Calathea (70 fotografií): druhy, péče a pěstování

Calathea (70 fotografií): druhy, péče a pěstování

Calathea je elegantní a velkolepá okrasná rostlina, jeden z nejjasnějších zástupců čeledi šípkových. Pěstuje se doma i ve sklenících, přestože se k nám původně dostala z tropických lesů Jižní Ameriky a rychle si zamilovala pěstitele květin díky svým nádherným a efektním listům. Nelze si toho nevšimnout v obchodě, na parapetu nebo na zahradě. Okamžitě přitahuje pozornost různými barvami listů. Ačkoli je calathea docela rozmarná a vyžaduje neustálou péči, veškeré úsilí je plně vyplaceno jejími neporovnatelnými dekorativními vlastnostmi..

Obecná charakteristika

Distribuční oblast Calathea v Jižní Americe nekončí. Je mnohem rozsáhlejší a rozmanitější a pokrývá téměř všechny tropické oblasti na různých kontinentech, s výjimkou Austrálie. Například rodina arrowroot je běžná v Africe, Indii, Oceánii.

Většina členů této rodiny je liana nebo bylina. Vyvinutý oddenek uchovává vlhkost a živiny. Calathea nesnáší sucho a při nedostatku vody rychle umírá.

Calathea je trvalka. V místnosti dorůstá až metru, někdy i více. Vyznačuje se svěží čepicí listů různých tvarů. Jsou velké, až 20 cm, v různých odstínech. Spodní strana je často jiného odstínu, ale jsou zde i obyčejné listy. Domorodci používají centrální žílu pro tkaní košů. Odtud hlavní název květiny „calathea“ je „košík“. Brazilci například používali calathea k pokrytí střech.

V květinářství se používá jako okrasná listnatá rostlina. Velké pestré listy se cení mnohem více než pozoruhodné kvetení. Zajímavý je také přirozený mechanismus: listy se odvíjejí ke světlu, aby nasbíraly jeho maximální množství. V souladu s tím po noci leží téměř vodorovně a během dne se zvedají a skládají, jako by založili ruce. Proto byla v každodenním životě Calathea kdysi nazývána modlitební květinou..

Období aktivního kvetení začíná na jaře. Květenství je ve tvaru hrotu s nenápadnými vícebarevnými květy. Trvá to měsíc. Existuje také více dekorativních odrůd, ale to je spíše výjimka..

Calathea - obecná charakteristika Calathea - obecná charakteristika Calathea - obecná charakteristika

Druhy kalathea

Doma se pěstuje několik odrůd kalathea, které jsou dobře přizpůsobeny vnitřním prostorám. Při výběru rostliny je důležité věnovat pozornost stavu listů a jejímu vzhledu. Dekorativní typy mají různé vzory a barvy, mohou být symetrické nebo asymetrické, hladké nebo sametové, v různých odstínech. Některé z nich také jasně kvetou, například Crocata. A existují odrůdy, které mají krásné květy a listy zároveň. Například calathea Varshevich.

Calathea Crocata

Krásná dekorativní šafránová kalathea pocházející z amazonského pobřeží. „Falešné“ květiny se sbírají v krátkých květenstvích na dlouhých stopkách. Skutečné květiny jsou poměrně nenápadné a skryté mezi listeny, se kterými téměř splývají se stínem. Červenooranžové svíčky vypadají obzvláště působivě na sametovém tmavě zeleném pozadí..

Calathea Crocata

Calathea Varševič

Velká odrůda s hustými růžicemi a protáhlými listy. Oválné talíře v hluboké, tmavě zelené barvě se světlým vzorem a purpurovými zády. Krémově růžové klásky-květenství vypadají neobvykle. Listeny jsou světlé, někdy zcela bílé. Stopky jsou krátké, vínové.

Calathea Varševič

Calathea leopard

Svůj název získala díky charakteristické skvrnité barvě. Žíla ve středu tvoří rozpoznatelný ornament připomínající leopardí potisk. Žluté květy jen umocňují dojem.

Calathea leopard

Calathea Roseolikta

Jasná a zajímavá odrůda s růžovým designem. Přestože vzor postupně slábne, stále zůstává viditelný. Nejvýraznějším poddruhem je medailon. Nechybí ani matnější Rosie, bělavá Cynthia a pruhované Illustri..

Calathea Roseolikta

Calathea Makoya

Tato odrůda pochází z brazilských tropů. Ve sklenících s vysokou vlhkostí se cítí lépe, ale mnohem horší snáší přímé postřiky. Listové desky jsou velké a dlouhé, oválného tvaru, s tmavým okrajem a vínovou vnitřní stranou. Vzor venku a dole se zcela opakuje.

Calathea Makoya

Calathea je úžasná

Jedná se o jednu z jednoduchých a nenáročných odrůd, takže se nejčastěji používá pro vnitřní sazenice. Listy mají eliptický vzor. Zadní strana světelné desky – tmavě červený odstín, zanechávající fialovou barvu.

Calathea je úžasná

Calathea péče

Calathea je jednou z nejnáročnějších tropických rostlin pro domácí sazenice. Můžete se s tím ale také vyrovnat, pokud k problému přistupujete správně.

Přírodní půda pro Calathea je lehká a prodyšná. Substráty pro domácnost se sklízejí na bázi listové půdy. Volnost zajišťuje rašelina a písek. Kompost, dřevěné uhlí, kůra, jehly jsou zodpovědné za užitečné komponenty. Můžete přidat trochu humusu. Vhodná je i klasická profesionální květinová půdní směs s již vyváženým složením..

K systematickému krmení se používají komplexní hnojiva. V období aktivního růstu je zapotřebí zejména dusík a vápník. Podávají se každých několik týdnů. V intenzivním krmení pokračujte ještě nějakou dobu po odkvětu..

U většiny odrůd nestačí nejvyšší, ale stabilní teplota. V létě je to přibližně od +15 do + 25 ° C. Zimní minimum s minimální zálivkou + 12C.

Calathea je velmi citlivá na průvan a náhlé změny. Nemůžete jej umístit do uličky nebo poblíž neustále se otevírajících oken a dveří..

Doporučuje se vyhýbat přímému slunečnímu světlu. Kvůli jejich přebytku květ vybledne a vybledne a talíře se stočí. Ideální možností je polostínovaný roh. Navíc je to skvělý způsob, jak přidat barvu do nudného interiéru..

V přírodních podmínkách calathea roste na březích řek a jezer, proto vyžaduje vysokou vlhkost a pravidelnou zálivku. Neustále stříkejte květinu jemnou rozprašovačem. Voda musí být čistá a usazená. Do držáku hrnce se nasypou oblázky nebo mech. Postupně se zvlhčují podle potřeby, ale stagnace by neměla být povolena..

Odrůdy s pubertálními a sametovými listy se nestříkají. To může poškodit jemné listy a vést k hnilobě. Takové druhy se koupou ve sprše několikrát za měsíc a kvůli vlhkosti stříkají vzduch kolem. Je vhodné setřást prach měkkým kartáčem.

Calathea péče Calathea péče Calathea péče

Transplantace a reprodukce

Mladá kalathea by měla být transplantována každoročně, nejlépe okamžitě s nástupem jara. Dospělý – asi jednou za 3 roky, podle potřeby. Je snadné to sledovat: oddenek pomalu vyčnívá z drenážních otvorů. Nejlepší způsob je překládka, protože kořen nesnáší dobře kopání. Proto je vhodné hliněnou hrudku zachovat.

Je pohodlnější to udělat pomocí mělkých hrnců s velkým průměrem. Jsou ideální pro povrchové systémy. Do nového květináče je třeba přidat nový substrát a na dno je položena oblázková drenážní vrstva. Půdu příliš nezhutňujte, aby byla prodyšná..

Nové kalathea rostou z řízků. K tomu lze při transplantaci z mateřské rostliny oddělit několik procesů. Vyberte si nejsilnější, s kořeny a párem listů. Vysazují se do skleníkových podmínek do připraveného substrátu při vysoké vlhkosti a teplotě asi + 23 … + 25C.

Další alternativou je rozdělení oddenku na kousky. V opačném případě se pořadí a mechanismus účinku nemění. Plátky posypte pouze nejprve po rozdělení uhlem.

Calathea - transplantace a reprodukce Calathea - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Calathea je jemná a choulostivá, takže škůdci pro ni představují zvláštní hrozbu. Nejčastěji začínají na mladých listech. Při prvním náznaku výskytu šupinatého hmyzu, mšic, třásněnek nebo jiných parazitů okamžitě proveďte opatření na ochranu kalathea.

V místnostech, kde nelze použít chemické insekticidy, věnujte pozornost tradičním metodám: mýdlový roztok, opylování sírou, biologické produkty, bylinné infuze.

Pokud neustále sledujete kalathea a staráte se o ni včas, téměř není náchylná k chorobám. K tomu je však vhodné vyhnout se i malým odchylkám. Věnujte zvláštní pozornost vlhkosti. Při jeho nedostatku calathea schne, žloutne a odpadává a s nadbytkem hnije kořen.

Calathea - kontrola škůdců a nemocí Calathea - kontrola škůdců a nemocí

Calathea – fotografie

Calathea sama o sobě je velkolepá rostlina, ale ještě lépe se bude hrát se zajímavými kombinacemi. Chcete -li najít nové nápady a neobvyklá řešení, podívejte se na náš výběr fotografií!

Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie Calathea - fotografie

Thanks! You've already liked this