Malinový strom Tarusa: správná volba sazenice a technologie pěstování

Jedna z nejprestižnějších a nejžádanějších odrůd

Jedna z nejprestižnějších a nejvyhledávanějších odrůd malin

Tyto šťavnaté, léčivé bobule milují pravděpodobně všichni, pro jistotu jsou ošetřeny aromatickou marmeládou. V současné době je populární zejména rychle rostoucí a plodná malina Tarusa. Jeho plody lze jíst čerstvé, používají se také na přípravu na zimu a dokonce i sušené..

Vysoký výnos je hlavním rozlišovacím znakem této rostliny.

Hlavním rysem této rostliny je vysoký výnos.

Jak se liší od keře?

Každý ví, že maliny jsou keře, a jen málo lidí o stromu slyšelo, i když ve skutečnosti se často nachází mezi rostlinami na jejich letní chatě. Malinu můžete sklízet po dlouhou dobu, nepotřebuje podporu a bobule vás potěší svou chutí a nutričními vlastnostmi po velmi dlouhou dobu.

Poznámka! Raspberry Tarusa je standardní odrůda, při pěstování nevyžaduje oporu (mřížoví). Větve jsou pevně drženy, i když je hodně bobulí, neleží na zemi, ale mohou se ohýbat. Taková stabilita je jim dána tuhostí větví a zkrácenými internody..

15

Odrůda byla vyrobena úsilím chovatelů v roce 1987; do volného rozmnožování vstoupila až v roce 1993. Je považována za jednu z nejproduktivnějších středně pozdních odrůd. Původní název dostal strom Tarusa kvůli jeho nestandardnímu vzhledu. Výhonky jsou poněkud podobné bole (kmen stromu):

 1. Ve spodní části nejsou žádné větve.
 2. Nahoře je vytvořena úhledná malá koruna.
 3. Délka focení – až 2 metry.

Rozdíl oproti keři byl zesílený kmen bez postranních větví, zakončený kompaktní plodovou částí

Rozdíl oproti keři byl zesílený kmen bez postranních větví, zakončený kompaktní plodovou částí

Důležité! Stojí za připomenutí, že strom Tarusa netoleruje dlouhodobé deště, a pokud se léto ukáže jako deštivé, můžete přijít o celou úrodu..

 • Květy této odrůdy jsou velmi krásné a velké jasně červené bobule fascinují svou chutí a vůní. Vzhledem k tomu, že jsou pevně drženy na stopce, nedrolí se a je snadné je sbírat.
 • Plodnost každé větve je asi 20 kusů, hmotnost každého je 5-15 g, délka 5-7 cm. Podle průměrných odhadů je možné ze stromu shromáždit až 4 kg bobulí.

I při nejlepší sklizni se větve mohou jen mírně ohýbat

I při nejlepší sklizni se větve mohou jen mírně ohýbat

Důležité! Keř má ještě jednu výjimečnou vlastnost – nemá trny..

Výběr stromku

Vybrat dobrou sazenici maliníku Tarusa není tak jednoduché. Při nákupu sazenic byste měli být opatrní, protože trik bezohledných prodejců spočívá v prodeji divokých keřů, které jsou vykopány v opuštěných oblastech. Takový keř vůbec nepřinese úrodu.

Správně vybrané sazenice a dodržování základních pravidel výsadby vám poskytne bohatou úrodu.

Správně vybrané sazenice a dodržování základních pravidel výsadby vám poskytne bohatou úrodu.

Při výběru stromu Tarusa byste měli dodržovat následující pravidla:

 1. Nakupujte dřevo pouze ve specializovaných prodejnách nebo školkách.
 2. Pokud se přesto rozhodnete jít na trh, věnujte pozornost těm bodům, kde vám bude nabídnuto podívat se na karty, které označují údaje o školce, ve které je strom pěstován..
 3. Levnost by neměla být určujícím faktorem.

15

Rostoucí technologie

Navzdory svým vlastnostem je malina nenáročná a nebude těžké ji na místě pěstovat. Každý, kdo věnuje této odrůdě malin malou pozornost, bude mít dobrou úrodu..

Skutečnost! Malinový strom není tak rozmanitý jako pěstitelská technika, takže musíte důkladně znát zemědělskou technologii – to vám pomůže vyhnout se nepříjemným problémům v tomto procesu.

Rok po výsadbě se větve oříznou o 15 cm, pokud jsou nařezány na jaře, pak lze plodinu sklízet dvakrát

Rok po výsadbě se větve seříznou o 15 cm. Pokud je ořezáte na jaře, plodinu lze sklízet dvakrát

Podstata technologie je následující:

 1. Vrcholy s mladými výhonky jsou sevřeny u keře.
 2. V důsledku toho se probouzí boční výhonky, což vám umožní získat asi 10 takových kusů za sezónu..
 3. Na konci sezóny bude bývalý keř již velmi podobný malému stromu a příští rok poskytne vynikající sklizeň.

Vhodná zápletka

Aby malina Tarusa rostla, měli byste pro ni vybrat vhodné místo a musíte ji vybrat podle následujících základních kritérií:

 • Světlá místa, kde není stín od domu, jiných budov, stromů. Jedinou výjimkou je pěstování v jižních oblastech, kde je povoleno minimální zastínění..
 • Je lepší přidělit samostatné pole pro maliny nebo rostlinu po obvodu místa, podél plotu, živých plotů, ale tak, aby nebylo zastíněno.
 • V blízkosti by na místě neměly růst jahody, brambory, rajčata. Mají běžná onemocnění, která s největší pravděpodobností negativně ovlivní maliny..

Rostlina miluje lehkou, úrodnou a mírně kyselou půdu.

Rostlina miluje lehkou, úrodnou a mírně kyselou půdu.

Rada! Maliník by měl být každých 8–10 let znovu vysazen na nové místo. Taková technika pomůže vyhnout se poklesu výnosu v důsledku špatné půdy. Lze jej vrátit do stejné oblasti po 4-5 letech..

Živý plot

Živý plot ovocných malin

 • Maliny milují vlhkost půdy a nesnášejí plevel. Optimálním řešením je vytvoření mulčovací vrstvy, která udrží vlhkost a zároveň zabrání klíčení plevelů..
 • Strom nemá rád příliš mnoho vlhkosti – jeho kořeny mohou hnít. Před výsadbou byste měli určit, jak hluboko se podzemní voda nachází: jejich hladina by neměla být vyšší než 1,5 m.
 • Půda musí být kyprá, s dostatečným obsahem minerálů a stopových prvků.

Během období plodů potřebují maliny další vlhkost.

Během plodů potřebují maliny další vlhkost.

Kapkové zavlažování mladých výhonků

Kapkové zavlažování mladých výhonků

Příprava půdy

Příprava půdy je zodpovědná událost, která určuje, jak rychle se keř zakoření a jak se může vyvíjet. Fáze přípravy jsou následující:

 1. Mělo by být zahájeno nejpozději měsíc před výsadbou..
 2. Do půdy by měl být přidán humus, dřevěný popel, dusičnano-draselné hnojivo. Na základě 1 sq. m – 2 kbelíky humusu, 150 g nitroammofosky a 250 g popela.
 3. Pokud je půda jílovitá, pomůže jí uvolnit půda s rašelinou / humusem.
 4. Pro kyselé půdy je nutná neutralizace, k tomu můžete použít vápno: 0,6-0,8 kg na 1 čtvereční. m.

Hnojiva (humus, nitroammofoska a popel) se aplikují na půdu měsíc před výsadbou

Hnojiva (humus, nitroammofoska a popel) se aplikují na půdu měsíc před výsadbou

Důležité! Po provedení nezbytných opatření by měla být půda vykopána do hloubky 20 cm a důkladně uvolněna.

Specifika přistání

Malinu můžete zasadit na jaře nebo na podzim. V první situaci platí, že čím dříve, tím lépe, a takové sazenice budou téměř jistě zaostávat v růstu a sklizeň bude poskytnuta až příští rok. Pokud jde o podzimní výsadbu, mělo by to být provedeno nejdříve v říjnu..

Rada! Vzdálenost mezi sazenicemi by měla být nejméně 50-60 cm, technologie výsadby maliníku Tarusa je stejná jako u běžného keře.

čtrnáct

Péče spočívá v pravidelném zalévání, ale bez fanatismu: je lepší, jak bylo uvedeno výše, použít mulč. Potřebujete pravidelné krmení močovinou (jaro), kuřecím trusem. Na konci května – potaš, dusíkatá a fosforová hnojiva.

Pěstování malin Tarusa není náročný úkol. Hlavní věcí je správné místo, včasná péče a zalévání.

Thanks! You've already liked this