Chryzantemy lśnią w najpiękniejszych jesiennych barwach

Witam, drodzy przyjaciele kwiatów! Dziś chcemy kontynuować nasz cykl artykułów o najpiękniejszych jesiennych kwiatach w ogrodzie. Do dzisiejszego postu wybraliśmy niezrównane piękno w jesiennym ogrodzie i teraz chcemy Wam je zaprezentować. Bo wiesz z własnego doświadczenia, że ​​ogród jesienią nigdy nie może być bezbarwny. Każdy z pewnością ma swojego faworyta wśród kwiatów ogrodowych, ale dla nas są to bez wątpienia zachwycające chryzantemy. Cieszą nasze oczy, nawet gdy noce są chłodniejsze, a w ciągu dnia słońce rzadko przebija się przez chmury i mgłę. Mimo to kwitną wspaniale od października do listopada i urzekają swymi wspaniałymi kwiatami. Chryzantemy lśnią najpiękniejszymi jesiennymi kolorami. Ich spektrum kolorów waha się od śnieżnobiałych, żółtych, pomarańczowych i czerwonych do jesiennych odcieni miedzi. Ich naturalny urok sprawia, że ​​są po prostu niezastąpione w każdym ogrodzie w nadchodzących jesiennych tygodniach, aż do pierwszych przymrozków.

Chryzantemy stanowią świetne akcenty kolorystyczne w jesiennym ogrodzie

Ciekawostki o chryzantemach

Chryzantemy należą do grupy bylin i są dobrze znanymi późnymi kwitnącymi roślinami. Udekorują ogród i taras do końca listopada i dodają tam ciekawych akcentów kolorystycznych. Te ogrodowe piękności mają łacińską nazwę Chryzantema i są najpopularniejszymi jesiennymi roślinami tutaj i w całej Europie.

Pochodzą one pierwotnie z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z Chin, gdzie jako rośliny ozdobne były uprawiane ponad 2000 lat temu. Tam chryzantemy są nadal jedną z czterech szlachetnych roślin, obok orchidei, bambusa i śliwek. W tradycji kulturowej Dalekiego Wschodu są symbolem szczęścia i dobrobytu. Piękna chryzantema jest także narodowym kwiatem Japonii. Nazywa się tam Kiku, co w tłumaczeniu na niemiecki oznacza „wieczorne słońce”. Dla Japończyków kwiat symbolizuje nieśmiertelność i doskonałość. W dalekiej krainie jest nawet oficjalną rośliną japońskiego cesarza.

Najlepsza biżuteria przed wejściem do domu – żółte i pomarańczowe chryzantemy

żółtopomarańczowe chryzantemy w pudełku

 Te piękne kwiaty ogrodowe zostały sprowadzone do Anglii przez angielskiego botanika Roberta Fortune w połowie XIX wieku, skąd szybko podbiły całą Europę i Amerykę. Początkowo znanych było tylko 30 odmian. Ale potem ogrodnicy dowiedzieli się, jak poprzez krzyżowanie można tworzyć nowe, piękniejsze odmiany, tak że dziś na całym świecie dystrybuowanych jest około 10 000 odmian. Późne kwitnące są nadal nazywane „astrami zimowymi” i „roślinami krótkiego dnia”. Jest to całkowicie do przyjęcia, ponieważ chryzantemy potrzebują tylko czterech godzin światła słonecznego dziennie. Pąki kwiatowe zaczynają formować dopiero w ostatnich 10 dniach września, kiedy dzień i noc są takie same. Pierwsze kwiaty otwierają się dopiero po 6 tygodniach i wnoszą do ogrodu prawdziwy, kolorowy spektakl.

Kolorowe widowisko tych ogrodowych kwiatów to prawdziwa uczta dla oczu i duszy.

Wazon z chryzantemami w różnych kolorach

 Popularne kwiaty ogrodowe są wszędzie cenione ze względu na różnorodność kształtów i niepowtarzalny rozkwit. Kwiaty różnią się kształtem – są duże, małe, półpełne i pełne. Wyjątkowo wyglądają chryzantemy, ich kwiaty przypominają pompony, ale można też spotkać odmiany pająkowate. Ponadto rozróżnia się mrozoodporne chryzantemy, tzw Chryzantemy ogrodowe, które zwykle rosną na rabatach. Dorastają do około 1 m wysokości i mają kwiaty wielkości pięści w jasnych kolorach – białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym. Popularne są również chryzantemy doniczkowe, które obecnie można kupić wszędzie w kwiaciarniach i na każdym targu kwiatowym. Jej kwiaty są małe, bardzo dobrze ukształtowane, a ich przepych przyciąga wzrok na balkon i taras. Ozdabiają one liczne wejścia w całym kraju i witają jesień!

Splendorem chryzantem ogrodowych można również cieszyć się w domu

piękny wazon z chryzantemami

Daj chryzantemy, przynieś radość!

Podaruj chryzantemy w prezencie

Symboliczne znaczenie kolorów kwiatów chryzantem

Jak mówi się często i całkiem poprawnie, pasujące kwiaty mówią więcej niż tysiąc słów. Aby odnieść sukces w każdym najmniejszym geście uwagi, warto znać znaczenie późnych kwitnących w zależności od ich koloru. Ale ostrzegam: symboliczne znaczenie kwiatów często zmienia się i różni się w zależności od kraju! Niemniej jednak poniższe informacje nie wyrządzają żadnej szkody:

To wyjątkowe piękno pochodzi prosto z natury!

biała chryzantema

  • Mówi się, że białe chryzantemy symbolizują świętość, szczęście i błogość. Ale bądź ostrożny, ponieważ w wielu kulturach reprezentują one także śmierć i żałobę;
  • Żółte kwiaty symbolizują wieczność i ponadczasowe szczęście;

Mówi się, że ta chryzantema symbolizuje lojalność i niekończące się szczęście.

żółty chryzantema pan młody

  • Czerwone chryzantemy są symbolem głębokiej miłości;
  • Niebieski wyraża nieograniczoną lojalność.

Nasza wskazówka: Najlepiej jest dowiedzieć się więcej o znaczeniu kwiatów przed pójściem na uroczystą okazję z bukietem w ręku. Przynajmniej w ten sposób nie będziesz się oszukiwać!

chryzantemy bordowe

Ważne wskazówki dotyczące pielęgnacji chryzantem

Popularne późne kwitnące to wieloletnie, odporne byliny. Czujesz się bardzo komfortowo w jasnym, słonecznym i osłoniętym miejscu. Preferujesz glebę bogatą w próchnicę i dobrze przepuszczalną. W każdym przypadku należy unikać zalegania wody, może to być śmiertelne dla bryły korzeniowej. Te kwiaty ogrodowe są odporne na zimno i mróz i mogą zimować na zewnątrz w łóżku. Mogą być rozmnażane przez siew lub sadzonki. Najlepiej na wiosnę umieścić je w ziemi w odległości 50 cm od siebie. Chryzantemy ogrodowe osiągają wysokość 1 m, a ich okres kwitnienia przypada na koniec października. Potrzebujesz dużo wody, ale mało nawozu. Te kwiaty potrzebują tylko kilku godzin światła słonecznego dziennie i mogą z powodzeniem ozdobić Twój ogród swoimi cudownie jasnymi kolorami przez wiele tygodni.

Ciesz się blaskiem chryzantem ogrodowych przez tygodnie

Kwiaty ogrodowe pomysły chryzantemy

Większość naszych hobbystów woli pozbywać się chryzantem ogrodowych po okresie kwitnienia. Oznacza to, że traktują je jako jednoroczne. W związku z tym chcemy ponownie podkreślić, że są to wytrzymałe, mało wymagające kwiaty ogrodowe i mogą zimować na zewnątrz. Nowe pędy pojawiają się dopiero wiosną, a uschnięte muszą być następnie przycięte. Chryzantemy doniczkowe są również łatwe w pielęgnacji. Dla tych jesiennych piękności wybierz dobrze osłonięte miejsce na tarasie lub balkonie, a raczej przed wejściem do domu i regularnie podlewaj kwiaty. Kupuj je jak najwięcej pąków, abyś mógł długo podziwiać ich kwiaty. Ich okres kwitnienia wynosi zwykle od 20 do 40 dni. Jeśli chcesz kontynuować ich uprawę, powinieneś posadzić kwiaty w ziemi i dobrze chronić ich korzenie. Twoja pielęgnacja zwróci się w przyszłym roku, a późne bloomersy podziękują Ci za to wspaniałymi kwiatami i przyciągającymi wzrok kolorami!

Udekoruj wejście do domu i werandę pięknymi jesiennymi kwiatami

Jesienne kwiaty dekoracja wejściowa do domu jubilerskiego!

Ciesz się jasnymi kwiatami chryzantem w ogrodzie lub doniczce i ciesz się cudowną jesienią!

 Stylowe kompozycje kwiatowe są zawsze atrakcją w pokoju

stylowa kompozycja kwiatowa

 Może być skromny, ale piękny

Kompozycja kwiatowa skromnie piękna

  Zaproś jesień do swojego domu tymi jasnymi kolorami chryzantem

Zielone chryzantemy – niesamowite, ale prawdziwe!

zielone chryzantemy

 Umieść swoje jesienne piękności w centrum uwagi….

Chryzantemy w stylu vintage

…i podziwiaj to naturalne piękno jak najdłużej!

Układanie jesiennych kwiatów

Thanks! You've already liked this