Oto jak zbudować ula: szczegółowy przewodnik

Jeśli chcesz być pszczelarzem, oprócz całej swojej wiedzy, potrzebujesz również sprzętu technicznego, zwłaszcza jednego lub więcej uli, w których mogą żyć pszczoły! Możesz kupić ul jako prefabrykat lub sam go zbudować. Poniżej podajemy szczegółowe instrukcje, jak zbudować prosty ul. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, po prostu czytaj dalej …

Budowa ula – wyzwanie dla pszczelarzy

Ula buduje pole ula

Budowa ula: narzędzia i materiały

Oprócz podstawowych umiejętności majsterkowania, zbudowanie ula będzie wymagało następujących materiałów:

 • Taśma miernicza
 • Piła ręczna
 • młotek
 • Śrubokręt
 • Wiertarka z wiertłem centrującym
 • Kwadrat
 • Samolot ręczny
 • Dłuto do drewna
 • Nóż uniwersalny
 • Poziom duchowy
 • Zszywacz

Do budowy ula potrzebne będą narzędzia i drewno 

Narzędzia i materiały do ​​budowy ula

Nieoczyszczone drewno sosnowe dobrze sprawdza się w budowie ula, ale jeśli możesz uzyskać drewno cedrowe, ul będzie lepiej odporny na warunki atmosferyczne. Drewno powinno mieć grubość od 20 mm do 25 mm i szerokość 300 mm. Na przykład strugane drewno półkowe dobrze się do tego nadaje. Będziesz potrzebować od 10 do 20 metrów tego, w zależności od tego, ile poziomów chcesz mieć w ulu.

Potrzebne będą również dwa kawałki sklejki na dach, jeden 500mm x 420mm, a drugi 390mm x 350mm. Oba powinny mieć grubość około 12 mm.

Do nóg użyj czterech klocków o wymiarach 50 mm x 100 mm, 100 mm wysokości.

Użyj drewnianych belek o grubości 10 mm i szerokości 25 mm na górne pręty ula. Do każdego ula potrzebujesz 10 sztuk o długości 300 mm.

Oczywiście będziesz potrzebować gwoździ lub śrub, aby utrzymać ula razem. Śruby zapewniają lepsze mocowanie. Powinny mieć około 50 mm długości i być ocynkowane lub nierdzewne.

DIY drewniany ula

Ula buduje ul z drewna

Górny poziom ula pełni rolę izolacyjną, tzw. izolację termiczną. W tym celu potrzebny jest kawałek materiału do zakrycia dna pudełka, np. tkanina bawełniana lub płótno ok. 500 mm x 500 mm. Potrzebny będzie również naturalny materiał izolacyjny. Dobrze sprawdzają się również zrębki, posiekana słoma lub trociny.

Pomiędzy górną skrzynką ula a izolacją termiczną należy włożyć kolejny kawałek tkaniny – musi mieć około 350 mm długości i szerokości, czyli kwadratowy i należy go pokryć pastą mączną, aby pszczoły jej nie zjadły.

Potrzebujesz czegoś do leczenia gotowego ula. Na przykład olej lniany to dobry wybór, ponieważ nie jest toksyczny.

Wskazówki na temat „budowania własnego ula”

Przewodnik po budowaniu ula

Izolacja termiczna

Izolacja to prosta rama z tkaniną przymocowaną od spodu. Najpierw ułóż wszystkie kawałki drewna (dwa kawałki 300mm x 100mm i dwa kawałki 340mm x 100mm) tak, aby tworzyły kwadratową ramę. Tak więc dłuższe kawałki drewna powinny zachodzić na krótsze. Teraz możesz je przymocować za pomocą gwoździ lub śrub. Jeśli używasz śrub, najpierw wywierć otwór pilotażowy. Powinny wystarczyć dwa zapięcia na każdym końcu.

Kiedy już skończysz swoją ramę, weź kawałek materiału i umieść go na górze ramki. Użyj zszywacza, aby przymocować tkaninę do ramy, umieszczając najpierw kilka klipsów z przodu, a następnie rozciągając tkaninę do tyłu, a następnie dodając kilka dodatkowych klipsów. Powtórz to również po bokach, upewniając się, że tkanina jest równomiernie naciągnięta. Przytnij brzegi tkaniny, aby nie było więcej kawałków tkaniny trzepoczących wokół.

Ul z izolacją termiczną i konstrukcją dachu

Zbuduj ul Zbuduj swój własny ul

Zbuduj podłogę

Wytnij dwa kawałki drewna o wymiarach 335 mm x 170 mm. To są obie połówki podłogi. Następnie wytnij dwa mniejsze kawałki 210 mm x 30 mm. Potrzebna będzie również deska do lądowania o wymiarach 400 mm x 160 mm.

Weź jedną z dolnych połówek i zaznacz prostokąt, który wycinasz na wejście do ula – musi być wyśrodkowany na długości i mocno z jednej strony. Prostokąt powinien mieć wymiary 50mm x 120mm. Wytnij prostokąt przecinając boki piłą, a wnętrze dłutem. Piasek jest gładki.

Umieść obie dolne połówki razem tak, aby otwór był skierowany na zewnątrz, połóż oba małe kawałki drewna z każdej strony i krzyżuj połączenie między dolnymi połówkami. Przybijaj małe kawałki, upewniając się, że używasz gwoździ, które nie przechodzą przez dno.

Ule we własnym ogrodzie

Instrukcja budowy ula z drewna

Następnie umieść deskę do lądowania na podłodze, wyśrodkowaną, tak aby zachodziła na otwór wejściowy i znajdowała się 10 mm od tyłu podłogi. Przybij go mocno na miejsce.

W przypadku nóg weź cztery klocki o wymiarach 50 mm x 100 mm i wytnij cztery stopy z desek o grubości 25 mm – stopy powinny mieć wymiary 100 mm x 100 mm. Przybij jedną stopę do spodu każdej nogi, a następnie odwróć podłogę tak, aby deska do lądowania znalazła się na dole i umieść ją na czterech nogach. Nogi powinny pasować do szczelin między deską do lądowania a mocowaniami krawędzi, być może pod kątem. Przybij lub wkręć w podłogę, aby zabezpieczyć nogi na miejscu.

Jeśli jesteś pszczelarzem hobbystycznym, możesz sam zbudować ule

Zbuduj ul Pszczelarz sam zbuduj ul

Zbuduj pudełko ula

Pudełko na ul to kwadratowa rama, z uchwytami po bokach. Najpierw wycinane są boki ramy – dwa długie pręty 340 mm x 210 mm i dwa krótkie pręty 300 mm x 210 mm. Przymocuj ościeżnicę wkrętami lub gwoździami w taki sam sposób jak przy izolacji termicznej, z długimi bokami zachodzącymi na krótkie tak, aby powstała kwadratowa ramka.

Jak wspomniano pod nagłówkiem „Narzędzia i materiały”, potrzebujesz dziesięciu kawałków drewna o grubości 10 mm, szerokości 25 mm i długości 300 mm. Użyj krótkich gwoździ lub szpilek, aby przypiąć dwa z nich do boków ramy, 10 mm od góry do dołu. Tworzą one podpory, na których spoczywa osiem górnych belek, a pszczoły budują na nich swoje plastry miodu.

Wytnij dwa paski drewna o wymiarach około 200 mm x 50 mm i przymocuj je do zewnętrznej strony pudełka po przeciwnych stronach, aby uzyskać uchwyty ułatwiające podnoszenie pudełka.

DIY drewniane ule

Ula zbuduj dwa ule

Budowa dachu

Dach jest dwuspadowy, który mieści się nad izolacją termiczną. Zacznij od wzięcia sklejki dachowej (500 mm x 420 mm) i przecięcia jej na pół, tak aby uzyskać dwa kawałki o wymiarach 500 mm x 210 mm. Teraz wytnij kawałki deski na boki, 350mm x 12mm. Następnie wytnij kalenicę 500 mm x 60 mm i dwa szczyty 390 mm x 210 mm. Weź swoje końce szczytowe i zaznacz środek na najdłuższej długości. Następnie zaznacz 20 mm po obu stronach punktu środkowego. Teraz zmierz 160 mm od dołu do góry i zrób znak po obu stronach frontonu. Narysuj dwie linie od boków do zewnętrznych punktów środkowych i przetnij wzdłuż tych linii, aby uzyskać szczytowy kształt.

Zbuduj główną ramę dachu, mocując szczyty do krótkich boków, tak jak zrobiłeś to z izolacją i skrzynkami na ul. Weź drugą połowę, zwaną deską przykrywającą, połóż ją na bokach dachu i przybij na miejscu. Teraz weź panele dachowe i przymocuj je do szczytów. Będą zachodzić na siebie na każdym końcu. Teraz przymocuj panel kalenicowy na miejscu i masz gotowy dach.

Ciesz się efektem końcowym!

Zbuduj ul Zbuduj ul sam

Wykończenie i instalacja ula

Złóż swój ul, kładąc najpierw podłogę, a następnie pudełko na ul. Umieść materiał izolacyjny, a następnie umieść dach nad izolacją.

Na koniec posmaruj swój własny ul olejem lnianym. Zamiast tego możesz użyć farby, ale upewnij się, że nie jest toksyczna. Traktuj tylko zewnętrzną część ula, ale upewnij się, że stopy są dobrze pomalowane. W przeciwnym razie szybko gniją, ponieważ są w stałym kontakcie z ziemią. Możesz przymocować filc dachowy do spodu stóp, aby lepiej je chronić lub postawić ul na cegłach.

Pszczoły w ulu

Zbuduj własny projekt DIY ula

Znajdź odpowiednie miejsce na swój ul. Powinna być częściowo zacieniona i nieco osłonięta od wiatru. Twój ul musi być wystarczająco płytki, aby stać poziomo i dobrze osuszony, aby stopy nie były zbyt mokre.

Teraz masz gotowy ul! Nadal możesz samodzielnie zbudować kilka uli DIY, aby uzyskać więcej miodu! Oczywiście potrzebujesz też więcej pszczół…

Miód jest nie tylko bardzo smaczny, ale i bardzo zdrowy

Pszczelarze budują pszczoły

Thanks! You've already liked this