Jak se starat o růže na podzim? Výsadba, prořezávání, krmení a příprava na zimu – rady zahradníků

Podzim je pro milovníky růží zodpovědným obdobím

Podzim je pro milovníky růží zodpovědným obdobím

Řešení problému, jak se starat o růže na podzim, spočívá v provádění prací zaměřených na přípravu rostliny na zimu, která zahrnuje čištění plevele a suti, krmení, prořezávání keřů a úkryt na zimu. Sázení růží (nebo přesazování) je také jedním z důležitých momentů těchto prací. A pak vám na jaře rostliny stonásobně poděkují!

 Obsah:

  • Růže na podzim: krmení, pletí, barvení stonků
  • Prořezávání růží
  • Krycí růže na zimu
  • Výsadba růží: proč na podzim?
  • Výběr webu
  • Příprava půdy
  • Příprava sazenic
  • Vzdálenost mezi keři
  • Sázení růží

Správná péče o květiny na podzim je klíčem k jejich úspěšnému zimování, intenzivnímu pučení na jaře a bujnému kvetení v létě.

Správná péče o květiny na podzim je klíčem k jejich úspěšnému zimování, intenzivnímu pučení na jaře a bujnému kvetení v létě.

Růže na podzim: krmení, pletí, barvení stonků

S nástupem září se zalévání sníží, přestanou se starat o keř (odříznuty) a přestanou uvolňovat půdu – to by mělo zastavit vývoj nových kořenů. V tuto chvíli stávající kořenový systém „dozrává“, aby úspěšně přezimoval.

Krmení růží v granulích

Hnojivo na růže v granulích

Podzimní péče o růže nutně zahrnuje výživu rostlin. Bohaté letní květy odebírají rostlině mnoho živin, takže hnojivo by mělo doplnit rovnováhu, posílit větve a kořeny. K tomu použijte fosfátovo-draselná hnojiva, která brzdí růst keře, urychlují lignifikaci výhonků, což zvýší odolnost růží proti mrazu. Hnojiva by neměla obsahovat dusík, který provokuje vegetaci, která keř v důsledku nadcházející zimy oslabí.

Možnost tekutého podávání

Možnost tekutého podávání

Pokud si chcete vyrobit vlastní hnojivo, bude fungovat kompost obohacený dřevěným popelem.

Pokud si chcete vyrobit vlastní hnojivo, můžete použít kompost obohacený dřevěným popelem.

Rada! Když se provádí podzimní krmení, je lepší použít granulovaná hnojiva, která se absorbují postupně, aniž by vyvolala růst, a jejich zbytky budou absorbovány na jaře..

Růžovou zahradu je třeba očistit od letniček a plevelů zasazených mezi růžemi. Samotné růže musí být připraveny na hilling úplným odstraněním všech listů ve výšce 15-20 cm od země. Když jsou kufry vyčištěny, teprve potom je můžete začít natírat speciální zahradní barvou nebo ředit vodní emulzi chloridem měďnatým. Tím se zabrání tomu, aby se infekce dostaly dovnitř prostřednictvím malých lézí v kůře..

Listy odtrhněte zespodu ve vzdálenosti 15-20 cm, to je příprava na následné hilling

Odtrhněte listy zespodu ve vzdálenosti 15-20 cm – to je příprava na následné hilling

Ukazatelem toho, že jste se o růže správně starali, je, když se mladé výhonky (zejména nulové) přestanou objevovat a ty stávající jsou dobře lignifikované.

Prořezávání růží na podzim

Důležitým prvkem péče o růže a jejich přípravy na zimování je prořezávání, které by mělo usnadnit jejich další úkryt. Hybridní čaj, polyanthus a miniaturní růže, stejně jako růže floribunda jsou rozřezány na polovinu. Třetí – keř a popínavé velkokvěté odrůdy. Malokvěté nelze odříznout, bude to stačit pouze na uštípnutí jejich bodu růstu.

Druhy prořezávání růží

Druhy prořezávání růží

Podzimní schéma prořezávání

Podzimní schéma prořezávání

Rada! Nejlepší je stříhat na ubývajícím měsíci..

Detailní prořezávání postranních výhonků

Detailní prořez bočních výhonků

12

Krycí: příprava růží na zimu

Zimní slunce a nízké teploty mohou být pro růžové keře nebezpečné, zvláště pokud je zima s malým sněhem. K ochraně kořenového systému se používá hilling – výhonky jsou pokryty suchou směsí písku, rašeliny a země. V tomto případě musí být stonek růží floribunda zcela zakrytý a hybridní čajové odrůdy a růže grandiflora stačí k tomu, aby dosáhly výšky až 25 cm. Neměli byste hrabat Zemi pro hilling v blízkosti místa jejich růstu – to může poškodit kořeny, je lepší přinést půdu z jiného místa.

Smyslem prořezávání na podzim je usnadnit postupy úkrytu

Smyslem prořezávání na podzim je usnadnit postupy úkrytu

Rada! Sláma není nejlepší volbou pro úkryt; láká hlodavce. Aby myši „neslavily“ vaše růže, bylo by dobré každý keř zakrýt smrkovými větvemi.

Aby vysoké keře vstoupily do „domu“, jemně je ohněte k zemi

Aby vysoké keře vstoupily do „domu“, jemně je ohněte k zemi

Univerzální schéma přístřešku

Univerzální schéma přístřešku

S růžemi parkovými, polyantovými a půdopokryvnými je to o něco jednodušší – stačí je jen trochu zkrotit, aniž byste je na zimu zcela zakryli. Lezecké růže nejsou také odříznuty, jsou jednoduše odstraněny z podpěr, listy jsou svléknuty a položeny na střešní materiál (smrkové větve), pokryty říčním pískem a znovu pokryty střešním materiálem shora, což je dobře upevněno. Poté, co sníh spadne na růže, je dobré nasypat velkou sněhovou skluzavku.

Pokud je podzim deštivý, můžete růžovou zahradu přikrýt plachtou

Pokud je podzim deštivý, můžete růžovou zahradu přikrýt plachtou

Možnosti přístřeší pro růže

Možnosti přístřeší pro růže

Při péči o standardní růže budete muset vytvořit vzdušný úkryt pomocí trubek, tvarovek, dřevěných trámů pro rám a zakrýt jutovými pytli nebo plachtou.

Vaše profesionální akce vás potěší nejen rychlým jarním růstem a aktivním kvetením, ale v první řadě zachrání životy křehkých krásek

Vaše profesionální akce vás potěší nejen rychlým jarním růstem a aktivním kvetením, ale především zachrání životy křehkých krásek

Rada! Ve velmi chladné zimě je lepší kopat růže a skladovat je ve sklepě až do jara..

12

Výsadba růží: proč na podzim?

Nejvhodnější doba pro výsadbu / přesazování růží je konec září – začátek října. Pokud splníte všechny požadavky na to, jak zasadit růži, pak keř bude mít čas zakořenit před nástupem prvního chladného počasí, bez problémů přezimovat a potěší kvetením na jaře. Hlavní věcí je vybrat správný okamžik: 2-3 týdny před začátkem mrazu. Pak se nebojte, že růžový keř zmrzne, než zapustí kořeny. Pro podzimní výsadbu navíc hovoří další faktory:

Pokud se chystáte doplnit růžovou zahradu o nové odrůdy, pak je vrcholem podzimní práce

Pokud se chystáte doplnit růžovou zahradu o nové odrůdy, pak je vrcholem podzimní práce

  1. optimální vlhkost vzduchu pro sazenice, aby dobře zakořenily, je 75-85%, zatímco na jaře (duben-květen) je mnohem nižší-asi 65%;
  2. Země je dobře zahřátá, ale teplota vzduchu není tak vysoká;
  3. na podzim padá více srážek než na jaře;
  4. na jaře se keř, aniž by přenášel stres z transplantací, začne normálně zásobovat živinami a vodou.

Podívejme se blíže na to, jak správně zasadit růže.

Výběr místa pro růže

Pro růže je nejvhodnější oblast otevřená slunci, ale zároveň chráněná před větrem, proto je místo pro růžovou zahradu nejčastěji vybráno na jižním svahu, aby voda z taveniny mohla na jaře snadno odtékat . Růže netolerují přebytečnou vlhkost vůbec, proto je lepší zvolit místo s dostatečně hlubokým (více než 1 m) stolem podzemní vody. V opačném případě, aby byly pro kořenový systém vytvořeny příznivé podmínky, bude nutné růžovou zahradu zvýšit a zorganizovat dobrou drenáž..

Doporučení pro výběr místa přistání

Doporučení pro výběr místa přistání

Rada! Nejvíce nežádoucími sousedy pro růže jsou jehličnaté stromy, díky nimž je půda příliš kyselá.

Příprava půdy na růže na podzim

Růže potřebuje kyprou, úrodnou, středně vlhkou a dobře zásobenou půdu organickými hnojivy, přičemž hloubka úrodné vrstvy by neměla být menší než 40 cm. V opačném případě budete muset připravit půdu pro výsadbu sami – hlinitou půdu ( jíl), humus, kompost nebo úplně shnilý hnůj (kráva, kůň, možnost – kuřecí trus), stejně jako minerální hnojiva. Směs musí být připravena několik týdnů před výsadbou růží..

Odborníci doporučují krmit květinové keře hnojivy potaše a fosforu.

Odborníci doporučují krmit květinové keře hnojivy potaše a fosforu.

Půdu připravujeme sami a vytváříme požadovanou směs

Půdu připravujeme sami a vytváříme požadovanou směs

Rada! Pokud se chystáte sázet růže, ale počasí se pokazilo a předpověď slibuje brzké mrazy, neměli byste to riskovat. Sazenice můžete kopat ve skleníku, skladu nebo chladném sklepě (hlavní podmínkou skladování je teplota kolem 0 ° C) a zasadit je na jaře.

Příprava sazenic

Kvalitní stromek růže

Kvalitní stromek růže

Jistou známkou dobrého sazenice jsou alespoň tři dobře vyvinuté, neporušené hlavní výhonky a mnoho jemných kořenů. Sazenice s otevřenými kořeny musí být před vysazením na otevřeném terénu namočena na jeden den do vody. Před výsadbou jsou listy odstraněny z výhonků a zlomené a nezralé výhonky jsou řezány ostrými zahradnickými nůžkami. Nadzemní výhonky se zkrátí na 30-35 cm, kořeny seříznou na 25-30 cm, shnilé kořeny je lepší odříznout na živé (nepoškozené) dřevo. K dezinfekci se sazenice ošetří 3% roztokem síranu železnatého.

Před výsadbou jsou kořeny všech sazenic umístěny do vody.

Před výsadbou jsou kořeny všech sazenic umístěny do vody.

Rada! Před vysazením růže musí být její kořeny pro lepší přežití ponořeny do „mluvčího“ – roztoku mulleinu a jílu (poměr 1: 2), který má konzistenci zakysané smetany.

Vzdálenost mezi růžovými keři

Doporučení, co je lepší dodržovat vzdálenost mezi růžemi

Doporučení pro lepší udržování vzdálenosti mezi růžemi

Aby se v budoucnu sazenice mohly dobře vyvíjet, aniž by se navzájem zastínily, je důležité okamžitě zvolit správnou vzdálenost mezi keři. Standardní vzdálenost mezi růžemi je 0,7-1 m, ale u určitých druhů (hybridní čaj, růže polyanthus a floribunda) lze vzdálenost zmenšit na 35–60 cm. Při výsadbě popínavých růží musíte okamžitě předvídat, kde a jak budou vhodné k úkrytu na zimu, takže minimální doporučený prostor mezi nimi je 1 m.

Jaká vzdálenost je nejlepší dodržet, v závislosti na druhu růže

Dodržování vzdálenosti v závislosti na druhu růže

Ukázkové uspořádání růží

Ukázkové uspořádání růží

Kompaktní přistávací schéma

Kompaktní přistávací schéma

Sázení růží

Po dokončení všech přípravných prací přímo zjistíme, jak zasadit růže. Při výsadbě na podzim se růže vysazují hlouběji, než rostly předtím ve školce – to by je mělo chránit před „vyboulením“ během mrazů. V tomto případě by měl být kořenový límec 5 cm v zemi – v této poloze bude mít kultivar další kořeny a šípky nebudou moci prorazit nahoru.

Schéma výsadby růží

Schéma výsadby růží

Pěstování standardní růže

Pěstování standardní růže

Rada! Popínavé růže lze zasadit nejhlubší ze všech – to je nutné, aby měly další kořeny.

Jak nejlépe umístit sazenici

Jak nejlépe umístit sazenici

13

Na dno jámy se nasype úrodná půda. Teprve poté, co jsou všechny kořeny rovnoměrně rozprostřeny ve všech směrech, je můžete začít zasypávat zeminou. V tomto případě by měla půda přilnout co nejtěsněji, aby se zabránilo tvorbě vzduchových kapes. Díra s keřem je pokryta zeminou, podbíjena a dobře napojena (1-2 kbelíky vody). Aby se zabránilo zamrznutí kořenů v zimě, je třeba na základnu keře nalít hromadu země asi 20 cm vysokou.

Výsadba keřové růže

Výsadba keřové růže

Velikost výsadbové jámy závisí na velikosti kořene a úrodnosti půdy.

Velikost výsadbové jámy závisí na velikosti kořenové a půdní úrodnosti.

Jak zasadit růže na podzim, když je lepší to udělat – podívejte se na video:

Thanks! You've already liked this