Lista kontrolna dla nowoczesnego projektu ogrodu

nowoczesne pomysły na projektowanie ogrodów

Nowoczesny projekt ogrodu zwykle stawia przed budowniczymi wysokie wymagania

Dla wielu osób własny ogród to miejsce odpoczynku i relaksu. Niektórzy tworzą grządki warzywne lub drzewa owocowe, inni projektują przestrzeń zewnętrzną jako poszerzone pomieszczenie w domu, ze strefami relaksu lub strefami akcji dla młodych i starszych.

Każdy, kto pomaga i aktywnie je przeprojektowuje, powinien dobrze się przygotować i spokojnie zaplanować pracę.

Projektanci ogrodów rozumieją nowoczesny system jako dostosowanie własnych życzeń i potrzeb do ogrodu w harmonii z naturalnym otoczeniem. Może to być trawnik z kącikiem do piłki nożnej dla dzieci lub basen z tarasem dla dorosłych. Wiele rzeczy nie musi się wzajemnie wykluczać, mieszanka sprawia, że ​​jest ciekawie.

Nowoczesny projekt ogrodu – Rozmiar i styl

Przed przystąpieniem do właściwych prac należy zmierzyć teren zieleni lub teren, na którym ma powstać ogród. Idealną porą na zmiany jest wiosna, gdyż wtedy trzeba posadzić wiele roślin. Jeśli jednak gleba jest ciężka, np. gliniasta, nawóz zielony z łubinem lub rzodkiew oleistą można zrobić już jesienią.

Powinieneś podzielić ogród na obszary, które chcesz zasadzić, zapewnić grządki lub trawniki lub w inny sposób zaprojektować. Wykonaj jeden lub więcej szkiców i zaznacz odpowiednie sekcje.

Masz całkowitą swobodę w stylizacji, ale nadal pomocne jest określenie kierunku przed rozpoczęciem. Niezależnie od tego, czy jest to śródziemnomorski, praktyczny czy romantyczny, pomysły nie mają prawie żadnych ograniczeń. Możesz tu zaczerpnąć inspiracji, zatrzymać się na targach ogrodniczych lub przejrzeć listę zalet i wad. Jak zmniejszyć stres w sklepie z narzędziami?.

Nowoczesny projekt ogrodu – Stawy

Po ustaleniu rozmiaru i stylu można rozpocząć kolejny ważny etap pracy. Każdy, kto zdecydował się na oczko wodne, powinien również zastanowić się tutaj nad rozmiarem i stylem. Mały staw rybny jest łatwiejszy w utrzymaniu niż większy biotop czy staw kąpielowy.

Wzdręga to jedna z najpopularniejszych ryb stawowych

nowoczesne pomysły na projekt ogrodu projekt stawu ogrodowego

Jeśli chcesz trzymać ryby, pamiętaj, że głębokość stawu powinna wynosić co najmniej 80 centymetrów, lepiej 120 centymetrów. Aby ryby mogły w nim zimować. Ogólna zasada mówi, że na każdy metr sześcienny wody powinna przypadać jedna ryba o wielkości dziesięciu centymetrów.

Ponadto, w zależności od wielkości stawu i populacji ryb, warto pomyśleć o filtrze oczyszczającym wodę. Jeśli tworzysz tylko mały oczko wodne, zwykle nie jest potrzebny żaden filtr. Naturalną formą filtra jest niewielki ciek wodny, który możesz włączyć do swojego ogrodu. Tworzy to mały obieg wody, który sam się reguluje.

Jeśli sam masz ochotę na wodę, możesz stworzyć oczko wodne, które wkomponujesz również w ogród. Przy zalecanej minimalnej powierzchni 35 metrów kwadratowych i głębokości 1,80 metra powinieneś mieć jednak odpowiednią wielkość ogrodu.

Nowoczesny projekt ogrodu – Drzewa i kwiaty

Jeśli dopiero przebudowujesz swój ogród, zostaw istniejące drzewa i połącz je z planem ogrodu. W przeciwnym razie obowiązuje zasada: najpierw sadzić większe drzewa, potem krzewy, rośliny okrywowe i cebulowe lub cebulowe. Możesz więc świadomie podzielić ogród.

Jeśli lubisz egzotyczne, wypróbuj agawę. Roślina pustynna również dobrze czuje się w niemieckich ogrodach, ale agawę należy posadzić w doniczce, ponieważ nie przetrwa mrozu i zimy. Idealna lokalizacja to słoneczne miejsce; podlewaj roślinę bardzo oszczędnie. Aby uzyskać optymalną pielęgnację, dodaj jedną trzecią piasku do normalnego podłoża glebowego.

Jeśli nie masz ochoty jeździć tam iz powrotem, ale nadal chciałbyś egzotyki w ogrodzie, polecana jest na przykład odporna palma. Ważne jest, aby kupić roślinę, która ma co najmniej cztery lata i 50 centymetrów wysokości. Korzystny czas na sadzenie to okres od marca do czerwca.

 Rododendrony to popularne rośliny ogrodowe – nie tylko w Niemczech

nowoczesne pomysły na projektowanie ogrodów zdjęcia kwiatów

Inne odporne i popularne egzotyczne gatunki to rododendrony, bambus i magnolie. w www.egzotenzentrum.de znajdziesz dalsze sugestie. Przy wyborze roślin trzymaj się stylu swojego przeprojektowanego ogrodu; ułatwia to pracę i zapewnia jednolity wygląd.

Nowoczesny projekt ogrodu – Kamienie i ściany

Jeśli chcesz budować w małych ścieżkach, schodach lub ścianach, uważaj, aby nie używać zbyt wielu materiałów na raz. Po pierwsze, może to kosztować, a po drugie, zazwyczaj nie wygląda atrakcyjnie. Zastanów się, gdzie chcesz stworzyć pokoje i ile.

Popularnym elementem są schodki w trawniku, które służą jako dekoracja i prowadzą przez ogród. W tym celu należy wykopać ziemię o 30 do 50 centymetrów, aby wypełnić warstwę żwiru, na którą po zagęszczeniu dodawana jest warstwa żwiru. Teraz możesz przywieźć kostkę brukową lub kamienie naturalne.

W przypadku małych ścian ozdobnych popularne są piaskowce, które można mocować bez zaprawy, tylko na sucho. W ścianach jest wystarczająco dużo zagłębień do sadzenia mniejszych bylin, takich jak dzwonki czy kamienne zioła. Również tutaj pozostań w stylu swojego ogrodu. Mniejsze ściany czy różnice wysokości za pomocą schodów również upiększają obiekt bez większego wysiłku.

Nowoczesny projekt ogrodu – Ochrona prywatności i meble ogrodowe

Przy całym zamiłowaniu do roślin i natury ludzie powinni czuć się komfortowo również w ogrodzie. Kiedy praca jest skończona, możesz chcieć podnieść nogi lub urządzić wspólne grilla. Dlatego planując swój ogród, pomyśl o pokojach lub obszarach, w których możesz zapewnić miejsca do siedzenia i relaksu.

 Chroń i udekoruj parasole lub markizy

nowoczesne zdjęcia do projektowania ogrodu ochrona prywatności ochrona przed słońcem

Jednym z pomysłów jest na przykład instalacja ekranów widokowych. Jeśli chcesz chronić swój ogród przed wzrokiem ciekawskich, możesz posadzić z jednej strony wysokie drzewa, rośliny żywopłotowe, takie jak bambus, bukszpan lub cis. Powinieneś je regularnie ciąć. Jednak często potrzeba trochę czasu, aby urosnąć do pożądanej wysokości.

Z drugiej strony masz możliwość dołączenia ekranów tekstylnych. Można je elastycznie wykorzystywać w ogrodzie, na przykład za pomocą mobilnych ekranów zewnętrznych, które można zakotwiczyć w ogrodzie lub zamontować na ścianach tarasu. Instrukcje można znaleźć na ta strona. Markizy przeciwsłoneczne lub osłony przed wiatrem nadają się również na taras.

Meble ogrodowe wykonane z naturalnych materiałów to jedne z najpopularniejszych w niemieckich ogrodach. Drewno, rattan lub wyroby z wikliny są mile widzianymi materiałami. Kupując meble i siedzenia, pamiętaj o stylu swojego ogrodu. W przeciwieństwie do plastiku, drewna czy wikliny meble są często bardzo trwałe i wytrzymują określone temperatury i warunki atmosferyczne. Niemniej jednak zimą powinieneś przynajmniej schować ten mebel pod dachem. Tworzy to nowoczesny ogród z przestrzenią dla każdego.

Źródła obrazu:

Rysunek 1: pixabay.com © artemtation (domena publiczna CC0)

Rysunek 2: Wikimedia.commons.org © Olaf Nies (CC BY-SA 2.0)

Rysunek 3: pixabay.com © JamesDeMers (domena publiczna CC0)

Rysunek 4: pixabay.com © erge (domena publiczna CC0)

Thanks! You've already liked this