Mleko grochowe – co sprawia, że ​​ten nowy modny napój jest tak wyjątkowy?

Nawet dzieci wiedzą, że groszek jest zdrowy. Ale to, że można pić mleko grochowe, to stosunkowo nowy trend wśród zdrowych napojów. I nie, nie smakuje jak grochówka iw ogóle nie ma zielonego koloru. Dzieje się tak głównie dlatego, że ten zdrowy, modny napój nie jest wytwarzany z zielonego, ale z żółtego groszku. To dlatego, że mają łagodniejszy smak. Poniżej dowiesz się, jak zdrowy jest ten modny napój grochowy i z czym tak naprawdę się wyróżnia.

Mleko grochowe – doskonała alternatywa dla mleka krowiego

alternatywa mleka grochowego dla wegan

Dlaczego mleko grochowe jest tak zdrowe?

Roślinne alternatywy dla mleka są od dawna bardzo popularne w tym kraju i są szczególnie popularne wśród wegan. Osoby z dokuczliwą nietolerancją laktozy również odnoszą z tego korzyści i zastępują klasyczne produkty mleczne w swojej diecie mlekiem roślinnym. W porównaniu ze znanym od dawna mlekiem ryżowym, owsianym, sojowym i migdałowym, mleko grochowe wyróżnia się tym, że nie zawiera orzechów ani glutenu.

Ale istnieje wiele niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia i witamin z grupy B. A wszystko to przy bardzo niskiej kaloryczności i dość wysokiej zawartości białka. Ponieważ zdrowy napój grochowy zawiera nawet więcej białka na 100 ml niż mleko krowie. Nie bez powodu piją go zwłaszcza sportowcy, którzy chcą całkowicie uniknąć nabiału.

Możesz nawet użyć mleka grochowego Zrób to sam

alternatywa dla mleka krowiego mleko grochowe

Groch również naturalnie nie zawiera fruktozy i dlatego jest zwykle lekkostrawny dla osób z nietolerancją fruktozy. Jeśli jednak cierpisz na zespół jelita drażliwego lub inne choroby przewodu pokarmowego, powinieneś uważać na mleko z grochu, ponieważ duże ilości grochu mogą powodować gazy. W przypadku nietolerancji histaminy i innych nietolerancji, lepiej przed spożyciem zasięgnąć porady lekarza, aby być po bezpiecznej stronie.

Zrównoważony rozwój na pierwszym miejscu!

Nie mniej ważna w przypadku mleka grochowego jest oczywiście kwestia jego równowagi ekologicznej. Niestety większość roślinnych alternatyw mleka pozyskuje swoje surowce z odległych regionów świata, co oznacza dłuższe trasy transportu i znacznie wyższą emisję dwutlenku węgla. Inaczej jest z groszkiem. Dzieje się tak dlatego, że są to lokalne potrawy i również są uprawiane w tym kraju. Ponadto roślina ta potrzebuje znacznie mniejszej powierzchni do uzyskania porównywalnych plonów, co oczywiście ma ogromne znaczenie dla środowiska. Podobnie jak znacznie mniejsze zużycie wody, które jest wielokrotnie wyższe np. w przypadku migdałów i ryżu. Ponadto istnieje korzystny fakt, że groch wiąże azot w glebie i dlatego prawie nie jest potrzebny nawóz. W ten sposób gleba i wody gruntowe są oszczędzane podczas uprawy w dużych ilościach.

Groch żółty jako surowiec do zdrowego mleka grochowego

mleko grochowe z żółtego groszku

Mleko grochowe – kulinarny wszechstronny

Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków i napojów, modne mleko roślinne w niczym nie ustępuje innym alternatywom mleka. Doskonale łączy się z płatkami owsianymi, tworząc idealną mieszankę aminokwasów. Mlekiem grochowym można delektować się zarówno słodzonym, jak i słonym. Pasuje to również do koktajli i koktajli. Przede wszystkim jednak mleko roślinne polecane jest do obfitych dań. Można je dodawać do sosów i zup, ale także jako dodatek do dań głównych z mięsem lub rybą.

Przygotuj pyszne dania ze zdrowym białkiem roślinnym

białko grochu zdrowy żółty groszek

W połączeniu z chia i bananem ten modny napój staje się smacznym, zdrowym shake’iem

mleko grochowe zdrowe koktajle nasiona chia

Matcha dobrze się z nią komponuje

zdrowy efekt mleka grochowego

Wniosek:

Jeśli szukasz zdrowej, roślinnej alternatywy dla mleka krowiego, zdecydowanie powinieneś spróbować mleka grochowego. To punktuje z dużą ilością białka roślinnego, witamin z grupy B i wapnia. Jednocześnie jest bardzo niskokaloryczny, a także ma bardzo dobrą równowagę środowiskową. Z kulinarnego punktu widzenia mleko grochowe zaskakuje wieloma możliwymi zastosowaniami i nie ogranicza kreatywności. Wypróbuj je na sobie!

W niektórych supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością można już znaleźć wysokiej jakości mleko grochowe

zdrowy napój z mleka grochowego

Domowe mleko grochowe można przechowywać w lodówce do 3 dni

mleko wegańskie mleko grochowe zdrowe

W zależności od upodobań można go również spożywać w czystej postaci

mleko wegańskie alternatywne mleko grochowe

Matcha latte byłaby też świetnym pomysłem i świetną alternatywą dla kawy

Matcha latte z mlekiem grochowym

Możesz oczywiście przygotować również złote mleko z mlekiem grochowym

złote mleko z mlekiem grochowym

A może dobranoc Blue Moon Milk?

niebieskie mleko księżycowe z mlekiem grochowym

Thanks! You've already liked this