Dům se zelenou střechou (20 fotografií): zničení 6 mýtů

Netěsné, drahé, problematické provozovat … Ne, ne, ne znovu! Zjistěte pravdu o živých střechy a podívejte se na příklady jejich jednoduchého použití.

Zelená střechy, obytné střechy, zeleninové střechy, ekologické střechy – bez ohledu na to, jak jim říkáte, v poslední době rostou všude, včetně střech obytných budov domy. A spolu s nárůstem popularity rostou i běžné předpoklady a mylné představy. Například, že zelené střechy jsou pouze pro milovníky ekologie, jejich provoz je problematické, jsou experimentální a jejich používání s sebou nese určitá rizika. To vše není pravda. Podívejme se na nejběžnější mýty o zelené střeše a zjistíme, jak jsou spolehlivé..

1

Základní informace

Zelená střecha je prostě střecha, která podporuje růst vegetace. Je vyrobena z hydroizolační vrstvy, kořenové bariéry, drenážního systému a živného média pro rostliny. „Intenzivní“ zelené střechy popř zahrada na střeše může obsahovat mnohem více rostlin a dokonce i vodní prvky.

2

„Rozsáhlé“ zelené střechy jsou naproti tomu tenčí, lehčí a vzhledově se více podobají standardním střechám. Mohou být šikmé nebo ploché. Nejčastěji se na ně vysazuje rozchodník, je to také rozchodník – vytrvalá rostlina, která v období květu vytváří skutečnou bujnou tapisérii květin. Mnoho „polointenzivních“ zelených střech je skutečným traktem různých druhů rostlin, včetně původních trav a květiny.

3

Běžné mýty

Mýtus č. 1: Zelené střechy jsou novou a experimentální součástí zeleného trendu.

Kdy si myslíte, že byla instalována zelená střecha budovy na této fotografii? Před pěti lety? Deset? Možná 20? Tato zelená střecha chrání tento německý dům od roku 1940 – více než 70 let!

Loni v květnu se v německém Hamburku konala konference Mezinárodní asociace zelených střech. V rámci programu konference účastníci navštívili malou komunitu Wohldorf-Ohlstedt. Tato střecha a další podobné byly postaveny v roce 1943 v jedné ze tří norských osad. Tato oblast byla koncipována jako možnost sociálního bydlení pro ty, kteří to potřebují, včetně bývalých vězňů koncentračních táborů. Později se z toho stalo předměstské sousedství střední třídy. Zelené střechy zde byly velmi oblíbené, ale těžko přístupné.

Zelené střechy jsou ve skutečnosti již po staletí. Jen se v poslední době jejich provedení stalo techničtějším, což umožnilo vyrábět tenké a lehké střešní profily..

4

Mýtus č. 2: Zelená střecha je pouze pro ekologické budovy.

Samozřejmě existují různá schválení zelené budovy, která kreditní body pro instalaci zelené střechy. Přínosy pro životní prostředí jsou nepopiratelné. I domy bez konkrétního ekologického účelu však mohou těžit z estetických a ekonomických aspektů rozšířeného zahradního prostoru..

5

Kdo by se nechtěl podívat dovnitř okno, místo toho vidět jasně šťavnatou zelenou střešní tašky?

6

Nebo možná jen hledáte způsob, jak najít tolik potřebný závan čerstvého vzduchu na otevřeném prostoru ve velmi hustém městském prostředí..

7

Zelené střechy také pomáhají ušetřit peníze. V Německu, kde má používání zelených střech nejdelší historii, se široké zelené střechy používají jako ekonomická alternativa spolu s dalšími možnostmi střech. Ukázali vynikající výsledky při snižování nákladů na vytápění a chlazení a také při snižování odtoku dešťové vody (a tedy i záplav). Taková střecha navíc poskytuje další komerční prostor, což zase zvyšuje tržní hodnotu nemovitosti..

Přínosy zmírnění dešťové vody byly pozorovány ve městě Portland, které následně zahájilo program Portland Ecoroof Program, který vývojáře povzbuzoval k návrhu vegetačních střešních systémů..

osm

Mýtus č. 3: Zelené střechy vypadají atraktivně, ale mohou prosakovat a způsobovat strukturální problémy..

To je možná jedna z nejčastějších mylných představ zákazníků. Řeknu to jasně: netěsnosti střech jsou nezávislé na tom, zda je střecha zelená nebo tradiční. Tento problém souvisí se specifikací instalace a návrhu konstrukce. Všechny střechy, včetně zelených, musí mít řádnou hydroizolační membránu.

devět

Není důvod se domnívat, že zelené střechy jsou více „náchylné“ k zatékání. Některé studie ve skutečnosti ukazují, že delší životní cyklus zelené střechy je způsoben ochranou vodotěsné membrány před ultrafialovým slunečním zářením. Rostliny a substrát fungují jako přirozená bariéra proti povětrnostním vlivům.

Správně navržená zelená střecha bude mít také kořenovou bariéru, která zabrání příliš hlubokému zakořenění rostlin..

deset

Tento majitel domu se rozhodl zasadit na svou střechu celou zeleninovou zahradu (možná se tak rozhodl chránit svou zeleninu před hladovými zvířaty).

jedenáct

Někdy návrhy zelených střech zahrnují štěrkový okraj kolem okraje, aby rostliny nebyly vystaveny extrémnějším povětrnostním a větrným podmínkám na okrajích střechy. Ale to není vždy nutné – do značné míry to závisí na typu zelené střechy a rostlin. Všechny tyto vlastnosti byly vzaty v úvahu, když architekt a specialista na zelené střechy navrhli systém..

12

Nové budovy musí splňovat požadavky na projektové zatížení, takže pokud si váš architekt a stavební inženýři uvědomují vaši touhu vytvořit zelenou střechu, neměl by být problém ji vytvořit v souladu se strukturálními požadavky nových budov..

U přestavěných zelených střech ale musíte být trochu opatrní. Požadavky budou do značné míry záviset na tom, ve které části země žijete a na jaké zátěže byl váš domov původně navržen (sníh, vítr, déšť atd.).

13

Mýtus č. 4: Zavlažování zelených střech je obtížné a nákladné.

Mnozí věří, že zelená střecha by měla být osázena rozchodníkem nebo jinými. sukulenty (rostliny, které mají speciální tkaniny pro skladování vody), protože zalévání zelené střechy je obtížné a velmi nákladné. Ve skutečnosti původně všechny zelené střechy vyžadují zavlažování (s výjimkou těch, které jsou pokryty předpěstovanými dovezenými trávami) ve fázi, kdy jsou zakořeněny kořeny rostlin. Popularita sukulentů je dána skutečností, že jsou docela krásné a docela odolné vůči drsným pěstitelským podmínkám na střeše..

Někdy je však kombinace s jinými druhy vegetace, jako jsou původní trávy, může střeše dodat živou rozmanitost a estetickou přitažlivost. Intenzivní střechy nebo střechy se zahradami jsou skvělými příklady těchto nápadů., křoví a stromy.

čtrnáct

Potřeby zavlažování zelené střechy jsou specifické nejen kvůli zvláštnostem rostlin, ale také kvůli zvláštnosti místního klimatu. Například Casey Boyter Gardens v Austinu v Texasu, expert Casey Boyter, hovořil o tom, jak navrhnout zelené střechy v podmínkách dlouhých a velmi horkých let v Texasu, kde teploty někdy přes léto dosahují 100 stupňů Fahrenheita..

Poznamenala, že když v těchto obdobích konečně prší, padá velmi dlouho a hojně. Proto je pro zelené střechy důležité nejen vybrat rostliny odolné vůči suchu, které odolávají tomuto teplu, ale také vyvinout silnější substrát (růstové médium) vyrobený z materiálů, které mohou absorbovat velké množství vody. V drenážní vrstvě (podobně jako tácek na vajíčka) lze také vytvořit hluboké kapsy pro uložení vody, která se pak po návratu suchého počasí uvolní zpět do rostlin..

15

Díky těmto vlastnostem je potřeba zálivky výrazně snížena. Ve skutečnosti mnoho zelených střech nevyžaduje žádnou dodatečnou vodu, jakmile jsou postaveny. Prostě se stanou nedílnou součástí přirozeného koloběhu vody v konkrétní oblasti..

“Pokud začneme vnímat prostředí jako samoléčící organismus s cyklickým vodním cyklem, pak, věřte mi, brzy úplně zapomeneme na naši rozlehlou pouštní krajinu,” říká Boyter. „Zelené střechy, živé architektonické systémy jsou nástroje, které zlepšují kvalitu našeho života.“.

16

Podobný přístup má i Mark Graff ze společnosti The Watershed Company v Seattlu. Střešní zahrady zobrazené na této fotografii byly speciálně navrženy tak, aby přilákaly hmyz, zejména opylovače, jako jsou včely. “Vytvořili jsme další přistávací plochu, abychom zvýšili druhovou rozmanitost,” říká. To znamená, že zelenou střechu lze využít i k rozšíření přírodní krajiny. Tímto způsobem se střecha stane součástí zdravého a vyváženého mikroekosystému, který podporuje biologickou rozmanitost..

“Dlouhodobé zavlažování zelené střechy není nákladnější než zavlažování jakéhokoli jiného výsadbového pozemku,” říká. Shromážděnou dešťovou vodu lze použít jako závlahovou vodu k vyrovnání nákladů, jako je tomu u této zelené střechy na obrázku zde..

17

Mýtus č. 5: Na střechu si můžete dát trochu špíny a vytvořit si vlastní zelenou střechu. Stop! Nedělej to. Vytvoření dobře navržené zelené střechy vyžaduje mnohem více než jen dobrou půdu. Často to ani nevyžaduje půdu, ale je nutný perlit nebo jiné porézní lehké materiály..

Jak již bylo zmíněno dříve, je třeba analyzovat strukturu vašeho domu, abyste se ujistili, že zvládne stres mokré zelené střechy. Budete také muset vzít v úvahu specifické klima vaší oblasti, pečlivě navrhnout drenážní systémy a vybrat vhodné rostliny..

osmnáct

To však neznamená, že je třeba vybudovat všechny zelené střešní systémy. Někteří severoameričtí profesionálové používají ve svých konstrukčních specifikacích modulární systémy. Například Aaron Kahn-Crosby ze společnosti Spore Design říká, že společnost pro tuto střešní palubu použila modulární systém od LiveRoof s rozchodníkem již pěstovaným v místní školce..

19

Mýtus č. 6: Zelená střecha je prostě příliš drahá a náročná na údržbu.

Zdá se, že mnoho lidí váhá se „založením“ zelené střechy, protože neví, kde začít a kolik je to bude stát..

“Výběr správného týmu profesionálů je jedním z hlavních způsobů, jak snížit krátkodobé a dlouhodobé náklady,” říká Boyter. Chcete -li začít, můžete požádat svého architekta o podrobnosti nebo si prohlédnout databázi akreditovaných odborníků na zelené střechy ve vaší oblasti..

dvacet

Agentura pro ochranu životního prostředí odhaduje náklady na zelenou střechu na 10 až 25 dolarů za čtvereční stopu. Je zřejmé, že tato cena se velmi liší v závislosti na tom, zda chcete rozchodník nebo střešní zahradu..

Záruky na stavební výrobky používané v zelené střeše jsou podobné jako na všechny ostatní stavební výrobky v domácnosti. Musí být nainstalovány v souladu se specifikacemi výrobce kvalifikovaným technikem..

21

Montáž každé zelené střechy musí být provedena s roční smlouvou o údržbě. Rozsah této služby bude do značné míry záviset na tom, jak chcete zelenou střechu používat..

Plán údržby by měl být součástí počátečního návrhu a instalace střechy-může být za určitých okolností dvouletý, pětiletý nebo možná i delší, řekl Boyter. Životnost zelených střech obytných budov je stále do značné míry bez dokladů, ale někteří odborníci tvrdí, že mohou vydržet dvakrát déle než tradiční střechy. Například na zelených střechách Rockefellerova centra v New Yorku fungují hydroizolační membrány, které byly instalovány už ve třicátých letech minulého století..

Thanks! You've already liked this