Właściwa pielęgnacja storczyków – najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne dla egzotycznych piękności

Nic dziwnego, że storczyki należą do najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin domowych na świecie. Urzekają wspaniałymi kwiatami i delikatnymi kolorami i zamieniają się w przyciągające wzrok w każdym pomieszczeniu, bez względu na to, gdzie się znajdują. Storczyki mają egzotyczny charakter i doskonale sprawdzają się zarówno jako dekoracja stołu, jak i dekoracja pokoju. Krótko mówiąc, te kwiaty świetnie wyglądają wszędzie i łatwo przyciągają uwagę wszystkich. Nie można jednak zapominać, że za tym egzotycznym pięknem kryje się wiele pielęgnacji storczyków. Storczyki mają reputację trudnych do uprawy roślin doniczkowych. I to chyba prawda! Aby dobrze się rozwijać, potrzebujesz specjalnej mieszanki doniczkowej i pewnej ilości wody do nawadniania. Abyś mógł dłużej podziwiać wspaniałość ich kwiatów we własnych czterech ścianach, chcemy Ci dzisiaj pokazać, jak prawidłowo pielęgnować piękne storczyki. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące najlepszej pielęgnacji storczyków.

 Chcesz dowiedzieć się, jak właściwie dbać o swoje storczyki??

Właściwa pielęgnacja storczyków Cztery donice storczykowe na południowym oknie przyciągają wzrok pięknymi wspaniałymi kwiatami o różnych kolorach

Storczyki to piękne, ale bardzo wymagające rośliny doniczkowe

Chociaż storczyki są bardzo popularne jako rośliny domowe, stawiają swoim właścicielom wysokie wymagania. Tylko ci, którzy odpowiednio pielęgnują te egzotyczne gatunki, mogą spodziewać się ich pięknych kwiatów w delikatnych kolorach. Większość storczyków to rośliny tropikalne, ale to nie znaczy, że potrzebują wilgoci z lasów deszczowych, aby dobrze prosperować w Twoim domu.

Jednak atmosfera suchego pomieszczenia może być dla Ciebie wyzwaniem podczas pielęgnacji storczyków. Storczyki mogą mieć inne potrzeby niż większość twoich roślin, ale jeśli opanujesz podstawy ich pielęgnacji, mogą być również łatwymi w pielęgnacji roślinami doniczkowymi. Jedno jest pewne – w swojej obecności są absolutnie wyjątkowe. Oni również dziękują ci za twój wysiłek. Jeśli nigdy nie próbowałeś uprawiać orchidei w domu, czas to zrobić.

Dzięki poniższym wskazówkom dotyczącym właściwej pielęgnacji storczyków, te egzotyczne rośliny doniczkowe będziesz mogła codziennie widzieć przed oczami.

 Rodzina storczyków pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów świata.

Storczyki właściwie pielęgnują piękne kwiaty w fioletowo-białych doniczkach w nasłonecznionym miejscu niedaleko okna

 Są to wieloletnie rośliny doniczkowe o pięknych kwiatach.

Dbanie o storczyki prawidłowo wieloletnie piękne różowe kwiaty dekoracja stołu złota doniczka

Właściwa pielęgnacja storczyków: czego te kwiaty potrzebują, aby wspaniale się rozwijać?

Botanicy znają ogromną liczbę gatunków storczyków. Mówi się, że na całym świecie jest ich około 30 000. Są to rośliny wieloletnie, które przy odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok prezentują swoje wspaniałe kwiaty. Najpopularniejszym gatunkiem storczyków jest prawdopodobnie phalaenopsis lub znany jako storczyk ćmy w języku niemieckim. Jest to również najlepiej sprzedająca się roślina doniczkowa w Europie. Ten rodzaj orchidei jest również dość łatwy w pielęgnacji i sam kwitnie, jednak nie w przypadku wszystkich rodzajów storczyków. Jednak, aby właściwie dbać o storczyki, należy pamiętać o kilku rzeczach. Wymieniliśmy dla Ciebie najważniejsze rzeczy dotyczące prawidłowej pielęgnacji storczyków:

Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyków tę elegancję i egzotykę w swoim domu będziesz podziwiać na co dzień.

Dbanie o storczyki odpowiednio piękne białe kwiaty w ciemnobrązowej doniczce jako ozdoba stołu przyciąga wzrok

 1) Lokalizacja, sadzarka i podłoże:  

Wybierz słoneczne miejsce dla swojego Phalaenopsis w domu, ale w którym latem słońce nie świeci bezpośrednio. Piękny kwiat nie znosi silnego światła słonecznego. Zimą możesz umieścić go na oknie wychodzącym na południe, gdzie z pewnością poczuje się jak w domu. Umiarkowana temperatura pokojowa jest dla storczyków bardzo przyjemna, na przykład około 22 stopni C. Jednak w pomieszczeniu nie może być chłodniej niż 12 stopni. Odpowiednia sadzarka ma również kluczowe znaczenie dla rozwoju każdej orchidei. Polecamy przezroczyste doniczki ze szkła lub plastiku. W ten sposób unikniesz zalania doniczki, ponieważ szkodzi to korzeniom storczyków. Jednak nigdy nie musisz wypełniać doniczki zwykłą ziemią doniczkową! Używaj tylko specjalnej gleby do storczyków, którą znajdziesz w każdej kwiaciarni. W rzeczywistości jest to podłoże o strukturze zbliżonej do mulczu z kory i jest bardzo przepuszczalne dla powietrza i wody.

W pielęgnacji storczyków najważniejsze jest właściwe podlewanie.

Prawidłowa pielęgnacja storczyków Prawidłowe podlewanie to podstawa pielęgnacji storczyków

2) Prawidłowa pielęgnacja storczyków: Jak często należy podlewać i nawozić egzotyczne rośliny?

To ważne pytanie, ponieważ większość błędów w pielęgnacji storczyków wynika z niewłaściwego podlewania. Z jednej strony nie musisz zbyt często podlewać rośliny, ale dobrze znasz jej potrzeby. Podlewanie raz w tygodniu jest w porządku, ale tylko wtedy, gdy podłoże jest suche w dotyku. Być może będziesz musiał użyć tylko wody z niewielką ilością wapna. Do podlewania storczyków najlepiej używać wyłącznie wody deszczowej lub przegotowanej, ponieważ te piękne rośliny doniczkowe są wrażliwe na wapno. Cierpią na twardą wodę, ale także z powodu nasiąkania wodą. Jeśli gleba storczyków jest zbyt wilgotna, korzenie gniją i stopniowo obumierają. Liście stają się miękkie, a następnie więdną. Przy takich znakach konieczne jest zmniejszenie podlewania i przesadzanie kwiatu. W przeciwnym razie roślina wkrótce umrze. Do cotygodniowego nawożenia najlepiej stosować płynny nawóz do storczyków, który jest bardzo niskodawkowy i można go znaleźć w kwiaciarniach.   

Właściwa pielęgnacja storczyków: Atrakcyjne egzotyczne rośliny podlewaj tylko rano, raz w tygodniu.

Właściwa pielęgnacja storczyków Rano raz w tygodniu podlewaj atrakcyjne egzotyczne rośliny do białej doniczki

 Do podlewania używaj tylko wody z niewielką ilością wapna, na przykład wody deszczowej lub przegotowanej.

Storczyki prawidłowo pielęgnują wodę bezwapienną podczas podlewania Roślina na oknie fioletowe kwiaty bardzo atrakcyjne

 Ostrożność! Storczyki są bardzo wrażliwe na wapno!

Prawidłowa pielęgnacja storczyków Orchidea jako dekoracja ścienna niedaleko okna w nasłonecznionym miejscu wrażliwym na wapno

3) Więcej wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji storczyków

Oto kilka ważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji.

  • Wycofane łodygi kwiatowe należy regularnie przycinać i usuwać, ale tylko wtedy, gdy są całkowicie suche.
  • Możesz nieco skrócić łodygę storczyka, aby zachęcić do nowego kwitnienia.
  • Właściwa pielęgnacja storczyków obejmuje również przesadzanie raz na dwa lata. Rośliny zwykle nie potrzebują większej doniczki, ale raczej nowej gleby. Jeśli stara gleba storczyków magazynuje zbyt dużo wody, należy ją odnowić, w przeciwnym razie nastąpi zalanie! Wiadomo, że jest to śmiertelne dla korzeni tej pięknej rośliny. Podczas przesadzania możesz również odciąć wszystkie martwe korzenie i zbadać roślinę pod kątem szkodników.

 Podczas rozmnażania lub przesadzania, wszystko czego potrzebujesz to nowa doniczka i gleba storczykowa dla nowej rośliny!

Ziemia storczykowa i doniczki

  • Właściwie pielęgnuj storczyki, rozmnażaj lub przesadzaj nową doniczkę nowej gleby storczykowej
  • Storczyki tworzą korzenie powietrzne wystające z naczynia kwiatowego. Nie wolno ich ciąć, ponieważ roślina wchłania przez nie wilgoć.
  • Przesadzanie służy również do rozmnażania storczyków. Kiedy twoja roślina utworzy rozpałki, czas je rozdzielić. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy twoja orchidea nie kwitnie!

Ważne dla prawidłowej pielęgnacji storczyków: Podczas przesadzania należy odciąć zwiędłe korzenie!

Właściwa pielęgnacja storczyków podczas przesadzania, odcinanie martwych korzeni

 Pomimo okresu kwitnienia należy pilnie przesadzić tę roślinę ze względu na zgniłe korzenie!

Właściwa pielęgnacja storczyków, pilnie przesadzaj, jeśli korzenie są zgniłe

Storczyki mają korzenie powietrzne, nie wolno ich odcinać!

Właściwa pielęgnacja storczyków Nie odcinaj korzeni powietrznych wystających z doniczki

Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyków to egzotyczne piękno będziecie widzieć przed oczami każdego dnia w domu.

Odpowiednia pielęgnacja storczyków Szklane naczynie wypełnione drobnymi kamieniami piękna elegancka roślina o białych kwiatach

Kwiaty orchidei są naprawdę wyjątkowe!

Storczyki prawidłowo utrzymują niepowtarzalne żółte kwiaty o ciekawym kształcie

 Przyjemność dla oczu i duszy!

Storczyki odpowiednio pielęgnują egzotyczne piękno ciemnoczerwone kwiaty to rozkosz dla oczu i duszy

Thanks! You've already liked this