Rose Floribunda (90 fotografií): typy a péče

Rose Floribunda (90 fotografií): typy a péče

Elegantní a dekorativní růže Floribunda se aktivně používá v krajinném designu a při navrhování zahradních pozemků. Tajemství popularity je jednoduché: odolnost proti mrazu, dobrá imunita, nenáročnost, dlouhé období květu. Chovatelům se podařilo získat zajímavou rodinu, křížící různé odrůdy po celá léta. Díky tomu vyšla barevná a elegantní růže Floribunda, se kterou si poradí i začínající pěstitelé květin..

Obecná charakteristika květu

Neobvyklá růže dosahuje metrové výšky. Existují ale i miniaturní třiceticentimetrové odrůdy. Charakteristickým rysem rodiny je intenzivní barevné kvetení. V horní části výhonků se netvoří osamělý květ, ale celá kytice. Různé poddruhy se pěstují jako zahradní keř nebo jako pokojová rostlina v květináči. Kromě toho jsou řezané pro kytice a dekorativní úpravy..

Největší květy jsou deset centimetrů dlouhé, ale obvykle jsou menší. Ve struktuře existují jak froté, tak různé stupně. Období květu začíná na vrcholu léta. Důležitým plusem pro dekorativní sazenice je to, že kvete v několika fázích, ve vlnách. Růže Floribunda můžete obdivovat až do výrazných mrazů.

Původ druhu sahá do aktivit dánského chovatele Poulsena. Byl to on, kdo začal křížit poddruh hybridního čaje a polyanthusu a v polovině dvacátých let uspěl. Samotná definice „floribundy“ se doslova překládá jako „hojně kvetoucí“. To přímo naznačuje hlavní rys skupiny. Oficiální narození rodiny je považováno za rok 1952..

Rose Floribunda - obecné vlastnosti Rose Floribunda - obecné vlastnosti Rose Floribunda - obecné vlastnosti

Druhy růží Floribunda

Počet dekorativních odrůd a poddruhů je tak obrovský a rozmanitý, že je již dlouho nemožné správně spočítat. Chovatelé chovají stále zajímavější odrůdy. Liší se od sebe hlavně dekorativními vlastnostmi, barvami, obdobím květu..

Carte Blanche

Vysoká odrůda, která je známá svými dekorativními listy a malými dvojitými sněhově bílými květy. Carte Blanche kvete aktivně až do podzimu, téměř neochorí a nebojí se parazitů. Je také cenný, protože je extrémně vzácně ovlivněn houbou. S takovými sazenicemi si poradí i začínající pěstitelé květin..

Rose Floribunda - Carte Blanche Rose Floribunda - Carte Blanche

Bluvender

Rozprostřený keř dorůstá až 65 cm. Tmavě zelené lesklé listy slouží jako vynikající kontrastní pozadí pro velkolepé dvojité růžové pupeny. Díky svému jasnému vzhledu je při vytváření krajinných kompozic často v popředí vysazována nenáročná odrůda..

Rose Floribunda - Bluvender Rose Floribunda - Bluvender

Leonardo da Vinci

Odolná okrasná odrůda, téměř se nebojí větru a je dokonce odolná vůči silnému dešti. Velké deseticentimetrové květiny zdobí hustý kompaktní keř. Někdy tato odrůda roste nad metr. Kožovité a husté listy zdůrazňují něhu kvetení. Mějte na paměti, že Leonardo da Vinci vyžaduje zvláštní péči, ale je odolný vůči mrazu a většině chorob.

Rose Floribunda - Leonardo da Vinci Rose Floribunda - Leonardo da Vinci

Galaxie

Vysoký osmdesáticentimetrový keř je pokryt neobvyklými dvoubarevnými žlutočervenými květy, které přetrvávají po celé období květu. Dalším rysem je vůně lněného oleje, který vyzařuje neotevřené pupeny.

Rose Floribunda - Galaxy

Frisia

Kompaktní, husté a pružné keře dorůstají až 75 cm, jsou obsypány hustými dvojitými žlutými květy bohatého stínu. Jednou z cenných dekorativních vlastností je odolnost vůči jasnému slunci. Růže neblednou a nebojí se mrazu. Frisia kvete až do mrazu.

Rose Floribunda - Frisia

Marie Terezie

Půvabný keř je posetý drobnými vázovými květy v deštníkovitých květenstvích. Jsou hustě zdvojené, jemného růžového odstínu, jasně vynikají na lesklých tmavých listech. Je to široká a energická odrůda, která kvete od začátku léta do poloviny podzimu. V každodenním životě je odolný vůči plísním, včetně nejčastějších projevů: padlí nebo černé skvrny.

Rose Floribunda - Maria Theresia Rose Floribunda - Maria Theresia

Stromboli

Vysoký, vztyčený osmdesát centimetrový keř pokrytý tmavými lesklými listy. Velké květiny s rýhovanými sametovými okvětními lístky se spojují do květenství 3–5 a někdy 10 pupenů. Jejich krásu dále zdůrazňuje tvar misky a sytě červená barva. Slabá vůně.

Rose Floribunda - Stromboli

Lilly Marlene

Nenáročná odrůda úspěšně roste téměř po celém světě, bez ohledu na klima a geografii. Je ideální pro skleníky. Zajímavou vlastností je bronzový odstín listů. Květy jsou ohnivě červené, středně velké, se slabě výraznou dvojitou strukturou a jemnou vůní.

Rose Floribunda - Lilly Marlene Rose Floribunda - Lilly Marlene

Niccolo Paganini

Okrasný, mohutný keř s velkými květenstvími má ke své sytě červené barvě nejblíže ke klasickým růžím. Sazenice mají dobrou imunitu a odolnost vůči chorobám nebo škůdcům. A při kreslení kytic je to jedna z nejoblíbenějších odrůd..

Rose Floribunda - Niccolo Paganini

Sangria

Jedná se o relativně nový poddruh s mimořádnými dvoustupňovými karmínovými květy. Sytost a intenzita barev se udržují až do konce kvetení. Sangria roste téměř za jakýchkoli podmínek. Pro péči stačí kontrolovat vlhkost a jednou za 3–5 let provádět prořezávání proti stárnutí..

Rose Floribunda - Sangria Rose Floribunda - Sangria

Modrý bajoo

Funkce tohoto typu jsou původní barvy. Pupeny mají neobvyklý šeřík-modrý odstín. Přestože se jedná o jednu z nejnáročnějších a nejcitlivějších odrůd na vnější podmínky, je vysoce ceněná právě díky svému mimořádnému dekorativnímu efektu..

Rose Floribunda - Blue Bajoo Rose Floribunda - Blue Bajoo

Nové odrůdy

Chovatelé neustále vyvíjejí nové hybridní typy. Mezi zajímavé nové produkty patří růžice ve spreji. Každé jeho květenství připomíná samostatnou kytici. Další populární skupinou je mini flóra. Je miniaturní a elegantní, liší se od ostatních ve formě růstu: na větvích nerostou květenství, ale střílí s nimi.

Rose Floribunda - nové odrůdy Rose Floribunda - nové odrůdy

Péče o růže Floribunda

Úžasná růže Floribunda miluje slunce a teplo. Je nenáročná. Stačí to skrýt před průvanem a větrem. Chcete -li připravit půdu, smíchejte ji předem s pískem, rašelinou, humusem. Můžete přidat nasekanou hlínu, porci kostní moučky a nějaké superfosfáty. Aby byla zachována vlhkost a teplota, je půda mulčována pilinami.

Tajemstvím dlouhodobého kvetení je vydatná pravidelná zálivka. Příliš horké léto ve večerních hodinách postříkejte květinu teplou vodou. Pokud růže postrádá vlhkost, vrhá poupata, aby si ji udržela.

Top dressing se provádí po celou sezónu. To není těžké. Stačí dodržovat režim a střídat organické hmoty a minerální nečistoty. To je nezbytné pro zdraví květiny a také pro zvýšení intenzity a prodloužení kvetení..

Okrasné keře je třeba tvarovat a pravidelně také omlazovat. U slézu postup opakujte na jaře a na podzim. Než se objeví listy, provede se hlavní prořezávání, které stimuluje vývoj nových výhonků. Podzimní prořezávání je povinnou fází přípravy růže na zimu.

Péče o růže Floribunda Péče o růže Floribunda

Transplantace a reprodukce

Růže Floribunda se na farmě dokonale reprodukuje řízky:

1) V ostrém úhlu odstřihněte dřevnaté výhonky z 8 cm nad pupenem;

2) Odstraňte listy a trny ze dna;

3) Ošetřete řez hormonálními přípravky;

4) Umístěte řízky do poloviny otvorů;

5) Dodržujte interval 20-30 cm;

6) Zakryjte potravinářskou fólií, dokud nezakoření;

7) Pravidelně větrejte, zalévejte, krmte sazenice a jemně uvolněte půdu.

Mladé výhonky zakoření a vyvíjejí se až 2 roky. Na zimu je určitě schovejte. Poté mohou být keře vysazeny na nové stabilní místo..

Některé odrůdy se dobře množí roubováním, ale růže Floribunda se doma téměř nikdy nepěstují ze semen. Trvá to dlouho a navíc je obtížné udržet charakteristické rysy druhu..

Rose Floribunda - transplantace a reprodukce

Kontrola škůdců a chorob

Většina odrůd růží Floribunda je odolná vůči hlavním chorobám, houbám a parazitům. Stačí včas odstranit poškozené úlomky a plevele, vyhnout se stojaté vodě, vyživovat a krmit rostliny.

Důležitou nuancí je ochrana proti mrazu. Dekorativní odrůdy přežijí zimu dobře, ale k tomu je třeba je připravit:

– Zbylé listy zcela odstraňte květenstvím;

– Zkraťte keře až na 45 cm;

– Jemně posypeme zemí dalších 30 cm;

– Zakryjte smrkovými větvemi nebo listy;

– Růže Floribunda můžete nahoře zakrýt netkanou textilií.

Takže, a také pod sněhovou pokrývkou, se nebojí žádného chladného počasí..

Rose Floribunda - kontrola škůdců a nemocí Rose Floribunda - kontrola škůdců a nemocí

Rose Floribunda – fotografie

Růže Floribunda je velmi zajímavá a neobvyklá květina. Chcete -li zjistit, jak uvolnit své nejlepší vlastnosti v celé své kráse, podívejte se na náš výběr fotografií. Příjemné prohlížení!

Fotografie Rose Floribunda Rose Floribunda - fotografie Rose Floribunda - fotografie Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Rose Floribunda - fotografie Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Rose Floribunda - fotografie Rose Floribunda - fotografie Fotografie Rose Floribunda Rose Floribunda - fotografie Fotografie Rose Floribunda Rose Floribunda - fotografie Rose Floribunda - fotografie Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda Fotografie Rose Floribunda

Thanks! You've already liked this