Staré desky v interiéru (100 fotografií): expresivní prostředí s vintage charakterem

Stará deska je krásný přírodní materiál, který se úspěšně používá ve výzdobě každé místnosti.

Stará deska je krásný přírodní materiál, který se úspěšně používá ve výzdobě každé místnosti.

Staré desky v interiéru nejsou jen poctou moderní módě, ale také skvělou příležitostí, jak udělat svůj domov jedinečným, s jedinečným charakterem a výraznou individualitou..

Praskliny, uzly, pasáže pojídané hmyzem, oprýskaná barva, opotřebovaná textura, stopy soli nebo trsů, skladová razítka – to vše má svoji minulost. Čím byla tato prkna dříve: něčí plot nebo zeď stodoly; bok rybářské lodi nebo krabice sloužící k přepravě zboží přes oceán; nebo možná byly použity k vytvoření pódia, na kterém před půl stoletím vystupovala slavná rocková skupina?

Dětský pokoj zdobený tmavou deskou

Dětský pokoj zdobený tmavou deskou

Neobvyklá dřevěná koupelna se skříňkou v podkroví

Neobvyklá dřevěná koupelna se skříňkou v podkroví

Tapeta napodobující starou desku

Tapeta napodobující starou desku

Stodolní deska v interiéru kuchyně vypadá velmi působivě

Stodolní deska v interiéru kuchyně vypadá velmi působivě

Souhlasíte, je příjemné a vzrušující, sedět ve svém obývacím pokoji nebo jídelně, zamyslet se nad historií časem opotřebovaného stromu, který v nové době i nadále přináší pohodlí domova a formuje charakter celého domova. A o možnosti realizace těch nejodvážnějších designových nápadů není třeba mluvit..

Staré desky se vejdou do různých interiérů: nádherný ošumělý šik, domovská země, romantické moře, odvážný loft a mnoho dalších, kde se cení individualita a nestandardní designová řešení.

Trend nebo tradice?

Použití starých desek při navrhování interiérů městských bytů, venkovských domů, restaurací nebo showroomů je mnohými považováno za poctu moderní módě, což je další trend, který se právě hodil v době, kdy je vše exkluzivní, neobvyklé , oceňuje se nestandardní. Tento názor je ale pravdivý jen částečně..

Každý člověk se vždy snažil, aby byl jeho domov individuální, ne jako všichni ostatní, experimentoval se styly, vybavením a dekorem. A samozřejmě od nepaměti lidé používají dřevo při výzdobě domů, což dodává teplo, útulnost, vytváří atmosféru pohodlí a harmonie s okolním světem. Nové domy voněly dřevem, čerstvou pryskyřicí, ale chyběla jim atmosféra obydlí, rodinné tradice a dojemné vzpomínky..

Zónování jídelního prostoru pomocí nástěnné dekorace se širokou stodolovou deskou

Zónování jídelního koutu pomocí nástěnné dekorace se širokou stodolovou deskou

Světlá dřevěná podlaha se stárnutím

Světlá dřevěná podlaha se stárnutím

Teprve za ta léta desky pohltily ducha rodiny, objevily se na nich generační změny, vůně, pamětní trhliny a stopy, měnily se vrstvy barvy, vytvářející takzvaný plaketu času.

Nové generace, které se vrátily do domu svých předků, s nostalgií vzpomínaly na dětství, prohlížely si fotografie prarodičů, mladých rodičů, ponořené do atmosféry domácího klidu, doprovázené lehkým skřípáním starých podlahových prken. A stalo se tak smutným, když se boural starý dům, rozebíral plot, na kterém se sušily věci, a desky se spalovaly v peci, po stodole nebylo ani stopy a děravá loď byla položena na palivové dříví..

V rychle se měnícím světě nebylo místo pro staré věci a lesklý plast, studený lesk kovu a skla, úspora betonu a žuly, která vytlačovala přírodní dřevo z interiérů progresivních měšťanů, připravila mnohé o možnost vyjádřit svou individualitu. Historie vešla do dějin a byla nahrazena luxusním, ale prázdným půvabem a praktickou, ale samostatnou high-tech.

Všechno je ale cyklické, takže obyvatelům megalopolise brzy začalo chybět to, co postindustriální éra nemohla nabídnout: domácí teplo, tradice, harmonie. Na konci 20. století se vše přirozené začalo vracet k módě, ekologickému stylu a vinobraní se stalo oblíbenými v éře a opětovné používání starých věcí získalo svoji armádu následovníků. Nové interiéry získaly to, o co dříve přišly: duše, aplikace myšlenek harmonického soužití člověka a přírody, historie a charakter.

Teplá atmosféra místnosti díky povrchové úpravě z přírodních materiálů

Teplá atmosféra místnosti díky povrchové úpravě z přírodních materiálů

Útulná kuchyň s jídelnou umístěná v podkroví

Útulná kuchyň s jídelnou umístěná v podkroví

Moderní majitelé nových bytů a nově postavených domů vynakládají velké úsilí, aby dali svému domovu charakter s historií, aby vytvořili jakési rodinné hnízdo. Staré desky v interiéru zvládají s tímto úkolem výbornou práci a hrají v jejich obnoveném životě úplně jinou roli než v minulosti..

Nový život starých desek

Ach, jak atraktivní, okouzlující a romantické staré desky vypadají v interiéru, fotografie prostě potěší a nutí stále více lidí, aby se připojili k okruhu fanoušků tohoto designu. Sušené sluncem a větrem, absorbované mořskou solí, popraskané mrazem nebo teplem, sežrané kůrovcem – tyto desky sice ztratily svůj původní vzhled, ale za ty roky se staly jen ušlechtilejšími, výraznějšími, „moudřejšími“. Nyní jsou opatrně, snaží se je nepoškodit, uloženi ve skladech v očekávání nových majitelů, kteří je ocení a budou milovat ještě více než v minulém životě..

Rada! To, co bylo dříve vyhozeno nebo spáleno, je nyní velmi ceněno: prkna stodoly nebo plotu, nákladní boxy, police, kusy nábytku, lodě, vozíky – pro všechno je místo..

Krásná manželská postel ve stylu shabby chic

Krásná manželská postel ve stylu shabby chic

V moderním interiéru mají staré desky mnoho využití:

 • Zdobení stěn nebo zvýraznění pouze jedné části pro vytvoření akcentu na funkční nebo dekorativní ploše. Takové řešení může nahradit použití tradičních materiálů (tapety, barvy, omítky) nebo s nimi úspěšně kombinovat, pokud zvolíte správnou texturu, odstín.
 • Podlaha nebo zvýraznění její části, jako je molo.
 • Použití jako prvky nábytku, parapetů, dveří, barového pultu, příček. Desky mohou být použity zcela nebo vyřezáním částí z nich s pečlivým vzájemným spojením a následným dekorem.
 • Tvorba příslušenství – police, dekorativní panely, rámy pro zrcadla nebo fotografie atd..

RadaOriginální vypadají interiérové ​​prvky, k jejichž vytvoření byly použity staré desky různých odstínů a velikostí.

Vytvoření harmonického interiéru

Chcete se dotknout starých desek, cítit jejich hrubou strukturu, teplo dřeva, cítit běh historie. Proto interiéry zdobené takovým materiálem přitahují na podvědomé úrovni, a to nejen svým estetickým vzhledem, protože člověka vždy přitahuje příroda a její kořeny. A ve zrychleném rytmu moderních megacities se člověk chce vrátit domů, ponořit se do úplně jiného světa, daleko od průmyslového cyklu s množstvím studeného skla a kovu, bezduchého šedého betonu.

Venkovská budova se stropem z letitých prken

Venkovská budova se stropem ze starých prken

Rada! Ne každá stará deska si zaslouží místo v moderním interiéru. Nestačí jen rozebrat plot a udělat z něj podlahu. Desky, které dostaly nový život, jsou jedinečné, mají speciální vlastnosti v podobě uzlů, značek, prasklin, barev atd..

Aby staré desky vypadaly v interiéru harmonicky, je důležité dodržovat řadu doporučení:

 1. Dokončovací práce nebo doplňky ze starých desek by na sebe neměly přitahovat nepřiměřenou pozornost, ale pouze zdůrazňovat design, což by vyvolávalo dojem, že to bylo přesně to, co bylo zamýšleno. Proto při dokončování byste měli pečlivě vybírat desky ve velikosti a tloušťce, odstínu, vzoru, nezapomeňte zahrnout některé speciální prvky.
 2. Nepoužívejte materiál příliš aktivně, snažte se jím vyzdobit celou místnost. Stačí 1–2 základní prvky a několik akcentů, například staré podlahové desky v kombinaci se stejným nástěnným panelem, čelem, velkým zrcadlovým rámem, stolem nebo šatní skříní. V opačném případě můžete mít pocit, že místnost potřebuje naléhavou opravu..

  Stará deska je ideální pro rustikální výzdobu interiéru

  Stará deska je ideální pro rustikální výzdobu interiéru

 3. Aby interiér vypadal svěží, moderní, je lepší vyvážit staré desky šploucháním jasných nebo kontrastních barevných akcentů, používat moderní dokončovací materiály, vysoce kvalitní přírodní textil.
 4. Skvělý způsob, jak zdůraznit charakter místnosti, vyprávět o její historii, je zkombinovat stará prkna na podlaze nebo nábytku se zdivem na stěnách..

Styl interiéru

Staré desky se budou hodit při zdobení interiéru ve stylu podkroví, kde jsou oceňovány všechny jedinečné prvky, které kontrastují s městským designem, shromážděné z celého světa a mají svou vlastní historii. Kromě toho budou cihly, kov a množství světla velmi efektivně koexistovat se starým stromem a naplní dům útulností a teplem, které v prostorných místnostech tak chybí..

Pomocí starých desek je snadné dát exkluzivitu a charakter pokojům zařízeným v ošumělých elegantních nebo venkovských stylech, skandinávských nebo námořních, ekologických nebo etnických, kde je dřevo plnohodnotným účastníkem interiéru..

Staré desky v interiéru moderního domu

Použití starých desek v moderním domě je vhodné při zdobení jakékoli místnosti:

 • Obývací pokoj – staré desky mohou zdobit stěnu této místnosti, popraskaná barva se efektivně kombinuje s moderním nábytkem, překrývá se s jednotlivými dekorativními prvky. Krásně bude vypadat podlaha ze starých desek, zdobená perským kobercem, jehož svěží design bude příznivě kontrastovat s opotřebovanými podlahovými deskami. Obývací stěnu lze vždy ozdobit velkým zrcadlem v neošetřeném rámu ze starých desek.

 • Ložnice – staré desky mohou být vynikající základnou pro čelo postele, toaletní stolek, dekorativní stropní trámy. Do posledně jmenovaného můžete integrovat podsvícení, které efektivně zvýrazní všechny praskliny ve dřevě. Takové prvky v kombinaci s dřevěnou podlahou dodají ložnici kouzlo osamoceného domu v horách s jeho uklidněním a harmonií..

Deska stodoly odpovídá téměř jakémukoli stylu interiéru

Deska stodoly odpovídá téměř jakémukoli stylu interiéru

Vyhrazený prostor na spaní se starou deskou

Vyhrazený prostor na spaní se starou deskou

 • Kuchyně – čela skříněk, jídelní stůl, židle, deska stolu mohou být vyrobeny ze starých desek, což vytváří velkolepý kontrast s moderní technologií skla a leštěného kovu. Taková kuchyně se stane mnohem pohodlnější, bude příjemné trávit rodinné večery nebo přijímat hosty..
 • Skříň – kouzlo starých desek vám pomůže naladit se na pracovní náladu, ponořit se do atmosféry meditace. Podlaha, stěny, police ze starého dřeva jsou ideální pro kožený nábytek, měkké světlo stolní lampy.

Rada! Jedinečnost starých desek spočívá v tom, že jsou jako otisky prstů – žádné dvě nejsou stejné. Vzor na dřevě, barva desky, stupeň opotřebení, lokalita původu a vlastnosti provozu – to vše je natolik individuální, že je snadné vytvořit exkluzivní interiér bez přemýšlení o opakování.

Staré desky nejsou o nic méně relevantní v interiéru letní chaty, kde bylo dřevo tradičně používáno jako jeden z hlavních materiálů. Pokud jsou stěny opláštěny starou šindelem, neměli byste spěchat, abyste ji úplně odstranili a změnili na sádrokartonovou desku. Zchátralé podšívce můžete vdechnout nový život, změnit její barvu a podle potřeby obrousit jednotlivé oblasti. Taková výzdoba bude doplněna moderním nábytkem ve venkovském stylu, lakonickým nábytkem ve skandinávských nebo minimalistických stylech..

Kde sehnat staré desky?

Jako suroviny jsou vhodné téměř všechny desky, které mnozí často skladují v zemi, které zbyly z plotu, rozebrané stodoly atd. Pokud je obtížné najít vhodné materiály, pak můžete ve specializovaném oboru koupit staré desky do interiéru. obchody.

Jejich cena je samozřejmě vysoká, protože většina produktů je jedinečných a pochází z Evropy a Spojených států a jejich věk je více než tucet let. Ale takové desky mají velmi kýžený otisk doby: původní zachovalé kování (kliky, zámky, talíře), stará celní razítka atd. Navíc každá položka již prošla fází přípravy a stala se pro spotřebitele naprosto bezpečnou..

Rada! Můžete najít desky, jejichž věk je až 2-4 století. Několik dodavatelů v Severní Americe a Německu nabízí podobné výrobky..

Vždy můžete hledat vhodný materiál na internetových stránkách, aukcích, kde jsou vždy zajímavé možnosti od těch, kteří se chtějí zbavit starých nebo nepotřebných věcí. V tomto případě existuje větší šance na nákup produktu za relativně nízkou cenu..

Harmonická kombinace starých desek a kovu v interiéru kuchyně

Harmonická kombinace starých desek a kovu v interiéru kuchyně

Další možností je použít v dekoraci interiéru ne staré desky, ale jejich imitaci ve formě tapet, dlaždic atd. Moderní výrobci nabízejí takové realistické výrobky, že pouze dotykem můžete určit, že jde o „falešný“.

Umělé stárnutí

Pokud se v zemi povalují vhodná prkna, ale jejich odstín není vhodný pro realizaci koncipovaného designu, pak mohou být vždy namalovány v požadovaných barvách. Může to být pastelové, vybledlé nebo jasné odstíny, jeden nebo několik najednou na různých deskách – vše závisí na zvoleném stylu. Ale nejdůležitější je, že barva si musí zachovat texturu materiálu, takže je lepší použít formulace na vodní bázi, tónovat je podle svého vkusu.

Rada! Desku můžete natřít souvislou vrstvou nebo nechat neopatrné tahy, kterými se objeví původní barva dřeva.

Mnoho výrobců dřevěných dokončovacích materiálů dokonce nabízí nákup uměle stárnutých desek, které se prakticky neliší od původních, při plném splnění bezpečnostních požadavků a norem. Takové desky lze použít k dekoraci stěn a podlah, aniž by si mysleli, že nemají dostatečnou pevnost..

Samozřejmě, vizuálně bude interiér s podobným designem vypadat velmi působivě, ale zůstane docela formální, takže stojí za to alespoň částečně ho naplnit opravdu starými dřevěnými prvky.

Desky můžete uměle stárnout sami, pomocí vhodných kompozic a studiem jedné z mnoha mistrovských tříd.

Stojí to za to, nebo nevytvořit interiér pomocí starých desek? Samozřejmě ano, zejména proto, že moderní móda prakticky neomezuje použití takového materiálu v různých stylech. Opotřebované, vybledlé, hmyzem pojídané desky vytvářejí atmosféru nenapodobitelného pohodlí, naplňují místnost teplem, „hrají si“ s obyvateli domu a stimulují představivost.

Thanks! You've already liked this