Zazielenienie fug między chodnikami: TOP 10 roślin, które są do tego idealne

Zapomnij o fugowaniu i ciągłym odchwaszczaniu! Po prostu zazieleniaj fugi na tarasie lub ścieżkach ogrodowych za pomocą odpowiednich roślin. Zasadniczo nadają się do tego rośliny z płaskimi poduszkami i niskie byliny, które są wytrzymałe i wytrzymałe. Oczywiście uwzględniono również wiele okryw, po których można chodzić. Na szczęście istnieje wiele wspaniałych roślin, które nie tylko dobrze znoszą suszę i słońce, ale także dobrze układają się w ogrodzie jako rośliny cieniujące. Dziś przedstawiamy Państwu nasze TOP 10 okryw ziemnych na spoiny chodnikowe. W zależności od własnych upodobań i konkretnych warunków możesz zdecydować się na odpowiednie rośliny do swojej zieleni. Znajdziesz tam również kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci oczyścić chodnik z wszelkich chwastów. Wszystko oczywiście całkowicie ekologiczne i naturalne, bo w Twoim prywatnym ogrodzie i tak nie ma miejsca na chemiczne chwasty.

Dzięki odpowiednim roślinom możliwe jest również usuwanie chwastów z fug w chodniku

zielone fugi chodnikowe przeciw chwastom

Nasze TOP 10 fug brukowych

Wszystkie rośliny z naszej listy są łatwe w pielęgnacji, sprężyste i nadają się nie tylko do łączenia roślin, ale ogólnie jako pachnący, kolorowy zamiennik trawnika. Dowiedz się więcej o poszczególnych roślinach poniżej.

# 1-gwiazdkowy mech (Sagina subulata)

Star moss sagina subulata irlandzki mech zielony bruk stawów

Mech gwiaździsty należy do grupy roślin zimozielonych, odpornych. Roślina otrzymała tę nazwę ze względu na jej gwiaździste, białe kwiaty latem. Jednak w rzeczywistości nie jest to prawdziwy mech, ale należy do rodziny goździków. Mech gwiaździsty jest również często nazywany zielem tuczącym. Roślina uwielbia glebę piaszczystą lub gliniastą, tworzy poduszki i rośnie płasko. Ponadto mech gwiaździsty może być również stosowany jako zielony dach lub nasadzenie grobów, a także jako podsadzenie lub suche kamienne ściany.

# 2 tymianek piaskowy (Thymus serpyllum)

kostka brukowa rośliny okrywowa tymianek

Bardzo wytrzymałe i wytrzymałe, to cudowne zioło lecznicze daje nam nie tylko niebiański zapach, ale także piękne, małe kwiaty w kolorze fioletowym. Jak sama nazwa wskazuje, roślina szczególnie lubi gleby piaszczyste. Wszystkie gatunki tymianku są dość łatwe w pielęgnacji i dobrze tolerują suszę i słońce. Stosowane są głównie jako spoiny chodnikowe do zazieleniania lub jako roślina okrywowa w ogrodach skalnych, ogrodach naturalnych lub wrzosowych, a także jako obrzeża rabatowe.

#3 Rumianek rzymski Plena (Chamemelum nobile)

Rumianek rzymski Chamemelum nobile jako roślina okrywowa do brukowania fug

Królowa ziół domowych, rumianek, ma sporo podgatunków. Jednym z najbardziej odpowiednich do fug brukowych byłby rumianek rzymski „Plena”. Ta płożąca bylina dorasta do 25 cm wysokości i ma dość dobrą odporność na zgniatanie. Białe kwiaty wydzielają delikatny zapach i jednocześnie pieszczą oczy. Rumianek toleruje zarówno słońce, jak i cień i jest odporny na wszelkie szkodniki.

# 4 poduszki z piór (Cotula dioica i C. squalida)

Poduszki upierzenia Cotula dioica zielone fugi chodnikowe

Ta łatwa w pielęgnacji roślina okrywowa, która ma brązowo-zielone liście i zielonkawo-żółte kwiaty w kształcie kuli, jest zdecydowanie jednym z naszych ulubionych, jeśli chodzi o zazielenienie spoin chodnikowych. Roślina optymalnie rośnie na glebach od suchej do świeżej i lubi zarówno słońce, jak i cień. Szczeliny schodkowe i brukowe oraz nasypy idealnie nadają się do obsadzenia tapicerką z pierza. Roślina jest również często postrzegana jako roślina grobowa lub w ogrodach skalnych.

# 5 srebrzysta ruta karłowata (Artemisia schmidtiana)

Artemisia schmidtiana srebrzysta ruta karłowata jako zielona fuga chodnikowa

Ta piękna roślina najlepiej rozwija się na słonecznych stanowiskach i stosunkowo wolno rośnie. Srebrny krasnoludzki diament nie został tak nazwany bez powodu. Jego fantastyczny, srebrny kolor można doskonale łączyć ze wszystkimi innymi kolorami roślin, dlatego karłowaty srebrny diament nadaje się nie tylko do brukowania fug, ale także ogólnie do wszystkich rabat bylinowych. To przypominające poduszkę, rosnące piękno ma jednak pewien haczyk. Nie jest on zbyt wytrzymały i dlatego należy go chronić na mrozie, np. na mrozie. B. z liśćmi na nim.

# 6 werbena dywanowa (Phyla nodiflora) z Japonii

Phyla nodiflora „Letnia werbena dywanowa jako zielona fuga chodnikowa

Ta cudowna roślina jest tak delikatna i jednocześnie wytrzymała, że ​​doskonale sprawdza się nie tylko jako zazielenienie chodnika, ale także jako substytut trawnika. Susza i wilgoć nie wpływają na roślinę. Wzrost jest dość gęsty i nie ma potrzeby koszenia. Werbena dywanowa również rośnie bardzo szybko i ma piękne kwiaty prawie nieprzerwanie. Niezwykła roślina z Japonii nie bez powodu nazywana jest w tym kraju „Perłami Lata”.

# 7 cząber płożący (Satureja repanda)

Pnąca cząber Satureja repanda jako zielony chodnik

Jako jadalna, rodzima dzika roślina, cząber rozłogowy jest wysoce zalecany do ogrodu kamiennego lub pachnącego, oczywiście również ogólnie do spoin chodnikowych. Dobrze znosi słońce do półcienia i jest dość odporny na szkodniki. Cząber jest wytrzymały, trwały i jesienią kwitnie pięknymi, białymi kwiatami.

# 8 kiwając szczawem zajęczym (Oxalis pes-caprae)

Oxalis zielone fugi na tle chwastów okrywowe żółte kwiaty

Kiwający się szczaw leśny nazywany jest również dolnym szczawiem leśnym. Roślina pochodzi z rodziny szczawika zajęczego (Oxalis) i chociaż niektóre gatunki częściej są uważane za chwasty w ogrodzie, ten delikatny gatunek szczawika zajęczego doskonale nadaje się do sadzenia ścieżek ogrodowych lub tarasów. Jest to roślina wieloletnia, o delikatnych, żółtych kwiatach i efektownych, dwuklapowych pierzastych liściach w kształcie serca. Roślina pochodzi z Afryki Południowej i została sprowadzona do Europy dopiero na początku XIX wieku. Kiwający się szczaw zajęczy szczególnie dobrze rozwija się pod uprawami drzew, ale słońce i susza w ogóle mu nie przeszkadzają.

# 9 kwiatów głodu (Deraba Verna)

Deraba Verna kwiaty głodu jako zielone spoiny na chodniku

Dokładniej: wiosenne kwiaty głodu. Jest to rodzima roślina zielna kwitnąca. Liście rośliny są wydłużone do owalu i tworzą na ziemi rozetę. Łodygi są delikatne i bezlistne. Kwiaty są malutkie, a każdy ma cztery płatki w kolorze białym lub, bardzo rzadko, w kolorze różowoczerwonym. Wiosenny głód zwykle kwitnie od marca do maja i uwielbia dużo słońca. Gleby ubogie w składniki odżywcze i suche są idealne dla rośliny.

# 10 rozchodnik (akr rozchodnika)

Rozchodnik okrywowy rozchodnikiem gorącym jako zazielenienie chodnika

Gorący rozchodnik, znany również jako zioło rozchodnika lub pieprzu, to wiecznie zielone, mocne okrywy gruntowe ze wspaniałymi, cytrynowożółtymi kwiatami. Dzięki małym, mięsistym liściom gorący rozchodnik przypomina soczystą roślinę, ale tak nie jest. Roślina jest dość wytrzymała i osiąga maksymalną wysokość 15 cm. Gleba może być piaszczysta lub kamienista. W przypadku rozchodnika susza i słońce są bardzo mile widziane. Piękne kwiaty o spiczastych płatkach kwitną od czerwca do sierpnia. Roślina jest wytrzymała, łatwa w pielęgnacji i oszczędna, dzięki czemu doskonale nadaje się do sadzenia fug w ogrodzie.

Inne popularne rośliny chodnikowe to:

Rojnik, kocia łapa, solanka, brązowy łoś, złota truskawka, kamyki kłujące i wąkrota.

Dodatkowe wskazówki dotyczące zazieleniania spoin w nawierzchni

  • Spoiny w chodniku powinny być już wystarczająco głębokie, aby rośliny mogły się w nich rozwijać.
  • Jako podstawę, po usunięciu chwastów, najlepsza jest piaszczysta ziemia ogrodowa na dachu ze specjalistycznych sklepów, która jest wystarczająco przepuszczalna.
  • Ziemia powinna być ładna i luźna, więc posyp ją obficie na fugach, a następnie po prostu zamieć.
  • W przypadku węższych spoin w nawierzchni (mniej niż 2 cm szerokości) najlepiej zastosować specjalnie zakupioną mieszankę nasion z odpowiednich roślin.
  • W przypadku szerszych spoin zaleca się stosowanie roślin amortyzujących o różnych rozmiarach jako wypełniaczy spoin.
  • Bardzo wskazane jest regularne podlewanie spoin w chodniku przez pierwsze dwa tygodnie po siewie lub sadzeniu.
  • Następnie od czasu do czasu przycinaj rośliny.

Mały wysiłek, duży wpływ!

fugi chodnikowe zielone byliny okrywowe,

Lawenda i tymianek są wysoko na liście, jeśli chodzi o obrzeża grządek i fugi brukowe

lawenda i tymianek rośliny okrywowe zielone spoiny chodnikowe

Alys Fowler: brukowanie

Te wspaniałe zioła lecznicze rozpieszczają nas cudownym zapachem przez całe lato

mech i lawenda przeciw chwastom fugi chodnikowe zielone rośliny okrywowe

brukowanie fug przeciw chwastom zielone rośliny okrywowe

brukowanie fug roślin okrywowych przeciw chwastom

Jako wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji rośliny sukulenty są również dobrym wyborem do układania fug

soczyste chodniki zielone pomysły sadzenie okrywowe

Mech gwiaździsty, werbena dywanowa, tymianek… lista jest długa

Zielone fugi chodnikowe z roślinami okrywowymi do projektowania ogrodu

Wybór należy ostatecznie do Ciebie

fugi chodnikowe zielone chwasty zwalczają rośliny okrywowe antypoślizgowe

Zamień swoje ogrody i tarasy w bajkowe miejsca, w których możesz marzyć i pozostać!

brukowanie fug nasadzenia przeciw chwastom pomysły okrywowe

Thanks! You've already liked this