Światło i oświetlenie pośrednie – prawidłowo zaplanuj oświetlenie pomieszczenia

Zaplanuj oświetlenie pokoju prawidłowo

Każdy, kto planuje funkcjonalne oświetlenie pomieszczeń podczas budowy lub remontu mieszkania, zasługuje na przytulną, świetlną atmosferę w domu. Ale jak planuje się skuteczne oświetlenie? Dziś wspólnie szukamy odpowiedzi na to pytanie.

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby nie przegapić odpowiedniego czasu. Jak już pokrótce wspomnieliśmy, przy budowie mieszkania trzeba jeszcze wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczeń. Jeśli nie byłeś w nim zaangażowany, nie przegap drugiego najważniejszego momentu – remontu mieszkania lub konkretnego pokoju. Następnie dokładnie planowana jest kompletna instalacja elektryczna, a wraz z nią wszystkie gniazda, oprawy oświetleniowe, a także gniazdka sufitowe i ścienne. Aby uniknąć kosztownych przeróbek później, po prostu daj się ponieść doświadczeni eksperci od oświetlenia radzić.

Wskazówki dotyczące skutecznego planowania oświetlenia

jasne oświetlenie pośrednie zaplanuj oświetlenie pokoju prawidłowo

Poniżej wymieniliśmy następujące ważne wskazówki, aby można było również precyzyjnie zaplanować oświetlenie. Zaleca się jednak indywidualne porady ekspertów w celu uzyskania optymalnego oświetlenia pomieszczenia.

Precyzyjne planowanie oświetlenia zawsze obejmuje trzy różne źródła światła. Należą do nich oświetlenie robocze, oświetlenie tła i oświetlenie akcentujące.

Podświetlenie, zwane również oświetleniem pośrednim, nie jest zalecane jako jedyne źródło światła w salonie. Ze względu na oświetlenie o niskim kontraście może szybko doprowadzić do zmęczenia oczu. W połączeniu ze światłem roboczym i oświetleniem akcentującym jest jednak nie do pobicia. Z drugiej strony podświetlenie jest bardzo praktyczne w pomieszczeniach, w których nie przebywasz cały czas (np. na korytarzu).

Światło akcentujące – zapewnia różne akcenty w pomieszczeniu. To sprawia, że ​​wnętrze jest jeszcze ciekawsze, ponieważ pozwala wysunąć na pierwszy plan pewne przedmioty czy obszary.

Oświetlenie robocze jest ważne nie tylko w kuchni. Może również zapewnić odpowiednie światło jako lampka do czytania przy sofie. Lampy podłogowe lub reflektory są do tego idealne, ponieważ uzupełniają oświetlenie tła, tworząc w ten sposób przestrzeń życiową z żywym oświetleniem.

Jeśli zastosujesz się do tej prostej zasady odpowiedniego łączenia trzech różnych źródeł światła, pozytywnie wpłyniesz na efekt pomieszczenia i będziesz cieszyć się przytulną atmosferą mieszkalną.

Thanks! You've already liked this