Życie w sposób oszczędzający miejsce – wskazówki dla minimalistów

Mieszkania to towar deficytowy. A ceny nieruchomości gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, zwłaszcza w dużych miastach i aglomeracjach. Ci, którzy nie mogą lub nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy na swoją przestrzeń życiową, często decydują się na małe mieszkanie. Ale nawet przy małej ilości miejsca możesz poczuć się naprawdę komfortowo bez uczucia ciasnoty. Oto najlepsze wskazówki, jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń.

Mało miejsca

Rysunek 1: Kiedy przestrzeń jest trochę ciasna, talent do improwizacji staje się ważny. Ponadto istnieje wiele sztuczek na optymalizację przestrzeni życiowej. Źródło obrazu: @Mike Marquez / Unsplash.com

Korzystanie z leżanek: rozwiązanie 2w1

Łóżko zajmuje dużo miejsca, które w ciągu dnia jest wykorzystywane tylko częściowo. Najlepszym rozwiązaniem jest tu leżanka – sofa, którą można łatwo przekształcić w łóżko. W ten sposób całe pomieszczenie może pełnić dwie funkcje: salonu w dzień i sypialni w nocy. Nie może być bardziej oszczędność miejsca.

Oczywiście potencjalni nabywcy powinni zwracać uwagę na to, którą kanapę wybierają, aby dobrze się wyspać. Idealnie, powierzchnia do leżenia powinna zapewniać wysoką jakość snu. Ważne jest również, aby leżankę można było zmienić w zaledwie kilku prostych krokach i przy niewielkim wysiłku. na Daybed.org prezentowany jest obszerny przegląd, który pod koniec dnia znacznie ułatwia podjęcie decyzji o zakupie.

Istnieją leżanki dla szerokiej gamy potrzeb i gustów. Oto kilka przykładów różnych typów leżanek, które oczywiście są również dostępne w różnych rozmiarach i materiałach:

  • Dwu- lub trzyosobowa z funkcją spania
  • Wysuwane leżanki dla dzieci lub dorosłych
  • Rozkładana kanapa
  • Ciągła sofa do spania
  • Łóżko dzienne z szufladami
  • Łóżko dzienne z pojemnikiem na łóżko

Jeśli chcesz regularnie korzystać z łóżka dziennego do spania w nocy, dobrze jest skorzystać z długiej sofy do spania. Ponieważ sofa do spania na stałe zapewnia bardzo wysoką jakość snu i nadal jest wygodnym miejscem do siedzenia w ciągu dnia.

Użyj wysokości pomieszczenia

Jeśli nie masz dużo miejsca, dobrze wykorzystaj przestrzeń na wszystkich poziomach. Szczególnie w małych mieszkaniach w starych budynkach wskazane jest uwzględnienie w większości ponadprzeciętnej wysokości pomieszczeń. Wysokie półki i szafki to łatwy sposób na zaoszczędzenie miejsca i uzyskanie dużo miejsca do przechowywania.

Kolejnym klasykiem jest łóżko na antresoli. Łóżka na antresoli nie występują już tylko w pokojach dziecięcych lub we wspólnych mieszkaniach. Ponieważ w czasach braku przestrzeni życiowej mają swoje uzasadnienie w każdym stylu życia i pojawiają się łóżka loftowe w najbardziej wyszukanych wzorach. Na przykład, jeśli rozszerzysz poziom łóżka na antresoli, otrzymasz w ten sposób kolejny pokój. W dużych miastach są już stolarze, którzy specjalizują się w budowie pojedynczych i specjalnych łóżek loftowych.

andrea-davis-89Y7EE4WXdQ-unsplash

Rysunek 2, źródło obrazu: @ Andrea Davis / Unsplash.com

Oczywiście nie każde małe mieszkanie ma wysokie sufity starego budynku. Ale nawet jeśli dwa pełnoprawne poziomy nie są możliwe, możesz bawić się wysokością pomieszczenia. Na przykład narożnik sofy można postawić na postumencie, pod którym można schować wszystkie przedmioty codziennego użytku, których nie potrzebujesz zbyt często.

Więcej wskazówek dotyczących większej przestrzeni we własnych czterech ścianach

Oczywiście można znaleźć niemal nieskończoną liczbę pomysłów na optymalne wykorzystanie własnej przestrzeni życiowej. Obiecują one szczególny sukces:

  1. Pomyśl w kącie

Tak, dobrze przeczytałeś, nie chodzi o myślenie za rogiem, ale o myślenie za rogiem. W małym mieszkaniu istnieją niewyobrażalne możliwości zaoszczędzenia miejsca do przechowywania w niszach, zakamarkach i zakamarkach. Na przykład szatnię można łatwo zintegrować pod schodami. Małe półki mogą zniknąć pod parapetami. Całe szafy można zamontować w skośnych sufitach. Twoja wyobraźnia nie ma prawie żadnych ograniczeń.

  1. Meble wielofunkcyjne

Leżanka jako wielofunkcyjny mebel została już zaprezentowana powyżej. Ale meble, które są używane do więcej niż jednego celu lub które można po prostu uczynić „niewidocznymi”, istnieją w wielu obszarach. Pomyśl o klasycznym składanym stole lub składanym łóżku, które w ciągu dnia znika w szafie. Kto potrzebuje dodatkowego biurka, gdy używa stołu w jadalni do pracy w ciągu dnia? Łóżko można podnieść, aby uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania pod spodem z szufladami i przegródkami. Pudełka na rolkach można bez problemu przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, jeśli w krótkim czasie potrzebujesz więcej miejsca w pomieszczeniu. Ładna stara skrzynia lub pudełko oferuje miejsce do przechowywania, a także jest atrakcyjnym wizualnie stolikiem kawowym.

  1. Mniej znaczy więcej – zwłaszcza w małym mieszkaniu

Aby małe mieszkanie nie wyglądało na zbyt zagracone, należy nie tylko oszczędnie gospodarować meblami. Jeśli dasz zbyt dużo dekoracji na małej przestrzeni, możesz sprawić, że mały dom będzie wyglądał na jeszcze mniejszy. Kilka wybranych ulubionych elementów i zdjęć sprawia, że ​​mały pokój wydaje się bardziej przestronny.

jean-philippe-delberghe-PVQnaFyePvU-unsplash

Rysunek 3, źródło obrazu: @Jean-Philippe Delberghe / Unsplash.com

  1. Ustalić ograniczenia

Ci, którzy radzą sobie z kilkoma pokojami, mogą stworzyć w mieszkaniu różne obszary mieszkalne: Na przykład salon można podzielić na część dzienną i miejsce do pracy lub jadalnię. A jeśli nie zawsze chcesz patrzeć z sofy na swoje dokumenty robocze lub niechlujny stół jadalny, możesz ustawić granice w pokoju za pomocą zasłon lub parawanów jako przegródek. Półki doskonale sprawdzają się również jako przegrody między pomieszczeniami. Zaletą jest to, że oprócz wyglądu zewnętrznego spełniają jeszcze jedną funkcję i mogą służyć jako miejsce do przechowywania.

Dodatkowa wskazówka: Na koniec specjalna wskazówka dotycząca wizualnego projektu małego mieszkania. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu farby ściennej można w mieszkaniu wyczarować większy rozmiar, przynajmniej wizualnie. Na przykład wąski pokój będzie nadal działał, jeśli krótsze ściany zostaną pomalowane na ciemniejszy odcień. Niski sufit wydaje się nam wyższy, jeśli jest jaśniejszy niż ściany. Ponadto kolor ściany można również wykorzystać do wizualnego wyznaczenia różnych obszarów mieszkalnych. Lustra i oświetlenie wnoszą również wiele do optycznego powiększenia przestrzeni mieszkalnej.

Wysokie półki

Rysunek 4: Jeśli dobrze wykorzystasz wysokość, możesz dużo pomieścić na małej przestrzeni. Źródło obrazu: @ Pickawood / Unsplash.com

Wniosek: optymalnie wykorzystaj małą przestrzeń życiową

Dzięki zredukowanym umeblowaniu, wielofunkcyjnym meblom i niekonwencjonalnym pomysłom można uzyskać dużo miejsca z małego mieszkania. Ważne jest tutaj dobre planowanie. Osoby, które z wyprzedzeniem planują umeblowanie, mogą w bardziej ukierunkowany sposób szukać odpowiednich mebli i wyposażenia, nie ponosząc zbędnych wydatków. Przy odpowiednim oświetleniu, odpowiedniej kolorystyce ścian i stylowej dekoracji to znaczy: mały, ale ładny!

oszczędne życie minimalistyczne meble

Thanks! You've already liked this