Orimoto – składanie książek i samodzielne tworzenie trójwymiarowych motywów

To, co brzmi jak japońska sztuka składania, jest w rzeczywistości zarejestrowanym znakiem towarowym UE – Orimoto®. Nazwa stała się niemal uosobieniem pięknie spasowanych książek z trójwymiarowymi motywami. Co dokładnie się za tym kryje i jak możesz samodzielnie składać książki, możesz dowiedzieć się u nas już dziś. Poniżej znajdziesz proste podstawowe instrukcje z filmem, a także wiele zdjęć z prostymi projektami składania, które mogą służyć jako twórcza inspiracja dla Orimoto.

Odkryj bajeczną sztukę składania książek!

piękny pomysł na składanie książek orimoto

Co to jest Orimoto?

W 2009 roku dwaj kreatywni Anja Schachtner i Dominik Meißner wymyślili terminy Orimoto® i Kirimoto®. Zaczęli od japońskich słów fold (ori) i cut (kiri) oraz book (moto). W oparciu o japońskie origami i kirigami powstały nowe terminy oznaczające technologię składania i wycinania książek.

Dzięki temu ze starych książek składane są oryginalne dwu- i trójwymiarowe motywy takie jak liternictwo, serca, logotypy, zwierzęta itp.. Dzięki temu wspaniałemu programowi szablonów możesz pobrać różne, spersonalizowane szablony składania i samodzielnie je skopiować.

Składaj książki z Orimoto® i Kirimoto®

Jak działa Orimoto??

Zasada jest w zasadzie prosta. Każdą stronę książki składasz w podobny sposób, jak ludzie z psimi uszami. Aby jednak stworzyć pewien motyw, jak już wspomniano, należy to zrobić według dokładnego szablonu. Prace wykonywane są z milimetrową precyzją, a najdrobniejsze szczegóły są dopracowane do perfekcji. Wydrukowany szablon papierowy jest umieszczany pod każdą nową stroną książki, a następnie strona jest składana. Pomiary są różne dla każdego motywu i powinny być wykonane precyzyjnie. Chociaż zrobi to prawie każda książka z co najmniej 300 stronami, zaleca się pracę z książkami w twardej oprawie w przypadku większości projektów. Zapewniają one nie tylko lepsze trzymanie, ale mogą być później wyświetlane w pozycji stojącej.

Złóż loga i kreatywne przedmioty z książkami

składane książki jabłkowe

Książki składane stały się w ostatnich latach jeszcze bardziej popularne i popularne. Oprócz oryginalnej strony Orimoto® można znaleźć coraz więcej stron internetowych i blogów. Możesz więc oczywiście wydrukować inne szablony lub nawet spróbować zaprojektować własne, w zależności od umiejętności graficznych i wolnego czasu.

Czego potrzebujesz do składania książek?

Potrzebujesz tylko kilku materiałów do tej skutecznej techniki rękodzieła. Odpowiednia książka z co najmniej 300 stronami lub więcej, ołówek, linijka i odpowiedni szablon składania. Niezbędny czas na rękodzieło i pewna ręka są oczywiście również uwzględnione. Jak widać, chodzi o niezwykle przyjazną dla środowiska metodę upcyklingu, dzięki której ze starego powstają magiczne dzieła sztuki. W razie potrzeby książki można nawet ponownie rozłożyć. Następnie możesz użyć go do złożenia nowych figurek, a nawet ponownie przeczytać książkę. Oszczędzasz cenny papier i tym samym promujesz własną kreatywność.

Do techniki cięcia wymagany jest również ostry nóż

Technologia składania książek orimoto kirimoto

Tak składasz serce z książki

Oddanie w książeczce złożonego, trójwymiarowego serca to naprawdę oryginalny i popularny pomysł na prezent DIY. Jest to również jeden z prezentów na ostatnią chwilę, ponieważ czasami zajmuje to nawet mniej niż dwie godziny. Dla tego prostego, książkowego serca wystarczy nawet jedna godzina. Poniżej możesz zobaczyć, jak bez problemu złożysz go samodzielnie.

W zależności od szablonu serce może wyglądać inaczej

serce książka złóż orimoto

Pierwszy krok

fałd serca orimoto

Po wydrukowaniu szablonu połóż książkę przed sobą na gładkiej, czystej powierzchni. Umieść pierwszą stronę książki tak, aby zaczynała się dokładnie na linii orientacji. Spójrz na dokładną liczbę stron i zastanów się, czy powinieneś również liczyć pierwsze strony książki, które nie mają numerów.

Drugi krok

instrukcje dotyczące składania serca w orimoto

Następnie zacznij od pierwszego psiego ucha z lewej strony. Należy go złożyć dokładnie w miejscu, w którym wskazuje to szablon. Uważaj, aby książka się nie ześlizgnęła. W przeciwnym razie efekt końcowy nie będzie tak ładny i czysty.

3 krok  

serce orimoto składa się z książki

Następnie złóż drugie (prawe) ucho w ten sam sposób i odwróć pierwszą stronę. Następnie umieść szablon pod następną stroną książki, a następnie przejdź o jedną kolumnę szablonów w górę. To znaczy do następnej cyfry. W ten sposób przechodzisz przez całą książkę do ostatniej strony.

W końcu masz gotowe piękne trójwymiarowe serce w książce

orimoto heart fold z instrukcji książki

I tu znowu instrukcje z wideo:

Istnieje mnóstwo szablonów serc, które możesz wdrożyć własnymi umiejętnościami, cierpliwością i dostępnym czasem. Takie składane motywy książkowe idealnie sprawdzą się jako kreatywna niespodzianka na Walentynki czy Dzień Matki, a także na wesele i urodziny. Dodatkowo technika składania zapewnia dużo zabawy z rękodziełem i medytacyjnego relaksu. Można go łatwo wykonać i jest prawdziwym hitem zarówno dla zaawansowanych, jak i absolutnie początkujących.

Życzymy dużo radości i sukcesów z techniką składania Orimoto z książkami!

Po prostu daj się zainspirować !

orimoto inspiruje składanie książek z cytatami

Co powiesz na przykład na prezent ślubny DIY??

Para ślubna orimoto składana książka

A może wolisz piękne róże?

książki orimoto składane japońskie składane sztuki

Łapy Twojego uroczego psa można również łatwo złożyć z książki

książki orimoto składane łapy artystyczne

Motywy abstrakcyjne wyglądają równie oryginalnie w technice składania

Orimoto oryginalna technika składania książek

Taki prezent DIY sprawia, że ​​serce każdego mola książkowego bije szybciej

książki składane sztuka składanego motywu serca

prosta technika składania książek

motyw jelenia składane książki orimoto kirimoto  składane książki orimoto    serduszka składane technika rękodzieła

  prezent ślubny diy książki ślubne składane serca

składane książki koty orimoto

książki składają ślady orimoto

vw kamper składane książki składane książki orimoto wiewiórka         składana choinka orimoto składane książki składane książki poinsecja

Thanks! You've already liked this