To pierwszy na świecie radioteleskop na grzbiecie księżyca

Od pokoleń marzeniem niezliczonych astronomów było posiadanie radioteleskopu z tyłu księżyca, który daje im wyraźny widok kosmosu, bez transmisji radiowych, atmosfery i wszystkich innych rzeczy na Ziemi, które mogłyby przeszkadzać. Dobra wiadomość, fani kosmosu! To marzenie w końcu spełniło się w zeszłym tygodniu, kiedy anteny holendersko-chińskiego radioteleskopu rozłożyły się za księżycem.

NCLE jest zamontowany na chińskim satelicie przekaźnikowym QueQiao, który krąży za księżycem

Od pokoleń to marzenie niezliczonych astronomów - radioteleskop z tyłu księżyca ilustracja satelity w kosmosie

Pierwszy radioteleskop z tyłu księżyca

Z Eksplorator niskich częstotliwości Holandia-Chiny (NCLE) jest częścią chińskiej misji Chang’e 4, w której lądownik i łazik zostały wysłane na drugą stronę Księżyca wraz z satelitą o nazwie QueQiao. NCLE to radioteleskop składający się z trzech długich anten.

Są one zamontowane na QueQiao i są przeznaczone do nasłuchiwania sygnałów o niskiej częstotliwości.

Celem jest poszukiwanie słabych sygnałów radiowych pochodzących z okresu bezpośrednio po Wielkim Wybuchu. Okres ten jest często określany przez kosmologów jako Ciemny Wiek, ponieważ niewiele o nim wiadomo. Takie sygnały są zwykle blokowane przez ziemską atmosferę, dlatego musimy udać się na tył księżyca.

Wrażenie artysty dotyczące satelity Queqiao

Od pokoleń to marzenie niezliczonych astronomów - radioteleskop na grzbiecie księżyca zobrazowany przez satelitę w kosmosie

To marzenie niezliczonych astronomów od pokoleń – radioteleskop z tyłu księżyca, satelita z tyłu księżyca wreszcie się spełnił

Żaden projekt kosmiczny nie jest pozbawiony problemów

Zespół musiał czekać ponad rok na rozłożenie anten NCLE, co było dłuższe niż pierwotnie planowano. W tym czasie QueQiao pracował jako przekaźnik komunikacyjny dla lądownika na powierzchni Księżyca. Wydaje się, że spędzanie więcej czasu niż oczekiwano w kosmosie za księżycem wpłynęło na NCLE. Teleskop miał trudności z pełnym rozłożeniem anten.

Seria zdjęć zrobionych podczas rozkładania anteny na satelicie

Od pokoleń to marzenie niezliczonych astronomów - radioteleskop z tyłu księżyca zdjęcia problemów z anteną

Zespół z Holandii postanowił najpierw zebrać dane za pomocą częściowo otwartych anten. Powinny one nadal umożliwiać wykrywanie sygnałów sprzed 800 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Później próbują ponownie go w pełni rozwinąć, aby zebrać dane z bliskiego początku wszechświata. NCLE początkowo celuje w Słońce i Jowisza. Uważa się, że wysyłają one silne sygnały o niskich częstotliwościach. Jednak zespół nasłuchuje również sygnałów, które są znacznie głębsze w przestrzeni i czasie.

Queqiao wystrzelony w Chinach 21 maja na pokładzie rakiety Long March 4C

Od pokoleń to marzenie niezliczonych astronomów - radioteleskop z tyłu księżycowego satelity z teleskopem na rakiecie

Thanks! You've already liked this