Projekt ogrodu i praktyczne wskazówki z rogatymi fiołkami

Oprócz bratków, inne bardzo popularne gatunki to fiołki rogate z rodzaju fiołki. Pochodzące z Pirenejów kwiaty o delikatnej krwi wyglądają bardzo dekoracyjnie. Właśnie dlatego są tak popularne. Ponadto swoją popularność zawdzięczają łatwej konserwacji. Rozwijają się bez dodatkowej pomocy z zewnątrz i są znane z dzikiego wzrostu. W ogóle nie musisz się martwić o nasiona, ponieważ te wieloletnie rośliny wyrosną same z ziemi następnej wiosny. Różne cieniowane fiołki rogate dobrze się ze sobą mieszają. Tak więc w nadchodzącym roku zaskoczą Cię zupełnie nowymi lokalizacjami i wariacjami.

Jeśli jednak chcesz zachować kontrolę nad tymi procesami, powinieneś mieć dostęp do bratków lub innych rodzajów kwiatów. Rogate fiołki są bardziej odpowiednie do bardziej nieformalnego projektowania ogrodu.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd najbardziej decydujących faktów dotyczących tych roślin. Kończymy przeglądem ich opcji dekoracyjnych.

Czerwone fiołki rogate to czysta radość dla miłośników ogrodów

czerwone rogate fiołki piękne

Okres kwitnienia i pielęgnacja

Okres kwitnienia fiołków rogatych jest dość długi. Możesz się tego spodziewać od kwietnia do początku września. W tym czasie tworzą się nowe kwiaty. Jednak cały okres stawiania w ziemi lub przenoszenia doniczek na zewnątrz nie jest odpowiedni. W marcu i kwietniu możesz po raz pierwszy trzymać kwiaty w tymczasowych doniczkach i poczekać, aż osiągną rozsądny rozmiar.

Nawet jeśli zakwitną pod koniec tego czasu, wiosenny mróz może je zniszczyć. W tym czasie należy je przenosić na zewnątrz tylko w doniczkach. Więc zawsze możesz zabrać je do środka na kilka dni przy złej pogodzie.

Z rogatymi fiołkami szybko dotrzesz do kolorowego ogrodu

kolorowe miodowe fiołki ogrodowe

Wyjdź na zewnątrz

W maju można wynieść rogate fiołki na zewnątrz. Nie później niż na początku czerwca. Potem zaczyna się okres post-kwitnienia. Po tym następuje niewygodny czas na zagłębienie się w ziemię.

Fiołki rogate nie są szczególnie wymagające ani pod względem jakości gleby, ani nasłonecznienia. Mogą również dobrze rosnąć w półcieniu. Gleba po prostu nie powinna powodować nasiąkania wodą. Bez względu na te warunki nie możesz się pomylić z prawie niczym.

Najpierw kupujesz miodowe fiołki w małych doniczkach jak te

niebieskie kwiaty do kupienia

Jednak rośliny podziękują za dobrą pielęgnację. Szczególnie dobrze rosną na glebach bogatych w próchnicę, dobrze nawożonych. Powinien być dobrze osuszony i luźny.

Pozytywny wpływ miałoby również regularne podlewanie. Przerabianie nawozami płynnymi zaleca się wiosną i późnym latem.

Naturalne rozmieszczenie fiołków rogatych może zatrzymać jedynie bardzo silny mróz zimą. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, możesz zimować niektóre rośliny w formie sadzonek lub przez sadzonki i podział.

Znajdziesz jeszcze więcej porad ekspertów dotyczących konserwacji i obszerny przegląd pytań specjalnych w następnym artykule.

Rogate fiołki dobrze rosną obok wielu innych roślin

połączenie innych typów wspaniały ogród

Opcje projektowania

Teraz poświęcamy się tematowi opcji projektowania ogrodów. Dekoracyjny efekt rogatego fiołka inspiruje wiele różnych pomysłów. Bardzo popularne są wiszące kosze. Stosowane w donicach ozdabiają ściany, balkony i tarasy. Jeśli masz nieformalny obszar w ogrodzie lub chcesz go całkowicie umeblować w stylu farmy, po prostu pozwól rogatemu fiołkowi rosnąć dziko.

Odpowiednimi naczyniami byłyby te, które tworzyłyby silny kontrast z rogatymi fiołkami. Są to kosze wiklinowe, miski cynkowe i tym podobne. Im prostszy kształt i bardziej neutralne cieniowanie, tym bardziej kwiaty nabierają własnego charakteru.

Doniczka DIY z rogatymi fiołkami

fiołki z rogiem do sadzenia diy

W wiaderkach i pudełkach

Jeśli chcesz podkreślić określony obszar w ogrodzie, otocz go rogatymi fiołkami. Doskonale sprawdzają się również na suchych kamiennych murach, przy ścieżkach ogrodowych lub na rabatach kwiatowych, nawet jeśli są mniejsze. Większe będą idealne do wiader i pudeł.

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny te służą głównie jako akcenty. Są atrakcyjne, ale zbyt małe i delikatne, by wypełnić kolorem większą powierzchnię. Nadaje się do tego „większa siostra”, czyli bratki.

Monochromatyczny wygląd byłby prawie niemożliwy w przypadku rogatych fiołków. Różne przyciągające wzrok kolory – fiolet, żółty i czerwony bardzo szybko się ze sobą mieszają. Jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor, wszystko, co musisz zrobić, to wybrać jeden kolor. W tej chwili jednak barwny wygląd i szczególnie dramatyczne odmiany w nietypowych odcieniach, takie jak czerń czy ciemny fiolet, i tak są nowoczesne..

Fiołki rogowe można znaleźć w wielu bajecznych zestawieniach kolorystycznych

fioletowy biały wygląda świetnie

Z kolei fiołki rogate doskonale sprawdzają się jako podkładki pod pnie drzew owocowych, ale także deutzii czy krzewu peruki, a także innych drzew liściastych.

Masz ochotę na wspaniałe donice DIY z rogatymi fiołkami? Byłyby idealne na patio, prawda? Oto świetny film na ten temat!

Niebieski i żółty – cudowne połączenie dla rogatego fiołka

niebieskie żółte wielkie kwiaty

Żółte rośliny w czarne paski – bogactwo dla ogrodu

żółty-kwiat-z-czarnymi-paskami

Z żółto-czerwonymi rogatymi fiołkami postawisz wspaniałe akcenty w ogrodzie

jasnożółty z czerwonym

Mieszanka niebieskiego, białego i fioletu w tym rozkwicie

jasno-ciemnoniebieski-biały

Rogate fiołki jako inspiracja malarska

malownicza reprezentacja

Rzadkie fiołki w jednym kolorze to raczej rzadkość

monochromatyczny róg fioletowy rzadkość

Horny Violet – czerwony akcent wśród wielu zielonych gatunków

czerwone rogate fioletowe inne kwiaty

Napalone fiołki dobrze komponują się z tulipanami

kamienna doniczka róg ogrodowy fioletowy inne

różne-odmiany-tkaniny

Thanks! You've already liked this