Oblouky ze sádrokartonu si udělejte sami (+210 fotografií). Návrh vnitřních a dveřních oblouků

Oblouky ze sádrokartonu si udělejte sami

Architekti starověku často používali oblouky. Majestátní portál brány bohyně Ištar v Babylonu, klenuté průchody, zpevňující pásy Říma a Řecka přežily až do naší doby. Tento tvar je ideální pro podporu stropních konstrukcí. Na rozdíl od minulosti plní sádrokartonové oblouky dekorativní funkci. Jak rychle můžete změnit a vyzdobit svůj interiér? Další podrobnosti dále v článku.

Vlastnosti a rozmanitost vnitřních oblouků

Zajímá nás, jak používat sádrokartonové konstrukce můžete rychle změnit vzhled prostor, jejich velikost, „nechat vzduch“ do místnosti, odstranit nepotřebné dveře a stěny. Jaké funkce plní struktury:

  • pro zónování velkých místností;
  • zdobení dveří;
  • spojit dvě místnosti;
  • vizuálně zvedněte stropy a dodejte interiéru „měkkost“;
  • hluché možnosti jsou kulisou dekorativních prvků.

„Pusťte“ vzduch do místnosti

Pokud dveře zasahují do pohodlného uspořádání nábytku nebo narušují pohodlný pohyb, stane se obloukový průchod volbou pro místnost.

Hlavní formy oblouků pro různé směry:

Styl tvaru
Portál Rovný tvar dodává přísnou eleganci. Stačí vyrobit rám dveří s dekorativními prvky a úkol změny místnosti je dokončen.
římský Historicky klasická verze vyžaduje vysokou výšku stropu. Půlkruhový tvar je doplněn základními prvky: sloupy, polosloupy s velkými písmeny, tyče.
Thajské Liší se asymetrickým tvarem. Jedna strana zůstává rovná, druhá má jakýkoli plastický tvar: půlkruhový, eliptický, s různými policemi a malými otvory.
Angličtina (britská) Lakonický, zkrácený obloukový oblouk zdůrazňuje pedantství tohoto interiéru. Odpovídá secesnímu stylu. Rohy jsou zdobeny klasickými volutami.
Elipsa Různé tvary půlkruhu, ovál mění místnost. Používá se v místnostech malé výšky. Tento tvar vizuálně zvedá strop..
Ruština (slovanština) Obdélníkový tvar má v horní části malé zaoblené rohy. Portál je zdoben širokými platbami s malbou nebo řezbou.
Přechod Nejlepší způsob, jak spojit dveře (můžete dvoukřídlé) a obloukové rozpětí. Hlavní část je zdobena vlnitým sklem nebo vzorem z barevného skla, které by mělo odpovídat stylu interiéru.
Trapézový Rychlá verze oblouku. Dekorativní prvky pokrývají horní rohy průchodu nebo dveří.

Thajský asymetrický tvar

Thajský asymetrický tvar

Dekorační materiály a barvy

Prvek je univerzální: můžete použít různé dekorativní materiály. V závislosti na obecné výzdobě prostor se používá: barevná malba, texturovaná omítka, tapety, dřevo, hotové dekorativní panely (MDF), štukové lití (sádra, polyuretan), přírodní a umělý kámen.

Dřevěný oblouk u vás doma

Dřevěný oblouk u vás doma

V závislosti na přiřazených funkcích je oblouk vyzdoben barvou stěn nebo se stává barevným „bodem interiéru“. Může to být tmavší odstín nebo jasnější barva pro ikonický přízvuk..

Důraz na oblouk v obývacím pokoji

Důraz na oblouk v obývacím pokoji

Výše uvedené možnosti jsou dobře nalepeny na sádrokarton a použity. Správná instalace celé konstrukce zaručuje snadné provádění těchto prací. Aby byly dekorativní materiály ideálně vyzdobeny, je sádrokarton opatřen základním nátěrem, tmelený stavebními směsmi.

Oblouk zakončený materiálem podobným kameni

Oblouk zdobený materiálem podobným kameni

Propojení různých místností

Móda v otevřeném prostoru získává na popularitě. Majitelé bytů a domů nemilosrdně odstraňují zdi. Poté je otázkou, jak rozdělit místnost na funkční zóny?

Obývací pokoj + chodba

Zdobení průchodu mezi obývacím pokojem a chodbou obloukem dává místnosti lehkou milost nebo klasický základ. Prostory radikálně mění svůj vzhled. Pro obraz není nutné používat drahé dřevo, přírodní kámen.

Ideální řešení mezi obývacím pokojem a chodbou

Ideální řešení mezi obývacím pokojem a chodbou

V současné době vyrábějí stavební firmy tapeta na zeď, umělý kámen, který napodobuje skutečné materiály. Jednoduché variace zahrají jakýkoli styl, který si vyberete. Majitelé využívají minimum finančních investic. Zdobení dvou místností, barvy a architektonické styly by měly být v harmonii.

Pohled

Portální pohled mezi obývacím pokojem a chodbou

Pokud jsou k dekoraci stropu použity víceúrovňové sádrokartonové konstrukce (včetně struktur s nataženými stropy), klenutý otvor je umístěn ze spodní úrovně konstrukce.

Obývací pokoj + kuchyň

Oblouky mezi těmito místnostmi plní dekorativní a užitkovou funkci: zdobí otvor, určují hranice zónování, usnadňují pohyb, umožňují racionální umístění jídelní skupiny, pracovního bloku a místa odpočinku.

Dekorativní mezi obývacím pokojem a kuchyní

Dekorativní mezi obývacím pokojem a kuchyní

Pohodlná, stylová, ale zároveň problematická kombinace: pokud nenainstalujete silná kapuce v kuchyňské části se pak všechny pachy rozšíří po společenské místnosti.

Pro prostor mezi místnostmi

Pro prostor mezi místnostmi

Aby bylo možné vizuálně spojit dvě místnosti různých funkcí, postaví několik oblouků podobného tvaru (mohou se lišit velikostí). Jejich krásu zdůrazňují sloupy, pilastry, pylony. Pokud jsou použity klasické a neoklasické styly, bude vhodné použít štuk. Pro styly stačí lakonické možnosti, zdobené materiálem 2-3 tóny bohatší (tmavší, jasnější) než hlavní povrch.

Skvělá příležitost pohrát si s barovým pultem, který spojuje dvě místnosti. Struktura má police na sklenice a nádobí. Základna regálu se stává dalším úložným místem pro kuchyňské náčiní a nádobí.

Barový pult spojující dvě místnosti

Barový pult spojující dvě místnosti

Chodba + kuchyň

Možnost zvětšení místnosti. Tato kombinace vám umožňuje racionálně organizovat práci v malých kuchyních. Oblouk se připojuje ke stolu, který pokračuje v pracovní ploše a stává se dalším úložným prostorem pro kuchyňské náčiní.

Oblouk je schopen zvětšit prostor

Oblouk je schopen zvětšit prostor

Pokud jde o předchozí možnost, je nutné vybrat snadno použitelné materiály, které jsou dobře vyprané, neabsorbují pachy: plastové panely, kámen (přírodní i umělý), čisticí prostředky, vinylové tapety, kovové prvky.

Sbírejte materiály k použití

Sbírejte materiály k použití

Kuchyňský nábytek se rozpadá rychleji než ostatní nábytek (používá se příliš intenzivně) a móda těchto předmětů se neustále mění. Sádrokartonové oblouky jsou odolnější konstrukce. Nepoužívejte složité prvky: zlacený štuk, kovové kování, vitráže. Nejsou vhodné pro všechny směry..

Vyberte oblouk bez složitých prvků

Vyberte oblouk bez složitých prvků

Milovníci kulinářských lahůdek a jejich přípravy mohou být upevněni v horní části rolet, které jsou během vaření spuštěny. Tím se zabrání pronikání pachů do jiných místností..

Posuvné konstrukce místo dveří

Posuvné konstrukce místo dveří

Vyberte si základní barvu, která bude ladit s fasádami kuchyně – harmonie a stylové propojení místností je zaručeno.

Pro ty, kteří se rozhodnou kombinovat kuchyň s jinými místnostmi, by měla být udržována dokonale čistá, protože ne umyté nádobí a špinavé pracovní stoly nezdobí celý interiér, ale budou viděny z různých místností.

Při kombinování místností přemýšlejte o všech nuancích

Při kombinování místností přemýšlejte o všech nuancích

Kombinace obývacího pokoje s balkonem

Tato kombinace zvětší místnost až na 3 m². Vzhledem k tomu, že parapet nelze demontovat (požadavek technického dozoru), lze jej porazit: vytvořte oblouk a místo parapetu nainstalujte dekorativní desku stolu.

Zajímavé konstrukční řešení pro zvětšení prostoru

Zajímavé konstrukční řešení pro zvětšení prostoru

Proč se používá? Poskytuje hladký přechod mezi místnostmi. V tomto případě je balkonový blok izolován, jsou instalována vyztužená okna s dvojitým zasklením, elektrické topení (podlahy nebo elektrické konvektory). Taková místnost slouží k uspořádání kanceláře, dětské herny, intimního místa pro relaxaci, pití čaje nebo soukromí s vašimi oblíbenými gadgety..

Útulné místo pro čtení

Útulné místo pro čtení

Ložnice + lodžie

Je obtížné zorganizovat samostatnou kancelář ve standardním bytě. Kombinace ložnice s lodžií umožňuje uspořádání pracovního prostoru. Na jedné straně je vynaloženo menší úsilí na vytápění místnosti než v případě balkonu. Na druhé straně je snadný přístup k pracovní mini zóně. Třetí výhodou je, že se zlepší přirozené světlo místnosti..

Ložnice s pracovním koutem

Ložnice s pracovním koutem

Milovníci květin uspořádají zimní zahradu. Regulací teplotního režimu pomocí elektrického ohřevu jsou zajištěny podmínky pro tropické rostliny nebo květiny, které vydrží chladnější „počasí“.

Výhoda: Ke standardní velikosti lze přidat 3,8 až 7 m² dalšího prostoru. Na rozdíl od balkonů jsou lodžie součástí obytné části bytů, proto lze v těchto prostorách položit komunikaci ústředního topení.

Prostor pro práci a odpočinek v jedné místnosti

Prostor pro práci a odpočinek v jedné místnosti

Odpočívárna musí mít dveře. Poskytuje klid a pohodu. Do interiéru ale můžete vstoupit obloukem. Použijte hluchou hlavu na hlavu. Můžete do něj umístit dekorativní prvky: vázy, obrazy, oblíbené suvenýry.

WC + koupelna

Nedivte se. Po odstranění zdi mezi těmito místnostmi si majitelé často uvědomují, že spěchají. Poloviční oblouk, který začíná od stropu a jde ke zdi, pomáhá skrývat větrací kanály a potrubí, elektrické vodiče pro bodová světla a další lampy.

Vytváří iluzi dělícího prostoru a nezabírá mnoho místa. Lze doplnit poličkou o šířce 20 cm stejné velikosti a výšky 1 – 1,2 m. Slouží k umístění toaletních potřeb a dekorativních předmětů (figurky, svíčky).

Marocký styl v interiéru koupelny s obloukem

Marocký styl v interiéru koupelny s obloukem

Chodba

Pokud je nutné opravit nedostatky chodeb, působí oblouky jako maskovací prvky. Rovnoměrně rozmístěné pod stropem, které jsou na stěnách spojeny pilastry, mění parametry úzkých chodeb. Zútulňují je a odstraňují pocit stísněné chodby. Klenuté otvory místností „zvětšují“ strop.

Oblouk s pilastry v klasickém stylu

Oblouk s pilastry v klasickém stylu

Zdůrazněme dočasné výhody. Instalace sádrokartonu je nejrychlejší konstrukcí tohoto prvku než z jiných materiálů: cihla, plynový blok atd..

Nejrychlejší instalace sádrokartonu

Nejrychlejší instalace sádrokartonu

Rozdělení prostoru

Po rozbitých příčkách jsou majitelé často ztraceni v prázdné místnosti. Návrháři to vysvětlují z psychologického hlediska: člověk potřebuje zónování, aby mohl organizovat různá období svého života: jídlo, odpočinek, chatování s přáteli, koníčky, práci, kreativitu. Oblouky se stávají možností, jak definovat taková zákoutí pohodlného života..

Provádějte zónování ve velkých propojených prostorách

Provádějte zónování ve velkých propojených prostorách

K určení funkčních oblastí se používají různé podlahové krytiny, stropní sádrokartonové konstrukce, nástěnné malby, oblouky jsou však možností kombinace dělení. Vytvářejí měkké přechody, nedráždí oči a neodvádějí pozornost od základních prvků, které zdobí místnost. Ale co je důležitější, vytvářejí nepopsatelný komfort, protože jsou používány po tisíciletí a jsou začleněny do genetické paměti našeho života..

Zvýrazněné oblasti pomocí podlahy

Zvýrazněné oblasti pomocí podlahy

Dekorativní prvky

Pro dekorativní prvky (vázy, sbírkové předměty, suvenýry) jsou ve svislých částech vytvořeny police nebo výklenky s osvětlením. Zdůrazňují přitažlivost dekorativních předmětů a vytvářejí měkké podsvícení. Police se stanou ozdobou samy o sobě, pokud jsou do výklenku umístěny starožitné dlaždice, dřevěné panely s nádhernými řezbami nebo kovové kování..

Oblouk s dekorativními prvky

Oblouk s dekorativními prvky

Spojení s bodovými světly a dekorativními svítidly

Z oblouku lze udělat fantastický zdroj světla. K takovým strukturám jsou připevněna bodová, závěsná světla nebo LED pásky. Vytvářejí další osvětlení barového pultu, dekorativních prvků a celé místnosti. Současně nedráždí oči a vytvářejí „měkkou“ záři..

Osvětlení pro bar v kuchyni a obývacím pokoji

Osvětlení pro bar v kuchyni a obývacím pokoji

Různé tvary pro přizpůsobení místností

Různé tvary pro přizpůsobení místností

VIDEO: Nejkrásnější sádrokartonové oblouky

Thanks! You've already liked this