Tymián (tymián): výsadba a péče doma, užitečné vlastnosti a kontraindikace

Tymián je krásná kořeněná aromatická rostlina

Tymián je krásná kořeněná aromatická rostlina

Bylina tymián je v Rusku známá již dlouhou dobu. Jeho další populární název je „Bogorodská tráva“. To bylo shromážděno na Trojici a zdobilo dům a na Usnutí Theotokos bylo použito jako věnec k ozdobě ikony Panny Marie. Rostlina tymiánu je ve skutečnosti pouze jedním z více než 400 zástupců rodu tymián, polokeř se vzestupnými, ležícími a vzestupnými dřevnatými stonky..

Některé odrůdy tymiánu mají krásné nejen květy, ale i listy.

Některé odrůdy tymiánu mají krásné nejen květy, ale i listy.

Díky jasu svých květin je tymián široce používán zahradníky.

Díky jasu svých květin je tymián široce používán zahradníky.

Tymián: druhy a odrůdy

Díky své nenáročnosti a přizpůsobivosti roste tymián v Evropě, Americe, Asii a severní Africe. Navzdory skutečnosti, že v Rusku bylo popsáno asi 90 jeho druhů, nejrozšířenější jsou pouze 3 druhy:

  • Plazivý tymián – ve skutečnosti je to tento druh, který se obvykle nazývá tymián, trvalý keř. Stonky – četné, tenké, plíživé, snadno zakořeněné, lignifikují s věkem na bázi, vytvářejí vzpřímené nebo vzpřímené kvetoucí výhonky, které mohou dosáhnout výšky až 20 cm. Listy jsou malé, protilehlé, podlouhle oválné, kopinaté nebo vejčité, které jsou řapíkaté, ve zvětšovací skle vidíte vyčnívající, dobře vyvinuté žlázy silice. Kvetení se vyskytuje v červnu, červenci, květy jsou malé, ale hojné, purpurově červené, fialové nebo růžově modré, se dvěma rty, na koncích větví se shromažďují ve volných květnatých květenstvích. Tento druh je extrémně nenáročný, odolný vůči suchu a mrazu.

Plazivý tymián

Plazivý tymián

Tymián plazivý je extrémně nenáročný, suchu a mrazuvzdorný

Tymián plazivý je extrémně nenáročný, suchu a mrazuvzdorný

  • Tymián obyčejný je nízký keř, výška výhonků dosahuje 15 cm.Listy jsou malé, s pubertou na vnitřní straně. Květy mohou být světle purpurové, bílé (odrůda Alba), sytě červené (odrůda Slendens). Je méně odolný než plazivý tymián. V krajinném designu se aktivně používají trpasličí odrůdy tymiánu, například „Elfin“ – bez stoupání nad 5 cm tvoří jedna sazenice úhledný hustý zelený „polštář“ až do průměru 15 cm

Tymián

Tymián “Alba”

Tymián

Tymián “Slendens”

Tymián obyčejný

Tymián obyčejný

  • Citron tymián je krátká forma, mladé listy jsou vejčité, téměř žluté barvy, postupem času se stávají světle zelenými. Oblíbené pro své kořenité aroma s bohatým nádechem citronové vůně. Není mrazuvzdorný, na zimu potřebuje úkryt. Aby byla rostlina hustá, s hmotou zeleně, musí být pravidelně řezána a odstraňována staré výhonky

Citronový tymián

Citronový tymián

Citronový tymián má kořenité aroma s bohatým nádechem citronové vůně

Citronový tymián má kořenité aroma s bohatým nádechem citronové vůně

Tymián: výsadba a péče o lokalitu

Pro výsadbu tymiánu jsou jako výjimka vybrány slunné oblasti – lehký částečný stín, ve stínu se výhonky prudce táhnou, keř ztrácí pevnost. Rostlina preferuje úrodné, lehké, dobře odvodněné, nekyselé (nebo neutrální) půdy.

Rada! Při přípravě místa na výsadbu na těžkých půdách se doporučuje při kopání přidat písek, aby se zlepšila propustnost půdy. Místo, kde tymián roste, musí být navíc chráněno před průvanem..

Pro výsadbu tymiánu jsou vybrány slunné oblasti

Pro výsadbu tymiánu jsou vybrány slunné oblasti

Zalévání

Tymián je odolný vůči suchu, nesnáší stojatou vodu – to vede k poškození a rozpadu kořenového systému. Zalévání – mírné, pouze ve velmi suchém období, stejně jako na suchém jaře během aktivního vegetačního období a přípravy na kvetení.

Aby nedošlo k stagnaci v deštivých dnech, je půda kolem rostliny mulčována jemným štěrkem..

Tymián je odolný vůči suchu a nesnáší stojatou vodu

Tymián je odolný vůči suchu a nesnáší stojatou vodu

Top dressing

Tymián nepotřebuje zvýšené hnojení. Před výsadbou lze do půdy přidat humus, pak během příštího roku nebude rostlina potřebovat krmení. V následujících letech se krmení provádí koncem jara / začátkem léta jakýmkoli druhem tekutých minerálních hnojiv

Tymián je krásná a nenáročná rostlina

Tymián je krásná a nenáročná rostlina

Prořezávání

Prořezávání se provádí na jaře, zkracování vyvíjejících se výhonků a po odkvětu odstraňování zasychajících květenství. Odřízněte výhonek na lignifikovanou část, to jsou asi 2/3 celkové délky stonku.

Prořezávání vám umožňuje zachovat tvar rostliny a učinit ji hustou a monolitickou.

Správné prořezávání vám umožní zachovat tvar rostliny a učinit ji hustou a monolitickou

Správné prořezávání vám umožní zachovat tvar rostliny a učinit ji hustou a monolitickou

Reprodukce

Tymián se množí semeny, řízky a dělením keře. Je třeba poznamenat, že tymián se může dobře a hojně reprodukovat samovazbou, takže v průběhu času bude nutné omezit oblast jeho růstu..

Jelikož jsou tymiánová semena velmi malá a jejich klíčení bude trvat téměř měsíc, měla by být oblast před výsevem do země důkladně vypleštěna. Jelikož se mladé rostliny po vyklíčení vyvíjejí poměrně pomalu, budou vyžadovat ochranu před plevelem. Proto pěstování a sázení sazenic vypadá výhodněji pro reprodukci semen..

Na začátku března se semena vysejí do půdní směsi (stejné části rašeliny a písku) a krabice se nahoře pokryje sklem, dokud se neobjeví výhonky. Vypěstované sazenice se vysadí do země.

Tymián klíčí

Tymián klíčí

V létě se tymián dobře reprodukuje zelenými řízky. Střílí perfektně, a proto před květem jsou odříznuty vrcholy stonků, 8-10 cm dlouhé, zasazeny do říčního písku, pokryté fólií. Během dne musí být řízky několikrát postříkány rozprašovačem. Kořeny se objevují 15-20 dní a po měsíci lze na místo vysadit hotové sazenice.

Důležité! Pěstování tymiánu v prvním roce spočívá v pravidelném odstraňování plevele a kypření půdy (mulčování), aby se zabránilo stojaté vodě.

Nádvoří hustě osázené tymiánem vypadá prostě neodolatelně

Nádvoří hustě osázené tymiánem vypadá prostě neodolatelně.

Rozmnožování dělením spočívá v rozbití keře na jeho základně, po kterém jsou malé kořeny pečlivě rozebrány (rozmotány). Zasazené řízky lze pro lepší zakořenění na týden přikrýt skleněnou nádobou..

Nemoci a škůdci

Pěstování tymiánu v prvním roce spočívá v pravidelném odstraňování plevele a kypření půdy (mulčování), aby se zabránilo stagnaci vody – mladý kořen je obzvláště citlivý na přesycení půdy vlhkostí.

Škůdci se na tymiánu téměř neobjevují.

Škůdci se na tymiánu téměř neobjevují.

Obecně se škůdci na tymiánu téměř neobjevují – důvodem jsou aromatické látky, které vylučuje ve velkém množství. V případě porušení pravidel péče však může být tymián ovlivněn následujícími škůdci:

  1. luční můra – ovlivňuje listy a stonky, motýli tohoto škůdce jsou aktivní zejména za teplých nocí. Pokud se objeví známky poškození, musí být rostlina ošetřena insekticidy.
  2. písčitý kal je černý brouk dlouhý 7–10 mm, postihující celou mletou část tymiánu. K boji proti němu se používají otrávené návnady.
  3. weevil je malý (2-3 mm) černý brouk, který se živí mladou zelení a výhonky, stejně jako poupata. Metoda kontroly je podobná metodě ošetření sandy linger plus – ošetření insekticidy
  4. mšice jsou malý (až několik milimetrů) usedlý hmyz, který ovlivňuje stonky a listy. Po ošetření insekticidy zemřete.

Tymián vylučuje aromatické látky ve velkém množství

Tymián vylučuje aromatické látky ve velkém množství

Tymián v krajinném designu

Tymián je vynikající půdní kryt, jeho poddimenzované hybridy jsou velmi odolné proti poškození, snadno se snáší při chůzi, takže mohou být dobrou alternativou k tradičnímu trávníku.

Tymián bude sloužit jako nádherná dekorace pro vaše stránky

Tymián bude sloužit jako nádherná dekorace pro vaše stránky

Tymián vypadá velkolepě v podobě lemovacích stop

Tymián vypadá velkolepě v podobě lemovacích stop

Rada! Aby měl tymián hodně šťavnaté zeleně, musí se řezat častěji a nesmí kvést..

Tymián je často vysazován na alpských skluzavkách, bude vypadat dobře v mixboardech nebo kamenných zahradách, stejně jako zelené lemování okrajů cest a záhonů..

Tymián je často vysazován na alpských kopcích

Tymián je často vysazován na alpských kopcích

Lidově se tymiánu říká

Tymiánu se lidově říká „Bogorodská tráva“

Tymián vypadá krásně v kamenných zahradách

Tymián vypadá krásně v kamenných zahradách

Rada! Kvůli jeho vonné vůni je dobré sázet tymián v blízkosti altánů nebo zahradních lavic..

Tymián: výsadba a péče doma

Tymián snáší pěstování doma docela dobře, takže na podzim a v zimě můžete mít vždy po ruce snítku čerstvého vonného koření. Pro výsadbu můžete použít půdu pro kaktusy. Semena tymiánu lze vysévat na jaře, ale je lepší na podzim vzít keř ze zahrady, rozdělit a zasadit. V tomto případě je květináč vybrán o něco širší než kořeny rostliny..

Tymián dokonale zapadne do interiéru vašeho domova

Tymián dokonale zapadne do interiéru vašeho domova

Kořeny tymiánu by měly pevně pokrýt celou hliněnou hrudku a využívat v ní veškerou vlhkost. V opačném případě může půda začít okyselovat, což způsobí onemocnění kořenového systému a následnou smrt rostliny. Je velmi důležité zajistit dobrou drenáž, protože tymián nesnáší přemokření..

Tymián snáší pěstování doma dostatečně dobře

Tymián docela dobře snáší pěstování doma

Aby pěstování tymiánu probíhalo normálně, musí mu být poskytnuto maximální možné množství světla, proto je instalováno na jižním, nejlehčím okně. V opačném případě se tymián natáhne nahoru, aniž by vytvořil hustý keř se šťavnatou zelení..

Tymián v domácí lékárničce

Před příchodem antibiotik byl tymiánový olej silným antivirovým, antifungálním a antibakteriálním činidlem. Tymián obsahuje kávu, cinchonu, olejové, chlorogenové, ursulární a oleanolové kyseliny, tuky, gumy, flavonoidy, vitamín C a mnoho minerálních solí.

  • Tymiánový čaj a různé infuze pomáhají při různých onemocněních (kašel, bronchitida, černý kašel, snižují krevní tlak a stimulují krevní oběh), používají se jako stimulátor imunity a celkové tonikum. Tymián je navíc klasifikován jako afrodiziakum..

Odpradávna byl tymián uctíván jako božská bylina schopná vrátit člověku nejen zdraví, ale i život.

Odpradávna byl tymián uctíván jako božská bylina schopná vrátit člověku nejen zdraví, ale i život.

Při vaření se tymián používá jako koření a koření, ale častěji je obsažen v různých směsích koření..

Tymián se používá při vaření jak v čisté formě, tak v koření.

Tymián se používá při vaření jak v čisté formě, tak v koření.

Rada! Pokud je sušený tymián zašitý do sáčku a vložen do skříně, spolehlivě ochrání věci před moly..

Světlé květy tymiánu vypadají skvěle na pozadí jasné zeleně

Světlé květy tymiánu vypadají skvěle na pozadí jasné zeleně

Podrobnosti a užitečné rady pro pěstování tymiánu najdete ve videu:

Thanks! You've already liked this