobrze. Ale wtedy temperatury w biosferze zaczęły się dramatycznie zmieniać i uniemożliwiły utrzymanie w niej życia młodej rośliny bawełny. Zespół kontrolny musiał przerwać eksperyment po dziewięciu dniach. Życie ważnych kiełków bawełny zakończyło się 13 stycznia. Będą teraz rozkładać się w zamkniętym pojemniku, dopóki nie zostaną podniesione, aby nie zanieczyścić powierzchni Księżyca.

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca Koloniści sadzą rośliny na księżycu

Ważny krok dla ludzkości w przyszłość

Gatunki roślin nie były przypadkowe. Wybrani powinni w przyszłości pomóc w budowie osad ludzkich na Księżycu. Ziemniaki mogą być ważnym źródłem pożywienia dla przyszłych kosmicznych podróżników. Ubrania mogą być wykonane z bawełny, oleju z rzepaku. Pieniężna rzeżucha może oczyszczać kadm z gleb uprawnych – gdy roślina jest spalana, kadm można odzyskać z popiołów i ponownie wykorzystać do akumulatorów i urządzeń elektrycznych. Ponadto drożdże mogą odgrywać rolę w regulacji dwutlenku węgla i tlenu w mini-biosferze. Muszki owocówki byłyby konsumentami procesu fotosyntezy.

Tak wygląda przyszłość ludzkości

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca przyszłość ludzkości

To już jest zaplanowane Narodowa Agencja Kosmiczna Chin (CNSA) będzie kontynuować swój program eksploracji Księżyca z próbną misją powrotu Chang’e 5 pod koniec 2019 roku i przyszłymi misjami na tył księżyca w latach 2020.

Nie smuć się kochany księżycu, bo to był dopiero początek czegoś wspaniałego

Wielki krok dla ludzkości Pierwsze rośliny kiełkują na grzbiecie księżyca nieszczęśliwa roślina księżycowa

Thanks! You've already liked this