Zrób tawashi sam i chroń środowisko

Tradycyjny japoński skruber Tawashi jest tradycyjnie wytwarzany z palmy konopnej i służy jako praktyczna pomoc podczas kąpieli i czyszczenia. Od pewnego czasu rozwinęła się z tego popularna metoda rękodzieła, a raczej szydełkowania i tkania. W ten sposób możesz go zdobyć Zero marnowania Zrób sobie tawashi. Stare skarpetki, rajstopy i rękawy z różnych części garderoby można szybko i łatwo przerobić na myjki, gąbki, podkładki do masażu, a nawet uchwyty na garnki i podstawki. Zajrzyj do poniższych wierszy, aby zobaczyć, jak możesz to zrobić, nawet bez żadnego doświadczenia, i jakie są najważniejsze zalety domowej roboty gąbki Tawashi.

Samodzielne przygotowywanie tawashi jest zrównoważone i przyjemne

zrób mini gąbkę tawashi samodzielnie

4 ważne powody, aby samemu zrobić gąbkę Tawashi

 1. Robiąc tawashi samemu, możesz trzymać się z dala od syntetycznych gąbek, które są nasączone agresywnymi chemikaliami i wykonane z oleju mineralnego.
 2. Możesz ponownie wykorzystać stare skarpetki i inne stare ubrania i nadać im nowe życie.
 3. Ta przyjazna dla środowiska gąbka może być sterylizowana w pralce i używana przez wiele miesięcy, dłużej niż zwykła gąbka.

 4. Gąbka Tawashi DIY to także zabawna i szybka aktywność rzemieślnicza z przyjaciółmi lub dziećmi.

Świetna sprawa zero waste dla młodych i starszych

tawashi pływaj sam

Instrukcje Tawashi krok po kroku

Materiały i narzędzia:

 •     stare skarpetki, grube pończochy lub rajstopy
 •     Drewniany talerz (co najmniej 16-20 cm z każdej strony)
 •     20 gwoździ
 •     nożyce
 •     młotek
 •     ołówek
 •     linijka
 •     Kątomierz lub przystanek kwadratowy

Prawdopodobnie większość z nich masz już w domu

materiały narzędzia gąbka tawashi

A tak to się robi:

W tym przypadku samodzielne wykonanie Tawashi polega na super prostej technice tkania. W tym celu należy jednak najpierw skonstruować tzw. krosno. Do tego potrzebny jest drewniany talerz, gwoździe i młotek.

Pierwszy krok

Instrukcja deski gąbkowej tawashi

Najpierw za pomocą linijki i długopisu narysuj na drewnianej desce kwadrat o długości boków 14 cm. Odmierz 3 cm od każdego rogu z każdej strony i zaznacz 5 punktów z każdej strony w odległości 2 cm. Oznacza to, że masz po 5 punktów po każdej stronie kwadratu, w które następnie wbijasz gwoździe. Najpierw twoje krosno jest gotowe.

Drugi krok

stare ubrania tawashi

paski tkaniny tawashi

Wytnij 10 pasków materiału ze starych skarpet, rajstop lub rękawów swetra. Każdy pasek powinien mieć około 3 cm szerokości. Możesz również mieszać paski w różnych kolorach i fakturach, aby Twoje tawashi było jeszcze bardziej oryginalne.

A może na przykład z czerwonym i niebieskim?

Zrób sobie tawashi w dwóch kolorach

3 krok

instrukcje gąbki tawashi

Wyrównaj pierwsze 5 pasków tkaniny lub pierścienie tkaniny pionowo, mocując je na gwoździach.

4 krok

zrób sobie instrukcje tawashi

Następnie zacznij przeciągać kolejne 5 pierścieni tkaniny przez pionowe jeden po drugim. Powinieneś po prostu zachować to w odpowiedniej kolejności. Najpierw przeciągnij pierwszy poziomy pasek od góry pierwszego pionowego paska, a następnie pod drugim pionowym paskiem. Naprzemiennie w ten sposób. W przypadku drugiego poziomego paska najpierw pociągnij go od dolnej strony pierwszego pionowego paska i kontynuuj naprzemiennie. Pracuj, aż uzyskasz wynik podobny do pokazanego na poniższym obrazku

Prosta technika tkania z gwarantowanym współczynnikiem wow

prosta metoda tawashi

5 krok

tawashi pływał z rękami zrób to sam

gąbka do tkanin tawashi

Po zakończeniu tkania pozostaje tylko dać Twojej gąbce Tawashi większe podparcie i uwolnić ją z krosna. A dzieje się tak, łącząc ze sobą jego końce. Aby to zrobić, usuń końce dwóch sąsiednich pierścieni tkaniny z gwoździ, zaczynając od jednego z rogów. Następnie umieść pierwszy pierścień tkaniny na drugim i delikatnie pociągnij. Więc teraz drugi pierścień stał się pierwszym, że tak powiem, i możesz go następnie umieścić na następnym pierścieniu materiału. Więc idź do ostatniego dzwonka.

6 krok

proste instrukcje samodzielnego wykonania tawashi

Ostatni pierścień materiału tworzy pętlę, którą należy w ten sposób zostawić. Dzieje się tak dlatego, że później przyda się do zawieszenia w łazience lub gdziekolwiek zechcesz. kompletny!

Możesz zrobić tyle gąbek Tawashi, ile potrzebujesz, tak szybko i łatwo. Oczywiście, używasz w kółko tego samego krosna. Jeśli potrzebujesz większych gąbek lub myjek, zrób sobie, co zrozumiałe, większe krosno. Zasada pozostaje taka sama.

Po prostu eksperymentuj z różnymi elementami garderoby i staraj się myśleć i działać coraz bardziej zero waste i „zielony”!

Daj skarpetkom drugą szansę

zrób samemu stare skarpetki tawashi

Tawashi sprawdza się również bardzo dobrze jako ściereczka do mopa

pływał tawashi

Niech Twoja kreatywność zawładnie Twoim umysłem i ciałem!

tawashi ze starej instrukcji ubrań

stare tekstylia tawashi

tawashi samodzielnie stwórz pomysł na upcykling

Thanks! You've already liked this