Hosta: typy a péče (+55 fotografií)

Hosta: typy a péče (+55 fotografií)

Okrasné listnaté rostliny plní důležitou funkci v krajinném designu, což vám umožňuje vytvářet zajímavé kompozice na záhonech, vysazovat zeleň na alpských skluzavkách, okraje zahradních cest, oblasti kolem rybníků, stromů, budov. K tomu všemu je ideální Hosta – vytrvalá bylina s krásnými, nápadnými listy, která dobře roste i ve stínu a nevyžaduje náročnou údržbu. Zelené polokoule hostitelů si zachovávají elegantní vzhled po celou sezónu, vytrvale odolávají mrazu a navíc jsou to skutečná játra, rostoucí na jednom místě 20-25 let.

Typy hostitelů

Přirozeným prostředím hostitelů, kterému se dříve také říkalo funkya, je Dálný východ, Korea, Čína a Japonsko. Na světě je 23 divokých a pěstovaných druhů této bylinné trvalky a existuje více než 600 registrovaných odrůd. Zahradníkům je tak poskytnut obrovský výběr rostlin a jejich kombinací různé druhy – získáte jedinečný vzor živého designu.

V závislosti na výšce keřů a souvisejících aplikacích je hostitel rozdělen na následující poddruhy:

Odrůdy půdního pokryvu (až 20 cm) se používají k vyplnění jednotlivých ploch místo trávníku nebo mechu. Hustý listový potah brání rozvoji plevelů a dodává záhonům úhledný vzhled. Takové nízké rostliny vypadají vhodně jak na skalnatých kopcích, tak v blízkosti umělých nádrží, fontán.

Druh Hosta - odrůdy půdopokryvné Druh Hosta - odrůdy půdopokryvné

Pohotovostní hostitelé (20-30 cm)-nejlepší volba pro rámování cest a aranžování kudrnatých mini-živých plotů v architektuře záhonů. Poměrně často se pěstují v nádobách za účelem úpravy letních teras, balkonů, parapetů..

Typy hostitelů - hostitelé Curb Typy hostitelů - hostitelé Curb

Středně velké druhy (30-45 cm) vytvářejí vynikající zázemí pro kvetoucí zahradní rostliny – delfinium, lilie, mečíky, astry. Harmonická kombinace se získá s jehličnany a jasnými keři.

Hosta Species - středně velké druhy Hosta Species - středně velké druhy

Hostitelé vysokých keřů (45-80 cm) vypadají nejpůsobivěji na velkých plochách, podél břehů řek a jezer. Kromě toho mohou být použity ve víceúrovňových kompozicích, zdobí svislý prostor u zdí, plotů, širokých cest.

Okrasná hodnota hosty závisí v největší míře na tvaru a barvě listů. Mohou mít tvar srdce, oválné nebo protáhlé, se špičatým hrotem, hladké nebo reliéfní okraje. Existuje také velké množství textur – hladké a zvlněné, s výraznými prohlubněmi, vrásčité, vrásčité. Některé odrůdy mají lesklý povrch, jiné jsou pokryty voskovým povlakem a další jsou matné. Barvy mohou být jednobarevné nebo dvoubarevné, tříbarevné, s akvarelovými skvrnami, kontrastními okraji kolem okrajů, tmavě zeleným nebo zlatým středem. Paleta listů hosta zahrnuje celé žlutozelené spektrum od krémově bílé, citronové až po sytě zelenou až šedofialovou.

Druh Hosta - hostitelé vysokých keřů Druh Hosta - hostitelé vysokých keřů

Jak pěstovat hosta

Reprodukce hostitelů se provádí několika způsoby – semeny, sazenicemi a dělením mateřských rostlin..

Chcete-li získat mladé výhonky, v dubnu až květnu se semena vysévají do hloubky 5-7 mm do nádob naplněných směsí sodíku a rašeliny. Poté je pravidelně zalévejte a nechte je při teplotě 18–25 ° C. Optimální výška nádoby je 10 cm, přičemž ve spodní části by měla být drenáž a otvory pro odtok přebytečné vody. Za optimálních podmínek se sazenice objeví přibližně za 3 týdny a pro urychlení procesu lze semena předem ošetřit stimulátory růstu. Je velmi nežádoucí nechat teplotu klesnout pod + 18 ° C, jinak se růst zpomalí nebo úplně zastaví.

První rok bude nutné o sazenice pečovat jako o běžné pokojové květiny, aniž byste je vysazovali na otevřeném prostranství. Rostlina ze semen se vyvíjí extrémně pomalu a uvolňuje pouze jeden list za sezónu. Vhodný čas pro transplantaci hosta na trvalé místo je začátek června, ale jeho dekorativní vlastnosti budou plně odhaleny nejdříve za 4-5 let, kdy bude posílen kořenový systém a vyroste dostatek zelené hmoty.

Vzhledem ke složitosti pěstování sazenic většina zahradníků dává přednost nákupu hotového sadbového materiálu. Měl by být vysazen po zahřátí půdy na + 15 ° C. Pro hostitele je vhodná mírně kyselá kyprá půda s přidáním lopaty humusu, rašeliny, shnilých listů do hloubky bajonetu. Je žádoucí, aby místo bylo chráněno před větrem a přímým slunečním zářením..

Odrůdy se žlutavě světle zelenými listy potřebují více světla než tmavě zelené a šedomodré. Ten se bude dobře vyvíjet ve stínu, ale nadměrné zalévání, zaplavování a stagnace vody v zemi by neměly být povoleny. Hostitele má smysl ukrývat na zimu pouze v oblastech, kde se před silnými mrazy nevytvoří dostatek sněhu..

Jak pěstovat hosta Jak pěstovat hosta

Pravidla péče o hosta

Ve srovnání s jinými zahradními plodinami potřebuje hosta minimální péči – stačí pravidelně zvlhčovat půdu a zabránit jejímu vysychání. To platí především pro mladé rostliny, protože trvalky již dokonale chrání dešťovou vodu pod svěžími čepicemi listů. Plevel se provádí pouze první rok nebo dva – v budoucnu plevele prostě nemají šanci přežít kvůli stínu.

Pokud byla při výsadbě sazenic do půdy zavedena organická hmota, další hnojení se provádí po několika letech. Doporučuje se mulčovat půdu rašelinou, aniž by se kopala nebo načechrala, aby nedošlo k poškození dospělé rostliny. V období aktivního růstu (duben-září) stojí za to zalévat hostitele minerálními hnojivy (superfosfát, dusičnan amonný, síran draselný) podle pokynů na obalu zvoleného léčiva.

Vzhledem k odolnosti rostliny vůči většině chorob a škůdců si nemusíte dělat starosti s metodami, jak jim předcházet. Snížení estetických vlastností hosty, například vysychání listů, je známkou nesprávné péče. V takových případech je nutné upravit osvětlení, vlhkost a složení půdy, možná přesadit travní keř do jiné, pohodlnější oblasti..

Pravidla péče o hosta Pravidla péče o hosta

Hosta v krajinném designu a floristice

V zahradních a parkových souborech může hostitel plnit různé role – od nenápadného pozadí po sólový part. V první verzi je velmi důležitá krycí schopnost listů, mezi nimiž vypadají obzvláště luxusně velké, světlé květy a malé koberce. Kontrastní sousedství příznivě zdůrazňuje krásu každé rostliny zvlášť a zanechává příjemný dojem na obrázku jako celku. Ve stejné době může také shluk hostitelů vypadat velmi harmonicky: řada stejných keřů bude připomínat čistý živý plot a směs různých textur a odstínů vytvoří jedinečnou barvu s realistickou hrou oslnění.

Kromě krajinného designu se při sbírání kytic hojně využívají originální listy hosty. Poskytují skvělý základ pro jakékoli sváteční kompozice, dodávají jim svěží, přirozený vzhled a zvýrazňují bohatost barev..

Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice Hosta v krajinném designu a floristice

Hosta – fotografie

Bylinný keř Hosta přitahuje zahradníky svou nenáročností, snadnou péčí a trvanlivostí. Rostlina navíc pomůže vytvářet zajímavé zelené kompozice na záhonech díky jedinečnému vzhledu zelených listů, jejichž různé obrázky jsme shromáždili v našem výběru fotografií. Příjemné prohlížení!

Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie Hosta - fotografie

Thanks! You've already liked this