Jak namalovat dřevěný dům venku: ochrana a přitažlivost (55 fotografií)

Čas od času fasáda dřevěného domu vyžaduje aktualizaci, naše doporučení vám pomohou pochopit tento problém

Čas od času fasáda dřevěného domu vyžaduje aktualizaci, naše doporučení vám pomohou pochopit tento problém

Obsah

 • Dřevo stárne: jaký je důvod?
 • Jakou barvou natřít dřevěný dům: určit typ
 • Jak správně malovat dům: základní operace
 • Malování nového domu
 • Jak namalovat starý dřevěný dům: funkce procesu

Řešení otázky – jak malovat dřevěný dům zvenčí, dříve nebo později majitel příměstské doma. I když bylo na stavbu domu použito vysoce drahé drahé dřevo, které prošlo továrním chemickým ošetřením speciálními impregnacemi, nebo lepené bar, v průběhu času bude nutné fasádu renovovat, aby si zachovala původní přitažlivost. Malování dřevěného domu venku navíc ušetří nejen materiál (neošetřené dřevo je mnohem levnější), ale také si bude zcela jistý kvalitou provedené práce..

Použití neošetřeného dřeva při stavbě může výrazně ušetřit na materiálech

Použití neošetřeného dřeva při stavbě může výrazně ušetřit na materiálech

Příklad vysoce kvalitní malby dřevěného domu

Příklad vysoce kvalitního obrazu dřevěného domu

Stylový venkovský dům

Stylový Prázdninový dům

Dřevo stárne: jaký je důvod?

Hlavní problém dřeva paradoxně spočívá právě v jeho hlavní výhodě – je to živý materiál. A jako každá živá hmota má dřevo tendenci přirozeně stárnout. A u pokáceného stromu, což je celkem logické, je proces stárnutí intenzivnější. Kromě toho existuje několik dalších faktorů, které významně ovlivňují výkonnost stromu:

 1. atmosférické faktory – vlhkost a sluneční záření způsobují, že dřevo hrubne, šedne a vlákna ztrácejí pružnost. Po srážkách (déšť, sníh, mlha) je dřevo nasyceno vlhkostí, bobtná a pod slunečními paprsky schne. Taková mnohonásobná roztažnost / smrštění vláken způsobí prasknutí dřeva.
 2. při vysoké vlhkosti se na povrchu a v prasklinách objeví plíseň, hniloba a modrá barva. Modrá se ve vlákně objevuje a na povrchu se objevuje pouze ve formě Černá, modrýšedá nebo hnědé skvrny. Plíseň se vyskytuje pouze na povrchu ve formě tmavých skvrn. Tyto houbové útvary nemohou výrazně snížit nebo zničit hustotu dřeva, ale výrazně kazí vzhled a navíc vydávají velmi nepříjemný zápach. Ale hniloba, korodující celulóza, je schopna zcela zničit dřevo zevnitř – takové dřevo není absolutně vhodné pro další těžbu
 3. kůrovci – mohou být v larválním stádiu několik let, než vylezou a začnou kazit dřevo

Otevřené domy potřebují větší ochranu, zejména v nádrže, než chráněné například lesem nebo umístěné ve vesnici. Dalším faktorem zničení stromu může být těsně umístěná kolej a v důsledku toho zvýšená koncentrace výfukových plynů..

Pod vlivem atmosférických faktorů má dřevo tendenci se rychle opotřebovávat

Pod vlivem atmosférických faktorů má dřevo tendenci se rychle opotřebovávat

Malování dřevěného domu chrání dřevo před mnoha chorobami - plísní, hnilobou, modrou

Malování dřevěného domu chrání dřevo před mnoha chorobami – plísní, hnilobou, modrou

Secesní dřevěné obydlí

Secesní dřevěné obydlí

Jakou barvou natřít dřevěný dům: rozhodujeme o typu

Výběr barvy pro malování dřevěného domu lze provést tři typy nátěrů:

 • antiseptika – vyznačují se vysokou (hloubkou – od 4 do 7 mm) pronikavou silou. Tím se zabrání vzniku hniloby, modrých skvrn a plísní na povrchu i uvnitř dřevěného dřeva, jakož i chrání dřevo před agresivními vlivy vnějších přírodních a atmosférických faktorů. Antiseptika jsou glazura (průhledná, pronikající do dřeva, nejenže zachovávají přirozenou barvu a strukturu dřeva, ale také dodávají ušlechtilý lesk) a krycí lak (neprůhledný, zcela skrývají texturu dřeva, ale zároveň nechte jeho texturu a reliéf viditelný)

Barvy - antiseptika pomáhají chránit dům před plísní a agresivními vnějšími faktory

Barvy – antiseptika pomáhají chránit dům před plísní a agresivními vnějšími faktory

 • akrylové barvy – nejžádanější druh barvy pro vnější práce. Tato barva je materiál šetrný k životnímu prostředí na bázi vody a akrylátů, které působí jako spojovací prvky. Nepochybnou výhodou je, že akrylová barva chrání dřevo před pronikáním vlhkosti a zachovává si „dýchací“ vlastnosti dřeva, což umožňuje zachování přirozené výměny vzduchu. Povlak je navíc velmi odolný vůči mechanickému namáhání a dobře snáší nízké teploty. Při malování není charakteristický ostrý nepříjemný zápach, při dlouhodobé práci s barvou je vyloučeno nebezpečí otravy jeho výpary. Polymerní emulze, na jejímž základě vzniká akrylový smalt, nereaguje s kyslíkem (neoxiduje), proto neztrácí lesk

Akrylový povlak zachovává

Akrylový povlak si zachovává „prodyšné“ vlastnosti dřeva a dobře snáší nízké teploty

 • olejové barvy – jsou dokonale absorbovány (pronikají) do dřeva, vytvářejí bariéru pro atmosférické vlivy a blokují pronikání vlhkosti dovnitř. Nyní tento typ barvy rychle ztrácí popularitu, což je dáno několika faktory. První je dlouhá doba schnutí, pro konečné vytvrzení barvy na celou hloubku nanesené vrstvy to bude trvat až 24 hodin. Před malováním je proto nutné zkontrolovat předpověď počasí, aby na čerstvě natřený povrch nepadal déšť, což drasticky sníží ochranné vlastnosti nátěru. V průběhu času, díky přítomnosti sušícího oleje v kompozici, olejová barva (to je zvláště patrné ve velmi tmavých nebo naopak – velmi jasných barvách) mění svůj odstín, jasně ukazuje žluté tóny.

Olejová barva je nejméně oblíbeným typem nátěru

Olejová barva je nejméně oblíbeným typem nátěru

Je důležité si uvědomit, že každý typ barvy má jinou životnost:

 • lazurovací nátěry vydrží v průměru 3-5 let
 • krycí laky – 5-7 let, po kterých vyžadují aktualizaci
 • olej – bude vyžadovat osvěžení za 4-6 let
 • akryl – vydrží od 7 do 10 let.

Výběr barvy malované dřevěné domy závisí na vkusu a přání majitele, hlavní věc je, že v celkovém architektonickém souboru vypadá harmonicky.

Otevřené domy v blízkosti vodních ploch potřebují větší ochranu než domy v lese nebo na vesnici

Otevřené domy v blízkosti vodních ploch potřebují větší ochranu než domy v lese nebo na vesnici

Moderní dřevěný dům v lese

Moderní dřevěný dům v lese

Originální dekorace na zeď

Originální dekorace na zeď

Jak správně malovat dřevěný dům: základní operace

Fáze malování dřevěného domu zahrnují následující operace:

 1. příprava povrchu – umožňuje vytvořit podmínky, za kterých se zlepšuje přilnavost, a v důsledku toho trvanlivost povlaku
 2. nanesení základního nátěru – antiseptikum na základní nátěr chrání strom před houbami, plísněmi a hmyzem a také sníží nasákavost a pomůže ušetřit na fasádní malbě
 3. povrchové lakování

Provedené operace se přitom mohou výrazně lišit v závislosti na tom, zda byl strom dříve vymalován..

Rustikální dům

Rustikální dům

Světlá letní chata

Světlá letní chata

Dvoupodlažní dřevěný dům

Dvoupodlažní dřevěný dům

Malování nového domu

Můžete namalovat jen dobrý sušený strom, jinak se na něj nanese základní antiseptikum a strom se nechá uschnout. Dříve byly stěny důkladně očištěny od prachu a nečistot – to lze provést nepříliš tvrdým kartáčem a vodou. Uniklá pryskyřice je také odstraněna – železným kartáčem a toto místo je ošetřeno lakem na uzly. Pokud existují známky modré nebo plísně, musí být tyto oblasti ošetřeny speciálními prostředky. Po přípravě povrchu se dřevo nechá 1–2 týdny odpočívat..

Dům s krásnou světle zelenou verandou

Dům s krásnou světle zelenou verandou

Rada! Před lakováním musí být všechny kovové inkluze (hlavy šroubů, hřebíky, sponky atd.) Ošetřeny antikorozním základním nátěrem.

Na malování je dobré si vybrat teplý, ale ne příliš horký den – pod spalujícím sluncem barva schne příliš rychle, aniž by měla čas proniknout hluboko do dřeva. V tomto procesu musí být barva pravidelně míchána – pak získáte stejný odstín na celém natřeném povrchu. Barvu je nutné nanášet pouze v podélném směru. Před nanesením nové vrstvy počkejte, až bude předchozí úplně suchá..

Pro malování je nejlepší teplý, ale nepříliš horký den.

Pro malování je nejlepší teplý, ale nepříliš horký den.

Rada! K nejaktivnější absorpci vody do dřeva dochází v koncové části kulatiny (desky), takže tato část bude vyžadovat speciální zpracování. Aby se zabránilo hnilobě způsobené nadměrnou vlhkostí, základní nátěr a základní nátěr se nanáší na konce v několika vrstvách..

Plážový dům bílý

Plážový dům bílý

Dřevěný dům u mola

Dřevěný dům u mola

Černá barva vzhled domu vůbec nezkazí, spíše naopak.

Černá barva vzhled domu vůbec nezkazí, spíše naopak.

Jak namalovat starý dřevěný dům: funkce procesu

Volba, jak natřít starý dřevěný dům venku, závisí na stavu stěn a dříve nanesené barvě. Je docela možné, že byste se měli omezit na opravu pouze jedné (nejčastěji – západní nebo jižní zdi, na kterou se vztahuje největší opotřebení) a zbývající stěny jen trochu zrenovovat podobným typem barvy.

A ještě jedna věc – olejová barva dobře sedí na jakýkoli předchozí nátěr, ale není možné na něj nanést jiný nátěr. Při opravě budete muset buď znovu použít olejovou barvu, nebo ji chránit (odstranit) až k samotnému základu. Je docela jednoduché ji definovat vizuálně:

 • stará akrylová barva praská podél zrna dřeva a má kožovitý povrch, snadno se stočí do tuby
 • olejová barva praská hlavně přes vlákna a vypadá jako buňky, při válcování se rozpadá.

Před zahájením práce pečlivě chraňte povrch před zavěšenými a odlupujícími se kusy staré barvy. To lze provést jak mechanicky (kartáčem nebo škrabkou, vyjde to rychleji), tak chemickým (různé promývací gely, trvá to déle, ale struktura stromu není poškozená ani poškrábaná). Poté se strom dobře umyje a nechá se uschnout. Místa poškozená modrou nebo plísní jsou pokryta speciálními výrobky.

Zrekonstruovaný dřevěný dům

Zrekonstruovaný dřevěný dům

Rada! Aby se dosáhlo vysoce kvalitní přilnavosti barvy na dřevo, je vyčištěný povrch před natíráním ošetřen vysoce kvalitním alkalickým roztokem detergentu..

Silně poškozené a shnilé desky by měly být odstraněny a nahrazeny novými. Samotný proces malování je podobný postupu popsanému výše..

Veranda v modrých tónech

Veranda v modrých tónech

Dřevěný penzion

Dřevěný penzion

Dům s dřevěným mostem

Dům s dřevěným mostem

Jak malovat dřevěný dům – video

Jak malovat dřevěný dům – fotografie

Thanks! You've already liked this