Ta załoga Mars-500 spędziła 520 dni w izolacji: oto ich wskazówki

Jeśli obecnie zmagasz się z kwarantanną, możesz zasięgnąć porady osoby, która przeszła przez naprawdę skrajną izolację. Na przykład z astronautą, który brał udział w badaniu symulacyjnym Mars-500. Mars-500 był psychologicznym eksperymentem Europejskiej Agencji Kosmicznej, rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos i chińskiej CNSA. Cel? Dowiedzieć się, jak ludzie radzą sobie w środowisku kosmicznym, nie wysyłając nikogo w kosmos.

Załoga spędziła tu razem 520 dni

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji. Oto ich wskazówki dotyczące misji Mars 500

Boże Narodzenie i Nowy Rok w odosobnieniu

Ta załoga Mars-500 spędziła 520 dni w izolacji.Oto ich wskazówki na Sylwestra 2011 w izolacji

Jaka była misja Mars-500??

Misja Mars-500 została podzielona na trzy główne części: 250-dniowy lot na Marsa, 30-dniowy pobyt w module Mars i 250-dniowy lot powrotny na Ziemię. Łącznie 520 dni izolacji. Załoga składała się z sześciu odważnych wolontariuszy z Rosji, Francji, Włoch i Chin. Spędzili czas w symulowanym statku kosmicznym i musieli obejść się bez światła słonecznego, świeżego jedzenia i świeżego powietrza. W ten sposób nauczyli się kilku rzeczy o izolacji, podobnie jak naukowcy, którzy je badali.

Możesz także porozmawiać z małą grupą znajomych

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji. Oto ich wskazówki, jak świętować chiński nowy rok w odosobnieniu

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji Oto ich wskazówki Śmieszne Halloween w izolacji

9 wskazówek, jak wyjść z kwarantanny

Jeden z członków załogi, francuski inżynier Romain Charles, pojawił się niedawno w filmie ESA z dziewięcioma pomocnymi wskazówkami, które pomogą Ci zachować zdrowie psychiczne i fizyczne podczas izolacji COVID-19.

  • Pamiętaj, że sytuacja jest tylko przejściowa. Rzeczy, które chcesz zrobić teraz, ale nie możesz zrobić, możesz zrobić później.
  • Bądź zajęty. W ciasnych pomieszczeniach łatwo się nudzić i ospale. Zaangażuj się więc w czytanie, muzykę i inne hobby. Charles poprawił swój rosyjski z rosyjskimi członkami załogi i nakłonił chińskich kolegów do nauczenia go kaligrafii.

Znajdź nowe hobby i przećwicz je

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji. Oto ich wskazówki. Charles uczy się chińskiej kaligrafii

  • Żyć w teraźniejszości. Czuje się łatwiejszy do opanowania po prostu radząc sobie jeden dzień na raz niż myślenie o długoterminowej izolacji.
  • Utrzymuj regularny cykl dnia i nocy. Ludzie bardzo dobrze reagują na regularne cykle snu, a bardzo słabo na te przerywane. Staraj się wstawać i kłaść się spać każdego dnia o tej samej porze.
  • Bądź kreatywny. Przełam monotonię, próbując nowych rzeczy i dobrze się bawiąc. Na przykład Charles ma urocze zdjęcia wielu różnych i coraz bardziej absurdalnych stylów brody, które wypróbował w odosobnieniu.
  • Zostań w kontakcie. Poczujesz się znacznie lepiej, jeśli będziesz w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.
  • Zużywaj energię. Musisz spalić cały ten nadmiar energii poprzez ćwiczenia i aktywność.

Codziennie rano ćwicz gimnastykę

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji.Oto ich wskazówki dotyczące siłowni w izolacji fitness

Aktywne gry zapewniają dobrą kondycję i rozrywkę

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji Oto ich wskazówki Gry wideo w izolacji wii aktywne

  • Komunikacja jest wszystkim. Kiedy znajdujesz się w zamkniętej przestrzeni z innymi, napięcia mogą się łatwo przerodzić. Komunikuj się o swoich potrzebach i obawach.
  • Szukaj nieoczekiwanych nagród. Charles opisuje absolutną radość, jakiej doświadczył, gdy po raz pierwszy zjadł świeżą żywność po odosobnieniu. Rzeczy, które uważał za oczywiste, stały się dla niego niezwykle cenne.

Zrób karaoke, a może też naucz się grać na instrumencie muzycznym

Ta ekipa Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji. Oto ich wskazówki, jak chłopaki grają w muzykę do gier

Ta załoga Mars 500 spędziła 520 dni w izolacji. Oto ich wskazówki dotyczące symulacji izolacji w stanie nieważkości

Znowu pierwsze chwile poza izolatką

Ta załoga Mars-500 spędziła 520 dni w izolacji.Oto ich wskazówki, jak po raz pierwszy się wycofać

Więcej profesjonalnych wskazówek

Romain Charles nie jest jedynym astronautą, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy podzielił się cennymi radami na ten temat. Słynny kanadyjski astronauta Chris Hadfield niedawno podzielił się własnymi wskazówkami ze światem w filmie. Izolacja to temat, z którym Hadfield również ma spore doświadczenie. Mianowicie służył jako dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i spędził w kosmosie łącznie 166 dni.

Thanks! You've already liked this