Pivoňky stromové (60 fotografií): druhy a péče

Pivoňky stromové (60 fotografií): druhy a péče

Bujné keře stromových pivoněk jsou neuvěřitelně krásné a voňavé. Navíc nejsou nároční na péči, nejsou náchylní k častým nemocem a vyznačují se dlouhou životností. Mnoho zahradníků proto sní o získání této krásné květiny na svém webu..

Popis a typy

Pivoňka stromová je jedním z druhů vegetace v rodině Pivoňka. Mnoho botaniků souhlasí s tím, že má na mysli celou skupinu keřů. Ať je to jakkoli, obecné charakteristiky tohoto krásného zástupce flóry nejsou kontroverzní..

Pivoňky stromů jsou keře, které dosahují výšky 150-200 cm se světle hnědými stonky a velkými květy v červené, bílé, žluté nebo růžové barvě. Okvětní lístky jsou velké a zvlněné a na jejich pozadí vynikají velké tyčinky. Květenství může mít dvojitou nebo polodvojitou texturu. Kvetení trvá dva týdny, ale pokud není příliš horké počasí, může být období delší. Po skončení kvetení zůstává keř stejně krásný a díky krásnému tvaru listů si zachovává své dekorativní vlastnosti..

Pivoňka nevyžaduje komplexní péči a je docela odolná vůči různým chorobám.

Dnes je oficiálně více než pět set odrůd těchto pivoněk. Většina z nich byla chována v Číně. Obrovský počet druhů je zpravidla rozdělen do několika hlavních skupin:

– Hybridy získané křížením Delaway a žlutých pivoněk;

– Čínsko-evropská skupina má velká květenství s froté texturou;

-Japonský typ může mít dvojité i polodvojité malé, světlé květy;

– Ito -hybrid – odrůda, která pochází z bylinné a stromové pivoňky, od prvního rodiče dostala podobné listy a od druhé – stonek klesající k zimě.

Pivoňky stromové - popis a druhy Pivoňky stromové - popis a druhy Pivoňky stromové - popis a druhy Pivoňky stromové - popis a druhy Pivoňky stromové - popis a druhy

Pěstování pivoňky

Výsadba pivoněk je nejlepší na podzim. Začíná od druhé poloviny srpna a trvá do posledních zářijových dnů. Než začnete přímo sázet, musíte si najít místo, kde budou růst krásné květiny. Pivoňky stromů mají velmi rády slunce, a proto netolerují čtvrti s vysokými a velkými budovami a rostlinami, které mohou omezit přístup květin k paprskům.

Nejlepší možností půdy je hlína. Pokud má váš web písčitou půdu, obohacte ji o trávníkovou půdu, rašelinu, jíl a přírodní hnojivo. Přidejte do jílovité půdy humus a písek. Nezanedbávejte tyto podmínky, protože mohou poskytnout vašim pivoňkám dlouhou existenci. Rostlina tak může potěšit majitele každý rok po dobu 100 let.!

Pokud je podzemní voda příliš hluboká, je nutné vykopat kónickou prohlubeň o průměru 60-80 cm a na dno umístit písek nebo oblázky s vrstvou 25-35 cm. Půda a zasadit do ní stromovou pivoňku . Půdu hojně zalévejte, aby došlo k dobré fixaci a klíčení oddenku. Když je kapalina zcela absorbována, vyplňte odsazení a ponechte hrdlo nad hladinou. Při výsadbě několika jednotek této rostliny je spusťte na vzdálenost 1 nebo nejlépe 2 m.

Pivoňky stromové - výsadba

Horní oblékání a zalévání

V prvních dvou letech své existence nepotřebuje stromová pivoňka neustálou a zvláštní péči. Dále můžete zadat vrchní obvaz ve formě 300 g kostní moučky. Brzy na jaře, kdy rostlina začíná rašit první výhonky, a také během bobtnání pupenů přidejte 100-150 g nitrofosfátu.

Pokud je to možné, zalévejte rostlinu popelem zředěným ve vodě. Nejlepší je to udělat jednou nebo dvakrát týdně. Poté, co pivoňka dokončí období květu, přidejte k zemi superfosfát. Kolem října, kdy už listy opadaly, pokryjte půdu kolem keře rašelinou.

Po zalévání přidejte každý druh hnojiva, jinak mohou být kořeny spáleny. Buďte také velmi opatrní s doplňky dusíku. Pokud to přeženete, může se vytvořit šedá hniloba, která je pro keř velmi nebezpečná, takže ve většině případů stojí za to se od nich úplně zdržet..

Zalévejte pivoňku velkoryse, ale ne často. Stačí jednou za pár týdnů. Objem – 6 až 9 litrů vody najednou. Pokud je počasí horké a suché, pak se zvyšuje potřeba tekutiny a vše, co je po proceduře užitečné mulčovat povrch kolem křoví.

Pivoňky stromové - vrchní zálivka a zálivka Pivoňky stromové - vrchní zálivka a zálivka

Prořezávání pivoňky

Tento druh pivoňky je třeba prořezávat každé jaro. Zastaralé, sušené, zlomené větve se oddělí od rostliny. Je také vhodné keř prořezat po období květu. Je nutné zbavit hlavy semen a větve trochu prořezat.

Čínští experti trvají na „obecném sestřihu“ pivoněk každé 2 desetiletí. Proces spočívá v odříznutí každého výhonku, dokud nedosáhne povrchu země. Tento přístup zajišťuje vysoce kvalitní omlazení a vývoj nových ledvin..

Kompetentní provádění postupu střihu zajišťuje dobrou kvalitu a velké množství budoucích květin.

Pivoňky stromové - prořezávání Pivoňky stromové - prořezávání

Transplantace pivoňky stromové

Tato pivoňka se snadno a často dokonce bolestivě přestěhuje do nového bydliště. Po transplantaci keř zpravidla nemůže několik let ožít se stejnou silou. Proto by měl být vyráběn pouze v případě nouze a s extrémní opatrností..

Snažte se nezranit oddenek keře. Při kopání rostliny nechte kořen neporušený a dokonce i s dobrou vrstvou půdy, kterou je pak třeba vypláchnout proudem vody. Pečlivě prozkoumejte kořenový systém, odstraňte nezdravé oblasti, ořízněte příliš podlouhlé a posypte řezy 1% roztokem manganistanu draselného, ​​na konci posypte podzemní část rostliny drceným uhlím.

Chcete -li šířit keř, rozdělte ho na divize v oblasti kořenového krku. Pokud jste to udělali pomocí řezných nástrojů, nezapomeňte zpracovat ořezané roviny. Každá z pivoněk by měla mít vyvinutý kořen a několik pupenů a před výsadbou umístěte rostlinu na 30 minut do jílového roztoku.

Transplantace pivoňky stromové

Reprodukce

Jak již bylo uvedeno, reprodukce ze semen je složitý a neúčinný proces a právě mluvili o rozdělení. Dodáváme, že tato metoda je použitelná pro dospělé rostliny, kterým je 5 a více let. Ke rozdělení je nutné připravit keř za dva roky. V prvním roce musí být pivoňka několikrát schoulená o 8-10 cm. Ve druhém roce postup opakujte, ale zvedněte půdu o 20 cm. V důsledku toho keř získává mladé výhonky, které se začínají aktivně rozvíjet kořen již s nástupem podzimu. Na jaře, když taje sníh a země se trochu zahřeje, už můžete začít dělit.

Pivoňka stromová se také množí řízkováním. Ten by měl mít lignifikovanou strukturu. Odřízněte je na konci června a oddělte pupen spolu s dřevnatou částí výhonku. Odřízněte polovinu listu a upevněte je 1–2 cm hluboko do nádob naplněných rašelinou a pískem. Zakryjte nádoby sáčkem nebo sklenicí a zajistěte pravidelné stříkání a zalévání. Už na začátku podzimu je vysaďte do samostatných květináčů a držte je na teplém místě, dokud nepřijde jaro. Když mladé keře začnou růst, mohou být již vysazeny v otevřené půdě..

Rozmnožování vrstvením trvá 2 roky. Chcete -li to provést, na konci jara seberte silné výhonky, na spodní straně proveďte malý řez, vložte kolík, jemně je přitlačte na úroveň země a poté zakopejte výhonek 10 cm zeminou. stejným způsobem jako hlavní keř. Na začátku podzimu se začnou vyvíjet kořeny, pak je možné výhon konečně oddělit od mateřského keře a zasadit na vlastní místo.

Nakonec nejspolehlivější metodou je propagace roubováním. Samotné roubování by mělo být provedeno na oddenku bylinné odrůdy pivoňky. V prvním srpnovém týdnu připravte řízky s párem očí stromové pivoňky a zaostřete jejich spodní oblast. Vložte stonek do klínovité drážky u kořene bylinné pivoňky. Spoj pevně zabalte fólií. Roubované rostliny umístěte do nádoby s navlhčenými pilinami a nechte ve stínu..

Po 30 dnech může být mladá pivoňka transplantována do samostatné nádoby, zatímco spodní pupen by měl být prohlouben o 6 až 8 cm. Umístěte květinu na teplé místo a rostete jeden a půl až dva roky.

Pivoňky stromové - reprodukce Pivoňky stromové - reprodukce

Škůdci a choroby

Pivoňky stromů nejsou bolavé, ale stejně jako ostatní rostliny podléhají určitým obtížím. U starých a transplantovaných pivoněk se zpravidla stávají nemoci..

Největší nepříjemností je tvorba šedé hniloby, protože může dokonce vést ke smrti květiny. Léze je ošetřena roztokem manganu nebo síranu měďnatého. Mějte na paměti, že shnilé části musí být zlikvidovány.

Dalším problémem jsou hnědé skvrny na listí. Řezejte a spalujte takové listy, aby se nemoc nerozšířila do dalších rostlin. Samotné pouzdro posypte tekutinou Bordeaux podle návodu k použití.

Pivoňky stromové - škůdci a choroby Pivoňky stromové - škůdci a choroby

Příprava na zimu

Pivoňka podobná stromům je vysoce mrazuvzdorná. Na podzim by měly být výhonky zakryty pouze proto, aby k nim měli ptáci přístup. Současně se pro zeměpisné šířky charakterizované silnými zimami doporučuje snížit listy o třetinu a zakrýt rostliny.

Vezměte prosím na vědomí, že mrazy nejsou pro keř tak nebezpečné jako období tání, protože v tuto dobu se pivoňka může začít probouzet, ale následné studené puknutí zničí celý keř.

Abyste se vyhnuli takovým potížím, upevněte výhonky k sobě v polovině podzimu, pak pokryjte půdu rašelinou a při prvním opravdu chladném větru pokryjte stromovou pivoňku improvizovanou boudou listů, hustou vrstvou jemné kůry nebo pytlů , speciální tašky.

Pivoňky stromů - příprava na zimu

Pivoňky stromové – fotografie

Květy pivoňky podobné stromům přicházejí v široké škále barev. Pokud jste na pokraji výběru odrůdy pro vlastní zahradu, určitě vás bude inspirovat výběr fotografií s těmito nádhernými rostlinami v bujaré paletě odstínů a tvarů..

Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie Pivoňky stromové - fotografie

Thanks! You've already liked this