Kolczoch – świeża egzotyka przybywa do Europy

Ugotuj zielony kolczoch w kształcie gruszki

Rosnący kolczoch w domu

Czy znasz cyotta? Jeśli byłeś w Ameryce Łacińskiej lub próbowałeś tam typowej kuchni, prawdopodobnie znasz już tę egzotyczną roślinę. Kolczoch należy do grupy dyń. Owoce mają kształt gruszki. Po zieleniu można je również spożywać w postaci sałatek.

Mogą być również smażone lub gotowane na parze. W tym przypadku są gotowane jak ziemniaki i cukinia.

Roślina jest bardzo wytrzymała i bardzo odporna na wszelkie choroby i szkodniki. W samej Ameryce Łacińskiej kolczoch jest rośliną wieloletnią. Ale w Europie ten rodzaj warzyw nie jest zbyt dobrze znany, często jest uprawiany tylko w oranżeriach.

Egzotyczna roślina także w Europie

kolczasta zielona roślina w kształcie gruszki

Co musisz wiedzieć o pielęgnacji kolczatka

Chcesz uprawiać kolczaste w domu? To egzotyczne warzywo. Wykazuje bardzo długi okres wegetacyjny. Najprostszą metodą jest włożenie całego sztyftu. Ponadto, jeśli planujesz sadzić kolczoch w ogrodzie, powinieneś najpierw posadzić kij w doniczce na warzywa w domu. Najlepszy czas na to jest w lutym. Po tygodniu lub dwóch kolczoch rozwinie się i będzie można go przesadzić na podwórze. W marcu lub kwietniu młodą roślinę można następnie wykorzystać na otwartej przestrzeni, czyli w ogrodzie. Możesz cieszyć się długimi żniwami, jeśli wszystko zaplanujesz w ten sam sposób.

Kolczoch kolczasty należy do rodziny dyni

kolczaczek egzotyczna roślina owocowa rodzina dyni

Kolczoch to roślina pnąca

Kolczoch to roślina pnąca. Z tego powodu ważne jest, aby był używany we właściwym miejscu. Lepiej zbudować stutz, na który będzie mógł się wspinać kolczoch. Zaleca się stosowanie więcej niż jednej rośliny. Miałoby to pozytywną rolę w propagacji. Zbiory będą znacznie bardziej obfite.

Przygotuj świeże, zielone koktajle

kolczaste świeżo wyciśnięte zielone koktajle

Nawozy organiczne

Chcielibyśmy również wykorzystać temat sadzenia kolczaka jako okazję do opowiedzenia się za stosowaniem jak największej ilości nawozów organicznych. Zalecana ilość w tym przypadku to 3 kilogramy na 1 – 2 metry kwadratowe gleby. Kolczoch rośnie bardzo szybko i ma dużo narośli. Te, które nie są używane do podparcia na ziemi, można wyciąć. Możesz je wykorzystać do dalszego rozprzestrzeniania odmiany warzyw, a także do założenia nowej rośliny. Wzrosty, które mają kształt pręta, można gotować i jeść jak szparagi.

Pyszna zupa z kurczaka

kolczatka gotowana hünner super

Doniczka lub ogród

Możesz uprawiać tę egzotyczną roślinę nie tylko w ogrodzie, ale także w domu w pojemniku na kwiaty. Wspomnieliśmy już o podejściu. Jak powiedziałem, najpierw należy posadzić kolczaste w doniczce przed użyciem go w ogrodzie. Dolna część musi pozostać wolna. Byłoby ważne, w tym i w innych przypadkach, aby umieścić kolczyk w miejscu, gdzie jest dużo wody i słońca.

Świeża sałatka z kolczochem i truskawkami

sałatka z awokado z gruszką kolczastą

Pikantny chutney w stylu indyjskim

kolczatka chutney azjatycki przepis indyjski

Owoce w kształcie gruszki

dynia egzotyczne owoce gotowanie dyni

Łatwy do cięcia

Pokrojone kawałki dyni

Zdrowa wiosenna sałatka

kolczatka-meksykańska-sałatka-świeżo-zdrowa

Pyszna kuchnia indyjska

dynia moru curry indyjskie

Orientalny przepis

Przepis na turecki gotowany z dyni

Thanks! You've already liked this