Sam zbuduj pomoc wspinaczkową – 39 kreatywnych pomysłów i prostych instrukcji

Nie tylko my, ludzie, jesteśmy zafascynowani wspinaczką. Wiele roślin jest również prawdziwymi entuzjastami wspinaczki i lubi wspinać się w górę. Większość z nich potrzebuje odpowiedniej pomocy wspinaczkowej, aby zapewnić im niezbędne wsparcie. W zależności od rodzaju rośliny, pomoce wspinaczkowe różnią się kształtem, wielkością i fakturą. Na przykład rośliny jednoroczne często radzą sobie tylko z kijami wykonanymi z drewna lub bambusa, podczas gdy rośliny wieloletnie potrzebują bardziej stabilnych pomocy wspinaczkowych wykonanych z drewnianych listew lub metalu w kształcie wachlarza lub kraty. Dziś dajemy Ci kreatywne i przydatne pomysły i wskazówki, a także kilka instrukcji, jak samodzielnie zbudować własne wsparcie wspinaczkowe. To nie tylko oszczędza pieniądze, ale także pokazuje radość tworzenia, a także działa w sposób przyjazny dla środowiska. Miłego czytania i pracy oraz powodzenia!

Elegancka pomoc do wspinaczki w kształcie rombu

zbuduj pomoc w wspinaczce rombowy bluszcz

Kratki zapewniają wysokość ogrodu i oszczędzają miejsce

Czy chciałbyś wyhodować więcej warzyw i innych roślin pnących na małej przestrzeni? Myśl pionowo! Jednym z najłatwiejszych sposobów optymalnego wykorzystania małych powierzchni ogrodowych jest uprawa roślin na pomocach wspinaczkowych, takich jak kraty. Rośliny takie jak fasola wielokwiatowa są niezwykle wydajne i dlatego można je uprawiać w ciasnych rzędach.

Rośliny Espalier zużywają również mniej wody. Zamiast podlewać całą rozłożystą roślinę, możesz po prostu podlać podstawę, w której znajdują się korzenie rośliny.

Wąsy dodają struktury i nadają ogrodowi nie tylko więcej wysokości, ale także zupełnie inny urok. Również ptaki śpiewające docenią możliwość wylądowania na twoim podwórku. Mogą więc pomóc kontrolować populacje owadów. Umieszczenie roślin nad ziemią również zwiększa cyrkulację powietrza, co może pomóc zminimalizować choroby roślin.

Zbuduj samodzielnie pomoc do wspinaczki na tipi

Zbuduj sobie pomoc do wspinaczki za pomocą plecionej ławki ogrodowej

Rośliny Espalier mogą również pomóc w zapewnieniu bardzo potrzebnego letniego cienia tu i tam. Warzywa pnące, takie jak na przykład ogórek, można uprawiać na pochyłej kratce nad grządką warzywną i łączyć z innymi warzywami. Byliny liściaste można hodować na kratach po południowej stronie domów, aby zacieniać dom w upalne lato i przepuszczać słońce zimą. Niektóre rośliny, takie jak fasola wielokwiatowa, dynia i kwiaty takie jak powój, mają wystarczająco długie wąsy, aby z łatwością pokryć małe kratki, takie jak tipi, tworząc doskonałe letnie fortece dla dzieci.

Warzywa na kratach są też zwykle łatwiejsze do zbioru. Zamiast patrzeć przez rozległą dżunglę roślin dyniowych, możesz łatwo zobaczyć je wiszące na kratce. Ponadto pomija się również denerwujące pochylanie się. Owoce są też zazwyczaj czystsze i bardziej jednolite.

Podpora siatkowa do ogórków

wspinaczka ogórkowa pomóż sobie zbudować drewno liny

Które rośliny bezwzględnie potrzebują pomocy przy wspinaczce?

Wiele roślin to dobre podpory wspinaczkowe, a niektóre absolutnie ich potrzebują. Poniżej znajdują się niektóre warzywa, kwiaty i byliny, które są do tego idealnymi kandydatami:

Warzywa – Ogórki, dynie, melony i arbuzy, groszek, fasola wielokwiatowa, winorośle i pomidory.

Kwiaty i byliny – Słodki groszek, powój, powojniki, nasturcje, chmiel, kiwi itp..

Wśród pnączy występują również tzw. Ich narządy są dość mocne i zazwyczaj nie potrzebują wsparcia podczas wspinaczki. Sam udaje ci się utrzymać ścianę. Jednak w ten sposób mogą uszkodzić elewację i pozostawić nieestetyczne ślady. Dlatego też tutaj zaleca się zastosowanie odpowiedniej pomocy do wspinania. Takimi roślinami są np. dzika winorośl czy bluszcz.

Przydatne pomoce wspinaczkowe można nawet zaprojektować z liną sizalową 

Zbuduj pomoc w wspinaczce po elewacji samodzielnie liną jutową

Jakie materiały nadają się na pomoce wspinaczkowe DIY??

Swoje wsparcie wspinaczkowe możesz zbudować zarówno z zebranych materiałów naturalnych, jak i z zakupionych. Do najbardziej popularnych należą gałązki wierzby i bambus. Inne drewniane patyczki i patyczki również mogą stanowić doskonałe podparcie dla twoich roślin. Zazwyczaj są one wiązane sizalem, konopiami, jutą lub nylonowym sznurkiem lub łączone ze sobą za pomocą gwoździ. Wiele używanych przedmiotów można również przy niewielkim wysiłku przekształcić w kreatywne pomoce wspinaczkowe do upcyklingu. Najczęstsze z nich to: oparcia krzeseł, felgi rowerowe, przybory ogrodowe i kuchenne, stelaże łóżek, sekcje pod głowę i nogi, stelaże z listew itp..

W zależności od materiału i osobistych preferencji możesz zaprojektować swoje pomoce wspinaczkowe w różnych formach. Niektórzy wolą kształt litery A, inni wolą konstrukcje przypominające wachlarz, a jeszcze inni chcą mieć kraty lub zbudować tak zwaną pomoc do wspinaczki tipi.

W poniższych filmach znajdziesz kilka prostych instrukcji, które możesz wdrożyć według własnego uznania, aby zbudować dla siebie odpowiednie wsparcie wspinaczkowe.

Zbuduj prostą pomoc do wspinaczki z drewna i wełnianego sznurka

Zbuduj samodzielnie podpórkę do wspinaczki z gałęzi wierzby

Łatwiej i bez splatania bambusowymi kijami

Zbuduj samodzielnie piramidę z bambusa

Lub po prostu zwiąż ze sobą długie drewniane patyki jak tipi

zbuduj pomoc wspinaczkową sam uprawiaj warzywa

Zbuduj sobie piramidę wspinaczkową z drewna

Koniecznie spójrz również na pozostałe pomysły na majsterkowanie na pomoc do wspinaczki w ogrodzie lub na balkonie. Na pewno znajdziesz inspirację, której potrzebujesz właśnie teraz!

Elegancka i zajmująca niewiele miejsca – nowoczesna pomoc do wspinaczki wykonana z drewna i metalu

Zbuduj samodzielnie pomoc w wspinaczce na balkon

Kratka pełna jaśminu nadaje ogrodowi niebiański zapach i większą strukturę 

Zbuduj samodzielnie drewnianą pomoc do wspinania się po kratach

Krataki w kształcie litery A są praktyczne i wyglądają bardzo dekoracyjnie

zbuduj pomoc wspinaczkową sam wyhoduj ogórki

Stara brama ogrodowa nie jest przestarzała 

zbuduj swój własny, oryginalny upcykling pomocy wspinaczkowej

Tak jak naczynia ogrodowe z czasów babci

upcykling pomoc wspinania się, aby samodzielnie wykonać przybory ogrodowe

Zbuduj sobie drabinę z drewna Zbuduj własną bambusową pomoc do wspinaczkizbuduj pomoc do wspinaczki z bambusowych instrukcji samodzielnie zbuduj pomoc do wspinaczki na drewno Rosnące dynie Sam zbuduj pomoc do wspinaczki Sam zbuduj oszczędzającą miejsce pomoc wspinaczkową Zbuduj sobie pomoc do wspinaczki z bambusa Zbuduj z drewna pomoc do wspinaczki Zbuduj własną pomoc do wspinaczki z palet Zbuduj sobie pełzającą pomoc blumentopt chili zbuduj pomoc wspinaczkową sam ogród warzywny sam zbuduj drewniane łóżko zbuduj pomoc do wspinaczki sam wyhoduj fasolę samodzielnie zbuduj drewniane krzesła pomoc w pełzaniu buduj własne pomysły na ogród zbuduj sobie metalowe rurki zbuduj pomoc w wspinaczce metalowe róże kół zbuduj sobie pełzanie z kutego żelaza stare łóżko zbuduj pomoc w wspinaczce samodzielnie z drewna liny zbuduj sobie pomoc w wspinaczce pomysły na upcykling ościeżnic zbuduj wspinaczkę pomóż sobie upcykling projekt zbuduj pomoc wspinaczkową sobie dekorację ścienną na zewnątrz samodzielnie zrób kije wspinaczkowe Zbuduj elegancką pomoc do wspinaczki samodzielnie na ścianie Zrób fasolę wielokwiatową samodzielnie zbuduj własną stylową pomoc do wspinaczki z drewna upcykling pomaga w wspinaczce sam budować metalowe przybory z drewna upcykling pomoc wspinaczkowa zbuduj własne felgi rowerowe

Thanks! You've already liked this