NASA rekrutuje graczy do identyfikacji i mapowania koralowców

Kiedy ludzie mówią o NASA, większość ludzi myśli o eksploracji kosmosu. W rzeczywistości Narodowa Agencja Lotnicza i Kosmiczna jest również mocno zaangażowana w liczne obszary badań naziemnych. Dotyczy to również podwodnego świata i raf koralowych. Cel? Dokładne odwzorowanie tych zagrożonych ekosystemów w celu lepszego ich zrozumienia i ochrony. Naukowcy z NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej w Kalifornii opracowali teraz nowe instrumenty. Były one pierwotnie przeznaczone do obserwacji gwiazd. Teraz naukowcy mogą za jego pomocą zajrzeć pod powierzchnię morza.

Zamontowane na dronach lub samolotach, te zaawansowane technologicznie kamery były używane podczas wypraw do Puerto Rico, Guam, Samoa Amerykańskiego i innych miejsc. Celem było zebranie obrazów 3D dna morskiego. Można na nim zobaczyć między innymi koralowce, glony i wodorosty. Jednak same te dane nie pokazują wszystkiego, co dzieje się z koralowcami pod falami. Dlatego NASA poszukuje teraz osób zainteresowanych życiem w oceanach, aby wypróbować swój najnowszy program NeMO-Net.

Drony NASA skanowały rafy koralowe

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji i mapowania koralowców.Drony skanują rafy koralowe

Czym jest NeMO-Net i jak pomaga rafom?

Krótko mówiąc, NeMO-Net to darmowa gra wideo opracowana przez NASA. W tej wyjątkowej grze wideo gracze identyfikują i klasyfikują koralowce na podstawie obrazów 3D zarejestrowanych przez kamery.

Gracze oglądają i edytują obrazy, gdy wirtualnie podróżują przez ocean na swoim własnym statku badawczym, Nautilusie. Ostatecznie wkład każdego gracza pomoże ukończyć globalną mapę koralową.

„NeMO-Net używa najpotężniejszej siły na świecie: nie wymyślnej kamery czy superkomputera, ale ludzi”, powiedział Ved Chirayath, główny badacz projektu. „Każdy, nawet pierwszoklasista, może zagrać w tę grę i posortować te dane, aby przedstawić jedną z najpiękniejszych form życia, jakie znamy”.

Tak wygląda rozgrywka na tablecie

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji i mapowania rozgrywki w korale na tablecie

Jak Twoja rozgrywka przyczynia się do badań NASA

Podczas każdego wirtualnego „nurkowania” gracze wchodzą w interakcję z prawdziwymi danymi NASA i poznają różne rodzaje koralowców. Jednocześnie zaznaczają poszczególne gatunki, które pojawiają się na zdjęciach. Gracze mogą następnie śledzić swoje postępy na pokładzie swojego wirtualnego statku badawczego. Ponadto zdobywają odznaki, czytają instrukcje gry i przeglądają katalog gatunków. Mają dostęp do filmów instruktażowych o życiu na dnie morza.

Twój własny statek badawczy

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji i mapowania koralowców

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji koralowców i odkrywców map, katalogi przewodników statków

Gracze również pomagają Superkomputer Plejady trenować NASA. W trakcie rozgrywki system uczy się rozpoznawać różne koralowce na każdym obrazie dna morskiego, w tym na zdjęciach wykonanych słabszymi instrumentami. Im więcej osób gra w NeMO-Net, tym lepsze stają się możliwości mapowania superkomputera. Gdy Plejady nauczą się dokładnie klasyfikować gatunki koralowców na podstawie danych zawartych w grze, superkomputer może mapować rafy świata z niespotykaną dotąd rozdzielczością.

Odkryj wszystkie rodzaje życia koralowego i morskiego

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji koralowców i katalogów map błazenków

Dlaczego tak ważne jest mapowanie raf koralowych

Rafy koralowe należą do najbardziej złożonych i różnorodnych ekosystemów na Ziemi. Naukowcy szacują, że rafy są domem dla tak wielu gatunków, jak tropikalne lasy deszczowe. Odgrywają również ważną rolę w walce z wieloma chorobami. Liczne organizmy morskie już przyczyniły się do rozwoju leków stosowanych w leczeniu HIV, raka itp. Jednak rosnące temperatury mórz, zanieczyszczenie i zakwaszenie oceanów stanowią coraz większe zagrożenie dla raf.Naukowcy poszukują więcej danych, aby zrozumieć, w jaki sposób koralowce przystosowują się do tych zagrożeń. Ale możesz to zrobić tylko wtedy, gdy masz przed sobą dokładną mapę wszystkich raf.

Chcesz pomóc i jednocześnie wypróbować zabawną grę wideo? NeMO-Net jest bezpłatny w Sklep z aplikacjami Apple do dyspozycji. W grę można obecnie grać tylko na urządzeniach z systemem iOS i komputerach Mac. Wersja na systemy Android powinna być dostępna w jak najkrótszym czasie.

Fantastyczny minimalistyczny design

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji koralowców i mapowania magicznych, minimalistycznych krajobrazów

NASA rekrutuje graczy do identyfikacji koralowców i mapowania życia żółwi morskich na rafach

Thanks! You've already liked this