15 produktów, które pomagają zwalczyć zimową depresję i zimowe zmęczenie

Letarg, zły nastrój i brak snu mogą być oznakami zimowej depresji w zimnych porach roku. To faktycznie nęka miliony ludzi na naszych szerokościach geograficznych każdego roku. Tu w samych Niemczech co czwarta osoba narzeka na tzw. zimową chandrę. I tutaj chodzi nie tylko o pewne fizyczne zmęczenie zimą, ale o holistyczną konstytucję, która wpływa również na duszę i ducha. Poniżej dowiesz się, dlaczego tak się dzieje i jakie pokarmy mogą złagodzić objawy zimowej depresji.

Zwalcz depresję zimową zdrową żywnością i dużą ilością ćwiczeń

domowe sposoby na zimową depresję

Objawy depresji zimowej?

Objawy depresji zimowej są podobne do objawów depresji uogólnionej. Ale są bardzo łagodne i mają stosunkowo słaby wpływ na codzienne życie. Większe zapotrzebowanie na sen i poranne zmęczenie są bardzo typowe dla zimowej depresji. A także zauważalny wzrost apetytu z apetytem na słodycze.

Inne bardzo charakterystyczne cechy, które mogą przemawiać za zimową depresją to:

  • zmniejszona wydajność i koncentracja
  • Apatia i apatia
  • ponury nastrój
  • Uczucia strachu i napięcia
  • drażliwość
  • zaburzenia snu
  • Zaniedbanie kontaktów towarzyskich

Ostrożność:

Nasz artykuł ma charakter informacyjny i nie jest przeznaczony do samodiagnozy ani samoleczenia. Jeśli Twoje objawy są zbyt intensywne lub utrzymują się przez długi czas, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem, któremu ufasz, aby wykluczyć dalsze przyczyny.

Zimą jak najczęściej zaczerpnij świeżego powietrza!

zimowa depresja walczy z domowymi sposobami na zimową depresję

Przyczyny „zimowego bluesa”

Przyjmuje się, że brak lub znaczne ograniczenie światła słonecznego jest jedną z głównych przyczyn zimowej depresji. Udowodniono, że wpływa to na równowagę neuroprzekaźników w mózgu, a tym samym na rytm snu i czuwania organizmu. Co się tam właściwie dzieje? Kiedy jest mało naturalnego światła, inaczej mówiąc w ciemności, przysadka mózgowa wytwarza więcej hormonu snu, melatoniny. Jest to odpowiedzialne za zasypianie i ogólnie zasypianie. Jednak wraz ze wzrostem tworzenia melatoniny ilość serotoniny w mózgu gwałtownie spada, ponieważ serotonina jest prekursorem melatoniny. W mózgu i ciele występuje realny niedobór „hormonu szczęścia”, który odpowiada przede wszystkim za nasz pogodny nastrój i pozytywne myśli.

Według niektórych badań witamina D ma również wpływ na tworzenie melatoniny w mózgu. Ponieważ ta witamina jest produkowana głównie przez organizm za pomocą światła słonecznego, latem jest ona optymalnie zaopatrywana. Ograniczenie nasłonecznienia w miesiącach zimowych ma wpływ na poziom witaminy D w organizmie, co może mieć negatywny wpływ na nastrój i cykl snu i czuwania.

Pokarmy bogate w witaminę D są bardzo skuteczne w walce z zimową depresją

witamina d na zimową depresję

15 produktów, które pomagają zwalczać zimową depresję

Oprócz cennych witamin, minerałów i aminokwasów, poniższe produkty spożywcze zawierają przede wszystkim te składniki, które zwiększają własną produkcję serotoniny. Przede wszystkim zaangażowany jest tryptofan, ale fundamentalne znaczenie mają tu inne cenne białka, a także wtórne substancje roślinne.

Jak wspomniano powyżej, szczególnie tak zwana „witamina słońca” D odgrywa niezwykle ważną rolę w walce z depresją zimową. Sprzyja to również tworzeniu serotoniny i dopaminy w mózgu i ogólnie w organizmie oraz bierze udział w metabolizmie wapnia.

Oto produkty, które polecamy na zimową chandrę:

1 # jajka

jeść jajka na zimową depresję

2 # ryby o wysokiej zawartości tłuszczu

pstrąg przeciw zimowej depresji

3 # siemię lniane

Siemię lniane zwalczają zimową depresję

4 # owoce cytrusowe

owoce cytrusowe przeciw zimowej depresji

5 # soczewek

Jedzenie soczewicy na zimową depresję

6 # szpinak

pokarm na zimową depresję szpinak

7 # burak

burak przeciw depresji zimowej

8 # płatki owsiane

owsiane sołtaniny cynamonowe na zimową depresję

9 # jagody

jagody przeciw zimowej depresji

10 # orzechów

jedz orzechy przeciwko zimowej depresji

11 # suszone owoce

suszone owoce zdrowe na zimową depresję

12 # ciemna czekolada

Zwalcz zimową depresję ciemną czekoladą

13 # pestki dyni

pestki dyni przeciw zimowej depresji

14 # chili

chili w proszku zdrowe na zimową depresję

15 # Herbata z dziurawca?

Herbata z dziurawca na zimową depresję

Wniosek:

Objawy zimowej depresji lub zimowego zmęczenia można zauważalnie złagodzić odpowiednią dietą i większą ilością ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ponadto warto wprowadzić do codziennego życia ożywcze olejki zapachowe i jasne kolory. Sport, joga i medytacja wspierają Cię jeszcze bardziej i przywracają równowagę ciała, umysłu i duszy. Oczywiście kontakty towarzyskie i miłe godziny w dobrym towarzystwie również odgrywają nie mniej ważną rolę w walce z zimową depresją.

Uważaj na sygnały wysyłane przez Twój organizm i podejmij skuteczne działania przeciwko każdej zimowej depresji. Nie zapominaj, że każda pora roku może być naprawdę cudowna i cieszyć się w pełni.

Przygotuj sobie pyszną zimową zupę!

kolorowa zimowa zupa przeciw zimowej depresji

I pozdrów zimowe słońce w wysokich górach!

wskazówki na zimową depresję

Thanks! You've already liked this