Klejenie porcelany – podstawowe wskazówki i praktyczne wskazówki

Mimo, że porcelana jest niezwykle żaroodporna i wygląda solidnie, niestety jako materiał jest bardzo krucha. Dość szybko zdarza się również, że twój ulubiony kawałek zostaje rozbity na kawałki przez niewłaściwy ruch ręki na podłodze. Kunsztownie pomalowane wazony, delikatne figurki, szlachetne misy na owoce czy po prostu szczęśliwy kubek – wykonane z porcelany, są nieporównywalnie piękne. Ale też bardzo wrażliwy. I choć sekretna formuła wytwarzania porcelany już dawno przestała być tajemnicą, a materiału nie można już porównywać z jego wartością w złocie, zawsze warto spróbować poskładać zepsute przedmioty. Zwłaszcza, gdy połamane kawałki mają dużą wartość emocjonalną. Dlatego dzisiaj pokażemy Ci, jak można kleić porcelanę i na co należy zwrócić uwagę.

Łatwe klejenie porcelany

Ponieważ precyzyjne złożenie połamanych kawałków zajmuje dużo czasu, do naprawy delikatnych części nie należy używać prostego, szybkiego kleju. Lepiej kupić przezroczysty klej epoksydowy, który jest sprzedawany w dwóch częściach: żywica i utwardzacz. Nazywa się to również klejem dwuskładnikowym. Wymieszaj tylko tyle kleju, ile potrzebujesz. Epoksyd schnie całkowicie wodoodporny. Jeszcze lepiej byłoby pracować z wysokiej jakości specjalnym klejem do porcelany, ponieważ wysycha na biało. W zależności od tematu i projektu zawsze możesz wybierz odpowiedni klej.

Prawidłowy dobór kleju do porcelany

 Materiały i narzędzia:

 •     mała miska do mieszania i pałeczki
 •     Taśma malarska / taśma
 •     płaski pojemnik wypełniony piaskiem
 •     Spinacze
 •     glina modelarska
 •     Opaski elastyczne
 •     jaśniejszy Klej epoksydowy/ Specjalny klej do porcelany
 •     Wykałaczki / patyczki drewniane
 •     pędzel
 •     wacik
 •     Aceton (zmywacz do paznokci)

A tak to się robi:

I krok:

Aby naprawić zepsuty przedmiot, dokładnie wyczyść części i pozwól im całkowicie wyschnąć. Przed zmieszaniem lub nałożeniem kleju dokładnie dopasuj połamane kawałki do siebie, aby móc je odpowiednio ułożyć. Rozłóż elementy jeden po drugim na swojej powierzchni roboczej.

końcówki do klejenia porcelany

Drugi krok:

W małej misce mieszaj tylko tyle kleju, ile potrzebujesz do złożenia przedmiotu. Wymieszać równe części żywicy i utwardzacza zgodnie z instrukcją producenta. Za pomocą wykałaczki nałóż bardzo cienką warstwę kleju na krawędzie złamanego kawałka. Ostrożnie połącz go z głównym elementem. Delikatnie, ale mocno dociśnij części. Nadmiar kleju usuń wacikiem zwilżonym acetonem (zmywacz do paznokci).

Trzeci krok:

Powtórz ten proces, aby przykleić wszystkie fragmenty do głównej części, nakładając klej i usuwając nadmiar kawałek po kawałku. Jeśli przedmiot jest rozbity na wiele kawałków, pracuj na lewą stronę, aby złożyć go z powrotem. Upewnij się, że jesteś zaznajomiony z montażem przed rozpoczęciem klejenia.

instrukcje klejenia porcelany

4 krok:

Na koniec mocno zaciśnij i podeprzyj naprawiany przedmiot. Możesz użyć odpowiedniej metody i materiałów w zależności od przedmiotu.

Aby trzymać przyklejony uchwyt kubka lub nóżkę szklanki, delikatnie owinąć paski taśmy wokół kubka lub szklanki. Użyj co najmniej dwóch pionowych pasków. Utrzymuj nacisk na paski, aby zapobiec ślizganiu się połączenia.

Napełnij płytkie pojemniki piaskiem, aby utrzymać pękniętą lub złożoną płytę lub podobny przedmiot. Osadź nie pękniętą część płyty w piasku prostymi krawędziami skierowanymi do góry, tak aby sklejone części były utrzymywane na miejscu przez grawitację. W razie potrzeby użyj spinaczy do bielizny, aby zamocować duże części na miejscu.

5 krok:

Pozostaw klej do utwardzenia zgodnie z instrukcjami producenta. Zwykle trwa około 1 tygodnia, aby uzyskać maksymalną siłę. Nie luzuj przedmiotu, dopóki nie upłynie cały czas utwardzania.

wskazówki dotyczące klejenia porcelany

Dodatkowa wskazówka:

Na przykład, jeśli spodek lub półmisek jest bardzo zepsuty, a masz podobny, użyj nieuszkodzonego przedmiotu, aby utworzyć kształt. Delikatnie podgrzej parafinę w kąpieli wodnej, aż będzie miękka. Lekko nasmaruj spód nieuszkodzonego przedmiotu i polej go miękką parafiną. Pozwól parafinie całkowicie stwardnieć i usuń nieuszkodzony przedmiot. Daje to świetną formę wsparcia jako pomoc podczas klejenia.

Aby ponownie złożyć zepsuty przedmiot, nałóż klej zgodnie z powyższym opisem i złóż zepsute kawałki z powrotem w formie. Jeśli to możliwe, pracuj od środka obiektu. Forma woskowa utrzymuje części pod odpowiednim kątem po złożeniu. W razie potrzeby złóż obiekt w kilku krokach. Pozwól klejowi całkowicie stwardnieć przed usunięciem naprawianego przedmiotu.

Mamy nadzieję, że te podstawowe instrukcje i praktyczne wskazówki okażą się pomocne podczas klejenia porcelany. Trzymamy za Was kciuki i życzymy samych sukcesów!

porcelanowy kubek wazon z klejem

Thanks! You've already liked this