Rośliny pnące – szybko rosnące i kwitnące winorośle do Twojego ogrodu

Wiosna przychodzi z typowo zmienną pogodą, czasem znowu pada, czasem mocno świeci słońce. Pomimo niestabilnego charakteru tej pory roku, teraz jest najlepszy czas na pielęgnację ogrodu. Nasze praktyczne wskazówki dotyczące udanego ogrodnictwa na wiosnę mogą bardzo pomóc w długoterminowym planowaniu ogrodu i przeprojektowywaniu go teraz. Ale czy pomyślałeś również o całkowicie naturalnej dekoracji elewacji domu lub pergoli? Jeśli jeszcze nie, to już dziś chętnie podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami w tym zakresie. W poniższym artykule chcemy bliżej przyjrzeć się szybko rosnącym i pięknie kwitnącym pnączom oraz dostarczyć ciekawych informacji i praktycznych wskazówek pielęgnacyjnych na temat tych pnączy. Szybko rosnące pnącza mogą pokryć gołe ściany i uszkodzone obszary ogrodzeniowe i dodać romantyczny akcent do Twojego ogrodu. Jej kwiaty przyciągają wzrok, ale nie rzucają się w oczy na zewnątrz.

Wspaniałe kwiaty włoskiego powojnika (Clematis viticella) stanowią dobry ekran prywatności na starym ogrodzeniu.

Piękne rośliny pnące włoskie powojniki

  • Rośliny pnące pięknie kwitnące

Wybraliśmy następujące rośliny pnące do ogrodów i tarasów na podstawie dwóch ważnych kryteriów. Przede wszystkim wszystkie rosną dość szybko, a posadzone teraz mogą latem pokryć dużą powierzchnię elewacji domu, oplatać się wokół pergoli lub wspinać się na uzdę.

Oczywiście trzeba zadbać o to, by rośliny te miały odpowiednią oprawę, w przeciwnym razie nie będą się prawidłowo rozwijać i nie wykażą swojego naturalnego piękna. Drugą cechą charakterystyczną wyboru roślin pnących w tym artykule są ich wspaniałe kwiaty. Gdybyś miał te rośliny w swoim ogrodzie, od wiosny do późnej jesieni cieszyłbyś się morzem kwiatów. Kwitną w różnym czasie, więc możesz doświadczyć ich kwitnienia od czerwca do października. Niektóre emanują delikatnym zapachem i sprawiają, że Twój ogród jest miejscem relaksu, w którym możesz czuć się zrelaksowany, a nawet podekscytowany. Możesz tego doświadczyć dzięki wspaniałym roślinom pnącym z naszej listy!

13th

 Od połowy czerwca do września te kwiaty w kształcie trąbek wiszą na fasadzie domu i emanują wspaniałym zapachem dookoła.

Kwiaty od różu do fioletu Elewacja domu wspaniały zapach

  • Najpopularniejsze rośliny pnące

Oto nasze ulubione wśród kwitnących roślin pnących. Ich naturalne kształty i kolory są tak imponujące, że przyciągają wzrok w ogrodzie. Możesz również użyć tych pnączy, aby nadać swojej przestrzeni zewnętrznej wyrafinowany wygląd i podziwiać ich naturalne piękno przez miesiące.

Małe białe kwiaty hortensji pnącej są ozdobą ogrodu.

małe białe kwiaty pnące hortensja zdobią ogród

  • Hortensja pnąca (Hortensia petiolaris)

Hortensja pnąca to ozdobny krzew pnący, łatwy w pielęgnacji i wytrzymały. Pochodząca z Dalekiego Wschodu hortensja jest obecnie szeroko rozpowszechniona w takich krajach jak Japonia, Tajwan i Korea. Jeśli chcesz, aby to naturalne piękno znajdowało się na zewnątrz, okres od marca do połowy maja to najlepszy czas na jego sadzenie. Hortensja pnąca preferuje miejsca chłodne i zacienione, doskonale rozwija się na glebach bogatych w próchnicę. Jest idealny do zazieleniania każdej północnej ściany przy niewielkim nasłonecznieniu. Jej drobne, białe kwiaty mają słodkawy aromat, pojawiają się w maju, a okres kwitnienia trwa do końca lipca, w niektórych miejscach później, w zależności od warunków klimatycznych. Jesienią ich liście żółkną i znów przyciągają wzrok.Przyroda pokazuje nam swoją najpiękniejszą stronę z pnącą hortensją.

 Miły, ale trujący! Unikaj nawet kontaktu skóry z trąbką wspinaczkową, ponieważ wszystkie jej części są trujące!

Rośliny pnące

  • Trąbka do wspinaczki (Camsis)

Trąbka wspinaczkowa jest również znana jako kwiat trąbki lub wciągarka do trąbki. Jest to wieloletnia roślina pnąca o kwiatach lejkowatych lub trąbkowatych, dlatego nosi wspomniane już nazwy. Mamy dwa dobrze znane gatunki, amerykański i chiński kwiat trąbkowy, ale często można znaleźć między nimi krzyżówkę. Te pnące rośliny cieszą oko jasnymi kolorami kwiatów, które zdobią ogród od sierpnia do późnej jesieni. Paleta kolorów jest bardzo zróżnicowana – od ciemnego różu przez pomarańcz i szkarłat do ciemnej czerwieni. Aby móc podziwiać kwiaty trąb pnących we własnym ogrodzie, musisz najpierw wybrać ciepłe i słoneczne miejsce dla tych pnączy. Nie lubią cienia, ale równie dobrze rozwijają się na glebach obojętnych, jak i wapiennych i kwaśnych. Kwiat trąbki nie znosi długich okresów suszy, więc latem trzeba go regularnie podlewać.

Dodatkowa wskazówka: Zachowaj ostrożność podczas pielęgnacji kwiatów trąbkowych. Wszystkie części tych pięknych pnączy są trujące, dlatego zaleca się unikanie jakiegokolwiek głównego kontaktu z ich liśćmi i kwiatami!

Morze kwiatów glicynii pojawia się zwykle w kwietniu, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie.

Wisteria glicynia duże skupiska kwiatów delikatny fiolet

  • Wisteria (Wisteria sinensis)

Wisteria znana jest nam również jako wisteria. To bez wątpienia jedna z najpopularniejszych wśród Niemców roślin pnących. Glicynia pierwotnie pochodzi z Azji Wschodniej, obecnie jest bardzo popularna również w Ameryce Północnej. W tym kraju szeroko rozpowszechnione są dwa gatunki: Wisteria sinensis i floribunda. Ich skupiska kwiatów są bardzo atrakcyjne w kolorze białym, fioletowym lub jasnoróżowym i służą jako najlepsza dekoracja na ścianach domów, pergolach lub innych elementach pomocniczych. Glicynia wymaga dużo opieki. Piękna roślina lubi stanowiska słoneczne i ciepłe, ale nie jest szczególnie wrażliwa na mróz. Glicynia nie kwitnie w cieniu lub półcieniu. Nawet po zasadzeniu przez kilka lat będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, zanim zobaczysz delikatne kolory ich kępek kwiatów. Wisteria nie kwitnie w ciągu pierwszych kilku lat. Lubi zwijać się w kłębek i może urosnąć na ponad 15 m wysokości. Aby właściwie o nie dbać, pnącze należy przycinać dwa razy w roku.

Dodatkowa wskazówka: Ostrożność! Wszystkie części glicynii są trujące, zwłaszcza nasiona i strąki!

 Powojnik kwitnie od wiosny do późnej jesieni.

Piękne kwitnące rośliny pnące Clematis

  • Powojnik

Chcemy dodać piękne powojniki do naszej listy najpopularniejszych pnączy. Szybko rośnie, a nawet miesiącami pokazuje swoje delikatne kwiaty w ogrodzie lub na balkonie. Na całym świecie znanych jest około 300 gatunków powojników. Sprzedajemy również różne rodzaje tych pnączy, na przykład te o bardzo dużych kwiatach i inne o słabym wzroście. Możesz sam zdecydować, która odmiana będzie odpowiednia do Twojego ogrodu. Liczne mieszańce kwitną od maja do października. Kwiaty mogą być w kolorze białym, różowym lub fioletowym i będą ozdobą Twojego ogrodu do późnej jesieni. Ta roślina pnąca jest uważana za łatwą w pielęgnacji, nie ma wysokich wymagań co do gleby i warunków pogodowych. Jednak wszystkie odmiany należy przycinać, np. Clematis alpina i Clematis montana, najlepiej zaraz po kwitnieniu. Istnieją odmiany powojników, które bardzo dobrze rozwijają się w wannie i mogą wspaniale ozdobić balkon lub taras, od wiosny do późnej jesieni!

 Akebie o liściach palców nadal nazywa się winem czekoladowym.

Kwitnące rośliny pnące

To tylko niektóre z naszych faworytów wśród szybko rosnących, pięknie kwitnących pnączy. Przewiń w dół i ciesz się naturalnym blaskiem innych mniej lub bardziej znanych winorośli.

 Kwiat księżyca (Ipomoea alba) otwiera swoje delikatne białe kwiaty tylko w nocy, od zachodu do wschodu słońca i roztacza urzekający aromat.

Wspinaczka po białych kwiatach księżycowych

 Jaśmin gwiazdowy (Trachelospermum jasminoides) to pachnąca, wiecznie zielona winorośl.

Kwitnące rośliny pnące, jaśmin gwiaździsty

 Prawdziwy chmiel (Humulus lupulus) nie tylko dobrze wygląda, jest używany w warzeniu piwa.

Rośliny pnące prawdziwego chmielu

Szczególnie cenimy dekoracyjny charakter fasoli hiacyntowej, choć w Azji i Afryce uważana jest za jadalną.

Kwitnąca hiacyntowa fasola pnąca dekoracyjny charakter

 Liście większości pnących roślin są jaskrawo zabarwione jesienią i pięknie przyciągają wzrok w ogrodzie.

Rośliny pnące jaskrawo kolorowe liście jesień piękny przyciągający wzrok ogród

Thanks! You've already liked this