Jakie są najpopularniejsze zwyczaje weselne i co one symbolizują?

Czy byłeś kiedyś kwiatową dziewczyną, druhną lub złapałeś bukiet na weselu przyjaciela? Wszystkie te zwyczaje są częścią każdego współczesnego ślubu, ale czy wiesz dlaczego? Tradycje towarzyszące każdemu weselu sięgają właściwie czasów starożytnych. Odkąd małżeństwo zaczęło się jakieś 23 000 lat temu, różne kultury stworzyły własne zwyczaje weselne. Wiele z nich przetrwało i przekształciło się w znane nam dzisiaj tradycje ślubne.

Skąd pochodzą najpopularniejsze zwyczaje ślubne??

Zwyczaje ślubne druhny ślubne tradycje

Wiele z wymienionych poniżej zwyczajów ślubnych ma swoje korzenie w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Na przykład tort weselny wywodzi się z rzymskiej tradycji rozbijania ciasta pszennego na głowie panny młodej jako symbolu płodności. Poniżej zestawiliśmy 16 najpopularniejszych zwyczajów ślubnych i staraliśmy się wyjaśnić, jak one powstały.

Po prostu czytaj dalej …

Gratulacje!

Historia zwyczajów weselnych wesele poślubia tradycję

1. Dlaczego bierzesz ślub lub gdzie szukać pochodzenia małżeństwa?

Początki małżeństwa sięgają 23 000 lat, kiedy myśliwi i zbieracze zostali rolnikami. W tym czasie ukształtowały się tradycyjne role płciowe w gospodarstwie domowym.

Mężczyźni byli odpowiedzialni za jedzenie, a kobiety zostały w domu, aby wychowywać dzieci. Małżeństwo wkrótce stało się konieczne, aby zapewnić potomstwu przetrwanie.

Szczęśliwi Nowożeńcy

Zwyczaje weselne wesele poślubia tradycję

2. Welon ślubny

W przeszłości pan młody nie mógł widywać się z narzeczoną aż do ślubu. To dlatego, że nie odrzucił swojej przyszłej żony tylko z powodu jej wyglądu. Dlatego zasłona służyła do zasłaniania twarzy panny młodej do ostatniej chwili.

Możesz pocałować pannę młodą!

Zwyczaje weselne wesele poślubia tradycję

3. Przymocuj puszki do zderzaka

Ślubna tradycja przywiązywania puszek do zderzaka weselnego samochodu wywodzi się z francuskiego zwyczaju celebrowania „charivari” rodzaju wieczoru panieńskiego. „Charivari” było zasadniczo świętem, które odbywa się w noc przed ślubem. Sąsiedzi chodzą po ulicach uderzając w garnki i patelnie, aby zrobić jak najwięcej hałasu, aby odpędzić złe duchy. Ponieważ puszki hałasują podczas holowania za jadącym samochodem, klasyczne „Charivari” zostały odpowiednio dostosowane.

Im głośniej, tym lepiej!

Ślub zwyczaje puszki samochód ślub poślubia tradycję

4. Tort weselny

Ponieważ ciastka reprezentują płodność, starożytni Rzymianie upiekali ciastka pszenne i rozbijali je na głowie panny młodej. Wkrótce powszechną praktyką stało się układanie kilku ciastek pszennych jeden na drugim, tak wysokich, jak to możliwe. Państwo młodzi powinni pocałować wieżę bez przewracania jej. Gdyby mogli to zrobić, byliby szczęśliwi jako para na całe życie.

Ale dziś nie możesz się obejść bez ciasta

Zwyczaje weselne tort weselny poślubia tradycję

5. Obrączka

Okrąg reprezentuje wieczność, ponieważ nie ma początku ani końca. W starożytności kobiety nosiły papirusowe pierścienie na nadgarstkach i kostkach. Rzymianie zaczęli wówczas zastępować materiał żelazem i ostatecznie pierwsze pierścionki zaręczynowe zostały wykonane ze złota.

Pierścień symbolizuje wieczność

Ślub zwyczaje obrączki ślubne ślub poślubić tradycję

Tradycja pierścionka zaręczynowego z brylantem została zapoczątkowana przez arcyksięcia Maksymiliana Austrii, gdy oświadczył się Marii Burgundzkiej. Podobnie jak koło, diament jest symbolem wieczności, ponieważ jest najtwardszym kamieniem na świecie. Umieszczenie pierścienia na czwartym palcu (palcu serdecznym) pochodziło od Egipcjan. Uważali, że palec serdeczny jest połączony żyłą z sercem.

Bądź razem na zawsze

Ślub zwyczaje Miesiąc miodowy Ślub Tradycja ślubna

6. Dziewczynki z kwiatami

Ten odwieczny zwyczaj weselny wywodzi się ze starożytnej rzymskiej tradycji, w której dziewice nosiły snopy pszenicy. Wierzono, że przynoszą dobre samopoczucie i szczęście nowożeńców. Z biegiem czasu snopy pszenicy zostały zastąpione kwiatami rozsypanymi w drodze do ołtarza.

Dziewczyny z kwiatów są takie słodkie!

Zwyczaje ślubne kwiat dziewczyna ślub poślubia tradycję!

7. Druhny

W starożytnym Rzymie rolą druhen była ochrona panny młodej. Obie druhny nosiły tę samą suknię co panna młoda, aby zmylić złe duchy. W rezultacie państwo młodzi nie mogli zostać przeklęci w dniu ślubu.

Druhny chronią pannę młodą przed złymi duchami

Ślub zwyczaje druhny Ślub Tradycja ślubna

8. Ryżowe deszcze deszczowe

Ryż i inne zboża od dawna uważane są za symbole dobrobytu i płodności. Stąd tradycja robienia ryżu na jednym ślub do rzucania, do dziś popularne. Tak więc para jest symbolicznie obsypana szczęściem. Obecnie ryż jest czasem zastępowany innymi alternatywami, takimi jak konfetti, bańki mydlane i zimne ognie.

Ryż oznacza szczęście i płodność 

Ślub zwyczaje ryż rzucać ślub poślubić tradycję

9. Coś niebieskiego

Powszechnie uważa się, że kolor biały reprezentuje czystość. Jednak w rzeczywistości to kolor niebieski jest prawdziwym symbolem czystości i lojalności. Symbolika koloru niebieskiego sięga wczesnego chrześcijaństwa, kiedy błękit kojarzył się z Maryją Panną. Do dziś jest często przedstawiana w niebieskiej szacie.

Niebieski oznacza czystość i lojalność

Zwyczaje weselne coś niebieskiego wesele poślubia tradycję

10. Miesiąc miodowy

Tradycja podróży poślubnych po ślubie sięga V wieku, kiedy kalendarz został podzielony na cykle księżycowe. Po ślubie młoda para pije miód pitny, napój alkoholowy z miodu. Dzieje się to w wieczór poślubny lub na ich pierwszy ślubny księżyc. Więc to jest twój miodowy księżyc lub miesiąc miodowy po angielsku.

Wyjazd na miesiąc miodowy!

Ślub zwyczaje druhny ślub poślubić tradycję dzień ślubu

11. Bukiet ślubny

Pierwszy bukiet ślubny powstał z aromatycznych winogron, ziół, czosnku i zbóż. Wierzono, że mają one moc odpędzania złych duchów. Z biegiem czasu bukiet ziół został stopniowo zastąpiony kwiatami, które mają szczególne znaczenie w różnych kulturach na całym świecie.

Bukiet ślubny to w dzisiejszych czasach absolutna konieczność

Ślub zwyczaje ślubne bukiet ślubny ślub poślubić tradycję

12. Rzuć bukiet

Ta zabawna tradycja ślubna sięga XIV wieku. W tamtych czasach panna młoda często rzucała podwiązkę tłumowi mężczyzn na weselu. Niestety pan młody musiał uratować pannę młodą z tłumu i narodziła się nowa tradycja, w której panna młoda po prostu rzuciła bukiet w miejsce podwiązki. Oczywiście odpowiedzialność za rzucenie podwiązki przeszła na pana młodego.

Kto będzie następną panną młodą?

Ślub zwyczaje ślubne poślubią tradycję, aby rzucić bukiet ślubny

13. Drużbowie

Tradycja posiadania drużbów na weselu wywodzi się ze starożytnej tradycji porywania panny młodej. Zanim para mogła się pobrać, mężczyzna musiał porwać swoją przyszłą żonę. Jego przyjaciele pomagają mu, aby rodzina panny młodej nie mogła znaleźć pary. Najlepszy przyjaciel pana młodego jest też drużbą na weselu.

Odrobina zabawy jest zawsze dobra

Ślubne zwyczaje drużbowie ślub poślubiają tradycję

15. Na okaziciela pierścionka

W epoce wiktoriańskiej pewien chłopiec był odpowiedzialny za noszenie pociągu ślubnego wraz z modlitewnikiem. W tym samym czasie wiktorianie zaczęli umieszczać pierścionek na małych poduszkach, aby pochwalić się swoim bogactwem. Ponieważ poduszki były kiedyś bardzo drogie i były towarem luksusowym, na który mogła sobie pozwolić tylko elita społeczeństwa. W końcu zadaniem tego chłopca stało się również noszenie poduszki z pierścieniem.

Pierścionek może być również drużbą

Ślub zwyczajny obrączka na okaziciela ślub poślubia tradycję!

Niezależnie od tego, czy planujesz ceremonię ślubną, uczestniczysz w niej wkrótce, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o historii małżeństwa, zdziwisz się, jak bardzo te zwyczaje weselne zmieniły się od początku! Podczas gdy zwyczaje ślubne odgrywają ważną rolę, historia pokazała nam, że można być trochę kreatywnym, jeśli chodzi o planowanie dnia ślubu.

Białe gołębie w dniu ślubu to wciąż zmysłowa tradycja

Zwyczaje weselne gołębie weselne poślubiają tradycję

Thanks! You've already liked this