80+ nápadů na design záclon v obývacím pokoji (foto)

80+ nápadů na design záclon v obývacím pokoji (foto)

Záclony jsou základním prvkem v interiéru obývacího pokoje. Textilní výzdoba oken dodává místnosti elegantní a obyvatelný vzhled a plní funkci jakési bariéry mezi útulným prostorem domu a ulicí otevřenou všem větrům. Široká škála tkanin, způsobů upevnění, dekorací vám umožňuje vytvořit jedinečný a nenapodobitelný design závěsů pro obývací pokoj a příklady a fotografie z tohoto článku vám pomohou najít inspiraci pro nové kreativní nápady..

Druhy záclon

Navzdory proměnlivosti vnitřní módy je drapérie okenních otvorů s tkaninou vždy relevantní. S příchodem nových materiálů možnosti kreativity samozřejmě rostou a možností navrhování záclon je stále více, ale existuje několik základních typů designu záclon, které mohou být vynikajícím základem pro následné experimenty s textilem a doplňky ..

Standardní svislé závěsy

Klasická volba, která se hodí téměř ke každému designu obývacího pokoje. Ve většině případů se jedná o dvouvrstvou konstrukci z hustých záclon a světlého tylu. Výrazné kaskádové záhyby vizuálně zvyšují výšku stropu, takže v malých a středně velkých místnostech stojí za to upřednostnit tento konkrétní formát záclon..

Standardní svislé závěsy - design závěsu do obývacího pokoje Standardní svislé závěsy - design závěsu do obývacího pokoje Standardní svislé závěsy - design závěsu do obývacího pokoje

Římské závěsy

Širokou popularitu si získal díky pohodlnému upevňovacímu systému, ve kterém je obdélníkový kus látky pomocí dvou bočních lan složen do úhledného „akordeonu“ nebo je navinut na římsovém válečku umístěném nahoře. Tento mechanismus vám umožňuje snadno upravit polohu závěrky jejím zvednutím a spuštěním podél skla. Se vším pohodlím a kompaktností však látkové rolety vypadají docela skromně, takže v obývacích pokojích jsou obvykle kombinovány s efektnějšími typy záclon..

Římské rolety - Návrh závěsů do obývacího pokoje Římské rolety - Návrh závěsů do obývacího pokoje

Francouzské závěsy

Nebo, jak se jim také říká, „markýzy“ – charakteristický znak interiérů ve stylu renesance, nádherné viktoriánské klasiky, rokoka a baroka. Měkké horizontální záhyby (hřebenatky) slouží jako vynikající dekorace pro velká světlá okna v prostorných pokojích pro hosty a obnovují v nich aristokratickou atmosféru paláců a divadel století XVI-XVIII..

Francouzské závěsy - Design závěsů do obývacího pokoje

Rakouské závěsy

Liší se od francouzských v tom, že hřebenatky v nich nejsou rovnoměrně rozloženy po celé délce, ale jsou shromážděny na dně. Díky tomu vypadají zdrženlivěji a skromněji, připomínají obyčejné svislé závěsy, ale s krásným vlnitým reliéfem podél okrajů..

Rakouské závěsy - návrh závěsů do obývacího pokoje Rakouské závěsy - návrh závěsů do obývacího pokoje

Japonské závěsy

Jsou to posuvné panely, na kterých je pevně natažena průsvitná tkanina, často s potiskem fotografií. V moderním stylu, kde je oceňována především praktická stručnost, může být tato možnost skutečným nálezem. Dokonale plochý povrch japonských závěsů připomíná dveře skříně nebo drahé skleněné zástěny, která dokonale ladí s lesklým povrchem a minimalistickým vybavením obývacího pokoje 21. století.

Japonské závěsy - Design závěsů do obývacího pokoje Japonské závěsy - Design závěsů do obývacího pokoje

Látky

Na šití záclon se používají téměř všechny druhy tkanin, s výjimkou hustých vlněných a pletených tkanin. Fleecy materiály nejsou vhodné pro rámování oken kvůli jejich vlastnosti rychle se hromadícího prachu a elastické textilie zavěšené na římse nejsou schopny udržet svůj tvar a okamžitě se natáhnout. Nestává se často, že byste našli záclony ze 100% bavlny nebo lnu – je obtížné se o ně starat, kromě toho v obývacím pokoji přírodní nitě ztrácejí syntetiku v dekorativních vlastnostech.

V závislosti na hustotě lze záclonové látky rozdělit do dvou kategorií: lehké denní látky (tyl, organza, mušelín) a záclonové látky (žakárové, brokátové, taftové, gabardínové, zatemňovací atd.).

Tyl

Připomíná nejjemnější krajku a jen částečně stíní místnost před slunečním zářením nebo zvědavýma očima. Má vysokou propustnost světla, což umožňuje přirozené světlo vstupovat z okna během dne. Sklo zároveň působí jako dodatečná bariéra, která je zvenčí zatemněna a nedovoluje zvědavým kolemjdoucím dívat se na situaci v obývacím pokoji..

Design závěsu obývacího pokoje - tyl Design závěsu do obývacího pokoje - tyl

Organza

Je to tvrdá, ale velmi tenká, téměř průhledná tkanina z polyesteru, umělého hedvábí nebo hedvábí. Vyznačuje se jasnou barvou a hladkou lesklou strukturou (existují také matné variace). Organza závěsy přitahují pozornost samy o sobě, takže není nutné je kombinovat se závěsy. Je to nejlepší volba pro beztížnou, téměř vzdušnou dekoraci oken..

Návrh závěsů do obývacího pokoje - Organza Návrh závěsů do obývacího pokoje - Organza

Kiseya

Nepatří k tkaninám, spíše se dá popsat jako třásně z mnoha jemných nití. Mezi jinými typy světelných závěsů to vypadá opravdu působivě. Barevné nitě, vzory, všechny druhy tkaní, shromážděné sekce, přívěsky dále zvyšují estetické vlastnosti takových závěsů a dodávají interiéru hostinského pokoje trochu chuti.

Návrh závěsů pro obývací pokoj - Kiseya Návrh závěsů pro obývací pokoj - Kiseya

Výpadek proudu

Patří do skupiny záclonových materiálů. Vzhledově připomíná satén, ale polyesterová vlákna ve složení a speciální akrylová vrstva dodávají této tkanině řadu výhod. Takové pogumované plátno slouží jako vynikající bariéra pro pouliční osvětlení, snižuje hluk a minimalizuje tepelné ztráty v chladném období..

Zatemnění je navíc odolné vůči vyblednutí, nepřitahuje prach, snadno se praje (jemný režim při +40 C a minimální rychlosti odstřeďování), rychle schne a prakticky se nemačká. Stinnou stránkou látky je, že omezené barvy kvůli tmavému prachu.

Design závěsů do obývacího pokoje - Blackout

Jacquard

Jacquard s bohatou strukturou a světelnými vzory je nepostradatelným atributem obývacího pokoje v klasickém stylu. Jedná se o velmi krásnou hustou textilii, která kombinuje matné a hedvábné nitě. Díky hře světla a stínu vypadají kresby objemně a samotná tkanina přitahuje oči každého záměrným luxusem. Chcete -li zdůraznit nádherný design žakárových záclon, polštáře na pohovce ve stejných potahech, harmonické čalounění nábytku, tapety a dekory, které odpovídají barvě, pomáhají.

Návrh závěsů pro obývací pokoj - Jacquard Design závěsů pro obývací pokoj - Jacquard

Brokát

Pochází z Persie, a proto odráží východní chápání bohatství. Jedná se o těžkou, drahou tkaninu, která nutně obsahuje zlacené nebo stříbrné nitě nebo nejjemnější drát. Takové závěsy jsou nepostradatelné, pokud chcete v pokoji pro hosty navodit slavnostní atmosféru a doplnit interiér jemnou září drahých kovů..

Design závěsů do obývacího pokoje - Brocade

Taft

Je to další oblíbený druh látky pro šití záclon. Má dobré zatemňovací vlastnosti, perfektně se zakrývá a zachovává si původní vzhled po celá léta. Nenápadný lesk a krásná hra světla na povrchu dělají z taftových závěsů jednu z nejlepších možností pro textilní dekoraci oken v obývacím pokoji..

Návrh závěsů do obývacího pokoje - Taffeta Návrh závěsů do obývacího pokoje - Taffeta

Dekorace závěsů

K vytvoření originálního designu pro závěsy v obývacím pokoji nemusí stačit jen látky. Aby byly závěsy vrcholem interiéru, stojí za to použít různé dekorace a doplňky, které je někdy velmi snadné vyrobit vlastními rukama z dostupných materiálů..

Horní část kompozice může být ozdobena neobvyklou římsou – kovanou, vyřezávanou, ozdobnou plastikou. Je také dobré skrýt místo, kde jsou závěsy připevněny, za lambrequin. Může to být buď tvrdý, nebo měkký, látkový. Pokud je římsa stále v nedohlednu, stojí za to zvolit estetickou verzi spojovacích prvků – všechny druhy prstenů, kravat, háčků budou stačit.

K upevnění závěsů v prodloužené poloze se často používají ozdobné háčky nebo sponky do vlasů. Tuto funkci lze provést sladěním barev a stylů umělých květin, broží, mašlí, provazů, stuh.

Látku na závěsy můžete ozdobit přímo pomocí korálků, kamínků, flitrů, knoflíků, látkových volánků, copu, krajky. Velmi zajímavou možností by byly prolamované šperky, copánky tkané z tkaniček, volumetrická výšivka.

Design závěsu obývacího pokoje - zdobení Design závěsu obývacího pokoje - zdobení Design závěsu obývacího pokoje - zdobení

Návrh závěsů pro obývací pokoj – fotografie

V našem výběru fotografií najdete ještě více kreativních příkladů návrhů záclon do obývacího pokoje. Při prohlížení obrázků se doporučuje věnovat pozornost použitým materiálům, způsobu zapínání, typu látky, směru přehybů a příslušenství. Vyberte si možnost, která se vám líbí, a nechte nový okenní rám proměnit váš interiér k lepšímu, učinit jej útulným a moderním..

Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie Návrh závěsů pro obývací pokoj - fotografie

Thanks! You've already liked this