Dlaczego warto przestawić się na źródła światła LED: mały przewodnik

Źródła światła LED znane są każdemu od jakiegoś czasu – energooszczędne, przyjazne dla środowiska i wszechstronne. Potrzebujesz jeszcze trochę technicznego żargonu, aby móc dobrać odpowiednią oprawę oświetleniową. Przy tak ogromnym wyborze typów lamp ważne jest w dzisiejszych czasach przynajmniej jednoznaczne określenie, co oznaczają pojęcia takie jak klasa efektywności energetycznej, strumień świetlny i temperatura barwowa oraz gniazdo lub podstawa E27. W następnych kilku wierszach zajmiemy się tym tematem i wyjaśnimy niektóre z najważniejszych aspektów źródeł światła LED specjalnie dla Ciebie. Jakie są zalety lamp LED i dlaczego warto na nie wymienić tradycyjne żarówki lub świetlówki??

żarówki led oszczędzające energię lampy,

Zużycie energii i efektywność energetyczna diod LED

Krótko mówiąc, lampa powinna być bardziej wydajna, aby zużywać mniej energii elektrycznej. Faktem jest, że diody LED zużywają tylko ok. 18% energii potrzebnej do konwencjonalnej żarówki o tej samej mocy świetlnej. Oznacza to, że przechodząc na lampy LED można zaoszczędzić ponad 80% kosztów energii elektrycznej! Już teraz wiadomo, że LED jest obecnie bardziej wydajnym źródłem światła, obok świetlówek energooszczędnych i świetlówek kompaktowych. Mniejsze zużycie energii automatycznie oznacza mniej odpadów i zanieczyszczenie środowiska, dzięki czemu możesz jednocześnie cieszyć się większą ilością światła z czystym sumieniem.

Nie bez powodu wszystkie lampy są od 2014 roku oznaczone na opakowaniach etykietą energetyczną Unii Europejskiej (UE). Podobnie jak w przypadku wszystkich innych urządzeń elektrycznych, mówi się tutaj o klasach efektywności energetycznej. Jak dobrze wiadomo, wahają się one od A++, co oznacza bardzo wydajną, do najgorszej klasy sprawności E, której praktycznie nie należy już używać. A Kalkulator efektywności energetycznej żarówek natychmiast podaje dokładną klasę wydajności źródła światła. Wystarczy kilka prostych szczegółów, takich jak pobór mocy w watach, strumień świetlny w lumenach i rodzaj lampy.

Czy to nie brzmi zbyt skomplikowanie? Ale to nie jest. Po prostu czytaj dalej i dowiedz się więcej.

żarówki led wat energooszczędność

Waty były wczoraj, teraz lumen jest ważniejszy!

W przeszłości braliśmy pod uwagę liczbę watów tylko wtedy, gdy chcieliśmy oszacować jasność żarówki przy jej zakupie. Im więcej watów, tym jaśniejsza była żarówka. Odkąd diody LED wkroczyły na scenę oświetleniową, wartość watów straciła na znaczeniu. Ponieważ tylko wtedy nie możemy już ocenić strumienia świetlnego źródła światła. Lumen to teraz nazwa wartości, która daje nam dokładną informację o jasności. Liczba lumenów jest zatem zawsze podana na opakowaniu źródła światła obok klasy efektywności.

Ale jak właściwie rozumieć termin prześwit? Bardzo łatwo. Lumen (lm) to znormalizowana jednostka dla tak zwanego strumienia świetlnego, czyli inaczej mówiąc: ilości światła, którą lampa emituje we wszystkich kierunkach – strumienia świetlnego lampy. Podobnie jak wat, tutaj również jest napisane – im wyższa wartość, tym mocniejsza lampa.

żarówki led salon lampy sufitowe meble tapicerowane

Poniżej przedstawiono bardziej precyzyjny pomysł konwersji watów na lumenów:

  • 40 watów = 430 lumenów
  • 60 watów = 730 lumenów
  • 100 watów = 1380 lumenów

Dla porównania: świeca = około 12 lm

I prosta wskazówka przy przeliczaniu: waty x 10 = lumenów (w przybliżeniu).

W ten sposób możesz z grubsza oszacować, które źródło światła LED powinieneś kupić jako zamiennik starej żarówki, jeśli cenisz taką samą moc świetlną lampy. Ta formuła dotyczy przede wszystkim lampek LED w kształcie żarówki.

A co oznacza strumień świetlny? Mówiąc prościej: ten termin mówi Ci, ile zużytej energii jest zamieniane na światło. Nie bez powodu jednostką miary jest lumen na wat (lm/W). Tak więc im wyższa wartość, tym mocniejsze/wydajniejsze źródło światła.

nowoczesne żarówki led do biura

O gniazdach i podstawach

Nawet jako laik zapewne już wiesz, jakie jest gniazdo i podstawa żarówki/lampy. Ale czy wiesz też dokładnie, co oznacza gniazdo E27 i jaka jest różnica w stosunku do E14? Ponownie odpowiedź jest znacznie prostsza niż oczekiwano.

Standard dla gniazd i podstaw nie zmienił się dla diod LED i wszystkich innych nowych typów lamp. Podobnie jak w przeszłości, E27 i E14 to jedne z najpopularniejszych gniazd na źródła światła. Ponadto bardzo często używane są gniazda takie jak GU10 na 230 V, GU5.3 na 12 V i GU4.

Gniazdo E27 posiada typowy gwint śrubowy, który często określany jest jako „gwint żarówkowy”. Liczba 27 wynika z faktu, że zewnętrzna średnica podstawy to dokładnie 27 mm. Lampy E27 można znaleźć na rynku w wielu wariantach, od diod LED przez świetlówki energooszczędne po kompaktowe świetlówki. Dostępne są również różne typy, takie jak Przykłady LED E27 z Gluehbirne.de możesz zobaczyć. Możesz wybierać między klasycznym kształtem gruszki, reflektorem, świecą, kulą lub kształtem Edisona. Zwykle to gniazdo jest używane w lampach wiszących lub większych lampach stołowych.

Jak już domyśliłem się, podstawa gwintu lampy 14E jest mniejsza niż 27E – dokładnie 14 mm. Ta wersja też jest często bardzo kochająca "mniejsza siostra E27" zwany lub też „świecznik”. Mniejsza wersja stosowana jest głównie w lampach biurkowych, lodówkach i żyrandolach, ale także w maszynach do szycia lub okapach kuchennych.

żarówki led różne gniazda lamp

Temperatura barwowa nadal nazywana jest kolorem jasnym

Przy wyborze odpowiedniego źródła światła LED termin ten odgrywa kluczową rolę. Ponieważ kolor światła ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i wydajność, wpływając na rytm snu i czuwania, podobnie jak słońce. Ciepłe światło ma wyższy udział światła czerwonego, a zimne światło, z drugiej strony, ma większy udział światła niebieskiego. Podczas gdy pierwszy promuje uwalnianie melaniny w naszym mózgu, drugi spowalnia go i dłużej pozostajesz czujny i skupiony.

Znajdziesz u nas diody LED w trzech temperaturach barwowych / barwach światła – biała ciepła, biała neutralna i biała światła dziennego. Barwa światła jest mierzona w kelwinach. Ciepłe, białe światło ma od 2700 kelwinów i najlepiej pasuje tam, gdzie powinieneś naprawdę odpocząć – w salonie i sypialni. Z drugiej strony neutralna biel zaczyna się od 3300 kelwinów i jest bardziej polecana w kuchni lub gabinecie. Białe światło dzienne zaczyna się wtedy od 5300 kelwinów i jest używane tam, gdzie najlepiej jest się skoncentrować, np. przy biurku lub w warsztacie.

Dodatkowa wskazówka: Tak zwany wskaźnik oddawania barw (wartość CRI lub Ra) jest bardzo ważny dla rzeczywistej jakości światła diod LED. Idealnie powinno być większe niż 90.

żarówki led sprzęt kuchenny kuchnia wyspa szafki kuchenne

Wniosek:

Tak więc, jeśli nadal nie wymieniłeś tradycyjnych żarówek w domu lub świetlówek w swoim biurze, być może nadszedł czas, aby to zrobić. Pomyśl o jasności i temperaturze barwowej, które chcesz w każdym pomieszczeniu, a znajdziesz odpowiednią wartość w lumenach za pomocą tabel porównawczych. Następnie wybierz odpowiedni typ gniazda / gniazda i kształt lampy i zamów żądane lampy LED od uznanego producenta lub sprzedawcy na miejscu lub online!

     wyspy światła w salonie żarówek led

Thanks! You've already liked this