Stratolaunch, największy samolot na świecie, pomyślnie przeszedł testowy lot

13 kwietnia ustanowiono nowy rekord największego samolotu na świecie. Stratolaunch zakończył swój pierwszy lot z pełnym sukcesem i tym samym wyznacza początek nowej ery, w której ruch lotniczy i eksploracja kosmosu mogą zostać całkowicie zrewolucjonizowane. Gigant wystartował na Mojave Air wcześnie rano w sobotę & Port kosmiczny w Kalifornii. Przeleciał w sumie 2,5 godziny nad pustynią Mojave i pomyślnie wylądował z powrotem na lotnisku. Wydarzenie było wspierane przez zespół Stratolaunch, który był na ziemi, aby obejrzeć i świętować pierwszy lot.

Stratolaunch poleciał na wysokości 5182 m nad pustynią i osiągnął prędkość maksymalną 304 km/h. Podczas lotu piloci przeprowadzili kilka testów w celu oceny i przetestowania systemów sterowania i obsługi.

Czy możesz sobie nawet wyobrazić taki rozmiar?

Stratolaunch, największy samolot świata, zdał lot próbny z pełnym sukcesem w locie ogromnym

Rekordowy samolot to niezapomniany widok

Stratolaunch to prawdziwy widok.To największy na świecie całkowicie kompozytowy samolot lotniskowy o konstrukcji podwójnego kadłuba. Legendarny samolot ma ogromną rozpiętość skrzydeł 117 m i długość 73 m, a pod maską kryje się sześć Prattów & Silniki turbowentylatorowe Whitney PW4056, podobne do Airbusa A300, Boeinga 747-400 i 767.

Silniki są absolutnie potworne

Stratolaunch, największy samolot świata, pomyślnie przeszedł testowy lot silnika giganta

Gigant został opracowany przez Stratolaunch Systems, a Amerykańska firma kosmiczna, która została założona w 2011 roku przez amerykańskiego miliardera i współzałożyciela Microsoft Paula Allena. Allen sfinansował również rozwój statku kosmicznego SpaceShipOne, który w 2004 roku zdobył nagrodę Ansari X Award za 10 milionów dolarów. Był to pierwszy niepaństwowy pojazd, który przekroczył próg kosmosu.

W tym czasie jednak Allen martwił się ryzykiem załogowych lotów kosmicznych i postanowił wycofać się z biznesu. Jednak w 2011 roku wrócił i ogłosił plany zbudowania największego samolotu na świecie – Stratolaunch. „Masz pewną liczbę marzeń, które chcesz spełnić w swoim życiu” – powiedział wtedy. „I to jest marzenie, na które naprawdę nie mogę się doczekać”.

Hangar sam w sobie jest dużą atrakcją

Stratolaunch, największy samolot świata, pomyślnie przeszedł testowy lot w hali gigantycznego samolotu

Samolot potrzebuje pasa startowego o długości ponad 3,5 km

Stratolaunch, największy samolot na świecie, pomyślnie przeszedł testowy lot dwóch samolotów w jednym

Stratolaunch może sprawić, że podróże kosmiczne i eksploracja kosmosu będą łatwiejsze i bardziej dostępne

Stratolaunch Systems ma nadzieję, że docelowo wykorzysta lotniskowiec do wystrzelenia maksymalnie trzech pocisków powietrze-kosmos o łącznej masie 226 796 kg. Samolot za pomocą „systemu łączenia i integracji” ma wznieść się na wysokość startu 9000 m. Pociski spadałyby, detonowały i wystrzeliwały w kosmos z własnymi ładunkami. Wstępne testy startowe planowane są na 2020 rok z małą rakietą o masie 370 kg.

W ten sposób rakiety kosmiczne zużywają znacznie mniej odpadów

Stratolaunch, największy samolot na świecie, przejdzie z pełnym sukcesem lot testowy i wystrzeli pociski w kosmos

Projekt rozpoczął się w 2011 roku od cyfrowego demo wideo – dziś stało się rzeczywistością

Stratolaunch, największy samolot na świecie, przeszedł z pełnym sukcesem lot próbny przygotowując się do startu

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, widzimy, jak wielu miliarderów technologicznych podejmuje coraz więcej misji eksploracji kosmosu, w tym SpaceX autorstwa Elona Muska. A kto wie, nawet zwykli pasażerowie mogliby mieć przystępną możliwość odbycia lotów kosmicznych w bardzo krótkim czasie. Jako współzałożyciel Microsoftu, zmarły Paul G. Allen dobrze zachował swoje dziedzictwo dzięki postępom dla Stratolaunch, a ten udany lot bez wątpienia będzie pierwszym z wielu.

Stratolaunch, największy samolot na świecie, przeszedł z pełnym sukcesem lot próbny - gigantyczny samolot startuje

Thanks! You've already liked this