Zdrowe odżywianie: dlaczego powinniśmy wybierać produkty sezonowe, a nie inne?

Od czasu do czasu pojawia się apetyt na potrawy, które nie są typowe dla bieżącego sezonu. Tak jak my pragniemy egzotycznych owoców i warzyw. W zasadzie nie ma w tym nic złego. Ale dla zdrowego odżywiania i życia powinniśmy skupić się na produktach typowych dla bieżącego sezonu. Dlaczego? W kilku następnych wierszach chcielibyśmy przedstawić kilka ważnych powodów takiego stanu rzeczy. Ale najważniejsze jest to, że produkty sezonowe, a zwłaszcza warzywa i owoce, pomagają naszemu organizmowi szybciej przystosować się do odpowiednich zmian klimatycznych. Kiedy nasze ciała są w zgodzie z otoczeniem, ogólnie czujemy się o wiele bardziej komfortowo.

Każda pora roku oferuje szeroką gamę produktów do zdrowego odżywiania

kolorowa odmiana zdrowa żywność

Zdrowe odżywianie się produktami sezonowymi nie szkodzi środowisku

Kiedy spożywamy produkty z odległych krajów, podczas transportu wiele toksyn oddziela się od powietrza. Produkcja warzyw poza typowym dla nich sezonem ma nie mniej zły wpływ. Produkty muszą być konserwowane i zbierane w specjalnych obiektach, zwykle z dużą ilością energii elektrycznej.

Bo zazwyczaj zimą chce się produkować warzywa i owoce, które są typowe dla lata lub cieplejszych wiosennych lub jesiennych dni. Ogólnie ten wysiłek jest nie tylko kosztowny, ale także szkodzi środowisku poprzez nadmierne zużycie zasobów.

Zdrowe odżywianie sezonowe wiąże się z ochroną środowiska

warzywa pyszne pomysły zdrowe jedzenie

Produkty sezonowe są zdrowsze

Produkty sezonowe są po prostu bardziej odpowiednie dla zdrowego życia. Te zbierane poza tym nie mają kontaktu z naturalnym słońcem, a ogólnie – ze środowiskiem. Są uprawiane i zbierane w sztucznych warunkach. A jak wiadomo, prawdziwa gleba i promienie słoneczne zawierają wiele zdrowych składników. Aby produkty rosły i dojrzewały poza sezonem, zwykle są zbyt z dużą ilością pestycydów obrobiony. Również dość szkodliwy czynnik. Z tych samych powodów takie produkty są też dużo smaczniejsze.

Zdrowe odżywianie oznacza cieszenie się czysto wyprodukowanymi produktami

warzywa i owoce zdrowa żywność

Tańsze i łatwiejsze do samodzielnej produkcji

Jak już podkreślono, warzywa sezonowe są produkowane przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej i innych zasobów. Jest to nie tylko korzystne dla środowiska, ale także obniża koszty produkcji. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo pieniędzy w swoim budżecie, inwestując w inne zdrowe produkty i nawyki żywieniowe. Ponadto łatwiej jest uprawiać własne owoce i warzywa w danym sezonie. Czasem nawet na własnym balkonie!

Możesz z łatwością samodzielnie uprawiać zdrową żywność sezonową 

zdrowe odżywianie warzyw z koszyka

Świadoma konsumpcja jest dużo zdrowsza

Ostatni powód, o którym chcemy dzisiaj porozmawiać, to także wniosek z całości. Udowodniono, że świadome spożywanie żywności i ogólnie potrzeby naszego organizmu prowadzą do zdrowszego życia. Kiedy badasz, które produkty najlepiej rosną w danym sezonie, robisz bardzo ważny krok w tym kierunku! Z pewnością potwierdzisz, że: Zdrowe odżywianie to wspaniałe hobby i warto! I jeszcze jedna ważna wskazówka na koniec: naucz się konserwować warzywa i owoce w zdrowej formie. Możesz więc cieszyć się nim poza sezonem, ale w nieco innej formie. Życzymy dobrego apetytu o każdej porze roku!

Lepiej zachować zdrowe produkty, niż przechowywać je „świeże” poza sezonem!

zdrowe jedzenie idealne na grilla

Oprócz dużej różnorodności warzyw, o każdej porze roku dostępne są również inne przyprawy

zdrowa żywność w wielu kolorach

Wiele rodzajów zielonych warzyw liściastych można zamrozić i przygotować do zdrowego odżywiania zimą

zielone warzywa liściaste zdrowa żywność

Produkty egzotyczne lub z innej pory roku należy spożywać w mniejszych ilościach.

mix sezonowych warzyw zdrowa żywność

Sezonowe zielone warzywa liściaste są jak symbol zdrowego trybu życia!

uprawa sałaty zdrowa żywność

Zdrowa żywność sezonowa to dar natury…

pomysły na sałatki zdrowe odżywianie

…i często możemy je sami uprawiać!

świetne pomysły na zupy zdrowe jedzenie

Kosz pełen zdrowego jedzenia, które właśnie zostało zebrane – to czasami byłby świetny prezent!

Uprawa-pomidory-sam-jedzenie-zdrowe

Nadmiar zdrowej żywności?

pomidory i inne warzywa zdrowa żywność

Zachowaj je na zimę!

wiele pysznych odmian zdrowej żywności

Thanks! You've already liked this