Francouzské závěsy (více než 60 fotografií): královský luxus v každém záhybu

Jedním z aktuálně populárních trendů ve výběru dekorace oken jsou francouzské závěsy z průsvitných tkanin v tmavých odstínech.

Jedním z aktuálně populárních trendů ve výběru dekorace oken jsou francouzské závěsy z průsvitných tkanin v tmavých odstínech.

Francouzské závěsy zavedené do módy za vlády Ludvíka XIV. Přežily krále slunce a dodnes neztratily svou přitažlivost. Jejich přirozená vážnost a slavnost se aktivně využívá v interiérech drahých restaurací, slavných divadel, prestižních koncertních síní a svatebních paláců. Jsou také žádané v domácím interiéru..

Luxusní malá ložnice zařízená v červených barvách

Luxusní malá ložnice zařízená v červených barvách

V současné době designéři používají francouzské závěsy jako nástroj, který dodává místnosti aristokratický luxus a slavnost.

V současné době designéři používají francouzské závěsy jako nástroj, který dodává místnosti aristokratický luxus a slavnost.

Co to jsou, francouzské závěsy

Který z návrhářů epochy baroka a klasicismu přišel s nápadem shromáždit kus látky do hřebenatky, historie mlčí. Ale s lehkou rukou neznámého tvůrce se design francouzských záclon stal zosobněním luxusu a bohatství. Jako potvrzení těchto vlastností získaly záclony své druhé jméno „markýza“, což odpovídá jednomu z nejvyšších šlechtických titulů v Evropě.

Chcete -li vytvořit francouzskou oponu, vezměte jen velký kus látky, svisle sešijte cop, provlékněte šňůry a shromážděte materiál do mušlí. Překvapivě takový jednoduchý design přemění jen krásnou klopu na vynikající kousek šicí dovednosti. Vlny pohybující se jedna za druhou vypadají pompézně a bohatě, což dodává atmosféře zvláštní kouzlo. Okamžitě je zahrnuto asociativní pole, které klasifikuje tento typ opony jako atribut královských komor..

Francouzská opona se zvedacím mechanismem: krása v duchu starých tradic a moderní použitelnosti

Francouzská opona se zvedacím mechanismem: krása v duchu starých tradic a moderní použitelnosti

Důležité! Mnoho lidí si plete francouzskou oponu s rakouskou. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma typy je počet vln: ve francouzské jsou umístěny po celém plátně a v rakouské zdobí pouze dno opony..

Druhy francouzských záclon

S obecným designovým vzorem se závěsy rozlišují na délku. Mohou být dlouhé, podlahové, střední a krátké. Kromě toho jsou rozděleny na stacionární nebo statické a zvedací.

Stacionární francouzská opona zabírá celý okenní prostor a není vybaven zvedacím mechanismem. Ve většině případů hraje roli tylu, je vyrobena z lehkých tkanin propouštějících světlo.

Zvedací závěs doplněno o držák, který umožňuje upravit délku pásu a počet záhybů. S jeho pomocí můžete ze závěsu udělat bujný lambrequin.

Důležité! Vezměte prosím na vědomí, že design francouzských záclon nepočítá s rozšířením plátna po stranách okna..

Látky

K vytvoření objemu a půvabných záhybů, charakteristických pro francouzské závěsy, používají nejlehčí látky, které dobře reagují na víceúrovňové závěsy. V době Ludvíka XIV. Bylo pro tyto účely použito hedvábí a kambric. V Rusku se v 18. století začal pro francouzské závěsy používat tyl. Moderní výrobci nabízejí modely vyrobené z organzy.

Relevantní pro šití spousty skládaných záclon a polyesteru. Kombinuje krásnou strukturu a praktičnost a snadnou údržbu. Polyesterové modely lze vidět ve veřejných prostorech, kde slouží nejen jako dekorace, ale také jako vynikající ochrana proti všeprostupujícímu ultrafialovému záření..

V interiéru, který tvrdí, že je vynikající slušností, jsou vhodné záclony vyrobené z ušlechtilého sametu. Tkanina září jemným leskem a dokonale zapadá do záhybů a vytváří zvláštní atmosféru pohádkových hradů.

Úspěšné použití francouzských závěsů v klasické luxusní koupelně. Zde nejméně ze všeho potřebují zvedací mechanismus.

Úspěšné použití francouzských závěsů v klasické luxusní koupelně. Zde nejméně ze všeho potřebují zvedací mechanismus.

Shrneme -li to, můžeme říci, že pro francouzské záclony jsou vhodné elastické, snadno zavěšené a jemně padnoucí do hladkých křivek. Jejich hlavním úkolem je při montáži tvořit krásné a objemné hřebenatky..

Aplikace v interiéru

Francouzské závěsy v interiéru jsou samozřejmě luxus, dovolená a nebývalá krása. Přirozeně se s takovými vlastnostmi nejčastěji používají k dekoraci oken v předních místnostech domů. Sál nebo obývací pokoj, zdobený ladnými vlnami hedvábí nebo sametu, získává styl a sofistikovanou aristokracii.

Další možnost pro stacionární francouzské závěsy - pokrývající pouze část okna

Další možnost pro stacionární francouzské závěsy – pokrývající pouze část okna

Bujné mušle se však mohou organicky promísit do atmosféry ložnice a doprovodu kuchyně. Je důležité vybrat správný materiál pro závěsy. V ložnici je lepší pověsit tyl, závoj nebo organzu. Bílý, modrý, růžový opar, hladce duhový v mnoha mušlích, umocňuje atmosféru romantiky a klidu.

Pro francouzské závěsy v kuchyni by bylo správné použít levné syntetické tkaniny se vzorem v malé květině nebo stylovým potiskem zřídka rozptýlených velkých květin. Tenká bavlna, len a cambric budou stačit. Roztomilý doplněk volánů a volánů umístěných po stranách záclonové látky jim dodá lehkou naivitu a perfektně zapadne do rustikálního stylu. Skleněné korálky, třásně, střapce a zlaté nitě mohou působit jako dekorativní prvky. Při výběru dekoru pro závěsy vycházejte z textury hlavního materiálu a stylu místnosti..

Důležité! Je zajímavé, že francouzské závěsy mají úžasnou vlastnost: se stejným úspěchem nenápadně zdůrazňují úctyhodnost drahého nábytku a dodávají luxus skromným pohovkám a křeslům.

Klasický design koupelny vyžaduje vhodnou dekoraci oken. Stacionární francouzské závěsy jsou skvělou volbou

Klasické návrhy koupelen vyžadují vhodnou dekoraci oken. Stacionární francouzské závěsy jsou skvělou volbou

Šijeme sami

Mimochodem, nemusíte utrácet peníze za návrháře a kupovat drahé modely v obchodě. V kuchyni můžete francouzské závěsy ušít vlastníma rukama za pár hodin. Proces se skládá z několika fází.

 1. Změříme okno. Výslednou šířku vynásobíme jednou a půl a délku dvěma. Z těchto velikostí vypočítáme množství látky.
 2. Látka je podvedená. Provádíme jeho mokré tepelné zpracování tak, aby se smršťovalo.
 3. Šití bočních švů a spodní části závěsu.
 4. Označíme vzdálenost mezi hřebenatky a přišijeme ze světlé strany, po celé délce závěsů, pásy látky široké 3 cm.

  Zvedání francouzských záclon s copem

  Zvedání francouzských závěsů s copem

 5. Šňůrky protáhneme bočními švy a našitými proužky. Upevníme je nahoře, spodní konce šňůr necháme volné..
 6. K upevnění závěsu k okapu můžete použít širokou stuhu ušitou zevnitř ven nebo široké poutka ze stejné látky.

  Obecné schéma stříhání francouzských záclon

  Obecné schéma stříhání francouzských záclon

Rada! Pokud pro záclonu zvolíte bavlnu o šířce 80 cm, vezměte si tři až čtyři délky. Sbírejte z nich požadovanou šířku a spočítejte hřebenatky tak, aby padaly na spojnici hlavních pruhů látky.

Výpočet velikostí a mušlí francouzských závěsů

Výpočet velikostí a mušlí francouzských závěsů

Když zvládnete, jak ušít francouzské závěsy do kuchyně, můžete se snadno vyrovnat se složitějšími tkaninami pro obývací pokoj. Pokud máte pochybnosti o úspěchu, je lepší obrátit se na profesionály..

Péče

Hlavním problémem péče o francouzské závěsy je hromadění prachu na povrchu mušlí. Vyrovnat se s tím pomůže vysavač. Pokud se na tkanině objeví skvrny, odstraňte je vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě.

Francouzské závěsy s vestavěným zvedacím mechanismem - dvě možnosti pro zdobení okna v jednom, protože ve zvýšeném stavu se stávají dekorativním lambrequinem

Francouzské závěsy s vestavěným zvedacím mechanismem – dvě možnosti pro zdobení okna v jednom, protože ve zvýšeném stavu se stávají dekorativním lambrequinem

Lze francouzské závěsy prát v pračce? Pokud jsou vaše závěsy vyrobeny z tylu nebo organzy, můžete je prát v pračce s jemným pracím cyklem. Sametové závěsy se nejlépe čistí za sucha.

Thanks! You've already liked this