Pleśń w sypialni… co robić?

Uwielbiamy nasz wyborny ser pleśniowy na śniadanie lub do wina. Jednak nasze odczucia na widok pleśni w sypialni lub w ogóle w mieszkaniu są zupełnie inne. Jesteśmy po prostu całkowicie przerażeni. Ponieważ pleśnie nie tylko wyglądają brzydko, ale są również znane z tego, że są dość niezdrowe. Niestety, ten nieproszony gość zbyt często najeżdża wiele gospodarstw domowych w tym kraju i czuje się tam dobrze. Często pozostaje niezauważona przez długi czas pod okładzinami ściennymi i tapetami lub za meblami i mija dłużej, zanim ją odkryjesz. Niebezpieczeństwo czai się w naszych czterech ścianach bez naszej świadomości i jest stałym zagrożeniem dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jakie są przyczyny i co można z tym zrobić ?

Przyczyn pleśni w sypialni jest wiele. Niektóre są poważniejsze i wymagają więcej czasu i pieniędzy, na przykład uszkodzenia konstrukcji i pęknięte rury wodociągowe. Inne są jednak znacznie prostsze i można z nimi walczyć bardzo łatwo i szybko w przemyślany sposób. Często jest to po prostu kwestia prawidłowej wentylacji i ogrzewania. Jest też kilka świetnych domowych środków, a także domowe akcesoria i gadżety, które mogą pomóc w walce z pleśnią w domu. Zostań z nami i dowiedz się więcej!

 Usuń pleśń w sypialni

pleśń w sypialni porady do usunięcia

Wysoki potencjał zagrożenia dla zdrowia

Od dawna wiadomo, że zarodniki pleśni i pleśni stanowią zagrożenie dla zdrowia i zostały naukowo udowodnione. Zwłaszcza u wrażliwych ludzi, ale także w ogóle u nas wszystkich pleśń może powodować różne trudności w oddychaniu, takie jak suchy kaszel, duszność i astma. Ponadto faworyzuje się alergie i infekcje, które mogą nawet powodować raka.

Tak więc z pleśnią w domu naprawdę nie można żartować! Musisz działać tak szybko i skutecznie, jak to możliwe.

Pleśń nie ma miejsca na twoich ścianach

usuwanie pleśni w sypialni porady

Pleśń w sypialni: możliwe przyczyny

Wracając do pytania o możliwe przyczyny rozwoju pleśni w domu, a zwłaszcza w sypialni. Zasadniczo winą za rozwój pleśni są albo warunki zewnętrzne, twoje własne działania, albo oba te czynniki razem. Jeśli chodzi o małe, spleśniałe obszary, możesz w zasadzie samemu wypróbować kilka rzeczy, aby podjąć działania przeciwko pleśni. Ale jeśli pleśń jest zbyt uparta lub już się rozprzestrzeniła, konieczne jest skonsultowanie się z ekspertem.

Pleśń często pozostaje dłużej ukryta pod tapetą

pleśń w sypialni, co robić

Najczęstsze przyczyny pleśni w sypialni:

 • Wady konstrukcyjne lub inne błędy budowlane lub remontowe
 • Powstały mostki termiczne – jeśli izolacja termiczna jest słaba lub jej brak, w związku z wilgocią w pomieszczeniu
 • nieszczelne lub pęknięte rury wodne
 • nieprawidłowe ogrzewanie i wentylacja
 • Instalacja okien jest niewłaściwa i sprzyja kondensacji

Narożniki ścian są szczególnie narażone na pleśń

pleśń w sypialni porady

Po prostu wyjaśnij: Wilgoć powietrza gromadzi się na zimnych ścianach lub oknach w postaci skroplonej wody – tzw. skroplonej wody, która z biegiem czasu tworzy raj pleśni, zwłaszcza w narożnikach ścian zewnętrznych i na parapecie. W powyższych warunkach pleśń w sypialni jest po prostu nieunikniona.

Forma nie zatrzymuje się nawet przed ramą z listew

drewniana rama z listew do usuwania pleśni w sypialni

Prawidłowo wietrzyć i ogrzewać

Ogólna zasada mówi: Od 60 procent wilgotności w pomieszczeniu istnieje ryzyko pleśni. Dlatego powinieneś zrobić kilka rzeczy dobrze. Wiele nowoczesnych budynków posiada już dobrze działającą centralną wentylację, która w niektórych przypadkach może wystarczyć. Tak czy inaczej, zawsze należy upewnić się, że powietrze w pomieszczeniu jest odpowiednio wymieniane, ponieważ to również usuwa wilgoć na zewnątrz.

Formy również uwielbiają rzucać poduszki i zasłony

Poduszka tekstylna do domu w sypialni

Ważne wskazówki dotyczące prawidłowej wentylacji i ogrzewania:

 • Zawsze dobrze wietrzyć rano, zaraz po wstaniu
 • kilka razy dziennie – wietrzyć około 10 minut
 • często generują „przepływ powietrza” – przez przeciwległe okna lub drzwi – znany również jako wentylacja poprzeczna
 • Nie zostawiaj okien otwartych na stałe – z powodu niepotrzebnego marnowania energii
 • temperatura w pomieszczeniu zimą nie może spaść poniżej 16 stopni
 • najlepiej jest utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu między 19 a 20 stopni, aby ściany zbytnio się nie ochłodziły i sprzyjały kondensacji i tworzeniu się pleśni

Słońce i świeże powietrze to najlepsi zabójcy pleśni

świeże powietrze przeciwko pleśni w sypialni

Wpuść świeży powiew do pokoju

usuń pleśń w sypialni przewietrz balkon łóżka

Domowe sposoby na pleśń w sypialni

Oprócz dostępnych na rynku środków do usuwania pleśni, na szczęście istnieją również domowe środki, które mogą skutecznie pomóc w walce z pleśnią. Niestety są one bardziej odpowiednie tylko w przypadkach, gdy inwazja pleśni jest niewielka. W przypadku większych powierzchni należy używać konwencjonalnych produktów przeciw pleśni od wyspecjalizowanych sprzedawców.

Uwaga! Zawsze noś przy sobie ochronę dróg oddechowych i gumowe rękawice lub, jeśli to możliwe, odzież ochronną, a zużyte gąbki i szmatki wyrzuć natychmiast po usunięciu pleśni.

Cztery skuteczne domowe środki zaradcze na pleśń:

 • ocet winny
 • Alkohol denaturowany
 • alkohol
 • Nadtlenek wodoru

Zawsze noś maskę i gumowe rękawiczki podczas walki z pleśnią

usuń pleśń w sypialni za pomocą środka przeciw pleśni

Podczas gdy ocet jest jednym z najlepszych domowych środków na pleśń, tak naprawdę nie działa w sypialni. Kwas octowy reaguje z wapnem iw ten sposób jest neutralizowany. Stwarza to jeszcze korzystniejszą pożywkę dla pleśni na ścianach wapiennych. Ocet można stosować tylko na ramy okienne i inne gładkie powierzchnie w pomieszczeniu. Zawsze bądź ostrożny i wcześniej sprawdzaj powierzchnie pod kątem wrażliwości w ukrytym miejscu.

Alkohol skażony i alkohol wyraźnie mają większe szanse powodzenia w przypadku pleśni w sypialni, nawet na ścianach. Zalecamy rozcieńczenie denaturowanego alkoholu wodą w stosunku 3:1 i szczotkowanie lub spryskiwanie zakażonych miejsc tym roztworem. Następnie pozwól mu dobrze wyschnąć i ponownie przeprowadź. Ostrożność! Alkohol i spirytus są łatwopalne, dlatego zawsze należy odpowiednio wietrzyć i nie zapalać świec ani papierosów podczas pracy.

Śladem białego konia w sypialni

pleśń w sypialni puste szafy

A w przypadku nadtlenku wodoru (H2O2), który niczym nie różni się od ciekłego związku wodoru i tlenu, należy użyć co najmniej 5% roztworu. Ten utleniacz można znaleźć w aptekach, fryzjerach, a nawet w niektórych sklepach ze sprzętem. To samo dotyczy tutaj: Zachowaj środki ostrożności – noś gumowe rękawice i maskę na twarz i zawsze dobrze wietrzyć. Zaletą nadtlenku wodoru jest to, że nie jest łatwopalny. Należy jednak zachować ostrożność podczas korzystania z tej substancji chemicznej.

Mamy nadzieję, że wkrótce Twoja sypialnia znów będzie wyglądać schludnie i czysto

śpij lepiej usuń pleśń w sypialni

Dodatkowe wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni

Po usunięciu irytującej pleśni w sypialni, poza odpowiednią wentylacją i ogrzewaniem, zaleca się podjęcie dodatkowych działań. Na przykład tak zwany osuszacz to doskonały pomysł na zapobieganie pleśni. Ponieważ urządzenia te są w stanie wchłonąć całą dodatkowo generowaną wilgoć z powietrza. Bardzo przydatne byłoby zaopatrzenie się w higrometr. Te mierniki wilgotności kosztują niewiele i są idealnym sposobem, abyś zawsze miał dokładny obraz wilgotności w pomieszczeniu.

Nowoczesne osuszacze walczą z pleśnią w Twoim domu

odwodnić pleśń w sypialni porady

Lampy solne Himalaya są również od jakiegoś czasu na ustach wszystkich, nie tylko jeśli chodzi o zapobieganie pleśni. Kryształki soli w lampach mają niezwykłą właściwość oczyszczania powietrza i jednoczesnego pochłaniania wilgoci.

Dodatkowo lampy solne zapewniają Twojej sypialni większy komfort i bezpieczeństwo

Himalajska lampa solna przeciw pleśni w sypialni

Dodatkowo można oczywiście zdecydować się na odpowiednią farbę antypleśniową lub na zamontowanie na ścianach paneli klimatyzacyjnych z krzemianu wapnia lub zastosowanie tynku mineralnego. Wszystkie te środki ostrożności z pewnością poprawią klimat w sypialni i, w większości przypadków, zapobiegną powstawaniu pleśni. A jeśli pleśń jest uparta i wciąż się pojawia, to powinien przyjść specjalista.

Zadbaj o swoją śpiącą oazę!

   zdrowe wskazówki dotyczące spania pleśń w sypialni

Usuń pleśń i znów poczuj się lepiej

usuń pleśń w sypialni zdrowe porady

Pomogą Ci w tym nowoczesne osuszacze

Nowoczesna pleśń odwadniająca w sypialni

Thanks! You've already liked this