Ikigai: jak żyć szczęśliwie zgodnie z japońską sztuką życia!

Ikigai. Prawdopodobnie już słyszałeś to słowo. A może znasz też schemat czterokołowy. Nie trzeba dodawać, że jest to dziś gorący temat.

Ikigai – żyć sto lat, zdrowo i szczęśliwie

Ikigai książka Japońska koncepcja filozofii życia

Ale co właściwie oznacza Ikigai? Na ten temat jest jednak wiele informacji, ponieważ koncepcja japońska jest szeroko rozpowszechniona również w świecie zachodnim. Ale jeśli teraz tylko natkniesz się na japoński termin, chcielibyśmy ci go szczegółowo wyjaśnić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co oznacza japońskie słowo ikigai?

Prawidłowa wymowa japońskiego słowa to I-ki-gai

Ikigai Book Japońska filozofia życia Radość życia

Zanim zagłębimy się zbyt głęboko w filozofię japońską, zacznijmy od poprawnej wymowy japońskiego słowa. Wymawia się dokładnie tak, jak jest napisane: I-ki-gai.

Życie jest cenne! Znajdź swój własny powód!

Ikigai Niemiecka książka Japońska filozofia życia

Co to jest Ikigai?

Są na świecie miejsca, w których ludzie żyją średnio dłużej. Autor Dan Buettner zbadał te regiony i nazwał je „niebieskimi strefami”. Obejmuje to Japonię, a w szczególności wyspę Okinawa.

Ikigai odgrywa ważną rolę w zdrowiu i witalności Okinawy. Oprócz nawyków żywieniowych i środowiska życia, ta japońska filozofia życia jest w centrum zdrowego życia. Bo ta filozofia pozwala patrzeć w przyszłość nawet w trudnych czasach.

Ciesz się życiem zgodnie z japońską sztuką życia

Ikigai Niemiecka japońska filozofia życia

I-ki-gai to japoński termin, który oznacza coś w rodzaju „powód, aby wstać rano”. Po francusku nazywa się to „raison d’être”. Jest to połączenie słów „iki”, co oznacza życie, oraz słowa „kai” (wymawiane jak gai), które reprezentuje wartość, efekt, wynik lub korzyść.

Znajdź swój wewnętrzny spokój?

Ikigai testuje japońską filozofię życia

Zgodnie z japońską filozofią każdy ma ikigai. Twoje Ikigai to miejsce, w którym krzyżują się Twoja pasja, misja, powołanie i kariera. Najlepiej ilustrują to nakładające się okręgi na diagramie Venna.

Gdzie pokrywają się cztery koła?

Schemat japońskiej filozofii Ikigai Venna

Cztery koła reprezentują:

  • co kochasz
  • czego potrzebuje świat
  • za co Ci płacą
  • w czym jesteś dobry

Znajdziesz swój Ikigai w miejscu, w którym cztery koła się nakładają.

Tak więc japońska koncepcja jest reprezentowana przez diagram Venna

Schemat japońskiej filozofii życia Ikigai Venna

Nie możesz praktykować japońskiej sztuki życia, dopóki nie dowiesz się, czym tak naprawdę jest dla ciebie ikigai. Dla wielu osób wymaga to najpierw intensywnego poszukiwania siebie. Ale kiedy stawiasz pierwsze kroki w japońskim modelu życia, zacznij od stworzenia diagramu Venna.

To jest o, znaleźć swój sens w życiu i mieć w życiu coś, za czym warto się bronić

Ikigai książka Japońska filozofia inspiracji życia

Korzyści z ikigai wydają się oczywiste. Daje powód do wstawania rano. Kochasz swoją pracę, cieszysz się codziennością i masz jasny sens życia. W połączeniu ze zdrową dietą i pięknym środowiskiem życia jest to ważny składnik zdrowego i długiego życia.

W szybko zmieniającym się świecie coraz więcej osób szuka sposobu na połączenie swojej pasji i talentów, aby wnieść wkład w społeczeństwo. To jest w zasadzie dokładnie to, czym jest Ikigai.

Szukam szczęścia…

Ikigai termin niemiecka japońska filozofia życia

Biorąc wszystko pod uwagę

Japońska sztuka życia polega na posiadaniu (znalezieniu) celu w życiu, powodu, aby rano wstać z łóżka. Twoje ikigai to miejsce, w którym łączy się wiele rzeczy, a mianowicie to, co kochasz, w czym jesteś dobry, czego potrzebuje świat i za co możesz zapłacić. To punkt, w którym krzyżują się Twoja pasja, misja, rzemiosło i powołanie.

Co myślisz? Znalazłeś już swojego Ikigai? A może nadal szukasz?

Książka Ikigai może jeszcze bardziej pomóc Ci odnaleźć siebie i żyć szczęśliwie

Ikigai książka Japońska filozofia życia

Thanks! You've already liked this