85 nápadů Pilaster pro interiérový design: Luxusní výzdoba pro váš domov

Pilastry budou vypadat velmi vhodně v klasickém interiéru

Pilastry budou vypadat velmi vhodně v klasickém interiéru

Pilastry v interiéru jsou vyčnívající sloupy a úspěšně se používají k dekoraci interiéru. S jejich pomocí můžete zdůraznit zajímavé prvky v interiéru nebo skrýt vady stěn. Zvláště harmonicky vypadají pilastry v empírovém stylu, v řečtině a egyptštině..

Dříve sloupy sloužily jako důležitá architektonická funkce, sloužily jako opora stropu. Takové prvky jako výzdoba jsou vhodné pouze v prostorných místnostech: kostelních nebo hotelových halách, obřadních chodbách. Pro nízké místnosti se úspěšně používají pilastry..

Luxusní koupelna v koloniálním stylu

Luxusní koupelna v koloniálním stylu

Modrá barva v designu obývacího pokoje soukromého domu

Modrá barva v designu obývacího pokoje soukromého domu

Pilastry dodají vašemu interiéru pocit luxusu

Pilastry dodají vašemu interiéru pocit luxusu

Komponenty a velikosti dekoru

Stejně jako sloup má i pilaster základnu, hlavní město a kufr. Základna je malá základna, která může vyčnívat více ze zdi než kufr. Kmen je často obdélníkový a mírně zaoblený. Tato část může být naprosto hladká (bez dekoru) nebo může mít jakýkoli vzor..

Nejkrásnější částí je malá čepice. Zde najdete objemné štukové lišty, originální vzory a další dekor. Je to hlavní město, které odráží vnitřní styl místnosti. Štuková lišta hlavního města by měla být kombinována se zbytkem nábytku, takže je lepší přemýšlet o stylu místnosti předem..

Pilastry nemusí být od podlahy ke stropu. V klasickém interiéru se často používá dekor až do poloviny stěny. Na horní část krátkého sloupku můžete nainstalovat malou polici s květináčem a krásnou figurkou. Nebo nastavte obrázek nebo fotografii do rámečku.

Z čeho jsou vyrobeny pilastry?

Pilaster může být vyroben z různých materiálů. Dříve byly oblíbené mramorové a žulové sloupy, což svědčilo o dobrém vkusu majitele a jeho vysoké finanční situaci. Poté je nahradily dostupnější a praktičtější sádrové výrobky. Ze sádry můžete vyřezávat prvek jakéhokoli tvaru, naaranžovat dekor ve formě vinné révy, květin nebo listů. Sádra je trvanlivý a nehořlavý materiál, ale stejně jako mramor je poměrně těžká.

Originální výzdoba v moderním obývacím pokoji

Originální výzdoba v moderním obývacím pokoji

Dřevěný dekor v masivním obývacím pokoji

Dřevěný dekor v masivním obývacím pokoji

V moderních interiérech se častěji používají dekorativní pilastry z pěny nebo polyuretanu. Tyto materiály jsou velmi lehké a levné, což vám umožňuje přidat do místnosti propracovanost bez výrazných nákladů a speciální práce. Tato možnost je ideální pro ty, kteří chtějí rychle a levně vyzdobit svůj obytný prostor. Kromě toho je snadné dát takovým výrobkům požadovaný odstín, jednoduše je natřít vhodnou barvou..

Pilastry vyrobené z polyuretanu mají oproti výrobkům z jiných materiálů řadu výhod:

  • silnější než pěna,
  • lehká instalace;
  • snadná demontáž;
  • různé odstíny.

Sádrové a mramorové (žulové) pilastry prakticky nepodléhají deformacím. I po požáru je lze obnovit. Takové ozdobné prvky byly často používány k výzdobě královských paláců a jejich fotografie lze vidět v historických sbírkách a průvodcích..

Proč umístit takový dekor do interiéru?

Pomocí pilastrů můžete vizuálně zvýšit výšku místnosti, jako u jakéhokoli svisle umístěného dekoru. A pilastry vyrobené z polyuretanu nejen harmonicky zapadají do moderního interiéru, ale také se nebojí menšího poškození..

Pilaster je schopen skrýt defekt stěny přitahováním pozornosti k sobě, úhlový pilaster vyrovná nedokonalý úhel. Pokud je takový dekor vyroben ve světlých barvách, významně rozjasní místnost a pro gotické styly je vhodnější tmavý pilaster..

Tento dekor lze použít nejen na stěny. Například při vytváření krbu jej můžete zdůraznit malými pilastry po stranách, čímž mu dodáte vzhled starověku. Ve velkých místnostech (hotelové sály, divadla, kulturní domy) jsou pilastry přilepeny ke sloupům, což jim dodává zajímavý tvar a individuální vzhled.

V luxusním bytě budou dřevěné povrchy harmonicky vypadat

V luxusním bytě budou dřevěné povrchy harmonicky vypadat

Pilastry v černé nástěnné dekoraci dodávají této jídelně zvláštní luxus

Pilastry v černé nástěnné dekoraci dodávají této jídelně zvláštní luxus

Pilastry v interiéru

Taková dekorace pomůže zvýraznit konkrétní oblast v místnosti. Umístěním dvou pilasterů na zeď se vytvoří prostor pro zarámovanou fotografii, obraz nebo jakoukoli jinou dekoraci stěny. Pro prohloubení ve zdi pod policemi nebo pod domácím kinem můžete udělat obrubu. Prostor na spaní s výklenkem pro postel (nebo pokud je postel zcela skrytá ve zdi) bude užitečné zvýraznit úhlednými pilastry.

Dalším dobrým řešením by bylo ozdobit dveře nebo oblouk oddělující dvě místnosti pilastry. Stejným způsobem můžete vybrat výklenek s policemi. Fotografie originálních řešení pro použití pilastrů lze vidět v publikovaných katalozích děl slavných interiérových designérů.

Rada! Jeden pilaster v interiéru bude vypadat na místě. Takové prvky výzdoby prostor vypadají lépe ve dvojicích, to znamená na obou stranách výklenku, dveří nebo v rozích místnosti. Mohou také zdobit podpěry schodů nebo jejich zábradlí, krásně uspořádat funkční římsy na zeď (krabice pro komunikaci).

Velkolepá dekorace dveří

Velkolepá dekorace dveří

Pomocí pilastrů můžete vybrat libovolnou oblast v místnosti.

Pomocí pilastrů můžete vybrat libovolnou oblast v místnosti.

Zdobení pilastry nejen dveří, ale také oken

Zdobení pilastry nejen dveří, ale také oken 

V jakých interiérových stylech se tento dekor používá??

Interiérový design ve stylu Empire zahrnuje použití sloupů, polosloupů a klenutých vchodů při výzdobě prostor. Kombinací pilastrů s jinými štukovými lištami můžete vytvořit pokoj ve stylu starožitného chrámu. Například v oblasti lustru použijte stropní podstavce, římsy, štukové lišty. Právě tato konstrukční řešení starověkých řeckých architektů dnes potěší znalce krásy..

Fotografie starověkých řeckých chrámů inspirují k vytvoření stejného prostředí v mnoha dalších místnostech. Podobný styl byl například použit k výzdobě královských paláců a drahých hotelů. Renesanční styl se vyznačuje také bohatou výzdobou a luxusním vybavením. Zde štukové lití v kombinaci se zlatými a stříbrnými dekorativními prvky dává místnosti podobnost s francouzskými domy osob s titulem..

Prostorný obývací pokoj navržený ve skandinávském stylu

Prostorný obývací pokoj navržený ve skandinávském stylu

Pilastry v moderním interiéru

Pilastry v moderním interiéru

Římský styl v interiéru je také v mnoha ohledech podobný empírovému stylu. Sloupy a pilastry se používají nejen v interiéru, ale také k dekoraci prostorných teras, vchodových dveří, bran. Ozdoby a možnosti štuku v římském a řeckém stylu se však liší. Při zdobení místnosti je proto lepší držet se jednoho stylu..

Thanks! You've already liked this