Wakacje neutralne dla klimatu – czy to możliwe?

Emisja CO2, domy z zerową emisją, współdzielenie samochodów – zasada zrównoważonego rozwoju jest teraz wpisana w całe nasze życie. Od lat robimy zakupy w ekologicznych supermarketach, przetwarzając i sortując śmieci. Zwracamy uwagę na zużycie wody, poddajemy recyklingowi i oszczędzamy surowce. I nawet w najpiękniejszej porze roku przywiązujemy dużą wagę do ochrony środowiska. Wakacje neutralne dla klimatu – jest jeden?

Odszkodowanie za latanie

Czy może tak się stać, jeśli lecimy do wymarzonych miejsc na całym świecie i jednocześnie spalamy naftę? Patrząc w ten sposób, urlop neutralny dla klimatu jest prawie niemożliwy, chociaż zawsze istnieje możliwość podążania za swoimi nieprzyjaznymi dla środowiska uczynkami w sposób przyjazny dla środowiska. Jeśli na przykład lecimy na Wyspy Kanaryjskie, warto zrobić coś dla własnej „kompensacji CO2”. Dostawcy lubią Atmosfera oblicz zużycie CO2, oblicz rekompensatę i przekaż obliczoną kwotę na projekty ochrony klimatu.

neutralne dla klimatu wakacje tani lot samolotem

Mały przykład obliczeń:

  1. Jedna osoba lata na trasie Frankfurt-Lanzarote-Frankfurt.
  2. Powoduje to szkodliwy wpływ na klimat 1582 kg CO2.
  3. Aby zrekompensować tę szkodę, zostanie przekazane 37 euro.

Casas Bioclimáticas na Teneryfie

Ale oprócz tego istnieją również ciekawe projekty, których celem jest po pierwsze umożliwienie urlopów neutralnych dla klimatu, a po drugie ich ciągła optymalizacja. I to nie musi tyle kosztować. Załóżmy, że zapewniasz tani lot na Teneryfę tanimi liniami lotniczymi SunExpress a następnie spędź wakacje w zrównoważonym i wciąż dostępnym ekologicznym projekcie mieszkaniowym. Możesz go znaleźć na Teneryfie. Jest odwiedzany, a co najważniejsze, można tam spędzić fantastyczne wakacje. Jego imię: Casas Bioclimáticas z siedzibą w naukowym Instituto Tecnológico y de Energías Renovables.

neutralne dla klimatu wakacje odnawialne źródła energii

W tym projekcie budowlanym finansowanym przez rząd wyspy, możesz spędzić wakacje w jednym z 25 pasywnych domów wakacyjnych zaprojektowanych przez różnych architektów. Neutralny dla klimatu, neutralny pod względem emisji CO2, z plażą w odległości kilkuminutowego spaceru i ekskluzywną architekturą, która czasami przywodzi na myśl filmy science fiction, Bauhaus lub, w jednym przypadku, nawet „Władcę Pierścieni”. Cały kompleks mieszkaniowy jest samowystarczalny dzięki pobliskim turbinom wiatrowym i ogniwom słonecznym, które napędzają nawet własną, energochłonną instalację odsalania do produkcji słonej wody.

neutralne dla klimatu wakacje latające systemy słoneczne fotowoltaika

Badania i rzeczywistość – kiedy wczasowicze spotykają naukowców

Pomimo gorącego klimatu konsekwentnie rezygnuje się z hałaśliwych systemów klimatyzacji, a zamiast tego stosuje się inteligentne chłodzenie domów. Strumień przepływa wtedy przez salon w jednym z domów pasywnych, podczas gdy inne z. B. posiadają podziemne komory powietrzne i szyby. Dzienny czynsz za dom wakacyjny wynosi około 130 do 180 euro w sezonie letnim. Podczas pobytu za pomocą czujników rejestrowane jest zachowanie wczasowiczów w domu, a tym samym gromadzone są dane o zużyciu energii.

Wszystko jest zoptymalizowane pod kątem optymalnej kompatybilności klimatycznej. Ale naukowcy zauważyli od lat, że ośrodek wczasowy działa, że ​​ich pomysły oraz życzenia i żądania gości wczasowych są czasem sprzeczne. Wiele osób jest przyzwyczajonych do od czasu do czasu otwartego okna – choć z naukowego punktu widzenia jest to zbyteczne, a nawet szkodliwe dla bilansu energetycznego.

neutralne dla klimatu wakacje casas bioclimaticas teneriffe

Zły dla klimatu, ale obowiązkowy urlop: wypożyczony samochód

Ponieważ kompleks jest nieco oddalony w porównaniu z tradycyjnymi hotelami turystycznymi i domami wakacyjnymi, wielu turystów korzysta z wypożyczonego samochodu. Trzeba robić codzienne zakupy, robić wycieczki na wyspę. Dla tych pierwszych jest specjalna usługa, ale wiesz o tym: Tradycyjnie to wolisz robić sam – jeśli nie masz kamerdynera. Niemniej jednak oceny Casas Bioclimáticas w środowisku naukowym są dobre.

Projekt postrzegany jest jako przełomowy w rozwoju neutralnych klimatycznie kompleksów wakacyjnych – oprócz wczasowiczów są też deweloperzy z całego świata, którzy chcą dowiedzieć się więcej i zainspirować na miejscu na Teneryfie. Miren Iriarte, rzecznik instytutu, z niecierpliwością czeka na tych gości, jak również na gości wakacyjnych, bo przecież obie tak różne grupy przyczyniają się jako multiplikatorzy do niesienia w świat idei neutralności klimatycznej. Jednocześnie wnoszą nowe pomysły i podczas samych wakacji dostarczają różnych nowych danych, które umożliwiają dalszą optymalizację śladu CO2 kompleksu wakacyjnego.

    neutralne dla klimatu wakacje teneryfa casa bioclimatica rodriguez gil

neutralne dla klimatu wakacje teneryfa casas bioclimaticas

Thanks! You've already liked this