Obývací pokoj ve stylu Provence: 80 návrhových nápadů

Obývací pokoj ve stylu Provence: 80 návrhových nápadů

Provence je destinace, která k nám přišla ze slunné a útulné francouzské provincie a je pojmenována podle stejnojmenné oblasti. Provence se liší od klasického venkovského stylu v eleganci a od obvyklého rustikálního stylu – v eleganci.

Vlastnosti stylu Provence

Proud začal vznikat v 17. století, na rozdíl od městského klasicismu. Zředilo to každodenní shon a vneslo do toho harmonii a klid. Stále více bohatých občanů upřednostňovalo pohodlný dům v provinciích. Lehkost, světlo, otevřený prostor a sofistikovanost – to vše jsou hlavní charakteristiky Provence, které přežily až do naší doby..

Obývací pokoj ve stylu Provence je dokonalým srdcem domova. Je příjemné v něm trávit večery a zvát hosty. Funkčnost a praktičnost se harmonicky snoubí s kreativním romantismem. Nyní je to jedna z nejpopulárnějších a nejúčinnějších alternativ studené hi-tech a lakonického minimalismu..

Region Provence je proslulý nádhernou krajinou, voňavými bylinkami, azurovým mořem a jasným sluncem. Právě tyto vlastnosti ovlivnily formování hlavních interiérových trendů..

Charakteristické rysy stylu Provence:

– Lehký, pastelový povrch;

– Přírodní materiály a přírodní textury;

– Spousta dřeva;

– Stropní nosníky;

– Čerstvé květiny a květinové ozdoby;

– Spousta lehkých textilií a dekorů;

– vzdušné volánky a krajky;

– Porcelánové a keramické drobnosti.

Provence je nejvhodnější pro venkovský dům. Má jak atmosféru, tak schopnost zcela plánovat rekonstrukce a zařízení od nuly, aniž by se přizpůsoboval rozvržení vývojáře. Ale i v bytě si můžete vybavit svůj vlastní slunný koutek a znovu v něm vytvořit autentického ducha francouzské provincie. Malé byty mají své výhody: Provence vizuálně rozšiřuje prostor, dělá ho lehkým a vzdušným, lepším než většina ostatních stylů.

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Vlastnosti Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Vlastnosti Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Vlastnosti

Barevná řešení

Provence netoleruje příliš jasné barvy. Jedná se o tlumené, zdrženlivé, ale velmi světlé odstíny. Aktivně se používá bílá a béžová, mléčná, olivová, levandulová, nebesky modrá a tyrkysová. Mezi teplé barvy patří světlá hořčice, okrová, terakotová a pastelově žlutá. Používají se námořní odstíny a dokonce i příslušenství: mušle nebo rybářské náčiní. Slunně kvetoucí louky a azurové moře nevylučují, ale harmonicky se doplňují.

Bílý obývací pokoj ve stylu Provence

Bílá a její variace jsou vždy tou nejlepší volbou pro malé obývací pokoje bez denního světla. Pro styl Provence je bílá zcela nativní. Nábytek vypadá obzvláště působivě na pozadí světlých stěn, podlahy a stropu. Textura dřeva vypadá ještě lépe a výrazněji a dokonce i ty nejjemnější a nejsvětlejší odstíny se stávají jasnějšími a výraznějšími..

Skutečným králem bílého provensálského obývacího pokoje je bělené staré dřevo. Je vhodný na podlahy a nábytek. A aby se prvky nesloučily do celistvého pole, můžete si vybrat dřevo různých odrůd a textur a vše naředit originálním kováním a textilem.

Bílý obývací pokoj ve stylu Provence - interiérový design Bílý obývací pokoj ve stylu Provence - interiérový design

Obývací pokoj ve stylu Provence v pastelových barvách

Pastel je dalším prvkem Provence. Při výběru takové stupnice pro obývací pokoj musíte vzít v úvahu, že veškerý design by měl být měkký, vzdušný, lehký. Provence vždy používá složité vícesložkové a zředěné odstíny. I bílá je spíše ze slonovinové nebo vanilkové krémové barvy. Skvěle se hodí k chladné modrošedé, romantické jasanové růži nebo teplým pudrovým tónům.

Obývací pokoj ve stylu Provence v pastelových barvách - interiérový design Obývací pokoj ve stylu Provence v pastelových barvách - interiérový design

Modrý a levandulový obývací pokoj ve stylu Provence

Mořská modř a vonící levandule jsou jednou z charakteristických vlastností Provence. Levandulový textil s hrubou strukturou vypadá krásně. A ve venkovském domě v neobvyklé barvě můžete bezpečně namalovat dokonce i okenní rám a okenice. Modrá je jemná, vybledlá, ne příliš nasycená. Přináší do místnosti příjemný chlad. Tlumená tyrkysová vypadá dobře a bledě modré stěny jsou jedním z nejběžnějších řešení..

Modrý a levandulový obývací pokoj ve stylu ProvenceZelený obývací pokoj ve stylu Provence

Zelené odstíny se používají hlavně v textiliích nebo k vytváření akcentů. Nejedná se o bohatý bylinkový nebo kyselý salát, ale spíše o jemnou olivu. Interiér založený na přírodních materiálech a texturách se neobejde bez jedné z nejpřirozenějších barev. Zelená v Provence je houština, voňavé jehličí a vinná réva. Nejaktivněji se používá v květinových ozdobách na stěnách, obrazech, záclonách, čalounění a polštářích..

Zelený obývací pokoj ve stylu ProvenceObývací pokoj ve stylu Provence v jasných barvách

Ačkoli Provence netoleruje příliš syté a křiklavé barvy, stále existuje místo pro jasné barvy. Obvykle se jedná o teplé odstíny: hořčice, terakota, slunečnicově žlutá, cihlově červená. Ale tyto barvy nemohou být základní. Používají se pouze k tomu, aby obývacímu pokoji poskytly trochu útulnosti, zajímavé barvy a tepla. Mohou to být drobné doplňky, polštáře, malba květin.

Obývací pokoj ve stylu Provence v jasných barvách - interiérový design Obývací pokoj ve stylu Provence v jasných barvách - interiérový design

Povrchové úpravy a materiály

Hlavním materiálem je dřevo v jakékoli jeho variantě. Méně běžně se používá přírodní kámen, surová lehká cihla, keramika. Sklo, chrom a plast se téměř nikdy nenašly.

Interiéry ve stylu Provence mohou připomínat klasiku. Použité dřevo cenných druhů, zaoblený nábytek, symetrické uspořádání. Jedná se o dvě nebo tři barvy s hnědou nebo terakotovou základnou. Tradiční Provence je lehčí a lehčí. Umožňuje proutěný nábytek a doplňky, dekorativní koše a útulné polštáře, květinové úpravy v půvabných vázách a pokojové rostliny v keramických květináčích..

Podlaha

Provence tíhne k přirozeným texturám. Podlaha je tradičně dřevěná. Bělené dřevo nebo neošetřená hrubá deska vypadá skvěle. Vhodné jsou také vykládané parkety. Pokud je váš rozpočet omezený, můžete se podívat na laminátové podlahy. Moderní imitace dřeva jsou téměř stejně dobré jako ve vzhledu a kvalitě, ale jsou mnohem dostupnější. A pro relaxační oblast je vhodný útulný krémový nebo kávový koberec..

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - povrchová úprava podlahy

Zdi

Stěny jsou nejčastěji pokryty barvou. Jedná se o světlé a teplé odstíny bílé, krémové a béžové, jemné pastelové barvy. Používá se dekorativní omítka s jemnou texturou. Papírové tapety se používají méně často. Obvykle se jedná o tapetu s květinovým nebo květinovým vzorem. Jsou vhodné pro vytvoření přízvukové stěny. Je dobré, když jejich ozdoba odráží textil..

Světlé pozadí se ředí keramickými dekoracemi, fotografiemi, obrazy a zrcadly v propracovaných nebo naopak hrubých rámečcích.

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - dekorace na zeď Design obývacího pokoje ve stylu Provence - dekorace na zeď

Strop

Strop v Provence – klasický, bíle omítnutý. Pokud to rozvržení a výška dovolují, jsou instalovány hrubé dřevěné trámy. Pokud je místnost malá, strop by měl být přirozeným rozšířením stěn. Pak vypadá výše a na neutrálním pozadí vypadá efektní lustr ještě zajímavěji..

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - dekorace na strop Design obývacího pokoje ve stylu Provence - dekorace na strop

Nábytek do obývacího pokoje

Nábytek Provence je funkční i vysoce dekorativní. Nejde jen o vintage a nestandardní tvary, ale také o absenci zbytečných detailů. Používají se stará nebo stará sluchátka namalovaná ve světlých barvách. Šatní skříně a noční stolky jsou vždy úhledné, ale vypadají, že sloužily více než jedné generaci.

Starožitnosti si zde velmi váží. Ale i nový nábytek může dostat omšelý vzhled. Dřevěné fasády jsou zdobeny malbou a decoupage. Dokonce to můžete udělat sami..

Zajímavým tahem je krb, který se stane ideálním centrem útulného obývacího pokoje ve stylu Provence. Může být umístěn ke zdi nebo mezi okny a vedle něj může být umístěna pohovka a křesla. Čalouněný nábytek – kulatý, elegantní, s ozdobnými područkami. Taková rekreační oblast je splněným snem.

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Nábytek Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Nábytek Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Nábytek

Osvětlení

Množství světla je jedním z hlavních rysů Provence. Velká okna propouštějí sluneční paprsky. Umělé osvětlení je vybráno v nejpohodlnějším a nejpřirozenějším rozsahu. Mělo by být nepřítomné a nenápadné.

V takovém obývacím pokoji se víceúrovňová bodová světla používají jen zřídka, takže musíte přemýšlet o osvětlení každé zóny. Ale v Provence můžete bezpečně zavěsit ozdobné dekorativní lustry, instalovat vysoké stojací lampy a svícny s látkovými stínidly.

Odvážným řešením je kovaný lustr nebo bronzový lustr. Nevyhnutelně se stává hlavním prvkem místnosti. Existují také jednodušší možnosti: hliník a mosaz. Stylový tah je kombinací kovu a keramiky. Krásným doplňkem jsou také kované svícny. Hlavními prvky kování ve stylu Provence jsou listy, vinná réva a trsy, květiny.

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - osvětlení Design obývacího pokoje ve stylu Provence - osvětlení Design obývacího pokoje ve stylu Provence - osvětlení

Dekor a textil

Textil je hlavním doplňkem Provence. Jedná se o krásné a dekorativní závěsy s volánky, tylem, množstvím polštářů, přičemž se nepoužívá nic nadbytečného. Každý detail má svou vlastní roli a význam. Provence je lehkost a vzdušnost. Netoleruje nadbytek a hromadění.

Čalounění čalouněného nábytku je kombinováno s dekorativními polštáři a závěsy. Kromě květinových vzorů se často používají pléd a pruhy..

Zvláštní pozornost je věnována dekorativnímu kování. Dřevořezby a efektní kované díly jsou vítány. Jedná se o kliky skříněk, nohy čalouněného nábytku a další prvky..

Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Dekor a textil Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Dekor a textil Design obývacího pokoje ve stylu Provence - Dekor a textil

Malý obývací pokoj ve stylu Provence

Je vhodné vyzdobit malý obývací pokoj ve stylu Provence ve světlých barvách, bez chytlavých kontrastů. Bílé stěny jsou v souladu s krémovým nábytkem. Pocit lehkosti a vzdušnosti dodávají jemné odstíny modré. Studené barvy jsou také skvělou volbou pro slunné místnosti. Zrcadla v elegantních dekorativních rámečcích pomohou zvětšit prostor. Malý obývací pokoj by měl mít co nejméně volánů. Všechny dekory jsou funkční.

Jedním z praktických řešení pro malé kvadratury je kombinace sousedních prostor. Například malý obývací pokoj ve stylu Provence lze kombinovat s kuchyní, což je další místnost, pro kterou je tento konkrétní styl ideální. Velký jídelní stůl je obklopen elegantními polstrovanými židlemi. Pokud je to žádoucí, můžete jej nahradit konferenčním stolkem a křesly. Hodil by se vintage příborník s domácí sbírkou porcelánu za skleněnými dveřmi. Nejtěžší je vybrat si domácí spotřebiče. Ale vždy se můžete dostat ze situace díky dekorativním panelům, výklenkům a vestavěnému vybavení..

Malý obývací pokoj ve stylu Provence - interiérový design Malý obývací pokoj ve stylu Provence - interiérový design

Design obývacího pokoje ve stylu Provence – fotografie

Nabízíme vám velký výběr čerstvých fotografických nápadů na výzdobu interiéru obývacího pokoje ve stylu Provence pro náladu a inspiraci! Příjemné prohlížení!

Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie Interiérový design obývacího pokoje ve stylu Provence - fotografie

Thanks! You've already liked this