Pandanus (80 fotografií): typy a péče

Pandanus (80 fotografií): typy a péče

Pandanus je poměrně velkolepá, krásná rostlina, která k nám přišla z afrických tropů. Spirálové uspořádání dlouhých listů s trny vzhledem k ose stromu dalo rostlině druhé jméno – šroubovicová palma. V přirozených životních podmínkách každoročně kvete pandanus, kterým se bohužel nemohou pochlubit pokojové exempláře. Po opylení nastává proces tvorby velkých jedlých plodů s příjemnou nasládlou chutí. Pandanus je také velmi nenáročný, a to si získává sympatie začínajících květinářství. Často se používá k dekoraci nejen domácích bytů, ale také veřejných budov a kanceláří..

Hlavní druhy pandanů

Celkový počet studovaných různých zástupců rodu Pandanus je asi šest set druhů. Drtivá většina z nich je však schopna růstu pouze ve svých přirozených podmínkách. Pro pěstování doma a na dvorku se používá několik přizpůsobivějších druhů..

Pandanus Veitch

Tento zástupce pandanu patří k pomalu rostoucím rostlinám – jeho průměrný růst za deset let není větší než 1,5 m, takže je skvělý pro domácí zahradnictví interiéru. Tato stálezelená trvalka má poměrně krátký kmen podobný stromu. Dlouhé listy (až 90 cm) xiphoidního tvaru těsně přiléhají k základně, ze které se pak rozcházejí, jako vějíř. Listové desky jsou zdobeny bělavým pruhem a světle hnědými malými trny..

Pandanus Veitch

Pandanus Užitečné

Docela originální rozložitý strom. Abyste ji měli doma, musíte si vybrat prostornou místnost – halu nebo terasu, protože rostlina je schopna dosáhnout výšky tři metry. Starý mohutný kmen má větve, jejichž vrcholy jsou korunovány spirálovitými korunami se svěšenými listy. Listy jsou velmi dlouhé, někdy dorůstají až 120 cm, přičemž mají šířku nejvýše 10 cm.

Pandanus Užitečné

Pandanus Sandera

Tento druh lze snadno rozpoznat podle barvy ozdobných listů – na bohatém zeleném pozadí talíře jsou jasně viditelné úzké slunečné žluté pruhy. Okraje listů mají nahnědlé trny.

Pandanus Sandera

Pandanus zakrývající se

Kultura je listnatý keř s rozvětveným stonkem. Výška rostliny často dosahuje 4 m, takže stojí za to ji usadit na území místní oblasti – bude to v místnosti stísněné. Zvláště zajímavá je struktura pandanu – zvláštnost spočívá v tom, že díky přítomnosti vzdušných kořenů je základna umístěna ve výšce. Rozšiřující se koruna rostliny je reprezentována poměrně tuhými elastickými listy monochromatické zelené barvy, má pyramidový tvar.

Pandanus zakrývající se

Správná péče o váš pandanus

Pandanus je nenáročný druh a může dobře růst bez lidského zásahu. Takový obsah však ovlivní dekorativní ukazatele domácí kultury. Dodržováním jednoduchých pravidel můžete dosáhnout nejlepšího estetického výkonu a vyhnout se nemocem..

Osvětlení

Pandanus potřebuje doma co nejvíce světla. Vůbec se nebojí přímého slunečního světla a dává přednost dobře osvětleným oblastem. Ve vnitřních podmínkách jsou květináče umístěny v blízkosti oken směřujících na východní a západní stranu. Rostlina miluje dlouhé denní světlo, takže v zimě, když klesá, musíte se postarat o organizaci umělého osvětlení po dobu 5-7 hodin.

Pandanus Care - osvětlení

Teplota

Mikroklima obydlí z hlediska teplotního režimu ideálně vyhovuje pandanu, protože se cítí nejpohodlněji při teplotě + 22 … + 24 ° C. V zimě je nutné zajistit, aby teploměr v místnosti neklesl pod + 15 ° C – chladné zacvaknutí může být katastrofální. V létě se pandanus dostává na balkon nebo terasu a vytváří ochranu před možnými větrnými proudy a chladným průvanem..

Pandanus Care - teplota Pandanus Care - teplota

Vlhkost vzduchu

Rostlina potřebuje mírnou vlhkost. Čas od času se spokojí s vodními procedurami v podobě koupání a postřiků. Po takových postupech je nutné zajistit, aby dutiny nebyly naplněny vodou, což často vede k rozpadu. Listy pandanu lze otřít vlhkým hadříkem, ale během práce musíte být velmi opatrní, nezapomeňte na trny.

Vlhkost můžete zvýšit umístěním na paletu s vlhkou expandovanou hlínou (mech, oblázky). Nebezpečím je podmáčená půda, ve které se může vyvinout hniloba kořenového systému. I ve stádiu výsadby je nutné květináč vybavit drenážní vrstvou, která pomůže vyhnout se stojaté vodě.

Pandanus Care - Vlhkost

Zalévání

Abychom pochopili, jak často pandanus potřebuje pít, je nutné sledovat stav půdy – neměla by být více než napůl suchá. V teplém období je zálivka vydatná (jednou za dva dny) a s chladnou zimou se postupně snižuje na jednou za čtyři dny. Podmínka vody hraje významnou roli pro zdraví kultury – musí být usazena (filtrována) a teplá, ne nižší než + 25 ° C.

Pandanus Care - Zalévání Pandanus Care - Zalévání

Hnojiva a krmení

Kromě toho, že když je vysazen pandanus, je nádoba naplněna výživnou půdou, zůstává potřeba hnojení relevantní po celý život kultury. V teplých obdobích musí být hnojení aplikováno dvakrát měsíčně a s chladným chvěním se pravidelnost sníží na jedno měsíční krmení. Můžete použít tekutá univerzální hnojiva určená pro tento druh plodin..

Pandanus Care - Hnojiva a krmení Pandanus Care - Hnojiva a krmení

Nemoci a škůdci

Pandanus je vysoce imunní vůči chorobám. Hlavním důvodem nemocí, které ho mohou předjet, je nevhodná péče nebo nevhodné podmínky vazby. Vzhledem k tomu, že je plodina v podmínkách příliš suchého vzduchu (to se často stává během topné sezóny), dochází ke smršťování špiček listů a získávání hnědého odstínu.

Tyto příznaky mohou také naznačovat nedostatek živin. Ztráta pestrosti listů a zpomalení jejich růstu naznačuje nedostatečné osvětlení. Prudké zesvětlení listů je signálem, že zalévání se provádí tvrdou vodou. Po nalezení takových znaků je nutné obnovit správnou péči o rostlinu..

Pandanus - nemoci a škůdci Pandanus - nemoci a škůdci

Jak transplantovat pandanus

Pandanus je třeba pravidelně transplantovat, ale vzhledem k tomu, že vnitřní „obyvatelé“ mají poměrně zranitelné kořeny, nemělo by se změna místa jejich pobytu unášet. Transplantace metodou překládky se provádí, když je kořen spleten hliněnou koulí.

Před zahájením procesu je nutné svázat listy do svazku, aby nedošlo k poranění vašich rukou o četné trny. Je důležité vybrat nový kontejner, který bude ve všech ohledech o něco větší než ten předchozí. Asi třetina květináče je naplněna drenážní vrstvou, na kterou je položena lehká půda s pískem, humusem a listnatou půdou.

Transplantovat pandanus je nutné velmi opatrně, bez poškození vzdušných kořenů, které by při výsadbě měly zůstat viditelné na povrchu. Na konci procesu je půda lehce podbíjena a hojně zvlhčena..

Jak transplantovat pandanus Jak transplantovat pandanus

Reprodukce doma

Chov nových zástupců rodu pandanus doma je možné chovat několika způsoby, přičemž jako zdrojový materiál se používají semena nebo různé řízky. Také při transplantaci dospělé rostliny ji lze jednoduše rozdělit..

Šíření pandanu semeny

Semena pandanus nemusí být před výsevem předem ošetřena. Připravte si mělkou nádobu a naplňte ji pískem a rašelinovou zeminou. Zasetá postel musí být pokryta filmem, vytvářet skleník a instalována na teplém místě. Příznivá teplota pro zrání plodin je asi + 25 ° C. Pokud je tato podmínka splněna, první výhonky pandanu lze vidět za dva týdny. Budou potřebovat pravidelnou zálivku a větrání, dokud se neobjeví listy. Potápění doma se provádí, pokud má sazenice tři plnohodnotné listy.

Šíření pandanu semeny Šíření pandanu semeny

Šíření pandanu řízkováním

Tato metoda poskytuje dvě možnosti získání výsadbového materiálu – můžete si vzít apikální řízky nebo stonkové řízky. Apikální, 18–20 cm dlouhý, jsou řezány z postranních tenkých větví rostliny. Všechny řezy musí být ošetřeny dřevěným uhlím..

Materiál je zasazen do připravené pískové a rašelinové půdy a pokryt polyetylenem. Celý proces zakořenění (asi dva měsíce) by měl probíhat při teplotě vzduchu minimálně + 25 ° C. Chcete -li urychlit tvorbu kořenů, můžete před výsadbou ošetřit řízky pandanu speciálními stimulačními sloučeninami..

Řezy stonků jsou odříznuty z kmene a ošetřeny kořenem. Následuje podobný postup výsadby pro zakořenění, jako v případě apikálu.

Šíření pandanu řízkováním Šíření pandanu řízkováním

Rozmnožování pandanů dělením

V době transplantace lze dospělý pandan rozdělit. Chcete -li to provést, opatrně jej vyjměte z hrnce, setřeste jej ze země a proveďte řez. Výsledné segmenty se vysadí do samostatných nádob s čerstvým substrátem. Toto oddělení se provádí na jaře..

Reprodukce pandanů dělením Rozmnožování pandanů dělením

Pandanus – fotografie

Pandanus je nádherná palma, kterou lze použít k výzdobě interiérů hal a zimních zahrad. Díky značné velikosti vypadá skvěle na jednotlivých přistáních. Rostlina se také může stát jasným přízvukem krajinného designu a potěší každého svým jedinečným tropickým vzhledem, což potvrzuje náš výběr fotografií. Příjemné prohlížení!

Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie Pandanus - fotografie

Thanks! You've already liked this