The Charm of Anti-Urbanism (50+ Photos): Review of “House Above the Falls” od Franka Lloyda Wrighta a proč je tak slavný?

Dům nad vodopády od Franka Lloyda Wrighta ztělesňuje harmonii člověka a přírody

Představit moderní architekturu a interiérový design bez přispění Franka Lloyda Wrighta, antiurbanisty, teoretika a zakladatele organické architektury, tvůrce otevřeného plánování a milovníka minimalistických japonských staveb, je nejen obtížné, ale téměř nemožné. Za více než 70 let nepřetržité kreativity přinesl tento Američan do oblasti designu více nápadů a inovací než kterýkoli z jeho současníků, čímž estetické tradice nejen Spojených států, ale celého světa přivedl na zcela jinou úroveň kvality. ..

Něco o tvůrci

Rozkvět Wrightovy kreativity přirozeně připadl na počátek 20. století. Frank Lloyd Wright se odklonil od vlivu romantismu architektury G. Richardsona a začal vytvářet objekty, interiéry a objekty, které splňují jeho vlastní vizi estetiky – stejně elegantní a asketickou.

Tak se zrodila slavná série domů takzvaného prérijního stylu, vyrobená v minimalistickém stylu charakteristickém pro japonské stavby. Jedná se především o Willitsův dům v Highland Parku (1902), Martinův dům v Buffalu (1904) a Robieho dům v Chicagu (1909).

13

Dům ve stylu prérie může být dokončen kamenem nebo dřevem

Dům ve stylu prérie může být dokončen z kamene nebo dřeva

Yusonian House od Franka Lloyda Wrighta, který se nachází v USA

Yusonian House od Franka Lloyda Wrighta (USA)

„Dům nad vodopádem“

Nejvýraznějším příkladem Maestrovy organické architektury však byl Dům nad vodopády, vytvořený v roce 1939 (jiný název je Dům Edgara J. Kaufmana), uznávaný méně než 30 let po jeho vybudování jako národní historické místo Spojených států. ..

Dům spočívá na kamenech, ze kterých Kaufman se svou ženou lovil

Dům spočívá na kamenech, ze kterých Kaufman se svou ženou lovil

„Dům nad vodopádem“ je velké požehnání, možná jedno z největších, jaké lze zde na zemi zažít. S harmonií a mírem, který zde vzniká kombinací lesních, říčních, útesových a strukturálních prvků, pravděpodobně nelze nic srovnávat. Můžete zde slyšet vodopád, zatímco slyšíte ticho země … “.

  15

Obyvatelé tohoto domu, možná příměji než kterýkoli jiný, vstupují do spojení s přírodou – aspektem hluboce zakořeněným ve Wrightově díle. Dům u vodopádů je známý po celém světě hlavně z fotografií, které jsou obvykle pořízeny ze středu vodopádů a ukazují konzolové balkóny a terasy.

S tímto domem se Wrightovi podařilo dosáhnout kontaktu jeho obyvatel s roklí, se stromy, listy a divokými rostlinami. Každá část budovy zdůrazňuje nádheru okolní přírody, která se stala nedílnou součástí každodenního života.

Krásné stezky pod baldachýnem z dřevěných trámů

Krásné stezky pod baldachýnem z dřevěných trámů

Jedna z teras v

Jedna z teras v „zimních šatech“

Rozložení, materiály a koncept

Spodní patro nabízí výhledy ve třech směrech. Jsou odsud dvě terasy: jedna se dívá na řeku, druhá se nese přes útes a vodopád. V dalším patře má každá ložnice vlastní terasu a ze studovny a ložnice ve třetím patře je přístup na vlastní venkovní terasy..

Na poznámku! Všechny svislé prvky domu jsou vyrobeny z místního kamene, zatímco z zdiva mírně vyčnívá, aby měl sochařský výraz. Všechny vodorovné prvky jsou z monolitického betonu. Podlahy jsou také kamenné, stejně jako stěny, a tesařství je vyrobeno z pečlivě vyrobeného zkrouceného ořechu.

15

Celkově celý Dům nad vodopády demonstruje Wrightovy znalosti, důkladnost a respekt k přírodním stavebním materiálům. Viděl obecný nedostatek takového respektu ve výtvorech jiných architektů, a to jak ve své době, tak v minulosti. Kámen, cihla a dřevo jsou hlavní architektonické materiály, které byly po dlouhou dobu skryty, natřeny, omítnuty a všemožně měněny kvůli módě nebo vkusu..

Wright je ve svých dílech používal způsobem, který považoval za nejvhodnější pro jejich povahu, například tím, že nechal hmotu kamene, aby se stala dominantním prvkem domu, nebo kombinací odstínů cihel v objemech a formách, které ji oslavovaly. Dřevo bylo Wrightovým oblíbencem ze všech materiálů..

Železobeton se stal neméně důležitým prvkem kreativity architekta. Ocel kombinovaná s betonem se stala skvostným prvkem schopným zrodit novou architekturu dvacátého století. Dům nad vodopády, Johnsonova laboratorní věž a cenová věž HS jsou příkladem mistrovského využití Wrighta železobetonových konzolových konstrukcí s různými vnějšími povrchovými úpravami..

Díky krásné, harmonické a kompetentní kombinaci použitých materiálů je dům jedinečný

Díky krásné, harmonické a kompetentní kombinaci použitých materiálů je dům jedinečný

Frank Lloyd Wright Fakta

Zajímavé vědět! Bez ohledu na to, jak paradoxně to může znít, ale při vší promyšlenosti projektů neměl Wright vyšší profilové vzdělání – nikdy nevystudoval strojní fakultu University of Wisconsin a chodil do školy s matkou doma.

15

  • Jeho vnitřní pohled na svět byl více ovlivněn v té době populárními Fröbelovými kostkami, knihami Ruskina a Violleta le Duca, než školní nebo studentskou lavicí..
  • Poté důležitou roli sehrála dlouhá architektonická praxe v ateliérech Adlera a Sullivana..
  • Mimochodem, takto se Louis Sullivan stal pro mladého Franka jediným oblíbeným mistrem přirozenosti a integrity ve vytvořených objektech..

Exteriér venkovského domu ve stylu Prairie

Exteriér venkovského domu ve stylu prérie

Citát z Wrightovy autobiografie: „Když jsem v roce 1893 zahájil svou nezávislou práci v oblasti architektury a postavil první domy, kterým se někdy bez smyslu říká„ nová škola středozápadu “(vše, co se v této rušné zemi dělá okamžitě získá reklamní štítek), jediným způsobem, jak tuto děsivou módu ve stavebnictví zjednodušit, bylo vytvořit lepší design a implementovat ho. “.

13

Thanks! You've already liked this