Sukulenty (90 fotografií): druhy, pravidla péče

Sukulenty (90 fotografií): druhy, pravidla péče

Kalanchoe, aloe, kaktusy, trhané, crassula, agáve – tyto nenáročné rostliny se nacházejí téměř v každé domácnosti a kanceláři, ale jen málo lidí ví, že všechny patří do skupiny sukulentů. Tato kategorie zahrnuje druhy typické pro regiony se suchým podnebím, které akumulují vlhkost v upravených stoncích a listech. Díky této funkci se sukulenty neobejdou po dlouhou dobu a zachovávají atraktivní vzhled. Estetika a vybíravost z nich činí vynikající volbu pro terénní úpravy interiérů, teras, záhonů a dokonce i skalnatých alpských kopců..

Popis a druhy sukulentů

V překladu z latiny znamená sukulentus „šťavnatý“ – tak lze popsat vzhled zástupců polopouštní flóry. Během letního období dešťů intenzivně shromažďují vodu, díky čemuž snáší suché subequatoriální zimy. Několik rodin je hodnoceno jako sukulenty – mezi ně patří kaktus, tučné rostliny, agáve, lilie, euphorbia a aizoon. Jejich exotický tvar a světlé květy vypadají extrémně atraktivní v jakémkoli prostředí a schopnost obejít se bez zalévání po dlouhou dobu šetří čas a úsilí při péči o tyto kompaktní zelené plochy..

V nejširší klasifikaci jsou sukulenty rozděleny do dvou kategorií – stonek, se zesílenou a často žebrovanou lodyhou (kaktusy, spurge) a listové, ve kterých se vlhkost hromadí v masitých listech (tuk, aloe, omlazený a další). Biologické vlastnosti všech těchto rostlin jim umožňují absorbovat vodu z jakéhokoli možného zdroje: dlouhé kořeny ji vytahují z hlubokých vrstev půdy, přízemní větve shromažďují rosu, chmýří na povrchu je navrženo tak, aby kondenzovalo kapičky vlhkosti ze vzduchu a déšť stéká hladkými zakřivenými listy přímo k výstupu …. To vše znamená, že někdy hosté ze suchého podnebí stále potřebují životodárnou zálivku a postřik, ale to by mělo být prováděno velmi střídmě a opatrně..

Ve vnitřních podmínkách se pěstují druhy, u nichž pokles slunečního světla a teploty během vegetačního klidu není rozhodující. Nejoblíbenějšími sukulenty v interiéru jsou všechny druhy kaktusů a také mnoho jmen Tolstyankovů, jako například:

Aeonium. Listy aeonia, zaoblené a mírně špičaté ke špičkám, svým vzhledem připomínají vícevrstvé květy jiřin nebo růží. Současně mají zcela jedinečné barvy – zelený přechod podél zubatých okrajů může být lemován růžovou nebo červenou barvou, existují také tmavě fialové, černé, citronové, krémově zelené druhy. Stonek vnitřního aeonia je velmi krátký a listy jsou k sobě pevně přitlačeny a od středu k okrajům rostou v šachovnicovém vzoru.

Sukulentní druhy rostlin - Eonium

Graptopetalum. Atraktivita této rostliny spočívá především v jejím neobvyklém kvetení. Kolem května až července se z dřepové růžice masitých listů objevují větvičky s nádhernými růžovými pětilistými „hvězdami“. Ve středu otevřených pupenů jiskří jasně žluté tyčinky na dlouhých nohách, které dodávají rozkvetlým květům zvláštní slavnostní kouzlo. Tato extravagance trvá 2–3 týdny a poté se sukulentní vrací ke svému standardnímu vzhledu u tlustých žen.

Sukulentní druhy rostlin - Graptopetalum

Pachyphytum. Řecký název Pachyphytum znamená „hustolistý“, což lze skutečně považovat za hlavní rys této šťavnaté. Jeho husté listy ve formě podlouhlých a mírně zploštělých hroznů jsou pokryty namodralým voskovým povlakem, který zabraňuje odpařování vlhkosti. Rostlina má podobu četných epifýz, které jsou propojeny krátkými, tuhými stonky. Pachyphytum kvete nenápadně a uvolňuje malé narůžovělé výhonky jako mírně zdeformované uši.

Sukulentní druhy - Pachyphytum

Aichrizon. Tomuto sukulentu se také říká „strom lásky“. S malými tmavě zelenými listy, větvemi ve tvaru koruny a hustou lodyhou opravdu připomíná miniaturní strom. Asociace s romantikou jsou pravděpodobně způsobeny tvarem listů ve tvaru srdce. V období jaro-léto je aichrizon pokryt svěžím mrakem drobných zlatých květů, které jsou velmi podobné laty třezalky. Pro vytvoření koruny je strom pravidelně prořezáván a v teplém období potřebuje pravidelnou zálivku malými dávkami vody..

Druhy sukulentů - Aichrizon

Monantes. Velké množství malých zelených boulí rostoucích přímo ze země – to je Monantes. Během kvetení stoupá ze středu každé růžice tenká načervenalá stopka s bledě žlutou „hvězdou“ na konci. Tento sukulent je cenný pro svou maličkost a v kompozicích vytváří zajímavé pozadí pro větší rostliny..

Sukulentní druhy - Monantes

Tlustá žena. Mnohem častěji je tato rostlina označována pod názvy „crassula“, „strom štěstí“ nebo „strom peněz“. Jeho zaoblené listy se nažloutlým leskem vypadají jako mince, takže tento sukulent je považován za amulet, který do domu přitahuje finanční prosperitu a prosperitu..

Druhy sukulentů - tlustá žena

Brigamia. Světlá rostlina podobná palmě, známá jako „havajská palma“, „sopková palma“. Na podzim se na zeleném vršku objevují žluté květy ve tvaru hvězdy, s nimiž šťavnatý získává ještě exotičtější vzhled..

Sukulentní druhy rostlin - Brigamia

Portulacaria, neboli „sloní keř“ je okrasný ministrom s velmi silným tmavě hnědým stonkem připomínajícím strom. Ve struktuře to opravdu evokuje asociace s nohama slonů, ale bezpočet miniaturních světle zelených listů na pozadí silné základny vypadá velmi kontrastně.

Sukulentní druhy rostlin - Portulacaria

Argyroderma, což v překladu zní jako „stříbrná kůže“ vděčí za svůj název jedinečné barvě. Studený nazelenalý tón hustých listů díky světle šedému voskovému povlaku působí ještě tajemněji. Ve tvaru tato rostlina opakuje mořské kameny – stejné hladké a oválné zploštělé, ale uprostřed rozřezané. Během období květu se klapky mírně otevírají a v každé je neuvěřitelná krása „aster“ oranžové, růžové nebo jasně žluté barvy.

Sukulentní druhy rostlin - Argyroderma

Litopsi, nebo živé kameny, není hned možné rozeznat od oblázků. Šedá, mírně skvrnitá barva je v přirozeném prostředí zcela maskuje. Sukulentní je rostlinná říše, která se rozdává pouze během kvetení, kdy uprostřed zaoblených polovičních listů kvetou světlé „sedmikrásky“ ve žlutých, oranžových, růžových nebo bílých tónech.

Sukulentní druhy - Lithops

Kalanchoe, se svými bohatými a svěžími květenstvími-hvězdami je často zakoupen jako dárek nebo jen na ozdobu interiéru. Tento sukulent dobře roste za normálních vnitřních podmínek, snáší přebytek i nedostatek slunečního světla. Šťáva Kalanchoe má protizánětlivé, hojivé a regenerační vlastnosti, která je široce používána v lidové medicíně a kosmetologii..

Sukulentní druhy rostlin - Kalanchoe

Haworthia. Má masité, ale prodloužené a na koncích listů špičaté zubaté trny po okrajích nebo dřevnaté bílé tečky a „žebra“ po celém zeleném povrchu. Mladé rostliny přitom vypadají celkem mírumilovně a postupem času získávají stále „děsivější“ pichlavý vzhled. Díky své exotické struktuře dokáže Haworthia adekvátně vyzdobit jakékoli květinové aranžmá..

Sukulentní druhy - Haworthia

Sukulentní péče

Sukulenty, které pocházejí ze suchého klimatu, potřebují poměrně drsné podmínky pro růst. I sebemenší nadbytek pohodlí, kupodivu, vede tyto sparťanské rostliny ke ztrátě dekorativnosti nebo dokonce smrti..

Kaktusy, tlusté ženy a další hosté z pouštních zeměpisných šířek pozitivně reagují na lhostejný přístup majitelů – mohou být dokonce ponecháni v bytě bez dozoru a bez zalévání a po několika měsících mohou být nalezeni ve stejném stavu. Ale sukulenty potěší opravdu krásným tvarem a kvetou, pouze pokud jsou vybaveny optimálním, přírodním klimatem..

Osvětlení

Pro všechny tyto druhy jsou sluneční paprsky životně důležité, i když například Tolstyannikov doporučuje ne přímé, ale mírně rozptýlené světlo. Spalujícímu horku dávají přednost pouštní a horské druhy rostlin – kaktusy, aloe, Kalanchoe, zakrslé keře. Z tohoto důvodu je vhodné pěstovat je na balkonech a parapetech na jižní straně domu. V zimě sukulenty vstupují do vegetačního klidu, fotosyntéza se zpomaluje, takže krátká denní doba nepředstavuje velký problém, přesto byste neměli přeskupovat rostliny v temném koutě..

Sukulentní péče - osvětlení Sukulentní péče - osvětlení

Vzduch

Sukulenty pro normální vývoj potřebují dobrou ventilaci. Přístup vzduchu ke kořenům by měl být zajištěn volnou kamenitou půdou. Rostliny obecně dobře reagují na větrání prostor a v létě se doporučuje vysadit je na záhon nebo alespoň vynést s květináči na balkon, verandu nebo pod baldachýn. Pozitivní vliv má přirozená vlhkost kyslíku, ze kterého listy pohlcují chybějící prvky..

Sukulentní péče - vzduch Sukulentní péče - vzduch

Zalévání

Přebytek vlhkosti pro tuto botanickou skupinu je ničivější než její dlouhodobý nedostatek, proto stojí za to s vodou umírnit a opatrně. Během aktivního růstu a kvetení, to znamená od pozdního jara do začátku podzimu, by měly být sukulenty napojeny 1-3krát týdně v malých porcích. V mimosezóně by měla být frekvence zhruba jednou týdně a jeden a půl a v zimě stačí jedna nebo dvě skromné ​​zálivky měsíčně..

Sukulentní péče - zalévání

Teplota

Pro léto je optimální teplota v místnosti s kaktusy a podobnými akumulátory vlhkosti standardní + 25… + 30 ° C přes den a + 15… + 20 ° C v noci. Během vegetačního klidu má většina těchto rostlin ráda chlad, proto lze teplotu snížit na + 5 ° C, ačkoli jsou vhodné i běžné pokojové podmínky od + 15 … + 20 ° C..

Sukulentní péče - teplota Sukulentní péče - teplota

Hnojiva

Jakákoli organická hmota je pro sukulenty kategoricky kontraindikována, ale minerální hnojiva s fosforem a draslíkem přijdou vhod. Nejlepší je koupit hotový přípravek na kaktusy a zalévat s ním rostliny s frekvencí uvedenou na obalu během období růstu (jaro-léto).

Sukulentní péče - hnojiva

Reprodukce a transplantace sukulentů

Existují čtyři hlavní způsoby šíření této skupiny pokojových rostlin: ze semen, z řízků, zakořeněním částí listů nebo obvyklým oddělením dceřiných útvarů..

Proces pěstování semen je nejdelší a nejpracnější, proto jej používají pouze profesionálové k vývoji nových odrůd. Amatérští pěstitelé květin se omezují na velmi jednoduché vegetativní metody. Například odříznutá stopka nebo masitý kousek listu stačí sušit 1–2 dny, oříznout řez stimulátorem růstu a poté prohloubit o 1,5–2,5 cm do říčního písku, předem zalévaného teplou vodou , a nechte na světlém místě 2-3 týdny zakořenit. Části listů mohou být někdy jednoduše položeny na mokrou půdu, aniž by byly posypány – brzy se na místě řezu objeví kořeny, které samy začnou růst.

Půda pro sukulenty by měla být chudá na organické látky, proto byste do ní neměli přidávat rašelinu, černou půdu ani humus. Optimální je směs jílu a drnu, kterou lze navíc zesvětlit hrubým říčním pískem. Pro dodatečné větrání se doporučuje přidat malé oblázky nebo rozbité mušle.

Zpravidla jsou „přísady“ nezbytné pro rostliny umístěny do nádoby ve vrstvách: oblázky nebo jiná drenáž na dně, poté samotná půda, vrstva písku a opět kameny. Taková mozaika vypadá obzvláště působivě v průhledných florariích. Aby sukulenty nevynakládaly veškerou energii na pěstování kořenů, jsou pro ně vybrány relativně malé a stísněné květináče, které znovu vysazují pouze s tím, jak se pozemní část zvětšuje jednou za 1–3 roky.

Reprodukce a transplantace sukulentů Reprodukce a transplantace sukulentů Reprodukce a transplantace sukulentů

Sukulenty – fotografie

Neobvyklá krása a nenáročnost sukulentů dává široký prostor pro jejich použití. Rostliny jsou schopny ozdobit místní oblast a být hodným prvkem záhonu nebo květinové zahrady. Svou účastí vytvářejí nejoriginálnější květinové úpravy, včetně nádherných fyto-stěn. Sukulenty vypadají obzvláště elegantně v domácích florariích, která lze vyrobit samostatně pomocí kudrnatých nádob. Mnoho obrázků naší fotogalerie vám představí odrůdy těchto zajímavých a někdy i vtipných rostlin. Příjemné prohlížení!

Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie Sukulenty - fotografie

Thanks! You've already liked this