Šedá barva v interiéru: jak a kde použít

Šedá barva v interiéru: jak a kde použít

Mnozí považují šedou barvu za ponurou a snaží se ji při výzdobě domova nepoužívat. Ale v paletě je stěží stejně neutrální, zdrženlivý a univerzální tón, který lze snadno kombinovat s absolutně všemi ostatními barvami. Pokud zvolíte správné textury a odstíny, šedá v interiéru bude vypadat moderně a stylově, což sníží jas přesycených prvků a zjemní monochromatický černobílý design..

Interiér v šedých tónech – dopad na psychiku

Interpretace jednoho z nejpopulárnějších psychologických testů pro výběr barvy – Luscherova testu – naznačuje, že lidé, kteří jsou unavení stresem, zkouškami a konkurencí, často dávají přednost šedé. Vyjadřuje touhu po klidu, relaxaci, samotě. Není to to, co obyvatelé megalopolise, neustále žijící v napjatém rytmu, potřebují, když přijdou domů? Pokud ano, interiér v šedých tónech poskytne pohodlný prostor pro zotavení a duševní energii..

Achromatické nastavení je vhodné pro ty, kteří musí hodně pracovat s lidmi, dělat duševní práci. Obklopeni šedou barvou můžete dočasně zapomenout na problémy, vymazat nepotřebné informace z paměti a vrhnout se do klidné prázdnoty..

A pokud v určitém okamžiku chcete emoce, stačí vyzdobit byt jasnými doplňky nebo zvolit barevné textilie – a život bude jiskřit novými barvami..

Šedá barva v interiéru

Kombinace s jinými barvami

Neutralita šedé vám umožňuje doplnit ji jakýmikoli odstíny – od pastelové po prašnou tmavou. Ale nejharmoničtější možnosti jsou vybízeny samotnou přírodou, a to jsou velmi patrné kontrasty: jasná azura oblohy mezi mraky; purpurově růžový západ slunce na pozadí mraků; jarní zeleň na větvích stromů; žluté květy kolem kamenů v horách.

Hnědo -béžové, písčité a zlaté odstíny, stejně jako teplá bílá (krémová, vanilková, šampaňská) vypadají vedle šedé trochu nepřirozeně – je to kvůli různým teplotám barev.

Šedá s modrou

Tento klasický tandem odráží neustále se měnící dokonalost nebeského prostoru a širokou škálu jeho odstínů – od temných bouřkových mraků po průsvitný opar; od tmavě modrého po vzdušný světle modrý závoj. Tato kombinace podporuje relaxaci, a proto je nejvhodnější pro rekreační místnosti – ložnici, obývací pokoj, koupelnu..

Šedá barva v interiéru - kombinace s modrou Šedá barva v interiéru - kombinace s modrou

Šedá s růžovou

Veselý odstín jarních květin na šedém pozadí vypadá, že zevnitř září, což činí atmosféru romantickou a trochu frivolní. Růžové interiérové ​​prvky jistě osloví dívky s jemným ženským charakterem. Je to také dobrá volba pro výzdobu dětského pokoje malé princezny..

Šedá barva v interiéru - kombinace s růžovou Šedá barva v interiéru - kombinace s růžovou Šedá barva v interiéru - kombinace s růžovou barvou

Šedá se zelenou

Je těžké najít přirozenější barevný pár než šedý a zelený. Jejich spojení je spojeno s prvními výhonky, které se objevují na holé zemi, na větvích kvetou pouze listy..

Světle zelená dokonale osvěžuje monochromatický design a připomíná, že i v betonové městské džungli by mělo být místo pro přírodu.

Šedá barva v interiéru - kombinace se zelenou Šedá barva v interiéru - kombinace se zelenou

Šedá se žlutou

Pokud existuje dokonalá barva, která rozptýlí soumrak šedi, je žlutá. Společně vypadají tak organicky jako slunce a stín. Interiér ve žluto-šedých tónech nabíjí optimismem, v jakémkoli poměru jsou tyto odstíny smíšené a takovou nádhernou kombinaci lze použít naprosto ve všech místnostech..

Šedá barva v interiéru - kombinace se žlutou Šedá barva v interiéru - kombinace se žlutou

Šedá s červenou

Interakce nejaktivnějšího a nejtiššího tónu v celém spektru vytváří velmi zajímavý efekt-jako by jednotlivé fragmenty černobílé fotografie byly ponechány v barvě, přičemž by se maximalizoval jejich jas.

Velké červené detaily v šedém prostředí jsou poutavé a objevují se v celé své kráse. Je to avantgardní řešení pro odhodlané a vášnivé osobnosti..

Šedá barva v interiéru - kombinace s červenou Šedá barva v interiéru - kombinace s červenou

Styly interiéru a šedá

Šedá obklopuje moderního člověka všude – výškové budovy v obytných oblastech a mrakodrapy obchodních center, kanceláří a výrobních hal, silnic a chodníků. Tato barva je tedy téměř nepostřehnutelným a známým pozadím pro život. Vzhledem ke své průmyslové povaze tvoří základ trendů městského designu. Patří sem loft, hi-tech i minimalismus..

Přítomnost šedé v přírodě z něj však dělá stejně dobrý základ pro nudné etnické motivy – skandinávský styl, Provence. Někdy je v tomto klidném odstínu vyzdoben i klasický interiér..

Podkroví

V městském podkroví hraje šedá téměř vždy hlavní roli a zabírá 70 až 100% prostoru. Stěny z betonu nebo levných vápenopískových cihel, stejně jako kovové komunikační trubky – to vše jsou jistě achromatické odstíny, ale kvůli velkým oknům takový interiér vypadá svobodně a prostorně.

Šedá barva v interiéru - styl podkroví Šedá barva v interiéru - styl podkroví Šedá barva v interiéru - styl podkroví

High tech

S největší pravděpodobností si před několika desítkami let spisovatelé sci -fi představovali dům 21. století takto: kov leštěný do lesku, plast, příjemný na dotek, plexisklo, nejnovější technologie s dotykovým ovládáním – a ani jedna nadbytečná věc. V převážně zrcadlených monochromatických texturách vypadá šedá tak organicky, že nemá smysl ji nahrazovat jinými barvami..

Šedá barva v interiéru - high -tech styl

Klasický styl

V klasickém interiéru je šedá mnohem méně běžná než bílá, béžová, hnědá a zlatá, ale pro klidný a zdrženlivý design je skutečným nálezem.

Tuto barvu lze použít se stejným úspěchem jak v dekoraci, tak v domácích potřebách, nábytku, tkaninách, ale v každém případě by měla být textura matná. Výjimkou jsou pouze malé stříbrné tapety nebo kovové kování..

Šedá barva v interiéru - klasický styl Šedá barva v interiéru - klasický styl

Skandinávský styl

V severoevropském designu se obvykle používají nejsvětlejší odstíny šedé a nutně se ředí čistě bílou, detaily z běleného dřeva, proloženými lidovým dekorem (patchwork, tkané koberce, textilie z hrubého úpletu). Tento design je vhodný pro malé a středně velké místnosti a vytváří v nich klidnou pohodu s tóny domácího tepla..

Šedá barva v interiéru - skandinávský styl Šedá barva v interiéru - skandinávský styl

Provence

Rustikální jednoduchost Provence má prostor pro všechny pastelové barvy, včetně šedých. Neměla by to však být drsná barva betonu nebo oceli, ale spíše přirozené odstíny průhledné modré mlhy, horských kamenů, dřeva spáleného na slunci, nenatřeného prádla nebo mírně špinavého vápna.

Šedá barva v interiéru - styl Provence Šedá barva v interiéru - styl Provence

Správné osvětlení je důležité!

Šedá je sama o sobě odstínovou barvou, a proto i v nejzředěnější verzi přináší do interiéru mírné šero. Péče o světelné zdroje je velmi důležitá, abychom se vyhnuli pocitu neustále zatažené oblohy..

Šedá místnost by měla mít velká okna, která by měla být nejlépe ponechána nestíněná, alespoň během dne. Ve zbytku času mohou četné reflektory, velké stropní lustry, nástěnné svícny kompenzovat nedostatek slunce.

Vizuálně rozšiřte prostor a zvyšte množství světla – zrcadla, skleněné dveře a přepážky umístěné naproti jasným zdrojům světla a lesklé povrchy pomohou.

Šedá barva v interiéru - správné osvětlení

Interiéry v šedé barvě – foto

Pokud přemýšlíte, zda použít šedou barvu v interiéru bytu, doporučujeme vám nejprve se podívat, jak to vypadá v již vyzdobených místnostech. Tyto fotografie mohou být základem pro budoucí renovace vašeho domova nebo jen dobrým zdrojem užitečných nápadů..

Šedá barva v interiéru obývacího pokoje

Obývací pokoj v šedých tónech je místem, kde bude příjemné se shromažďovat a relaxovat pro lidi všech věkových kategorií, chutí a preferencí bez výjimky. Neutralita této barvy působí smířlivě a podporuje klidné trávení volného času, a to jak samostatně, tak ve velké společnosti..

Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje Šedá barva v interiéru obývacího pokoje

Šedá barva v interiéru kuchyně

Kuchyně s převládajícími šedými odstíny vám umožňuje plně se soustředit na proces vaření. V mnoha ohledech se podobá výrobnímu zařízení pro špičkové restaurace, kde je veškerý nábytek a desky určitě z oceli. Ale i když má domácí kuchyně dřevěný nábytek a desky z litého kamene, díky šedé barvě bude stylová a praktická..

Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně Šedá barva v interiéru kuchyně

Šedá barva v interiéru ložnice

V mírumilovném prostředí šedé se snadno uvolníte a uvolníte. Hlavní věc je, že výzdoba ložnice není příliš tmavá – místo bohatého grafitu je lepší zvolit jemnější, měkčí tóny s matnou nebo lehkou hedvábnou strukturou..

Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice Šedá barva v interiéru ložnice

Šedá barva v interiéru koupelny

Dokončení v šedých tónech je velmi praktické řešení pro koupelnu, protože na takovém povrchu jsou postříkání vodou nebo skvrny od zaschlé kondenzace téměř neviditelné. Ale při výběru odstínu stojí za zvážení velikosti místnosti – čím menší je plocha koupelny, tím by měla být barva nebo dlaždice světlejší a je vhodné doplnit šedou barvu bílým leskem instalatérského a použijte více zrcadel.

Šedá barva v interiéru koupelny Šedá barva v interiéru koupelny Šedá barva v interiéru koupelny Šedá barva v interiéru koupelny Šedá barva v interiéru koupelny Šedá barva v interiéru koupelny

Šedá barva v interiéru chodby a chodby

Protože v chodbě nebo chodbě není téměř nikdy přirozené světlo, je v tomto případě nutné nainstalovat několik jasných žárovek a zavěsit tam velké zrcadlo. Doporučuje se také bílý strop a minimální (nebo úplná absence) kontrastních barevných kombinací..

Šedá barva v interiéru chodby a chodby Šedá barva v interiéru chodby a chodby Šedá barva v interiéru chodby a chodby Šedá barva v interiéru chodby a chodby Šedá barva v interiéru chodby a chodby Šedá barva v interiéru chodby a chodby

Šedá barva v interiéru dětského pokoje

Na příliš aktivní děti může šedá působit uklidňujícím dojmem a navíc je univerzální – vhodná pro dívky i chlapce. Aby monochromatický interiér školky nevypadal nudně, měl by být doplněn jednou nebo dvěma čistými barvami: zelenou, oranžovou, růžovou, modrou nebo žlutou..

Šedá barva v interiéru dětského pokoje Šedá barva v interiéru dětského pokoje Šedá barva v interiéru dětského pokoje Šedá barva v interiéru dětského pokoje Šedá barva v interiéru dětského pokoje Šedá barva v interiéru dětského pokoje Šedá barva v interiéru dětského pokoje

Video: Šedá v interiérovém designu

Thanks! You've already liked this