DIY stará skříňová výzdoba: 11 nápadů

DIY stará skříňová výzdoba: 11 nápadů

Jakýkoli nábytek postupem času stárne, ztrácí svůj atraktivní vzhled. Nespěchejte však, abyste vyhodili ošuntělou komodu nebo skříň s irelevantním designem – stále je můžete nejen přivést zpět k životu, ale udělat je lepšími, originálnějšími a estetičtějšími než dříve. Dnes budeme hovořit o tom, jak pomocí dostupných materiálů vyrobit krásný dekor staré skříně vlastními rukama..

1. Malování

Nejspolehlivější, nejjednodušší a nejefektivnější řešení, které současně poskytuje spoustu vizuálních možností: od palety po způsob nanášení barvy.

Jednobarevný nábytek můžete kompletně zrenovovat. Nebo zakryjte pouze jeho určité části, například zásuvky, dveře, kliky, boky. Skříň namalovaná v ombre vypadá moderně: od bohatého po matný odstín v plné výšce.

Majitelé starožitných dřevěných komod s bohatou strukturou by měli před zakrytím takové krásy několikrát přemýšlet. Je lepší pokrýt takové položky tenkou, zředěnou vrstvou, aniž by se skrýval luxus starověku..

Akryl je právem považován za nejlepší typ barvy pro takovou práci: dobře se mísí, vymývá, v případě chyb během práce a nezanechává štiplavý zápach. S ním je kombinován akrylový základní nátěr.

Tento typ dekoru samozřejmě špatně skrývá nedokonalosti povrchu předmětu, takže ten druhý musí být připraven předem. Obvykle k tomu stačí trocha práce se smirkovým papírem. V důsledku toho ale získáte zcela nový šatník.!

DIY stará skříňová výzdoba - malba DIY stará skříňová výzdoba - malba DIY stará skříňová výzdoba - malba

2. Šablony a samolepky

Šablony nebo vinylové obtisky jsou skvělým důkazem toho, že krásné věci lze vytvářet bez mimořádného uměleckého talentu. S jejich pomocí budete moci ozdobit skříň geometrickými vzory nebo složitějšími květinovými aranžmá. Hlavní věc je, že to bude vypadat úhledně..

Takový dekor bude dobře ladit s moderním designem, zvláště pokud používáte jednoduché tvary. S barvou a šablonou můžete z nepopsatelné staré skříně udělat jasný akcent v místnosti..

Obraz je aplikován na holý připravený povrch nebo předem namalované pozadí. Pomocí lepicí pásky můžete vytvářet rovné čáry, které vám pomohou nakreslit jasné hranice..

DIY stará skříňová výzdoba - šablony a samolepky DIY stará skříňová výzdoba - šablony a samolepky

3. Tapeta

Pokud je aktualizace nábytku jednou z fází nedávno provedené renovace, nespěchejte, abyste vyhodili zbývající metry tapet. Jsou ideální pro zdobení staré skříně a skrývají některé její nedostatky před zvědavýma očima. Pouze část rámu bude muset být předem pokryta barvou, protože základna papíru se dobře nepřizpůsobuje žádným ohybům.

Vintage ornament však bude vypadat velmi vhodně v kombinaci s texturou starého dřeva. Tapeta se vejde téměř do každého interiéru, protože nabízí širokou vizuální variabilitu: nejen barvy, vzory, ale i povrchové textury, protože jsou matné, lesklé nebo reliéfní. Můžete ozdobit dveře, boky, dokonce i vnitřní regály.

Pravidla lepení závisí na typu vybrané tapety. U některých musíte pečlivě vyrovnat povlak, zatímco jiní se dokážou vyrovnat s vadami samotného nábytku. Pro lepší uchování hotového výrobku – je pokryt ochranným lakem.

Pro zdobení skříně není nutné vybírat tapety se zaměřením na kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Na rozdíl od stěn, které tvoří „klima“ v místnosti, plní pouze dekorativní funkci..

DIY stará skříňová výzdoba - tapeta DIY stará skříňová výzdoba - tapeta

4. Decoupage

Šatník můžete ozdobit vzorem tak, aby pevně splynul s jeho povrchem pomocí staré dobré decoupage. Pravděpodobně se s touto metodou setkal každý během školní docházky na hodinách práce nebo vyšívání. Navzdory „dětské“ jednoduchosti může hotový výrobek vypadat profesionálně a dokonce luxusně – v závislosti na přesnosti odvedené práce..

Můžete použít běžné ubrousky se vzorem, který se vám líbí, protože dnes je na nich zobrazeno cokoli: květiny, zvířata, krajiny, dokonce i obrazy slavných umělců. Kresba může být jasná nebo mírně průsvitná, podle stylu komody.

Při nanášení tenkého papíru zajistěte, aby se na povlaku nevytvářely bubliny nebo vrásky – je třeba je okamžitě vyhladit nebo začít znovu. Jakmile je ubrousek suchý, nezapomeňte jej lakovat, protože je velmi citlivý na vnější vlivy..

Jako hlavní materiál můžete také použít noviny, dopisy, lístky na tramvaj – obecně cokoli, co bude na vašem nábytku vypadat dobře.

DIY stará skříňová výzdoba - Decoupage DIY stará skříňová výzdoba - Decoupage DIY stará skříňová výzdoba - Decoupage

5. Tkanina

Tkaninu můžete použít také k ozdobení staré skříně a dokonce jsou vhodné i ozdobné prvky – k vytvoření jakéhosi řemeslného vzhledu. Položku nebude možné zcela zasunout, zvláště pokud nemá rovný povrch. Ale zavřít některé detaily, dělat jasné akcenty je skvělé řešení..

Každý typ látky má svou vlastní strukturu: hladké hedvábí pro propracovaný interiér nebo hrubé prádlo pro Provence. Tato vlastnost spočívá ve své výhodě oproti jiným materiálům, nemluvě o bohatém sortimentu barev..

Samostatnou možností je použití krajky, která ideálně zapadne do klasiky nebo doplní prostor vytříbené přírody. V každém případě k nanesení textilie na obložení skříně stačí koupit běžné lepidlo PVA..

DIY stará skříňová výzdoba - látka DIY stará skříňová výzdoba - látka DIY stará skříňová výzdoba - látka

6. Mozaika

Mozaikový dekor vypadá velmi jasně a esteticky, zejména ve stylu Art Deco. Šatník zdobený obrázkem malých detailů se stane protagonistou místnosti a přitáhne pozornost hostů. Zvlášť když zjistí, kdo je autorem produktu.

Jako součást mozaiky se tradičně používají kousky „rozbité“ keramiky nebo vícebarevného skla. Tento seznam můžete rozšířit přidáním například mušlí, mořských oblázků nebo jiného materiálu vhodného pro tvorbu uměleckých skladeb..

Prvky můžete připevnit na povrch skříně pomocí běžného lepidla a postupně je připevnit v daném pořadí. Doporučuje se předem promyslet nejen obecnou kresbu vytvořením malé skici, ale také umístění každého kusu. Chcete -li to provést, položte je „na sucho“ a poté spusťte proces lepení.

DIY stará skříňová výzdoba - mozaika DIY stará skříňová výzdoba - mozaika DIY stará skříňová výzdoba - mozaika

7. Zrcadlo

Zrcadlo je velmi ošidný předmět, který skrývá, co je za ním, a upozorňuje na interiér, který se v něm odráží. Pomocí ní ozdobíte starou skříň a proměníte celý prostor..

Skříň se zrcadlovým čelem je ideální pro malé místnosti, které ji vizuálně zvětšují. Jako základ je nejlepší vzít šatní skříň s rovným povrchem, která vám umožní namontovat zrcadlo v plné výšce. V ostatních případech budou dobře vypadat horizontální vložky, kudrnaté detaily nebo dokonce zrcadlová mozaika..

DIY stará skříňová výzdoba - Zrcadlo DIY stará skříňová výzdoba - Zrcadlo DIY stará skříňová výzdoba - Zrcadlo

8. Zlacení

Zlato může ozdobit nejen ženské krky, ale i váš šatník. Současně není vůbec nutné dávat spoustu peněz kvůli luxusnímu vzhledu. Dnes existuje mnoho alternativ pro dekor, jednou z nich je zlatá fólie..

Je to dobré nejen pro cenu, ale i pro možnosti – objekt zcela zakrýt nebo se „objevit“ v podobě propracovaných vzorů. Snadno se s ním pracuje a výsledek lze pro spolehlivost jednoduše opravit lakem..

Ale mějte na paměti, že přední část skříně pro takový materiál musí být vhodná. Za prvé je rovnoměrný a dokonale hladký, jinak nebude fólie dobře přilnout. Za druhé, tmavé – zdůraznit „luxus“ zlata.

DIY stará skříňová výzdoba - zlacení DIY stará skříňová výzdoba - zlacení

9. Břidlicový povrch

„Školní“ desky, které mnoho lidí vidí ve svých nočních můrách už od dětství, jsou dnes velmi populární, zejména v půdních prostorech. Jsou interaktivní a mohou být použity k rozvoji kreativity nebo plánování dne. V každém případě taková akvizice nikdy nebude nadbytečná. Proč ji tedy nevměstnat do fasády skříně?

Nejjednodušší je natřít dveře speciální břidlicovou barvou, která dává matný povrch. Skříň musí být očištěna od prachu a nečistot, naneste přípravek ve dvou vrstvách a poté počkejte, až úplně zaschne..

Existuje také břidlicová fólie, ale stále ji musíte umět správně lepit, a proto toto řešení prohrává s první.

DIY starý dekor skříně - břidlicový povrch

10. Stárnutí

Co když potřebujete vyzdobit interiér ve stylu Provence, ale váš nábytek nevypadá dost starý? Odpověď sama naznačuje – pomoci jí zestárnout! Tento proces je podobný skutečnému umění a techniky implementace sahají od jednoduchých po složité, od napodobování po realistické..

Nejjednodušší způsob, jak dát vašemu šatníku vintage vzhled, je pomocí laku Craquelure, který po zaschnutí praskne a vytvoří charakteristický starožitný vzhled. Pro Provence musíte vzít bílou barvu nebo jiné pastelové odstíny..

Nábytek s fasádou natřený suchým štětcem vypadá dobře a zanechává malé množství barvy, která se zdá se časem opotřebovala.

Pro realističtější efekt je nutné zpracovat povlak a vytvořit znatelné reliéfy. Poté naneste akrylát, na něj – glazuru, jejíž množství se reguluje běžnou houbou. Ale pro tuto metodu budete muset skříň úplně rozebrat..

DIY stará výzdoba skříně - Stárnutí DIY stará výzdoba skříně - Stárnutí DIY stará výzdoba skříně - Stárnutí

11. Nýty

Někdy je veškerým potřebám starého nábytku několik akcentů, díky nimž bude esteticky příjemný. Některé styly mají rády drsné, brutální položky s historií a charakterem, zejména loft nebo steam punk. V tomto případě můžete ke zvýšení efektu vyzdobit dveře skříně kovovými nýty a také držáky, což zcela změní koncept ošuntělé komody..

Potřebné části se snadno připevní lepidlem na dřevěnou fasádu. Pokud ji ale potáhnete kůží, budete muset pomocí hřebíků krásně zafixovat nýty..

DIY starý dekor skříně - nýty DIY stará skříňová výzdoba - nýty

Video: Jak ozdobit šatník – udělejte si sami dekor

Thanks! You've already liked this