Miniksiężyc okrąża Ziemię, ale tylko przez krótki czas

Astronomowie i kosmolodzy nazwali to przełomowym odkryciem. W nocy 15 lutego 2020 roku naukowcy w amerykańskim stanie Arizona zauważyli drugiego towarzysza Ziemi. Zespół astronomów pracujących nad projektem Catalina Sky Survey (CSS) odkrył drugie, maleńkie ciało niebieskie, które obecnie krąży wokół Ziemi. To najwyraźniej nowy mini księżyc na naszej planecie. Obecnie nosi haniebną nazwę 2020 CD3. Obiekt prawdopodobnie krąży wokół Ziemi od około trzech lat, ale pozostanie na orbicie tylko przez krótki czas. W następnych kilku wierszach dowiesz się, co jeszcze wiemy o tym doznaniu!

 Ziemia ma drugi księżyc, ale tylko tymczasowo. Nazywa się Mini-Moon 2020 CD3.

Mini księżyc drugi księżyc krąży wokół Ziemi 2020 CD3 mały tylko tymczasowo

  • Mini księżyc wokół Ziemi? Co to jest?

Jeśli spontanicznie zareagowałeś w ten sam sposób, jest to całkowicie zrozumiałe! Nieczęsto zdarza się, że ziemia ma nowego towarzysza, a księżyc ma rodzeństwo. Nie jest to jednak niemożliwe! Teraz to prawdopodobnie mała asteroida.

„Nie znaleziono żadnego związku ze znanym obiektem stworzonym przez człowieka” – czytamy w komunikacie prasowym Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z tego wnioskuje się, że jest to małe ciało niebieskie. Najprawdopodobniej został “złapany” przez grawitację, gdy przelatywał nad ziemią. Od tego czasu miniksiężyc krąży wokół Ziemi i wywołał wiele emocji w zeszłym tygodniu.

Mini księżyc ma tylko rozmiar samochodu!

Drugi księżyc miniksiężyca krążący wokół Ziemi 2020 CD3 zauważony na nocnym niebie w Arizonie

  • Konkretne informacje o miniksiężycu na ziemi

Najpierw naukowiec Kacper doniósł o nowym miniksiężycu Wierzchos rna Twitterze. Napisał tam: „Kurt po tym, jak mój kolega z drużyny Teddy Pryne i ja odkryliśmy obiekt, ustaliliśmy orbitę i odkryliśmy, że został schwytany przez grawitację”. Jednak nadal nie było jasne, czy był to „obiekt naturalny czy sztuczny, taki jak kosmiczne śmieci”. Dlatego obaj naukowcy nazwali to “możliwym mini-księżycem”. Według naukowców mały księżyc ma średnicę około 1,9 do 3,5 metra. W rzeczywistości ma wymiary samochodu i dlatego do tej pory nie został znaleziony. Nowy miniksiężyc jest znacznie mniejszy niż „rzeczywisty” towarzysz Ziemi. Wiadomo, że nasz księżyc ma średnicę około 3500 kilometrów. Jak dobrze wiadomo, naturalny satelita okrąża Ziemię w ponad 27 dni. Miniksiężyc 2020 CD3 raz okrąży Ziemię w ciągu 47 dni.

 Niebieska planeta ma obecnie dwa księżyce.

Mini księżyc drugi księżyc okrąża ziemię 2020 CD3 niebieska planeta dwa księżyce przez krótki czas

  • Miniksiężyc ma krążyć wokół Ziemi tylko tymczasowo

Naukowcy nazywają nowo odkryty miniksiężyc „obiektem czasowo związanym z ziemią”, który został przyciągnięty siłą grawitacji i ustawił się wygodnie na orbicie Ziemi. Teraz okrąża niebieską planetę w szerokim owalu. Czyniąc to, zwykle pozostaje poza orbitą wielkiego księżyca. Mówi się, że głaz z kosmosu dostał się do ziemskiego pola grawitacyjnego w 2017 lub 2018 roku. Orbita miniksiężyca 2020 CD3 nie jest jednak stabilna, więc nie może pozostać tutaj na zawsze. Przypuszczalnie nowy towarzysz opuści układ Ziemia-Księżyc w kwietniu 2020 r. To znaczy za około miesiąc. Musimy poczekać!

 Biały pierścień ma przedstawiać tymczasową orbitę miniksiężyca 2020 CD3.

Mini księżyc drugi księżyc okrąża ziemię 2020 CD3 białe loki tymczasowa orbita nowego satelity

  • 2020 CD3 nie jest pierwszym miniksiężycem na ziemi

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) donosi, że ponad 50 obserwacji potwierdziło istnienie miniksiężyca CD3 2020. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy Ziemia ma tymczasowy miniksiężyc. Kolejna mała asteroida krążyła wokół naszej planety od września 2006 do czerwca 2007 roku. Ten „ślepy pasażer” został nazwany RH 120 w 2006 roku i okrążył ziemię cztery razy, zanim ponownie się oddalił. W sierpniu 2016 znów mieliśmy tymczasowego towarzysza. Prawdopodobnie była to również asteroida, która również została wcześniej przechwycona przez siły grawitacyjne Ziemi i w ten sposób spowolniła. Upadł nad Australią Południową i spłonął.

Oficjalnie Ziemia ma tylko jeden księżyc. I tak już pozostaje.

Mini księżyc drugi księżyc okrąża ziemię Oficjalny CD3 2020 tylko jeden księżyc

  • Interesujące fakty o księżycach w Układzie Słonecznym

Interesujące jest również to, że nasz ziemski księżyc jest jednym z największych księżyców w Układzie Słonecznym. Powstał prawdopodobnie 4,5 miliarda lat temu ze szczątków potężnego zderzenia z innym ciałem niebieskim. Tylko dwie planety w Układzie Słonecznym nie mają satelitów, a są to Wenus i Merkury. Mars znajduje się blisko pasa asteroid i ma dwa księżyce uwięzione w jego polu grawitacyjnym. Podczas gdy Jowisz może mieć ponad 79 księżyców, tylko pięć okrąża Plutona.

Nikt nie może powiedzieć, jak sprawy potoczą się z naszym tymczasowym miniksiężycem.

Orbita nowo odkrytego miniksiężyca nie była elipsą, ale dzikim ruchem tam i z powrotem wokół Ziemi.

Mini księżyc drugi księżyc okrąża Ziemię 2020 CD3 orbita bez elipsy dzika tam iz powrotem

Mini księżyc drugi księżyc krążący wokół Ziemi 2020 CD3

Thanks! You've already liked this