Květiny pro letní sídlo: vlastnosti, typy, nápady pro květinovou zahradu

Květiny pro letní sídlo: vlastnosti, typy, nápady pro květinovou zahradu

Pro mnoho lidí z města je dacha oblíbeným místem pro letní dovolenou, kde si můžete užít komunikaci s přírodou. Je obzvláště příjemné trávit čas v oblasti, která mimo jiné vyniká jasnými barvami. Snadný a rychlý způsob, jak zpestřit krajinu, je zasadit kvetoucí rostliny. Dají se zajímavě kombinovat s přihlédnutím k odstínům, tvaru a velikosti pupenů, době květu, výšce. Záhony, alpské skluzavky, cesty a pouhé křoví oživí a vyzdobí prostor a promění i tu nejnápadnější daču na kousek ráje.

Vlastnosti květin pro příměstskou oblast

Pokud se vesničané a majitelé chat mohou neustále starat o zahradu, pak má většina letních obyvatel jen krátký víkend. To znamená, že rostliny pro danou lokalitu musí být co nejvíce odolné vůči nepříznivému počasí, plevelům a škůdcům. Samozřejmě i ty nejnáročnější plodiny čas od času potřebují hnojiva, plevele, prořezávání, opětovnou výsadbu: to vše je klíčem k jejich dobrému rozvoji. Ale přesto zpočátku stojí za výběr odrůd přizpůsobených podmínkám konkrétní oblasti..

Vhodné klima a období květu nejsou jediným důležitým faktorem při uspořádání záhonu ve venkovském domě. Je také nutné rozhodnout, zda bude jeho design odolný, nebo bude každoročně aktualizován. Pro první možnost jsou vhodné trvalky – různé keře, cibulovité, hlíznaté, některé druhy oddenkových bylin. Dobře snáší mrazivé zimy a první výhonky a pupeny se objevují bezprostředně po tání sněhu. Jednoroční a dvouleté druhy jsou rozmarnější: zpravidla se vysazují na otevřeném prostranství ze sazenic a každý rok se postup musí opakovat znovu. Semena se používají hlavně k pěstování podzimních květin, které jsou příjemné od srpna do listopadu..

Květiny pro letní sídlo - Vlastnosti Květiny pro letní sídlo - Vlastnosti

Druhy květin pro letní sídlo

V závislosti na době květu jsou květiny rozděleny do kategorií podle teplých období. Sezónu otevírají prvosenky vycházející ze země brzy na jaře: krokusy, pushkinia, čemeřice, muscari, dále známé narcisy a tulipány. Miniaturní obyvatelé lesních okrajů – sněženky, bluebirds, primrosi, fialky – vypadají na letních chatách neméně nádherně. Ve stínu stromů nebo budov se brčál šíří jako hustý koberec proložený nebesky modrými hvězdami.

Květiny (v chladných oblastech červen) jsou květinami kvintesence jarního luxusu. Pupeny růží, pivoňky, kosatce se královsky otevírají, objevují se barevné zvony aquilegie a tetřeva lískového, růžová srdce dicentra. Vzduch je naplněn vůní konvalinek – mimochodem, cítí se nejlépe v chladném částečném stínu, jako sedmikrásky a macešky.

V létě růže nadále kvetou, mečíky, lilie, delphinium, astilbe, heřmánek, phlox, hortenzie a karafiáty. Pro příjemné večery, někde poblíž verandy nebo altánu, stojí za to zasít noční fialovo -mattiolu – zdánlivě nenápadnou, která naplní vzduch lahodnou vůní, jako šeříky, jasmín nebo akácie.

Na podzim se do popředí dostávají chryzantémy, astry, jiřiny, cínie (majoriki), nasturcium, měsíčky, helenium, nesmrtelnost. „Spodní“ vrstva záhonu patří chvějícím se petúniím a oranžovým lampionům physalis. Od srpna do konce října zdobí dvůr sléz (zásobní růže) a froté odrůdy mohou svou nádherou dobře konkurovat skutečným keřovým růžím. Zlatá slunce jeruzalémského artyčoku však vydrží až do prvního mrazu a na výšku může tato trvalka dosáhnout 2 metry nebo více.

Podle vnějších parametrů jsou rostliny pro záhony rozděleny na nízké, střední a vysoké; kvetoucí, aromatické, okrasně opadavé, rostliny s okrasnými bobulemi. V závislosti na typu stonku existují keřové květiny, vzpřímené, kudrnaté, ampelous (padající), hranice a koberec.

Květiny pro letní sídlo - typy Květiny pro letní sídlo - typy Květiny pro letní sídlo - typy

Kde použít různé druhy barev?

V krajinném designu předměstské oblasti se neobejdete bez jasných květinových úprav. Okrasné rostliny lze použít k rámování cest, zdůraznění krásy budov a plotů, zastínění domu před jižním sluncem nebo přidání jasu do severních rohů. V dacha je prostor zcela otevřený pro experimenty a neobvyklá řešení, a pokud je to žádoucí, určité květiny mohou být vždy transplantovány na jiné místo..

Vysoké vztyčené rostliny

Slunečnice, sléz, jiřiny, delphinium, gladioly jsou ideální pro výsadbu v jedné řadě podél prázdných zdí a plotů. Svěží keře až 1 metr vysoké budou vypadat vhodněji pod okny – jednotlivé růže, pivoňky, chryzantémy.

Květiny pro letní sídlo - vysoké vztyčené rostliny Květiny pro letní sídlo - vysoké vztyčené rostliny Květiny pro letní sídlo - vysoké vztyčené rostliny Květiny pro letní sídlo - vysoké vztyčené rostliny Květiny pro letní sídlo - vysoké vztyčené rostliny

Vytrvalé keře

Jsou velmi zajímavým doplňkem zahrady. Je vhodné je umístit poblíž laviček a altánů, vedle živého plotu a také do hloubky lokality. Je nutné zajistit pouze správné osvětlení a zalévání: buddleya, spirea, hortenzie, viburnum, jasmín dobře rostou pod otevřeným sluncem, ale rododendron, dřišťál, forsythia, mahonia a bezinky dobře tolerují stín.

Květiny pro letní sídlo - vytrvalé keře Květiny pro letní sídlo - vytrvalé keře Květiny pro letní sídlo - vytrvalé keře Květiny pro letní sídlo - vytrvalé keře Květiny pro letní sídlo - vytrvalé keře

Jehličnatí trpaslíci

Tis, buxus, jalovec – jsou široce používány v mixborders a skalkách, které napodobují horskou krajinu. Takové stálezelené prvky si zachovávají estetický vzhled kompozic i v chladném období a mrazuvzdorný mech pomáhá doplnit kamenné skluzavky..

Květiny pro letní sídlo - jehličnatí trpaslíci Květiny pro letní sídlo - jehličnatí trpaslíci Květiny pro letní sídlo - jehličnatí trpaslíci Květiny pro letní sídlo - jehličnatí trpaslíci

Svlačec vinný

Lianas jsou to, co potřebujete k rychlému zastínění letní chaty před sluncem a vytvoření útulnosti. Rozhodně potřebují oporu – síťovinu, pergolu, žebřík nebo jakoukoli jinou konstrukci, po které se budou větve rostliny pohybovat. Tato skupina zahrnuje plamének, svlačec, okrasný hrášek, nasturtium, řapíkatou hortenzii. Mezi okrasné listnaté rostliny patří chmel, břečťan, červotoč a citronová tráva čínská..

Květiny pro letní sídlo - vinná réva Květiny pro letní sídlo - vinná réva Květiny pro letní sídlo - vinná réva Květiny pro letní sídlo - vinná réva Květiny pro letní sídlo - vinná réva

Rostliny koberců

Nepostradatelný pro vytváření barevných záhonů a vzorovaných kompozic. Pouze pomocí nich můžete „namalovat“ skutečný obrázek na trávník a jasná kombinace milionů okvětních lístků z dálky bude vypadat jako drahý načechraný koberec. K vytvoření takové krásy budete možná potřebovat gelichrisum, antény, stellaria, pyrethrum, hosta, coleus, mesembriantemum, pelargonium, begonia, cineraria, alternantera, santolin, rozchodník, omlazený, stachis, echeveria.

Květiny pro letní sídlo - kobercové rostliny Květiny pro letní sídlo - kobercové rostliny Květiny pro letní sídlo - kobercové rostliny Květiny pro letní sídlo - kobercové rostliny Květiny pro letní sídlo - kobercové rostliny

Nápady pro květinovou zahradu v zemi

Terénní úpravy letní chaty jsou tvůrčí proces a jakékoli projevy představivosti v ní jsou jen vítány. Květiny můžete pěstovat kdekoli – dokládají to četné originální příklady shromážděné níže..

V pneumatikách

Praná guma z kol automobilů je mimořádně oblíbená nádoba na mini květiny. Pneumatiky jsou často překreslovány v jasných barvách – takto kompozice vypadá elegantněji a přitahuje větší pozornost. Někdy se jako květináč používají i větší předměty – auta, vozíky, dodávky a dokonce i lodě odepsané na kovový šrot..

Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada v pneumatikách Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada v pneumatikách Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada v pneumatikách Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada v pneumatikách

Používání starých věcí

Zbytečné koše, kufry, nádobí, deštníky, nábytek, vodovodní instalace, jízdní kola, děrované boty a další věci, které se v zemi hromadí desítky let, lze snadno přizpůsobit pro exkluzivní krajinu. Současně je důležité dodržovat smysl pro proporce, aby se místo nakonec nezměnilo na opuštěnou skládku..

Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada využívající staré věci Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada využívající staré věci Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada využívající staré věci Květiny pro letní sídlo - květinová zahrada využívající staré věci

Vertikální kompozice

Ideální pro malé plochy, i když prostorná zahrada z nich bude jen těžit. Mohou to být pyramidové struktury z jednotlivých květináčů, sloupy s ampelovými květy, víceúrovňové boxy umístěné nad sebou na nějaké zdi nebo plotu, žebříky s různými úhly sklonu a mnoho dalších věcí. Jako dekor pro lucerny budou dobrým řešením standardní a padající odrůdy..

Květiny pro letní sídlo - vertikální květinová zahrada Květiny pro letní sídlo - vertikální květinová zahrada Květiny pro letní sídlo - vertikální květinová zahrada

Thanks! You've already liked this