Róża damasceńska – dumny przedstawiciel tego rodzaju kwiatów

Królowa kwiatów ma niezliczone twarze. Przedstawiliśmy Wam już kilka rodzajów róż. Ale dzisiaj mówimy o dumnym przedstawicielu rodzaju róży – róży damasceńskiej. W rzeczywistości jest on najszerzej stosowany w kosmetyce ze względu na niebiański zapach i niezwykle wysoką zawartość olejków eterycznych. Ta róża została nazwana na cześć miasta Damaszek w Syrii. Uważa się, że krzyżowcy przywieźli je do Europy. Inna teoria mówi, że róża damasceńska była podobno popularna wśród Rzymian i przywieźli ją ze sobą do Anglii.

Najnowsze badania dowodzą jednak, że róża jest mieszańcem i pochodzi z centralnych regionów Azji. Niektóre z największych obszarów uprawy róży damasceńskiej znajdują się obecnie w Bułgarii. Dokładniej: w słynnym na całym świecie Rosentalu. Zbiory róż obchodzone są w Bułgarii co roku. Dzięki kolorowym strojom i girlandom róż ludzie wybierają drogocenną różę i śpiewają i tańczą do radosnych ludowych rytmów.

Wspaniałe, pachnące kwiaty

świeży kwiat róży damasceńskiej

Róża damasceńska jest w rzeczywistości krzewem, który rośnie od 1,5 do 3 metrów i ma elastyczne gałęzie. Jest na nich wiele czerwonawych, haczykowatych kolców. Szaro-zielone liście są lekko wysklepione, a delikatne, ale bogate, różowe kwiaty zwisają. Charakterystyczne są długie działki. Same owoce rozwijają się następnie w owoce róży w kształcie słoika.

Zbiory róż odbywają się w maju i czerwcu. Ponieważ zawartość oleju w kwiatach jest znacznie zmniejszona w cieple, zbiory zwykle rozpoczynają się przed wschodem słońca.

Romantyczna inspiracja latem

róża damasceńska jasnoróżowa świeżo pachnąca

Róża damasceńska ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w kosmetyce. Najcenniejszy jest olejek różany, który jest jednym z najdroższych olejków eterycznych. Do uzyskania jednego litra olejku różanego potrzeba od czterech do pięciu ton kwiatów. Jest często używany jako jedna z głównych substancji w szlachetnych perfumach. Z róż pozyskuje się również wodę różaną, która od 3000 lat jest popularnym środkiem leczniczym w gospodarstwie domowym. Myto tym nie tylko ręce, ale także twarz i małe dzieci. Obecnie z róż wytwarza się również sole do kąpieli i pachnące mydła. Zdrowym i bardzo popularnym daniem w wielu południowych krajach jest dżem różany, który szczególnie smakuje na śniadanie.

Olejek różany można też nazwać panaceum. Niektóre z najważniejszych obszarów zastosowania to: zapalenie oskrzeli, sucha, zestresowana skóra, wrzody, problemy z sercem, depresja, stany lękowe. Olejek eteryczny stosuje się również przy urodzeniu. Wspomaga relaksację przede wszystkim poprzez działanie harmonizujące. Swoją odmianą – różą damasceńską – królowa kwiatów po raz kolejny udowadnia, że ​​jest niezastąpiona nie tylko pod względem urody, ale także zdrowia i harmonii. Wspaniały zapach i cenne olejki eteryczne zapraszają nas raz za razem do królestwa róż.

Cenne kwiaty są zawsze zbierane ręcznie

różowe kwiaty róży damasceńskiej

Rosa Damascena Aurora

róża damasceńska kategoria botaniczna

Soczysta zieleń i delikatny róż

olejek z róży damasceńskiej zapach kosmetyczny

Aromatyczne piękno w Dolinie Róż, Bułgaria

róża damasceńska olejek z róży bułgarskiej

Zbiory już się rozpoczęły

róża damasceńska żniwa lato bułgaria

Dziewczyna w tradycyjnym stroju dekoruje kosze świeżymi płatkami róż

róża damasceńska bułgaria tradycyjny strój zbiory róży

Zbieracze róż noszą wspaniałe girlandy kwiatów

róża damasceńska festiwal rosental bułgaria

W żniwach biorą udział nawet starsze kobiety

tradycyjne zbiory róży damasceńskiej

Szlachetny materiał musi zostać przetworzony

Róża damasceńska cenne kosmetyki z olejkiem różanym

Każdego roku na Festiwalu Róż w Bułgarii wybierana jest królowa

festiwal róży damasceńskiej w Bułgarii

Obfite zbiory

róża damasceńska róża żniwa świeże kwiaty

Maseczka do twarzy z róż ma działanie antyseptyczne i uspokajające

domowa maska ​​do twarzy z różą damasceńską

Domowa sól do kąpieli z suszonymi płatkami róż

sól do kąpieli z różą damasceńską

Woda różana i jej uniwersalne właściwości

Róża damasceńska kosmetyki naturalne rosenwasser

Olejek różany to sekret wielu drogich i popularnych perfum

składnik perfum z róży damasceńskiej drogi

Zrób sobie mydło różane

Róża damasceńska mydło z różą domowej roboty

Zjedz zdrowy dżem różany na śniadanie

dżem z róży damasceńskiej zdrowy

Kolaż zdjęć soli do kąpieli z róży damasceńskiej

Thanks! You've already liked this